|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 3:49:47   
maridza
Pokrecem ovu temu jer nazalost znam da nisam sama u ovome, pa ako jos neka mama, u sitne sate pretrazuje internet u potrazi za odgovorima mozda se sretnemo ovde... :( Imam devojcicu kojoj je danas tri meseca, posle porodjaja joj je vadjena krv iz pete ( to se kod nas radi jos od 1983 - Gatrijev test, neonatalni skrining, ako je sa rezultatima sve u redu roditelji i ne znaju ) rezultati su pokazali da joj je TSH ( hormon hipofize ) povecan. Pozvali su nas na institut i ponovili testove... Obicno se desi da na dr testu sve bude sasvim uredu, ali njoj je tsh bio 94 sto je jako visoko, tako da su mi maltene odmah i rekli da problem definitivno postoji.Odveli su nas na dalja ispitivanja i ubrizgavanem radioaktivnog joda i snimanjem utvrdili da stitna zlezda ne postoji - ATIEROZA i da ce morati da pije lek do kraja zivota! To je bilo nesto sa cim nikako nisam mogla da se pomirim,odvela sam je privatno na snimanje uz, gde nam je samo potvrdjeno ono sto smo vec znali. Ja nisakim nisam mogla da pricam, jer niko nije mogao da razume taj bol koji umesto srca kuca u mojim grudima, nisam mogla da verjem, ne mogu ni danas, sve mi deluje kao san iz koga cu se probuditi svakog casa, onda je krenulo haranje internetom, po celu noc sam samo to radila, i citala tekstove iako nas je nas endokrinolog zamolio da to neradimo jer su tekstovi uzasni, krtenizam, retardiranost itd... i da su to tekstovi koji su zastareli, jer se sa ovim sada normalno zivi... ali to meni nije dalo mira jer nisam verovala nikome, ustvari trazila sam nadu i spas. Na kraju sam naletela na neke forume koji su uglavnom hrvatski, a i u mojoj okolini cula za par ljudi koji imaju isti problem i strasno je koliko je broj veliki a da se o tome nista ne zna... zato sam se odlucila da otvorim ovu temu, jer znam koliko sam je ja lakse osecala kad sam saznala da nisam sama - da priznala sam koliko god sebicno zvucala, volela bih a jesam ne zelim ni jednom roditelju ovo ali ako vec postoji dajte da to nekako zajedno prezivimo uz razlicita iskustva i savete... Jer mislim da niko nes ne moze razumeti bolje... izvinite ako sam udavila pricom. Da skratim nadam se da se niko nece odazvati, ali ako takvih i bude ja sam tu...
A sto se tice moje devojcice... Idemo na kontrole redovno na svaka 3 meseca pije tivoral pola tablete i za sada je sve ok, lepo napreduje, u 6m nam je zakazan pregled kod psihologa, kazu sada dok ne napuni sedam godina kontole su na svaka tri meseca a kasnije redje, i sta cemo drzimo se i nadamo se da ce sve biti ok...
pozdrav....

< Poruku je uredio dunja RR -- 18.9.2013 20:59:32 >
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Hipotieroza kod beba, atieroza
18.9.2013 9:49:12   
Torbica
Maridza, dobro ti je rekao dr, zaista ta deca najnormalnije zive i razvijaju se, bez ikakvih problema. Atireoza je opasna samo ako se na vreme ne utvrdi, i beba ne dobije supstituciju, tj hormon koji joj nedostaje. Apsolutno po nicemu se tvoje dete nece razlikovati od druge dece, jedino sto ce piti lekic.
Probacu da budem nepristrasna sto se tice terapije, vidi Eutirox je originalan levotiroksin, dakle kao sto je samo jedna coca-cola, samo da ti navedem primer da shvatis. A ti Tivorali i ostali su samo kopije, kao sto je Sinalco, Apa cola i gomilu drugih... Jedino originalan lek ima 100% aktivne supstance, kopije imaju maksimalno 80%. Eutiroxa ima u 6 doza, od 25.50.75.100.125.150mcg, dakle retko se tableta olovi, sto nije slucaj kod Tivorala. Moja ti je sugestija da je bolji i kvalitetnije Eutirox, cena je smesna. Naravno, kako god zelis. ja sam u tim vodamam, pa eto, nisam mogla da ne iskomentarisem. Ljubi bebu i ne brini, bice sve ok. user posted image

