|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Vaznost brojanja bebinih udaraca
8.2.2010 17:37:49   
Verus
Važnost brojanja bebinih udaraca


Udaranjem” vam beba daje do znanja da je sve u redu. Iako zna biti neugodno, njezini pokreti, ponekad to mogu biti i pravi udarci, pružaju vam osjećaj sigurnosti - beba raste i aktivna je. U anketi provedenoj među rodiljama koje su rodile mrtvo novorođenče, otkriveno je da 67% njih nikada nije dobilo informaciju od svoga ginekologa koliko je bitno brojati bebine pokrete. Ako ni vama to nije rečeno, niti objašnjeno, upitajte ginekologa na svom sljedećem pregledu. Brojanje bebinih pokreta je jednostavan i besplatan način da dobijete uvid u zdravlje vaše bebe. Možete pratiti aktivnost vaše bebe upisujući pokrete bebe u dnevnik. Ako primijetite promjenu, bilo to povećanje aktivnosti, ili neobično smanjenje aktivnosti, to može značiti da beba pati. Ako se bilo koje od ovoga dogodi, odmah nazovite svoga liječnika. Ako ne možete stupiti u kontakt s vašim liječnikom, uputite se u bolnicu. Tamo će provjeriti vaše sumnje. Može se dogoditi da je "lažna uzbuna”, no vi ste dobro učinili odlaskom na pregled. Prije nego počnete voditi dnevnik, imajte u vidu da ne postoji neki standard što se broja udaraca tiče, ali u prosjeku biste trebali osjetiti barem 5 jasnih pokreta na sat. Bebe spavaju, i možda će postojati trenuci u danu kada nećete osjećati ili ćete vrlo malo osjećati pokrete bebe - stoga je vrlo bitno da budete svjesni bilo kakvih promjena u bebinom dnevnom ritmu. S vremenom ćete uspjeti pratiti bebin ritam.    

BROJANJE POKRETA

Brojati "udarce” bebe se može na razne načine, ovo je samo jedan od njih. Prvo trebate uvidjeti kada je vaša beba najaktivnija. Nemojte si postaviti stupicu i brojati "udarce” onda kad je beba najmirnija. Svaki dan u isto vrijeme, najbolje bi bilo nakon što ste jeli, uzmite si vremena da osjetite bebine pokrete. To ne znači da morate prestati raditi što radite, nego samo budite svjesni bebinih "udaraca” i brojite svaki "udarac” kada ga osjetite. Ako niste osjetili barem 4 ili 5 pokreta do kraja svakoga sata, trebali biste ponovo brojati "udarce”, ali ovaj puta dok ležite na strani i fokusirajući se samo na brojanje bebinih pokreta.  Mi kažemo "udarci”, ali okretanje i bilo koji jasni pokreti se broje. Nemojte brojati štucanje. Čut ćete da se bebe uspore kako se približava termin poroda. Da li je to istina je dvojbeno, ali ako se vaša beba uspori, promjena ne bi trebala biti nagla. Nagla promjena je problem. Ako nakon ponovnog brojanja, ne osjetite 10 "udaraca” unutar 2 sata, vrijeme je da nazovete vašega liječnika. Bilo bi lakše da posjetite vašega liječnika za vrijeme njegovoga radnog vremena, ali nemojte dopustiti da vas radno vrijeme zaustavi. Ako primijetite smanjenje pokreta, zovite, bez obzira na vrijeme.   



              
  • Počnite voditi dnevnik bebinih pokreta kada ih počnete osjećati redovito, ali ne kasnije od prvoga tjedna trećega tromjesečja (28 tjedana).
  • Počevši u isto vrijeme svaki dan, brojite "udarce” u jednom satu.
  • Upišite broj udaraca koji ste osjetili u kolonu označenu "1 SAT”.
  • Ako osjetite manje od 5 jasnih pokreta, ponovite test, ali ovaj puta ležeći na strani i fokusirajući se na pokrete bebe. Ako niste jeli u zadnje vrijeme, pojedite nešto ili popijte čašu narančinog soka prije ponavljanja testa.
  • U koloni označenoj "10 UDARACA” upišite koliko vremena vam je trebalo da osjetite 10 jasnih udaraca/pokreta (ukupne minute).
  • Ako je prošlo više od 120 minuta, nazovite liječnika i obavijestite ga o rezultatima. 

