|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Vrsta anestezije za porođaj
24.12.2008 10:55:59   
Anoniman
Čačkala sam, čačkala, koleginice sa rr.ba nisu mogle da se dogovore dal epiduralna anestezija može da se koristi i za CR (pošto se za prirodan porođaj definitivno koristi), ili je za CR izbor spinalna ili totalna...
Onda sam naletela na jedan link na njihovom forumu, i dalje nisam ni čitala.

Piše ovako:

Postoje tri vrste regionalne anestezije:
1. Spinalna- metoda koja se najčešće koristi. Može se primjeniti i kod planiranih i hitnih carskih rezova. Živci i kičmena moždina koji prenose osjete iz donjih dijelova vašeg tijela ( kao i nalog mišićima da se pokreću ) nalaze se u vrećici s tekućinom unutar vaše kičme. Lokalni anestetik unosi se unutar ove vrećice sa tekućinom koristeći pri tome veoma tanku iglu. Spinalna anestezija nastupa brzo sa malom dozom anestetika.
2. Epiduralna- tanka plastična cjevčica ili kateter postavlja se izvan vrećice s tekućinom pokraj živaca koji prenose bol iz maternice. Epiduralna se često koristi za tretman boli u porodu koristeći slabu otopinu lokalnog anestetika. Ako je potreban carski rez može se epiduralna analgezija pojačati dajući jaču anastetičku otopinu. U epiduralnoj anesteziji potrebna je jača doza lokalnog anestetika nego u spinalnoj i treba duže vrijeme da bi djelovala. Vaša epiduralna se može dodatno pojačavati ako je potrebno.
3. Kombinirana spinalno-epiduralna (CSE) – kombinacijaje prethodne dvije vrste anestezije. Spinalna se može koristiti za carski rez. Epiduralna se može koristiti kad je potrebno dati još anestetika, te kada treba uklaniti bolove nakon operacije.
Opća anestezija- Ako za carski rez dobijete opću anesteziju, spavat ćete. Danas se opća anestezija koristi rjeđe. Može biti potrebna u nekim hitnim stanjima, ili ako postoji neki razlog zbog kojeg je regionalna anestezija neprikladna, ili ukoliko želite spavati za vrijeme operacije.
LINK


< Poruku je uredio Tasha -- 24.12.2008 10:57:29 >
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
24.12.2008 19:22:10   
guppy RR
E... to je to... ja sam bila u opštoj / potpunoj za CR.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
12.2.2009 13:52:25   
sonja999s
ja sam dobila epi ali nisam imala oduzete noge nego mi se samo oduzeo bol.

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 8:34:17   
Anoniman
Kako su meni dali totalnu anesteziju?

Dakle, nakon klistiranja i tuširanja odveli su me na CTG, tada su mi postavili braunilu u ruku i kateter. Nakon nekog vremena su me pregurali u operacionu salu (izborila sam se da me ne guraju kompletno golu kroz pola bolnice nego da se skinem pred salu).
U sali sam se popela na sto, u desnu ruku je išla anestezija (leva ruka, noge i glava su vezane za sto, a pod zadnjicu podmeću neki čaršav, da bi telo stajalo malo nakrivljeno na levu stranu - o tome ima detaljnije u temi Carski rez).
Dakle, u desnu ruku mi je prvo kroz braunilu data terapija za astmu kao priprema za totalnu anesterziju (za svaki slučaj). Bila sam užasno nervozna tako da sam u jednom momentu samo rekla anesteziologu koji mi je sedeo nad glavom "Molim Vas me uspavajte", veoma brzo nakon toga, kroz braunilu mi je data anestezija, mislim da sam zaspala pre nego što su je dali do kraja. Pošto sam godinu dana nakon CR operisala dojku isto u totalnoj, sada mi se malo mešaju iskustva, i nisam sigurna da li mi je pri CR stavljana maska na lice... mislim da nije, ali nisam sigurna.

(odgovor članu sonja999s)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 14:43:53   
mihi
Meni su za CR dali baš epiduralnu jer se u spinalnoj gubi osećaj u nogama i to je neprijatno, Kod CR u epiduralu osećaš noge samo je utrnuo deo od ispod rebara ukjučujući i guzu. Super je jer osećaš noge a posle CR ti ostave kateter i daju u špric lolalni anestetik tako da ti sebi dodaš malo kad počne da boli a super je jer odmah vidiš bebu.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 14:48:41   
Anoniman
Napokon je neko dao precizno objašnjenje!

Hvala mihi! user posted image

(odgovor članu mihi)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 14:53:46   
mihi
Nema na čemu Tasha, Meni je bilo pozitivno iskustvo pogotovo jer sam se prvi put porodila prirodnim putem. Porodila sam se na GAK  u Višegradska , stim što ovde posle 3 sata dobiješ stvari i telefon. Pozdrav iz Bgd a

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 14:55:58   
Anoniman
Posle CR u epiduralu ili uopšteno posle CR?

