|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Uspešan razvoj preko 20 godina

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Pre dvadeset godina, matičnim ćelijama iz pupčane vrpce mogla se lečiti samo jedna jedina bolest; pre deset godina, svega nekoliko bolesti. Danas se matične ćelije iz krvi pupčane vrpce uspešno koriste u lečenju više od 70 oboljenja.

image
/11


Prvi potvrđeni uspeh u upotrebi hematopoeznih (krvnih) matičnih ćelija iz krvi iz pupčane vrpce vezuje se za 1988. godinu.
 
U to vreme, jedan petogodišnjak koji je bolovao od retkog genetskog poremećaja, nazvanog Fankonijeva anemija, je lečen matičnim ćelijama svoje novorođene sestre. Danas, 20 godina nakon tog transplantacije, taj dečak ne samo da je dobrog zdravlja već je ta transplantacija učinila funkcionalnim njegov krvotok i imuni sistem.
 

Pre dvadeset godina, matičnim ćelijama iz pupčane vrpce mogla se lečiti samo jedna jedina bolest; pre deset godina, svega nekoliko bolesti. Danas se matične ćelije iz krvi pupčane vrpce uspešno koriste u lečenju više od 70 oboljenja. Zavisno od konkretnog oboljenja, zavisi i koja će metoda lečenja biti svrsishodnija – autologa ili alogena transplantacija. Neka od tih oboljenja su kanceri različitih krvnih ćelija (kao što su leukemije) ili druga oboljenja krvi (različite vrste anemija). Neke vrste imunih deficijencija (autoimuna oboljenja, stanja u kojem telo napada svoje sopstvene ćelije) i metabolički poremećaji takođe mogu biti lečeni matičnim ćelijama dobijenim iz krvi iz pupčane vrpce.

 
U početku, najčešće se koristila alogena (donatorova) krv iz pupčane vrpce. Međutim, mogućnost čuvanja matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce otvorila je novi put autologom lečenju. Ne samo da je broj takvih mogućnosti lečenja značajno porastao u poslednjih nekoliko godina, već se proširio i spisak oboljenja koja se mogu lečiti na taj način. Tumori koji nisu po svojoj prirodi vezani za krv, kao što su retinoblastom (tumor očiju) i neuroblastom (moždani tumor), takođe su dodati spisku oboljenja – ali, izgleda da se tu ne završavaju svi potencijali upotrebe krvi iz pupčane vrpce.
 
 
Imate li mišljenje o ovoj temi?
Podelite ga sa nama na forumu Matične ćelije!
  

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
9
Rh negativna krvna grupa - rizik za majku ...
Ukoliko u krvi imate Rezus protein onda ste Rh pozitivni (+), kao i većina ljudi, a ako ga nema onda ste Rh negativni (-...
7
Trudnička vakcina protiv gripa štiti i bebe
Novorođenčad čije su majke tokom trudnoće dobile vakcinu protiv gripa su pod manjim rizikom da se zaraze ili da budu hos...
6
13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...
4





Šta je dijastaza i zašto se javlja u trudn...
Šta je dijastaza? Zašto se javlja u trudnoći? Kako, na koji način i kojim vežbama ojačati trbušne mišiće?
Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here