    Izvor: roda.hr

    < Poruku je uredio Verus RR -- 8.2.2010 17:45:09 >
  • Direktna veza do poruke: 1
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 17:52:15   
    LillyT
    Ja ne brojim udarce. Ranije sam znala kada spava, a kada divlja (cele noci je znala da tuce, a tokom dana da spava). Medjutim, u poslednjih par nedelja kao da je aktivna i tokom dana. Ne znam, to za udaranje sam samo procitala, ni jedna trudnica mi nije rekla da je brojala, mozda se to podrazumeva user posted image

    _____________________________

    Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

    ...and all I can do is try

    (odgovor članu Verus)
    Direktna veza do poruke: 2
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 17:53:04   
    Verus
    Ne uspeva mi da postavim tabelu....videcu da li mogu nesto da napravim...

    (odgovor članu Verus)
    Direktna veza do poruke: 3
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 17:54:52   
    Anoniman
    Moraš je praviti peške, kao svi oni naši spiskovi. Ili je fotografiši pa preko slikomata ubaci. 

    (odgovor članu Verus)
      Direktna veza do poruke: 4
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 17:56:10   
    Anoniman
    . Ako primijetite promjenu, bilo to povećanje aktivnosti, ili neobično smanjenje aktivnosti, to može značiti da beba pati.
    .


    Ovo je živa istina. Mene je udarala do zadnjeg.I to baš jače nego inače.

    (odgovor članu Verus)
      Direktna veza do poruke: 5
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 17:56:24   
    Verus
    Lilly, i ja nisam brojala do skoro...mislim, ako je beba aktivna svaki dan (ima mama koje bas osete bebu da luduje), onda znas da je beba u redu.  Ali, ja sa mojom placentom na prednjem zidu cesto moram bas da legnem i stavim ruku sa strane da bih je osetila...tako da mi je u poslednje vreme to postalo navika,  a verovatno i zato sto brinem da li je dobro (otkad znam da imam manjak plodove vode).  Cesto izbrojim 10 udaraca vec u prvih 10 minuta...ona j euvek bila bila aktivna uvece, a sada je osetim i ujutru...U svakom slucaju ne skodi...

    (odgovor članu LillyT)
    Direktna veza do poruke: 6
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 17:58:44   
    Anoniman
    Ja nisam brojala.

    (odgovor članu LillyT)
      Direktna veza do poruke: 7
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 17:59:27   
    Snelle
    Verus, svaka čast za post user posted image

    (odgovor članu Verus)
    Direktna veza do poruke: 8
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 18:00:19   
    Verus
    Kazu, da svaka promena aktivnosti moze znaciti da je beba pod stresom i da nesto nije u redu...naravno, necu sad da trudnice pocnu da panice, redovne kontrole naravno sve pokazuju, ali nije lose pratiti, bar jednom na dan, to ne oduzme puno vremena....


    Tasha, hocu, nemam papira da ostampam pa slikam, tako da cu to uraditi kasnije danas....

    IZVORNA PORUKA: kaliopi

    . Ako primijetite promjenu, bilo to povećanje aktivnosti, ili neobično smanjenje aktivnosti, to može značiti da beba pati.
    .


    Ovo je živa istina. Mene je udarala do zadnjeg.I to baš jače nego inače.


    (odgovor članu Anoniman)
    Direktna veza do poruke: 9
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 18:01:06   
    Anitaaa
    Moj bebac je non stop lupao tako da za brojanjem nije bilo potrebe.Znam samo da je jako važno obratiti na to pažnju pred kraj trudnoće pošto nedostatak pokreta može ukazati na problem.Isto tako i naglo ubrzanje pokreta mogu signalizirati da nešto nije u redu

    _____________________________

    "Before you were conceived I wanted you. Before you were born I loved you. Before you were an hour old I would die for you. This is the miracle of life."

    (odgovor članu Anoniman)
    Direktna veza do poruke: 10
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 18:01:24   
    Anoniman
    IZVORNA PORUKA: Verus RR



    Tasha, hocu, nemam papira da ostampam pa slikam, tako da cu to uraditi kasnije danas....



    Marim ja kada ćeš, samo sam ti dala ideju za rešenje problema. user posted image

    (odgovor članu Verus)
      Direktna veza do poruke: 11
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 18:01:43   
    Anoniman
    Slažem se, Veki, draga...

