|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kada vaše dete počinje da pamti?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 25.10.2023
Nijedno dete nikad ne zaboravlja majčin glas. "Jedno od najranijih sećanja je sećanje na glas majke."

image
Deca kojoj su roditelji pričali o nekim važnim događajima, sa kojom se o tim događajima razgovaralo, lakše se prisećaju nekih stvari. Foto: Freepik.com
/11


Nekih stvari iz detinjstva se sećamo, nekih - samo iz priče. Naučnici su sproveli istraživanje da bi utvrdili u kom uzrastu deca počinju zaista da shvataju ono što se događa oko njih, i kada događaje počinju da pamte "za ceo život".


Glasa majke deca se uvek sećaju

Nijedno dete nikad ne zaboravlja majčin glas. "Jedno od najranijih sećanja je sećanje na glas majke. Bebe jako rano počnu da reaguju na mamin glas, i čim mama progovori - srećne su. Ne znamo koliko dugo su bebe slušale taj glas još pre rođenja, ali je očigledno da ga pamte", kaže za PopSugar dr Rene Spenser koja se bavila proučavanjem dečjeg pamćenja.

Devet meseci trudnoće su vreme za "upoznavanje" i "razgovor" sa bebom, a očigledno je da i na nju to utiče, pošto mamu "prepoznaju" čim se rode.


Mlađa deca i deca predškolskog uzrasta

Dr Spenser preporučuje rutinu koja se ponavlja za svu decu, a naročito u uzrastu između tri i sedam godina. Ta ponavaljanja omogućavaju deci da informacije vremenom zapamte i sačuvaju u sećanju. Deca kojoj su roditelji pričali o nekim važnim događajima, sa kojom se o tim događajima razgovaralo, lakše se prisećaju nekih stvari. Stvaranje uspomena je važno, naročito za decu mlađu od pet godina: "Njihov mozak tada je kao sunđer i oni u tom uzrastu bukvalno 'upijaju' sve. Što im više ponavljate, bolje će pamtiti", objašnjava dr Spenser.


Pamćenje događaja i fotografija

Važno je da fotogratišete decu, jer će ih te fotografije jednog dana podsetiti na detinjstvo, a zajedničko gledanje fotografija će im pomoći da događaje bolje zapamte.


Traume se pamte vrlo dobro

Deca predškolskog uzrasta bolje pamte loše stvari. "Ružne stvari pamtimo bolje jer su nas povredila. Želimo da se setimo šta smo tačno uradili, pa nas je to povredilo, jer želimo da sprečimo da se to ponovi", kaže dr Spenser.


Školski uzrast je najbolji

"Kada deca krenu u osnovnu školu, između sedme i desete godine, deo mozga koji je zadužen za dugoročno pamćenje (hipokampus) počinje da se razvija i ona bolje pamte informacije", objašnjava dr Spenser.

U tom dobu deca počinju da pamte bolje, preciznije i tada se kratkoročno pamćenje pretvara u dugoročno.

 

Izvor: mondo.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ko su deca koja nemaju alergije i nisu bol...
Većina nas se sa radošću seća odrastanja, u kojem je igra u blatu i pesku bila svakodenvna aktivnost, a često i vrhunac ...
10
Gde grešimo u vaspitanju dece
Tek kad odrastu deca vidimo gde grešimo. Saznajte koje su to greške koje najčešće pravimo. Pokušajte bar neke da izbegne...
7
BUDUĆE VOĐE: 7 osobina prolećnih beba
Zima, proleće, leto ili jesen ... Da li znate da godišnje doba utiče na našu ličnost? Mnoga istraživanja pokazala su kak...
7
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
6





Nije obrazovan ko ima škole, nego ko ima o...
Savesni roditelji često posežu za knjigama i savetima koji su razni sveštenici, psiholozi i ostali mudri ljudi ostavljal...
BUDUĆE VOĐE: 7 osobina prolećnih beba
Zima, proleće, leto ili jesen ... Da li znate da godišnje doba utiče na našu ličnost? Mnoga istraživanja pokazala su kak...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here