|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Matične ćelije pupčanika povratile sluh devojčici

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.7.2012
Virusna infekcija koja je napala Stefani Konor tokom trudnoće stavila je njenu nerođenu bebu u rizik za neurološko oštećenje i doživotno oštećenje sluha.

image
/11


 

"Bilo je traumatično", rekla je Stefani, opisujući momenat saznanja o stanju njenog deteta. "Bilo je kao da oplakujete gubitak deteta."

Sa godinu dana, beba Madlen bila je kompletno gluva na desno uho a na levom uhu dijagnostikovan je značajan gubitak sluha. Mada je aparat pomagao u pojačavanju nekih zvukova, nikada neće dovesti do oporavka od već načinjene štete u njenom uhu.

Međutim, jednostavna eksperimentalna procedura u kojoj je porodica Konor uključila Madlenu, vrlo verovatno joj je povratila sluh i obrnula tok njenog poremećaja.

U Januaru 2012, Madlena je sa dve godine postala prvo dete koje je primilo eksperimentalnu terapiju za lečenje gubitka sluha kroz kliničku studija na Memorial Hemann-Texas Medical Center, tokom koje su joj u uho ubrizgane njene matične ćelije koje su do tada bile pohranjene u banci matičnih ćelija.

Tokom prethodnih šest meseci, Stefani kaže da je svedok drastičnog poboljšanja Madlenine mogućnosti da čuje.

"Ranije, kada bi nešto čula, svuda bi gledala", kaže Stefani. "Sada primećujemo da glavu okreće isključivo u smeru izvora zvuka".

Madlen je, takođe po prvi put počela da govori.

Više od dve decenije, transplantacija matičnih ćelija iz krvi pupčanik - bilo da su matične ćelije samog deteta ili dobijene od drugog deteta, u zavisnosti od vrste procedure - koristi se za lečenje inače smrtonosnih bolesti koje uključuju: poremećaje krvnog sistema, imunih bolesti i nekih vrsta kancera.

Infuzija matičnih ćelija u telo vrlo verovatno ima potencijal da oporavi i regeneriše druge oštećene ćelije, pa i cela tkiva.

Regenerativna terapija u kojoj se koriste matične ćelije dobijene iz krvi pupčanika, trenutno se ispituje kroz terapije za lečenje poremećaja kao što su cerebralna paraliza i oštećenja mozga.

Po prvi put, doktori eksperimentišu sa matičnim ćelijama iz krvi pupčanika za regeneraciju sluha kod dece koja pate od gubitka sluha.

Ova studija koja traje godinu dana, pratiće 10 dece, uključujući i Madlenu, koja su starosti od 6 nedelja do 18 meseci, a koja su oštećenog sluha i sa svojim matičnim ćelijama pohranjenim u nekoj od porodičnih banaka.

"Postoji nekoliko tretmana za gubitak sluha, ali većina njih zasniva se na pojačavanju zvukova, a ne na preokretanju procesa gubitka sluha", rekao je dr Samer Fakhri, profesor i direktor programa na Odeljenju Otorinolaringologije, Memorial Hermann-Texas Medical Centar, koji je istovremeno i vođe studije.

Pošto je Madlena deo studije koja se trenutno sprovodi, nije sasvim jasno koliko je percipirano poboljšanje koje je primetila porodica Konor, zaista izazvano terapijom matičnim ćelijama.

Madlena je već bila na jednoj kontroli koja je testirala njen govor i jezički razvoj, a to su indikatori da je došlo do poboljšanja u sluhu. Sledeća kontrola je zakazana za sredinu Jula.

Fakhri kaže da je i dalje suviše rano da bi se odredilo da li je procedura zaista pomogla Madleni i da li je pomogla i drugoj deci.

"Ako ima poboljšanja, trebali bi da ga otkrijemo za šest meseci do godinu dana", rekao je Fakhri. "Mi ne možemo da odredimo da li je došlo do sveopšteg poboljšanja na osnovu slučaja jednog deteta."

Ako rezultati pokažu značajno sveukupno poboljšanje kod kolektiva dece koja su u studiji, deca koja imaju stečeni - ne genetski - gubitak sluha, mogu imati koristi od ove procedure.

"U ovom momentu, još uvek ne predlažempo da se matične ćelije koriste kao terapija za gubitak sluha", rekao je Fakhri.

Prethodne studije kod miševa ukazuju na dugotrajnu reparaciju sluha nakon infuzija matičnih ćelija. Fakhri kaže da je veoma verovatno da će procedura raditi, te da će deca kao Madlena imati oporavljen sluh dugotrajno.

"Način na koji matične ćelija rade je da pomažu u reparaciji", kaže Fakhri. "Jednom kada reparirate nastalu štetu, ne postoji nikakva indikacija da će se ta popravka tokom vremena izjaloviti!"

Stefani Konor kaže da je poboljšanje koja ona vidi do sada dovoljno da ona bude zahvalna da je primljena u studija, a nada se da će se studija pokazati kao delotvorna u reparaciji gubitka sluha, što bi moglo i drugoj deca da omogući ovakvu vrstu terapije.

"Kao majka koja ima dete sa specijalnim potrebama koja dođe u mogućnost da svom detetu pomogne, to je ogromna stvar", kaže Stefani, "i nema ničega što se može uporediti sa tim kada uspete da vratite svom detetu nešto što mu je oduzeto".

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

BESPLATNI DERMOSKOPSKI PREGLEDI KOŽE ZA GR...
Na Trgu Republike u Beogradu, počela je dvodnevna aktivnost besplatnih dermoskopskih pregleda kože za sve zainteresovane...
4
Preterali ste sa masnom hranom-šta posle?
Praznici su rezervisani za odmor i druženje sa najmilijima ali obično i za preterivanje u unošenju slatke i masne hrane....
3
Jedite lubenice!
Lubenica (Citrullus lanatus) je jednogodišnja biljka koja potiče iz Afrike. Ona je slatko povrće bogato vodom.
3
Bolovi – znak da treba saslušati telo
Bolovi su neprijatan osećaj i jedan od najčešćih simptoma bolesti. Njima nas telo upozori da s njim nešto nije u redu.
3





Bronhijalna astma
photo
Da bi izbegle tegobe, astmatične osobe treba redovno da kontrolišu bolest – da ne izlaze u vreme cvetanja, da na pravi n...
Kegelove vežbe i baš sve što treba da znat...
Kegelove vežbe su vežbe za pubične mišiće koji mogu da oslabe tokom trudnoće i porođaja, menopauze ili zbog prekomerne t...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here