    (odgovor članu Verus)
      Direktna veza do poruke: 12
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 18:02:26   
    LillyT
    Citala sam o tom brojanju u onoj knjizi "Sta da ocekujete dok cekate bebu" ali sam izignorisala (kao i neke druge stvari).
    U principu, ja sam navikla da mi se javi svaki dan, ali iskreno ne brojim.....I jos uvek nisam sigurna kada stuca, a kada lupa user posted image


    _____________________________

    Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

    ...and all I can do is try

    (odgovor članu Verus)
    Direktna veza do poruke: 13
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 18:06:55   
    indy_25
    Ni ja ne pepoznajem to stucanje i moja beba zna da bude bas mirna po danu a navece lumpuje. Ja cu isto ignorisati ovo jer ce me to dodatno opteretiti i onako vec se previse brinem jos da ne cujem 5 udaracu u roku od sat vremena poludila bi jer sam panicarka. Vazno mi je da je osjetim a brojati necu.

    (odgovor članu LillyT)
    Direktna veza do poruke: 14
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 18:29:03   
    anajid
    indy 25 slazem se sa tobom,ja takodje stalno obracam paznju i  uvek mi je to u podsvasti da li se mrda,a da brojim pokrete,ma kakvi to bi me jos dodatno uspanicilo pa bi digla citavu bunu oko sebe.Moj  je bebac inace poprilicno miran od pocetka,ali evo sad se javlja stalno,s tim da to nisu neki udarci nego vise pokreti i njegovo okretanje,valjda mu je tesno vec unutra!

    (odgovor članu indy_25)
    Direktna veza do poruke: 15
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 18:34:46   
    indy_25
    Ipak sam slagala ,necu ignorisati ove udarce evo vec sam ih brojala i dosla sam do 5 dalje nisam htjela da brojim. nekako od kako sam procitala pocetni post u glavi mi je sada da i to moram i eto vec sam se opteretila. Verus user posted image

    (odgovor članu anajid)
    Direktna veza do poruke: 16
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 19:26:04   
    buhla
    ni ja nisam do sada brojala, ali obracam paznju kad je aktivan, a kad ga skoro ceo dan ne osetim nije mi svejedno. Mada je uglavnom najaktivniji nocu, kad legnem na bok odma se mrda i sa jedne i druge strane ga osetim, ali opet to mi i nije neko udaranje, vise kao golicanje. a preko dana mi se cini da ga uvek osetim posle jela.


    _____________________________

    Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.
    Dušan Radović

    (odgovor članu indy_25)
    Direktna veza do poruke: 17
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 19:29:56   
    Verus
    user posted image draga!  Bojala sam se da ce biti tako, zato sam gore pisla da sad, trudnice ne panice!  Ja izbrojim uvece,ali vidis da kaze AKO ne izbrojis da jedes nesto, i da ne panicis ako ne bude 10 udaraca u 2 sata, a svaka beba ce toliko da se mrdne u dva sata.  I biraj kada je beba budna, ne vredi cekati ako spavajuuser posted image
    IZVORNA PORUKA: indy_25

    Ipak sam slagala ,necu ignorisati ove udarce evo vec sam ih brojala i dosla sam do 5 dalje nisam htjela da brojim. nekako od kako sam procitala pocetni post u glavi mi je sada da i to moram i eto vec sam se opteretila. Verus user posted image

    (odgovor članu indy_25)
    Direktna veza do poruke: 18
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 19:46:09   
    Zoka81
    A kad cu ja da osetim mog bebana, ne mogu da docekm?!

    (odgovor članu Verus)
    Direktna veza do poruke: 19
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 19:48:20   
    lothroniell
    Jos malo... user posted image Ja sam prvi put osetila izmedju 18te i 19 nedelje...

    _____________________________

    ¸¸ja volim sve što se kreće jer sve što se kreće kreće se po zakonima mirovanja i smrti volim sve istine koje nisu obavezne jer prava istina je stidljiva kao miris.¸¸

    (odgovor članu Zoka81)
    Direktna veza do poruke: 20
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 20:37:04   
    gagins
    Mene moj sin razbija po ceo dan i noc,tako da je bas aktivan,a to je mnogo vise od pet udaraca na sat,sad me je za desetak minuta lupio bar dvadeset puta.
    Trudim se da ne razmisljam previse o takvim stvarima jer se ja odmah bojim da je tako i kod mene!

    (odgovor članu lothroniell)
    Direktna veza do poruke: 21
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 20:53:59   
    Anoniman
    IZVORNA PORUKA: Verus RR

    Kazu, da svaka promena aktivnosti moze znaciti da je beba pod stresom i da nesto nije u redu...naravno, necu sad da trudnice pocnu da panice, redovne kontrole naravno sve pokazuju, ali nije lose pratiti, bar jednom na dan, to ne oduzme puno vremena....