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu maridza)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Hipotieroza kod beba, atieroza
18.9.2013 9:50:29   
Torbica
...retko se tableta polovi, cepka, to sam mislila, pojelo se slovo p

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Hipotieroza kod beba, atireoza
18.9.2013 9:52:47   
Torbica
Evo necu vise, mislila sam da je greska ali na dva mesta stoji pogresnan naziv, dakle to je atireoza, ne atieroza. :)

< Poruku je uredio Olga RR -- 18.9.2013 15:33:01 >


_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Hipotieroza kod beba, atireoza
18.9.2013 15:38:36   
maridza
Torbice, hvala puno, pa ja sam i pitala jer sam cula za taj lek kao i za levotiroksin kapi, ali mi je doktorka na institutu rekla da je sve to isto, i da nam daje tivoral zato sto se kod nas pravi i uvek je dostupan... ali pokusacu da insistiram da se prebaci, meni mala poije 50. Sobzirom da si rekal da si u tim vodama imam jos jedno pitanje za tebe sto sam primetila da se desava ( sanas sam zvala institut ali rekli su mi da zovem sutra... a ja sam nestrpljiva) maloj se znoje dlanovi i tabana, ne stalno ali to je sad pocelo, kao i kad je hranim bude skroz mokra! da li to ima neke veze... ili je to normalno?!

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Hipotieroza kod beba, atireoza
18.9.2013 15:55:46   
Torbica
Standardan odgovor lekara - to je sve isto, a veruj mi nije. Postoji razlika u kvalitetu. Eutirox je dugi niz godina na nasem trzistu i mislim da nije bilo nestasica. Mislim, original ili kopija, kako moze biti isto. Jedan je Aspirin, ostalo su kopije. No, postujem sve, ja sam imala zelju da prokomentarisem. Beba ne bi trebala da se znoji iz cista mira ako nije pretopljena. Svakako se obavezno kontrolise nivo tireoidnih hormona, zato i postoje razlicite doze da bi pacijenti mogli uzeti bas onu koja im odgovara. Na stranu struku, kad se prisetim, troje dece, nijedno mi se nije znojilo iz cista mira. Po celu moze da se oznoji ako brzo rucka ali po tabanima i dlanovima mislim da ne bi trebalo. Pozdrav

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu maridza)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Hipotieroza kod beba, atireoza
18.9.2013 15:58:06   
Torbica
Pojacano znojenje zna da bude usled viska tireoidnih hormona. Svakako treba prekontrolisati, nije normalno da sva bude mokra. user posted image

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Hipotieroza kod beba, atireoza
18.9.2013 16:00:52   
maridza
imam samo jos jedno pitanj za tebe, da li je bitno u kolik se stai lek pije, doktora je rekla da kd se probudi oko 8-9 a ja sam procitala da se lek daje u 6, eventualno pola sata pre ili kasnije???? i ja sad ne znam sta da radim, uglavnom sam joj davala oko 6 dok se tada budila ali sad se budi kasnije, sta da radim po tom pitanju?

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Hipotieroza kod beba, atireoza
18.9.2013 17:22:28   
Torbica
Stoji oko 6, zato sto je to vecinom neko vreme kada mi odrasli ustajemo. Bitno je da ga popije cim ustane, zbog metabolizma. Nista ne treba da preduzimas, mislim, ne treba da je budis, dok organizam spava, ne treba ga dirati. Lek se pije sa budjenjem. user posted image

PS. Vidim ispravili ste atireozu, sad jos samo hipotireozu u naslovu teme. user posted image Ne smeta meni nego zbog pretrazivanja, da nadju ljudi kojima treba. user posted image

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu maridza)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Hipotieroza kod beba, atireoza
18.9.2013 19:39:50   
maridza
nisam promenila, ne znam kako to u naslovi da promenim????user posted image

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Hipotieroza kod beba, atireoza
18.9.2013 19:44:07   
Torbica
Aaa, ja sam mislila da su moderatori ispravili, zato sam se obratila u mnozini. user posted image mogu oni to, nije to tvoj problem Maridza. Pozdrav

