|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
U životu svakog deteta jednom dođe vreme kada se prvi put suoči sa svojim vršnjacima. Za neku decu je to tek u vreme polaska u vrtić, za drugu možda nešto pre.

image
/11


U životu svakog deteta jednom dođe vreme kada se prvi put suoči sa svojim vršnjacima. Za neku decu je to tek u vreme polaska u vrtić, za drugu možda nešto pre.

Istina je da su roditelji, porodica, najznačajniji ljudi u detetovom životu, jer predstavljaju najveći deo okoline u kojoj se razvija detetova ličnost, ali su vršnjaci oni pomoću kojih dete isprobava i upoznaje različite strane svoje ličnosti. I to naravno ne ide bez najrazličitijih konflikata i prepreka …

 
Šta uraditi ako se vaše dete nasilno ponaša prema drugoj deci?
Pre svega ne očajavajte u stilu: šta sam pogrešno uradio da je moje dete nasilno?

Morate znati da je ponekad i agresivnost sastavni deo razvijanja detetove ličnosti, kod nekog u većoj, a kod drugih u manjoj meri. Možda se vaše dete nasilno ponaša prema vršnjaku s kojim se često igra na igralištu, a vi ste zbog toga već ozbiljno zabrinuti, jer ne znate što je uzrok, niti znate kako problem rešiti. U takvim slučajevima pokušajte se suzdržati od uplitanja u dečju igru (osim, naravno, u krajnjim situacijama kada je to stvarno potrebno), jer bi tako nehotice doveli do situacije koja je u stvari usmerena upravo na roditelje. Svaki roditelj se, naime, u takvim slučajevima obično zauzima za svoje dete, što na kraju dovede do konflikta odraslih, a ne dece. To decu zbuni. Ako se deca u igri nikako ne slažu, jer je neko od njih stalno »glavni« i agresivan prema drugom, to verovatno znači da se po karakteru previše razlikuju. U tom slučaju najbolje je da dete pronađe drugog prijatelja sa kojim će se igrati.

Ako je vaše dete po prirodi živahno i odlučno, treba pronaći vršnjaka koji mu je sličan, jer će se tad oboje osećati bolje, i lakše »podnositi« jedno drugo.

 
Šta uraditi kada se dete nasilno ponaša u vrtiću?

Vaspitačica se žali da se vaše dete ponaša agresivno prema drugoj deci u grupi i da su ga zato deca počela izbjegavati. Šta uraditi? Pokušajte razumeti da uzrok agresivnosti nije uvek pakost, te da dete najverovatnije ni samo ne zna zašto se tako ponaša.

Nasilje je najčešće znak da dete nije sigurno u sebe, da nema samopouzdanja. Dete jednostavno ne zna šta da radi s tom agresivnošću, kako da je savlada. Deca u vrtiću počnu ga izbegavati, ne vole se igrati s njim ako je prema njima nasilan. Tako dete postaje sve usamljenije, izolovano, a tako i sve nesigurnije. Agresivnim ponašanjem nekako pokuša prikriti da je, u stvari, osetljivo i usamljeno, i tako pada u začarani krug. Stoga je kod agresivne dece važno da na njihovo ponašanje ne reagiramo ljutito, ili što je još gore - udarcem, jer bi tako samo pojačali njegovu agresivnost. Najbolje je da agresiju pokušamo rešiti razgovorom, jer tako ćemo možda saznati što dete muči. Pokušajmo mu se što više približiti i poboljšati njegovu sliku o sebi. Zajedno potražite druge, prihvatljivije načine za približavanje vršnjacima. Budite strpljivi, jer je agresivnost znak da se dete ne oseća dobro u svojoj koži, za što nije samo krivo. Kada ga zbog neprihvatljivog ponašanja vršnjaci počnu izbegavati, to njemu znači još jedan veliki poraz. Zato ga pokušajte do neke mjere podržavati, tj. dajte mu do znanja da ga na neki način razumete i podupirete, ali mu usprkos tome jasno recite da vam se ne sviđa njegovo ponašanje. Ako vam se uz sve to čini da bi zbog takvog ponašanja dete moralo biti kažnjeno, ne upotrebljavajte fizičku silu, jer ćete tako njegovu agresiju samo pojačati. Setite se neke »pametnije« kazne, kao što je npr. neki lakši kućni posao, ili možda zabrana gledanja TV (vaspitavajuća kazna!). Razgovarajte i sa njegovom vaspitačicom; neka ga ne izolira, neka mu radije pomogne ponovno uspostaviti normalne odnose s vršnjacima. Inače, dobra vaspitačica sama će proceniti šta je najbolje. U svakom slučaju, pratite detetovo ponašanje i položaj u grupi.

Ako se stvari vremenom ne normalizuju i detetovo ponašanje ugrožava drugu decu, najpametnije je potražiti pomoć stručnjaka.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...
7
Vaške i svrab, kako ih prepoznati i kako i...
Ako se otkriju vaške, ne treba zaboraviti da i drugi ukućani mogu imati parazite i zaraziti druge, a pranje kose šampono...
7
Plivanje podstiče razvoj inteligencije
Na slučaju 7.000 mališana iz Australije, SAD i Novog Zelanda otkriveno je da se oni koji rano "uskoče" u bazen ili...
6
Mičko čoveče
Bajke i pripovetke za decu na Ringeraja.rs
6





Kako prepoznati da je dete pod stresom i k...
Iako detinjstvo jeste najlepše doba, roditelji često greše kada misle da njihovi mališani nemaju nijednu brigu na svetu....
HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...



image
tacatic
Živi i zdravi svi bili i uz Pharmalife proizvode se svi lepo izlečili, kao i mi.
Fitobalm smo kupili odmah po izlasku iz porodilišta i koristim ga i danas nakon tri godine, uvek kad je pri kraju kupujem novi da bude pri ruci. Sirup sa cinkom IMMuno smo koristili sa navršenih godinu dana, sve je tako brzo prošlo, zbog povratka na posao i polaska u vrtić želela sam da pomognem svom detetu i ojačam mu imunitet, da nas malo zaobiđu virusi, mislim da je jako dobar sirup i da nam je dosta pomogao. Da li imma veze ili ne, jako brzo smo prešli na adaptirano mleko, puno problema sa stolicom i Isilax nam je takođe bio preko potreban, takvo olakšanje, znaju mame koje su imale problema kod dece. Sve pohvale sa naše strane, a da ne zaboravim i Apis Gola sprej za grlo, najbolji i najukusniji i olakšanje nakon prvog prskanja, lakše se guta i diše! Hvala sto ste tu za nas!  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here