|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Božićna česnica
5.1.2012 16:21:32   
Biserce
Posto ne mogu nigde da nadjem temicu, otvoricu je.
Interesuje me kako i kada mesite Bozicnu cesnicu. Da li sa psenicnim ili kukuruznim brasnom? Sa kvascem ili bez? Da li sem parice jos nesto stavljate u cesnicu? Da li stavljate slovo na nju?
Moja mama je dosla iz Leskovca i posto nije zatekla svekrvu u kuci, radila je onako kako ju je njena majka naucila. Cesnicu mesi na Badnji dan od psenicnog brasna, vode, kvasca. Stavlja paricu u nju i nista vise. Lomimo je na Badnje vece za veceru. Moje tetke tj tatine sestre mese kao i mama ali na Bozic, tad i lome. To mi je stvaralo konfuziju u glavi. Kada sam se ja udala takodje nisam zatekla svekrvu, pitala sam kumu sta i kako. Oni za Badnji dan mese sake i kike i kolac(kao slavski) koji se tek lomi i jede za Bozic. A na Bozic mese cesnicu od kukuruznog brasna i kisele vode, ubacuju paricu, dren i ne mogu se setiti trece stvari. I tu cesnicu lome i jedu na Bozic kao i kolac. Od ove godine i moje tetke mese cesnicu od kukuruznog brasna, ali ne znam zasto? Zar se obicaji menjaju iz godine u godinu ili sta? Mm i ja zelimo da pocnemo da praznujemo kako treba ali ne znamo sta je to "kako treba" kad svi zivimo u istom gradu a razlicito radimo. Da cujem vas.

_____________________________

Ako si bogat samo onim sto lopovi mogu ukrasti i moljci pojesti....sa cim ces ostati ako lopovi zbilja ukradu i moljci pojedu???
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Božićna česnica
5.1.2012 16:25:14   
SUPER MAMA
Moja mama je dosla iz Leskovca i posto nije zatekla svekrvu u kuci, radila je onako kako ju je njena majka naucila. Cesnicu mesi na Badnji dan od psenicnog brasna, vode, kvasca. Stavlja paricu u nju i nista vise. Lomimo je na Badnje vece za veceru.


Ovako radi i moja mama inace sam ja iz Makedonije pa mozda juzna pruga tako radi.

Ovde sam zatekla kod sveki em cesnicu za Badnje vece a i za Bozic meni je to malo cudno, sto mora dva puta.
Ali ja pravim kao moja mama, baka..kao sto su oni unazad decenijama radili.

A ostalo dren se stavlja da budu svi ukucani zdravi, a zito da bude plodna i bericetna godina, takav sam odgovor dobila od sveki jer na tako mesi.

< Poruku je uredio SUPER MAMA -- 5.1.2012 16:26:45 >

(odgovor članu Biserce)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Božićna česnica
6.1.2012 1:48:04   
liliana
Ja  pogaču (česnicu) zamesim  na Badnje veče (iz prostog razloga da bi mi lepo naraslo testo preko noći).  Ujutro na Božić je pečem i jedemo je za doručak. Mesim je od  belog pšeničnog brašna, sa kvascem i mlekom, ali stavim i jaje da bude ukusnije. Osim parice, stavljam žito (pšenicu, kukuruz i pasulj-po nekoliko zrnaca), i dren (ako ga imam u kući). Ja  pogaču ne ukrašavam ništa  posebno. Ranije jesam, ali od kad se T. rodila-jednostavno, nemam vremena za to. 

_____________________________

" BOŽE, ČUVAJ MI OVO PILE...
OVU MRVU ZLATA I SVILE..."

(odgovor članu SUPER MAMA)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 15:38:58   
nina26
da li neko zna kako se prave, tj od cega se prave oni ukrasi na cesnici, tipa, krst, pletenica itd ? kao sto ide na slavski kolac, samo ne znam kako da zamesim to da bude malo tvrdje ?

_____________________________

Od sada slavim Dan Zaljubljenih :)))))

(odgovor članu liliana)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 15:44:59   
Biserce
Samo pomesas brasno i vodu.

_____________________________

Ako si bogat samo onim sto lopovi mogu ukrasti i moljci pojesti....sa cim ces ostati ako lopovi zbilja ukradu i moljci pojedu???

