|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
20.7.2011 22:22:32   
Anoniman
Trodnevna vrućica ili Exanthema subitum je šesta od tradicionalnih egzantemskih (osipnih) dječjih bolesti. Otkrivena je elektronskim mikroskopom 1986. u limfocitima pacijenata sa limfoproliferativnim poremećajima i AIDS-om. Virus koji je uzrokuje naziva se HHV6 (humani herpes virus tipa 6).

Što je to?
Ovo stanje je akutna bezopasna bolest dojenčadi i male djece. Obilježava je vrućica koja traje približno 3 dana, iza toga slijedi period smanjenja vrućice i pojava tamno ružičastog makulopapularnog (pjegavog) osipa.

Opis bolesti
Virus se može pronaći u slini, bronhalnim žlijezdama i urinu - slina je najvažniji put prijenosa. Izlučevine dišnog sustava asimptomatičnih osoba vjerojatno prenose virus. Dijete najvjerojatnije širi infekciju za vrijeme febrilne faze bolesti prije izbijanja osipa.

Tko obolijeva?
Obično se pojavljuje tijekom prve dvije godine života i najčešća je osipna bolest djece mlađe od dvije godine.

Simptomi

Anamnestički podaci
Trodnevnu groznicu tipično obilježava visoka tjelesna temperatura koja traje 3 do 5 dana bez vidljivog uzroka. Iza perioda vrućice slijedi karakterističan osip.
Temperatura je povišena (često do 400C).
Osip (nestaje unutar nekoliko sati do dva dana): makulopapularni ili eritematozni (pjegav, crvenkast) osip, tipično počinje na trupu i može se raširiti na vrat i ekstremitete. Ne svrbi, blijedi na pritisak.
Kod neke djece javljaju se grčevi zbog povišene temperature (febrilne konvulzije) (6 do 15%).
Prisutan je i proljev (68%).
Predsimptomi (14%) su: malaksalost, razdražljivost te
kašalj (50%).
Klinički pregled
vrućica (98%);
osip (98%): prisutne su crveno ružičaste pjege ili makulopapularne pjege približno 2 do 5 mm u promjeru. Pjege su obilježene diskretno, rjeđe napuhnute, te blijede uz izbjeljivanje površine kože. Tipično, osip kod trodnevne vrućice uključuje trup ili leđa sa minimalnim zahvaćanjem lica ili gornjih udova. Neke pjege mogu biti okružene prstenom blijede kože poput aureole.
splenomegalija (povećana slezena);
encefalopatija (promjene mozga zbog djelovanja štetnih tvari);
eritem konjuktive (crvenilo očnih spojnica).

Koje se pretrage mogu napraviti?
Zbog bezopasne prirode i kratkog trajanja trodnevne vrućice, obično se ne provode laboratorijske pretrage ako je dijete dovedeno sa klasičnom povijesti bolesti.
Ako se radi kompletna krvna slika, može se ustanoviti smanjenje broja bijelih krvnih stanica. Broj bijelih krvnih stanica se obično vraća u normalne okvire unutar jednog tjedna.
Liječenje
Liječenje trodnevne vrućice se svodi na ublažavanje simptoma snižavanjem povišene tjelesne temperature (hladni oblozi, tuširanje, sirupi i čepići koji sadrže paracetamol).

Komplikacije
febrilne konvulzije;
encefalitis (rijetko);
meningitis (upala moždanih ovojnica);
hepatitis (upala jetre).

IZVOR

IZVORNA PORUKA: Tash


Krvna slika ne pokazuje ni virusnu ni bakterjsku upalu, CRP normalan, WB su sniženi, što ukazuje na pad imuniteta, izazvan verovatno virusom. Grlo malo crveno.
Dr kaže ništa sem paracetamola i brufena.
Temp raste na 4-5 sati.
Koliko sam shvatila iz priče sa ljudima čija deca su nedavno bila bolesna, traje oko 3 dana.
Dr sumnja na trodnevnu groznicu, ako je to, počeće da se osipa od glave na dole, i za 3 dana sve gotovo. Idem da googlam.


  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
21.7.2011 8:44:16   
AndreaK
Andrej je imao todnevnu groznicu sa 7 meseci, mislim da ju je doktorka nazvala i Roseola... dok nije dobio osip mislila sam da mu je temperatura malo skocila zbog zubica, bas se tih dana patio sa jedinicama pa je bio vidno uzdrman, nervozan, placljiv.

Nakon treceg dana kao da je nije ni bilo. Nismo je lecili, samo smo odredjenim tehnikama spustali temperaturu i pio je dosta tecnosti.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
23.7.2011 9:57:13   
Anoniman
Marku je juce bio treci dan temperature. Prvi put je i nocas imao temp, u 2.30 sam mu merila 38,3. Od jutros je nema, ali se osuo. Nadam se da je dijagnoza bila ispravna, i da je ovo taj osip nakon tri dana temp, te da je ovo kraj nasoj bolesti. Takodje, muci ga stomak, ima uzasne gasove. Dal je od lekova za temp ili su to ti stomacni problemi koji se ovde navode medju simptomima, ne znam, samo neka prodje!