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu maridza)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 21:00:14   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: maridza

nisam promenila, ne znam kako to u naslovi da promenim????user posted image


Dobila sam tvoj mail, sređeno :)

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu maridza)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 21:01:58   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Torbica

PS. Vidim ispravili ste atireozu, sad jos samo hipotireozu u naslovu teme. user posted image Ne smeta meni nego zbog pretrazivanja, da nadju ljudi kojima treba. user posted image


Sređeno :)


< Poruku je uredio dunja RR -- 18.9.2013 21:16:08 >


_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 21:07:26   
Torbica
user posted image

< Poruku je uredio lesica RR -- 18.9.2013 21:08:55 >


_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 21:24:29   
zeksi
Moja drugarica ima dete kom su takodje preko Gatrijevog testa otkrili da uopste nema stitnu zlezdu. Devojcia sad ima dve godine, dobro je i napredno dete, redovno pije lek i sve je ok.user posted image


< Poruku je uredio lesica RR -- 18.9.2013 23:40:47 >

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 23:14:00   
isidora88
ukoliko je pojacano znojenje znaci da nije pogodjena terapijaa, tj. da se hormoni nisu regulisali.obavezno proveravajte jednom mesecno hormone dok se ne nadje odgovarajuca terapija.
nedavno je bio problem u snabdevanju eytiroxa, 3 meseca ga nije bilo, ali sada je ponovo dostupan tako da bez brige.
inace i moj glas ide eytiroxu, i sama ga pijem, a probala sam sve ostale i bilo mi je bas lose od njih, hormoni uvek u nekom haosu, nuspojave...

< Poruku je uredio lesica RR -- 18.9.2013 23:41:19 >


_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu zeksi)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 23:40:17   
dunja RR
Maridža nadam se da će sa tvojom devojčicom biti sve ok user posted image



_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu maridza)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 23:50:08   
maridza
hvala user posted image i ja se nadam, prognoze su super jer je rano krenula sa terapijom... nadamo se najboljem... jos samo da vidim sutra za to znojenje...user posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
18.9.2013 23:52:34   
degu
Maridža verujem da je šok ogroman kad sa tvojim detetom nešto nije u redu, samo saznanje da mora da pije lek ceo život je strašno, ali veruj mi to postane sastavni deo života, sasvim normalna stvar. Ja imam štitnu žlezdu al imam hipotireozu, pijem lek već dve godine i nikakvo opterećenje mi ne predstavlja, vodim normalan život.
Sa tvojim detetom će biti sveu redu, ne sekiraj se user posted image

_____________________________

Samo pozitivne misli privlače pozitivne stvari :)

U srcu moje mame i moje srce kuca <3

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
19.9.2013 3:17:37   
maridza
zeksi, da li tvoja drugarica zivi u bgdu? ako zivi da li mozda znas ili ako mogu da te zamolim da je pitas kod kog endokrinologa ide? i koji lek pije? Hvala puno!

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
19.9.2013 14:17:44   
zeksi
Evo ovako, oni nisu iz Bg. idu kod dr Katanica u deciju bolnicu u Ns. Mala ima dve godine, pije lek tivoral i ona je super. Srecno.user posted image

(odgovor članu maridza)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
7.11.2013 7:18:06   
serpica
Jedva nadjoh temu pa da vas pitam:
Sestra mog muza se porodila pre tacno mesec dana,dan po izlasku iz bolnice zvali su je da ponovi test ( vadjenje krvi iz pete ) posle deset dana su je zvali i rekli da su rezultati na granici i da opet ponove test. Sad cekaju rezultate. Ja sam citala da sem problema sa stitnom zlezdom postoji i neka anomalija gena koja se vidi iz tog testa. Da li ste upucene u to? Ona jadnica nema pojma zasto ponavlja test cak nije ni pitala,a ja nisam htela nista da joj pricam. Cula sam da se i ishranom resavaju problemi vezano za taj poremecaj gena gde krv ne razlaze hranjive supstance. Valjda sam dobro razumela. Ako ima ko da je vise upucen bila bih zahvalana na odgovoru.

_____________________________

"Zena je nastala od covekovog rebra,a ne od njegovih stopala da se gazi po njoj,ne od njegove glave da se zenom vlada,vec od njegovog boka da mu bude jednaka...ispod ruke da bude zasticena i pokraj covekovog srca da bude voljena..."