(odgovor članu nina26)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 16:06:16   
Janncica
Mi ovde u Sremu pravimo sa orasima,medom,secerom i onim kupovnim korama. bude slicna baklavi.I obavezno novcic u nju.E sad moja mama je stavljla samo jedan novcic,pa ko nadje.A sveki stavi nekoliko.

_____________________________

Shvatite da ste roditelj kad kupanje u dvoje ne cine vise ljubavnicke ludorije,vec prskanje vode,mehurovi od sapunice i neobuzdana radost

(odgovor članu Biserce)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 16:30:26   
serpica
jancice pa to izgleda kao kolacuser posted image kao poslastica jel da? bas bih volela da to probam..
ja cesnicu pravim kao i obicnu pogacu samo je malo vise ukrasim,i pospem susam,i samo jedna parica pa ko nadje.Moja mama stavlja po dve da bi obe cere pronasle,cak malo i zabelezi da se obe radujuuser posted image

_____________________________

"Zena je nastala od covekovog rebra,a ne od njegovih stopala da se gazi po njoj,ne od njegove glave da se zenom vlada,vec od njegovog boka da mu bude jednaka...ispod ruke da bude zasticena i pokraj covekovog srca da bude voljena..."

(odgovor članu Janncica)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 17:23:59   
nina26

IZVORNA PORUKA: Biserce

Samo pomesas brasno i vodu.


samo takouser posted image nisam znala da je tako jednostavnouser posted image hvala

_____________________________

Od sada slavim Dan Zaljubljenih :)))))

(odgovor članu Biserce)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 20:19:48   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Janncica

Mi ovde u Sremu pravimo sa orasima,medom,secerom i onim kupovnim korama. bude slicna baklavi.I obavezno novcic u nju.E sad moja mama je stavljla samo jedan novcic,pa ko nadje.A sveki stavi nekoliko.


I ja pravim tako,al umesim i onu pravu cesnicu od brasna!!! user posted image

(odgovor članu Janncica)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 20:30:02   
World
Kod nas se ovako pravi, premazuje se maslacem ili mascu.. MASLENICA

_____________________________

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 21:07:07   
Janncica

IZVORNA PORUKA: serpica

jancice pa to izgleda kao kolacuser posted image kao poslastica jel da? bas bih volela da to probam..



Saljem ti za Bozic posle rucka.Secerna bomba,zeno draga. user posted image

_____________________________

Shvatite da ste roditelj kad kupanje u dvoje ne cine vise ljubavnicke ludorije,vec prskanje vode,mehurovi od sapunice i neobuzdana radost

(odgovor članu serpica)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 22:32:31   
mamica 91
Ja iskreno prvi put cujem da se cesnica ukrasava user posted image slavska pogaca/hleb da ali za cesnicu nisam cula... to je verovatno sve od mesta do mesta... moja mama pravi slicno kao ovaj recept sto je World stavila ali bez kvasca ( od kad smo dosli u BL) ali dok smo bili u NS pravila je ovako kao Janncica jer je moja baba sremica i ona je tako pravila pa je i mama to "usvojila" kad se udala ( dok se nije razvelauser posted image ) i u jednu i drugu je stavljala dukat (nekako vise iz higijenskih razloga, msm i njega otkuva uvek pre stavljalja ali se i ne koristi u druge svrhe osim u cesnicu).. a ko nadje dobije pare u zamenu za taj dukat...

da se dopunim, na ovo naleti upravo: "Cesnica je bezkvasni hleb u koji se obavezno stavlja srebrni novcic, a ostalo po zelji i mogucnostima: zrno psenice, kukuruza,pasulja i delovi badnjaka...U gradovima se zrnevlje retko stavlja, ali novcic je nezaobilazni deo i svi ga s nestrpljenjem ocekujemo i trazimo.Vremenom su domacice pocele da u mesenju cesnice dodaju jaja, mleko, buter i ukrasavaju ih..."

< Poruku je uredio mamica 91 -- 4.1.2014 22:43:26 >

(odgovor članu Janncica)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Božićna česnica
4.1.2014 23:34:36   
World
A da, pa ne stavljamo ni mi kvasac, ovo mi je bio najpriblizniji recept.. user posted image
Tijesto se zakuva kao za pitu pa se onda premazuje bezbroj puta masnocom.. Naravno, stavi se novcic i dva komada drveta, jedan je nekad oznacavao volove i stoku, a sad smo ga modernizovali pa je auto user posted image , a drugi je hm.. zaboravila sam...

_____________________________

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.