    Tasha, hocu, nemam papira da ostampam pa slikam, tako da cu to uraditi kasnije danas....

    IZVORNA PORUKA: kaliopi

    . Ako primijetite promjenu, bilo to povećanje aktivnosti, ili neobično smanjenje aktivnosti, to može značiti da beba pati.
    .


    Ovo je živa istina. Mene je udarala do zadnjeg.I to baš jače nego inače.




    Jao ja bolje da nisam ulazila u ovu temu mada je stvarno dobra...verus user posted image user posted image user posted image
    Ali...ja ne mogu da panicim...
    jer moja beba...desi se da je stvarno mirna i da je ne osetim po ceo dan (ali to je najcesce kad sam ja aktivna)/...

    ne mogu da mislim o ovome...sklona sam tripovanju...
    dobro je sto sutra idem kod lekara na UZ>..
    user posted image user posted image

    (odgovor članu Verus)
      Direktna veza do poruke: 22
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 21:09:01   
    Verus
    OTI, nase malene su izgleda slicne. Ja je isto ne osecam po ceo dan osim kada me bas bas zvekne onako nisko, pa osetim jacinu udarca, cak i kroz ovu debelu placentu..ali ako legnem i smirim se (legnem na levu stranu), onda je osetim, ali ne suta uvek, nekada se samo meskolji, mada se SVAKI pokret broji, ne samo udarac. 
    Malo pre sam eto, krenula da brojim i samo se jednom mrdnula, ali ovo je sad u vreme kada je inace mirna...zato i kazu da se to radi kada je beba obicno aktivna, a vecina njih je uvece....

    (odgovor članu Anoniman)
    Direktna veza do poruke: 23
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 21:22:51   
    Nena81
    Devojcice moje evo savet jedne iskusne mame: Nemojte se mnogo opterecivati svime sto procitate, samo sebi stvarate pritisak i nervozu.Ako redovno idete na kontrole kod ginekologa i ako je nalaz UZ uredan nema razloga za brigu.
    U svojo prvoj trudnoci nisam oka sklopila od onog momenta kada sam osetila prve pokrete.Kako je beban bivao veci tako su udarci postajali jaci, nocima nisam spavala a jedino ga je smirivao sladoled, iako je bio januar mesecuser posted image .Bukvalno sam svakih 15-20 dana isla na 4D UZ i svaki put je sve bilo u redu. Sta se na kraju ispostavilo kada sam se porodila: ja sam mala malecka a bebac je bio ni manje ni vise nego 4200gr i 55cm. Nije ni cudo sto je toliko udarao mukica nije imao mesta.user posted image

    _____________________________

    Love me, Hate me, either way you are thinking of me !!

    (odgovor članu Verus)
    Direktna veza do poruke: 24
       RE: Vaznost brojanja bebinih udaraca
    8.2.2010 21:34:18   
    Anoniman
    IZVORNA PORUKA: Verus RR

    OTI, nase malene su izgleda slicne. Ja je isto ne osecam po ceo dan osim kada me bas bas zvekne onako nisko, pa osetim jacinu udarca, cak i kroz ovu debelu placentu..ali ako legnem i smirim se (legnem na levu stranu), onda je osetim, ali ne suta uvek, nekada se samo meskolji, mada se SVAKI pokret broji, ne samo udarac. 
    Malo pre sam eto, krenula da brojim i samo se jednom mrdnula, ali ovo je sad u vreme kada je inace mirna...zato i kazu da se to radi kada je beba obicno aktivna, a vecina njih je uvece....




    Verus ja moju kad hocu da osetim okrenem se na ledja...onda ona krene...
    sad ne udara nego na primer ispupci dupence...i iskoci mi stomak...
    ali na primer zadnja dva dana je aktivnija i sad se ja pitam da li je to sad znak da nesto pati i da nesto nije u redu???
    jer se juce i danas malo jace krece...
    UH, dobro je sto sutra idem na UZ...opet sam se prepala...



    (odgovor članu Verus)
      Direktna veza do poruke: 25
    Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
    Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
    Idi na:







    Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
    Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
    Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
    EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...



    image
    Aleksandra*
    Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
    Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
    image

    Anketa

    Да сазнате...
    пеперутка16

    ...да носите тројке, шта бисте радили?

    Click Here