(odgovor članu zeksi)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
7.11.2013 23:18:12   
maridza
kod nas se gatrijevim testom ( vadjenjem krvi iz pete ) testiraju 2 stvari jedna je vezna za stitnu zlezdu a druga je FENILKETONURIJA - Najčešća je iz grupe naslednih metaboličkih bolesti, koje nastaju zbog poremećaja u oksidaciji aminokiseline fenilalanina u aminokiselinu tirozin. Inače, ovo je prva u nizu metabolopatija kod koje je utvrđena jasna veza između naslednog biohemijskog poremećaja i mentalne zaostalosti. Otkrivena je mogućnost dijetalnog lečenja i prva je za koju je izrađen laboratorijski test, pogodan za sistematsko traganje u celokupnoj novorođenačkoj populaciji - Gatrijev (Guthrie) test.

*Fenilalanin je neophodna aminokiselina od koje se, nakon unošenja hranom, manji deo koristi za izgradnju sopstvenih belančevima, a veći se oksidiše u aminokiselinu tirozin. Uzrok fenilketonurije je mutacija jednog gena, koja ima za posledicu prekid u glavnom lancu metaboličkih procesa u kojima se razgrađuje fenilalanin. Zbog toga se aktiviraju sporedni putevi razgradnje u kojima nastaje fenilpiruvična kiselina, koja u povećanoj koncentraciji može da se dokaže u mokraći obolele dece, ali tek nakon nekoliko nedelja. Međutim, u prvim nedeljama života nema nikakvih simptoma.

po onome sto ste napisali licimi na to, ponavljanj testa se rade koliko sam ja upucena jer se desava da ti prvi testovi mogu da pokazu laznu sliku ukoliko je majka ili beba primala antibiotike u bolnici ( ali me nemojte me drzati za rec da je bas zbog toga jer je to nesto sto sam ja cula u prolazu, znaci nije proverena informacija ) pa se ponavljaju i sve na karju bude uredu...

nadam se da je samo lazna uzbuna.... i da sam vam koliko toliko pomogla pozdrav...

(odgovor članu serpica)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
7.11.2013 23:21:52   
maridza
lečenje
Svakom novorođenom detetu na teritoriji uže Srbije i Vojvodine, kao i u većini zemalja sveta, u trećem danu života, nakon započinjanja ishrane, uzima se uzorak krvi za analizu. Ako se ustanovi da su koncentracije fenilalanina povišene, deca se pozivaju na dopunsko ispitivanje. Ako se potvrdi dijagnoza fenilketonurije, najkasnije do kraja prvog meseca života počinje lečenje, odnosno ishrana specijalnim preparatima koji ne sadrže fenilalanin. Minimalne, neophodne količine fenilalanina obezbeđuju se iz mleka, a kasnije i iz drugih namirnica. Dijeta se organizuje isključivo uz lekarsku kontrolu i sprovodi ceo život.

Oboleli od fenilketonurije koji dobro sprovode dijetu žive normalno. Mnogi bolesnici su sada već pri kraju fakultetskog obrazovanja!

ovo je ono sto sam ja nasla

(odgovor članu serpica)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Hipotireoza kod beba, atireoza
8.11.2013 6:55:10   
serpica
Maridza hvala puno na odgovoru,i ja se nadam da je lazna uzbuna,javicu kako se na kraju sve zavrsilo.

_____________________________

"Zena je nastala od covekovog rebra,a ne od njegovih stopala da se gazi po njoj,ne od njegove glave da se zenom vlada,vec od njegovog boka da mu bude jednaka...ispod ruke da bude zasticena i pokraj covekovog srca da bude voljena..."

(odgovor članu maridza)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Zdrava ishrana najmlađih tokom zimskog per...
Tokom hladnih zimskih meseci, redovan unos voća i povrća ključan je za jačanje imunološkog sistema dece, pomažući im da ...
Tata "podojio" bebu dok se mama op...
POROĐAJ ponekad ne prolazi kako žene planiraju.



image
AnaTamara
Preporuka budućim mamama!
Porođaj je sve bliže, pripremaju se stvarčice, između ostalog i Fitolat, koji mi je mnogo pomogao sa prvim detetom, uspeli smo da uspostavimo laktaciju!  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here