(odgovor članu mamica 91)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Božićna česnica
5.1.2014 0:11:14   
mamica 91
Auto user posted image user posted image znam da je moja baka ( mamina mama ) pricala da se to pre premazivalo onom masnocom "kapljevinom" sto ostane dok se pece pecenica ( ona je iz Zenice)... World jesi ti bas iz BL i okoline poreklom ili.. Jer moja svekrva ne pravi ovako... vazno da se mi domacice potrudimo i pravimo s ljubavlju, a svako mesto ima svoje obicaje i sto se tice Bozica, tako i slave, svadbe, itd.

(odgovor članu World)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Božićna česnica
5.1.2014 0:12:58   
World
Ja sam iz Sarajeva, mislim da se samo u tim nasim krajevima tako pravila cesnica, ovdje prave kao obicnu pogacu koliko sam mogla da zakljucim.. a meni je maslenica vrh, citavu godinu cekam Bozic samo zbog nje.. i onda ono za dorucak kad umocis u med mmmmm user posted image

_____________________________

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.

(odgovor članu mamica 91)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Božićna česnica
5.1.2014 16:00:06   
caca81
Ja pravim onako kako sam "nasledila" od svekrve. Česnicu mesim na Božić od kukuruznog brašna, jedino što je ne premazujem medom, jer nam je lepše da je jedemo bez meda i stavim jedan novčić.

(odgovor članu World)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Božićna česnica
5.1.2014 20:17:51   
nina26
i moja baka je pravila bez kvasca, samo sa mascu, vodom i brasnom, i jako je bila ukusnauser posted image ja sam nasla neki lep recept, i par godina unazad ga pravim po tome, ide i margarin i jaja, a htela sam onako samo malo da ukrasim, nije mi niko rekaouser posted image

_____________________________

Od sada slavim Dan Zaljubljenih :)))))

(odgovor članu caca81)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Božićna česnica
5.1.2014 20:42:45   
17 joka
Nina i ja pravim tako i jako je lepouser posted image

_____________________________

Što duže čekaš na nesto , više ceniš kad to dobiješ.Jer sve što je vredno imati ....VREDNO JE I ČEKATI...

(odgovor članu nina26)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Božićna česnica
5.1.2014 20:51:21   
adulence
Jel bi.mogao.neko da stavi.neki receptic za pigacu,nemam pojma da pravim,a bas bih volela da je imam na trpezi...

_____________________________

...u srcu moje mame i moje srce kuca...<3

(odgovor članu 17 joka)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Božićna česnica
5.1.2014 21:13:33   
New Mom
I kod mene u kuci je cesnica baklava, a nismo Sremci. Svekar jeste, i kod njega je isto ko baklava.

Adulence, ima tema o Slavskom kolacu, tami imas recepte za te pogace.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu adulence)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Božićna česnica
5.1.2014 21:36:39   
17 joka
NM, napisah joj ja tamo na fb. sve kako i sta ovako što ja pravim!

< Poruku je uredio Ana RR -- 5.1.2014 22:00:26 >


_____________________________

Što duže čekaš na nesto , više ceniš kad to dobiješ.Jer sve što je vredno imati ....VREDNO JE I ČEKATI...

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 21
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Pšenični griz sa voćem
Ringerajin kuvar: little_one
Šampita
Ringerajin kuvar: lesica RR



image
tacatic
Živi i zdravi svi bili i uz Pharmalife proizvode se svi lepo izlečili, kao i mi.
Fitobalm smo kupili odmah po izlasku iz porodilišta i koristim ga i danas nakon tri godine, uvek kad je pri kraju kupujem novi da bude pri ruci. Sirup sa cinkom IMMuno smo koristili sa navršenih godinu dana, sve je tako brzo prošlo, zbog povratka na posao i polaska u vrtić želela sam da pomognem svom detetu i ojačam mu imunitet, da nas malo zaobiđu virusi, mislim da je jako dobar sirup i da nam je dosta pomogao. Da li imma veze ili ne, jako brzo smo prešli na adaptirano mleko, puno problema sa stolicom i Isilax nam je takođe bio preko potreban, takvo olakšanje, znaju mame koje su imale problema kod dece. Sve pohvale sa naše strane, a da ne zaboravim i Apis Gola sprej za grlo, najbolji i najukusniji i olakšanje nakon prvog prskanja, lakše se guta i diše! Hvala sto ste tu za nas!  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here