(odgovor članu mihi)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 15:10:38   
mihi
Uopšte posle CR samnom na intenzivnoj je bilo još 6 žena koje su se porodile CR u opštoj anesteziji!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 15:19:02   
Jacaca
U zivotu nisam znala da su razlicite, jer mi je jedan drugar operisao koleno a pre operacije sam bila sa njim kod njegovog drugara doktora koji ga je ubedjivao da mu je puno bolja spinalna nego opsta jer je oporavak puno kraci i rizik manji, a on se plasio jako i hteo je da spava dok mu seku to koleno, onda mu je dr rekao sto si picuser posted image , zene na porodjaju kukaju za tom anestezijom a ti ne smes da je primisuser posted image user posted image user posted image  ja bila sigurna da je to to, sada kada ovo citam mozda je covek mislio na ubod u kicmu koji je verovatno isti, a ja sam to shvatila zdravo za gotovo. Dobar ti je ovaj tekst, da ne zivim u zabludi.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 15:40:41   
mihi
Jeste Jacaca isto se plasira kateter  u među pršljenski prostor a anestezija je drugačija. Jedino za CR u epiduralu dosta dugo traje priprema skoro sat od momenta plasiranja katetera do početka operacije. Za to vreme urade tri CR u opštoj.

(odgovor članu Jacaca)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 15:41:51   
Anoniman
Ma ja pročitala svoj text ("svoj" u smislu da sam ga ja našla na netu user posted image ) i i dalje sam ostala glupa za sve to. Znam da ja ne bih mogla da budem budna dok mi seku stomak, meni je to jako strašno. user posted image

(odgovor članu Jacaca)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 15:43:48   
Anoniman
A jel boli to plasiranje katetera u međupršljenski prostor? user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 18:10:21   
sonja999s
ma kakvi, ja to nisam ni osetila. jedino me je malo zabolelo kada mi je dr davao lokalnu anesteziju kao pripremu za epidural

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 21:04:12   
mihi
Ne boli ništa Taša, poprska ti sprejem sa lokalnim anestetikom, ne boli ni kad seku stomak, jedino je malo neprijatno kad vade bebu nema bola nego osetiš kako ga vuku i kao vakum neki ali je lepo kad vidiš bebca i čuješ da plače, Kad su me ušivali drugarica koja mi je radil epidural dodala mi je malo anestezije pa sam dremnula ali to samo lekić kroz braunilu.

(odgovor članu sonja999s)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 21:06:47   
Anoniman
Jao ne znam, mene dobro nije fras strefio u operacionoj sali... user posted image  Jedva sam čekala da zaspem.

(odgovor članu mihi)
  Direktna veza do poruke: 16
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 21:11:54   
mihi
A mene je bilo strah da se neću probuditi te da će Luka a i ovaj mali ostati bez mame, potpuno iracionalni strah ali toga sam se plašila!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 21:23:43   
Anoniman
Toga sam se ja plašila kada sam operisala dojku sa Lukinih godinu i po. Sve u svemu, nemam pojma kako ću se poroditi drugi put kada odlučim da imam još dece. user posted image

(odgovor članu mihi)
  Direktna veza do poruke: 18
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 21:27:52   
mihi
Ja sam napravila razliku od 11,5 godina jer radim na fakultetu pa sam morala da radim magistraturu pa doktorat. I posle sam imala 2 spontana sa 6 i 7 nedelja. I eto Miloš je tek sada došao na red. Nikad nije kasno, Luka je sav sretan i mnogo ga voli. Ali ipak ako možeš bolje što pre.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 21:46:58   
Maya21
Ja znam da je epiduralna analgezija a spinalna anestezija. Znaci da epi samo umanjuje bol a spinalna je prava anestezija, znaci umrtvi donji deo, od struka nanize... Zato mi nije jasno kako je neko mogao da radi carski samo sa analgeticima user posted image

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 21:57:10   
mihi
Analgezija znači popuno odsutvo bola a anestezija bilo kratkotrajna ili opšta znači i odsustvo svesti i bola. Stoga se CR i te kako radi u epiduralnoj anesteziji samo  dobiješ miorelaksanse i anestetik ali si svesna tj budna. Spinalana anestezija od struka ne osećaš ništa takođe si budna, a kod epiduralne već sam pisala osećaš utrnulost od ispod rebara do guze noge osećaš i takođe si budna.

(odgovor članu Maya21)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
25.2.2009 22:12:50   
Maya21
Ok hvala! Ja sam to malo drugacije shvatilauser posted image

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
26.2.2009 12:15:06   
Anoniman
Iz teme Kateter:

IZVORNA PORUKA: Buba76

To su 2 vrste anestezije:kod epiduralne se lek aplikuje u epiduralni prostor,a kod  spinalne-izmedju lumbalnih prsljenova. Epiduralna slabije deluje na trbusni zid pa se oseti malo kako rade,ali ako je zena vec primila epidural onda malo pojacaju pa moraju tako da urade carski.Ako je planiran carski ili hitan ali kod zene koja nije dobila epidural onda se daje spinalna anestezija. Meni su radili u opstoj jer se bojim uboda u kicmu posto imam problema sa njom.

(odgovor članu Maya21)
  Direktna veza do poruke: 23
   RE: Vrsta anestezije za porođaj
4.8.2009 14:30:07   
Anoniman
Nađoh nešto zanimljivo: KLIK

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 24
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Ne postoji trofej za prirodni porođaj ili ...
To su najbolje riječi koje mi je suprug mogao reći u rađaoni.
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here