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
23.7.2011 10:20:59   
cockic
mi smo imali tu groznicu ili rozeolu kako mi
je rekla nasa doktorka sa 12 meseci,trajalo je oko 4 dana
ali on je sklon bas uzasno visokoj temperaturi cak je imao
39.5 mozda i malo vise.

bas panika da te uhvati.inace njemu nedeluje paracetamol
samo brufen.cula sam da je stetan ali mi je doktrorka
objasnila da mu od 3-4 dana u toku virusa nece nista faliti od brufena
kaze pa nepije ga stalno.

a inace u tom periodu su mu kretale i 3-ke.

a sad sa 15meseci imamo 16 zubicauser posted image
a mislim da mu krecu i 5-ce,tako da cu
ubrzo biti mirna dal jede,dal mu curi nos zbog zubica
dal ima proliv ne mogu vise zao mi je da se muci.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
23.7.2011 10:28:57   
Olga75
i zvercica je proslog leta imala rozeolu . Temp. je isla do 40 pa smo zavrsili u hitnoj ali je ona bila relativno raspolozena , jela je , nije bila onako bolesna i posle tri dana je izbio grozan osip koji se povukao za tri dana

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu cockic)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
23.7.2011 13:42:41   
Anoniman
A sta se radi sa tim osipom? Dr u decijoj bolnici mi nista nije rekla, ili ja bar nisam cula, a pedijatar mi kaze da puderisem, sto se ja bas i ne usudim jer je on suv sam po sebi.
Ovo na licu je bas rozilo, ali na trupu nije u ravni koze, vise izgleda kao osip od vrucine, mozda je posledica temperature ili virusa.

(odgovor članu Olga75)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
25.7.2011 17:49:39   
Anoniman
Ako nekome bude trebala info: Osip se javio nakon 3 dana temp, sitni tačkasti po telu, a kao da se nažuljao po licu. Krenulo je od glave i lica pa se spustilo na grudi, ramena, leđa, ruke, i malo na noge. Da sam slepa, ne bih znala da je osut jer se pod rukom ne oseti. Po savetu pedijatra sam puderisala 1x na dan, iako mislim da za tim nema potrebe. Kako došlo, tako prošlo za 2 dana. 

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
25.7.2011 17:59:53   
Olga75
Zvercicina pedijatrica mi je rekla da ga ne treba puderisati a ni bilo cime mazati , koliko je grozno izgledao njoj nije smetao tj. nije je svrbeo

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
30.7.2011 18:26:49   
lesica
Dakle da se pribelezimo ovde user posted image Prekosutra da Lenki izbije osip ito ce biti definitivna potvrda ove dijagnoze. Uzgred,danas nam je dr rekla da virus bas hara i da im 90% dece dolazi sa ovim simptomima.


_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
4.8.2011 10:06:55   
minavb
Mozda je ovo i nasa dijagnoza. Od juce popodne T 38 sa 5 sa spustanjem posle sirupa na 37 sa3. CIm prestane dejstvo sirupa, dize se T. Grlo cisto, pluca cista, Le ok, fino raspolozen, normalno jede. Dr ne zna, da skidamo T pa se vidimo. Izem ti savet.

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
4.8.2011 11:10:10   
Olga75
ako je rozeola onda samo spustanje temp i to je to
zvercica je sva tri dana izgledala kao da nije bolesna a gorela je .


_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
4.8.2011 11:13:37   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: AndreaK

Andrej je imao todnevnu groznicu sa 7 meseci, mislim da ju je doktorka nazvala i Roseola... dok nije dobio osip mislila sam da mu je temperatura malo skocila zbog zubica, bas se tih dana patio sa jedinicama pa je bio vidno uzdrman, nervozan, placljiv.



Isto isto isto user posted image Četvrtog dana prošla temperatura, a iskočio jako crven osip po celoj koži i isto nakon 3 dana sve se povuklo!

(odgovor članu AndreaK)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
4.8.2011 11:20:31   
minavb
IZVORNA PORUKA: Olga RR

ako je rozeola onda samo spustanje temp i to je to
zvercica je sva tri dana izgledala kao da nije bolesna a gorela je .


Tako i Vanja. Ima 38 posle sirupa i tusiranja a igra se i kikoce.

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
14.8.2011 16:32:23   
magnetic
Ovo sto Dunja ima je definitivno ta roseola.Dr. nam je dala da pije jednom dnevno 2,5 ml Aerius sirupa.Citam da je protiv alergije,a kada procitam ovaj Tashin post kontam da nema potrebe za ovim sirupomuser posted image

_____________________________

Dunja 27.07.2010.
Visnja 23.01.2012.

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
14.8.2011 21:55:29   
Anoniman
Da, aerius je antihistaminik, ako je roseola, ne znam čemu aerius. user posted image

Kod nas je taj osip bukvalno šetao po telu, krenulo je od glave i grudi, onda se to postepeno povlačilo pa izbijalo na lea, to se povlačilo, pa otišlo na nadlaktice, pa na podlaktice, malo na butine i skroz prošlo. Meni je dr i naglasila da će osip krenuti od glave, i spuštati se na ostatak tela, povlačeći se usput tamo gde je prvo izbio.

(odgovor članu magnetic)
  Direktna veza do poruke: 15
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
15.8.2011 12:51:23   
magnetic
Potpuno isto i kod nas.Povlaci se sa glave i stomaka,a vidim danas malo vise na rucicama i butinama.


_____________________________

Dunja 27.07.2010.
Visnja 23.01.2012.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
20.11.2011 20:19:47   
isidora88
po simptomima rekla bih da mateja ima ovu groznicuuser posted image
temp. 3 dana isla do 39,6,zavrsili u bolnici jedan dan zbog necega sto je licilo na febrilne konvulzije.
crp negativan,ostali parametri u redu .
2 dana vec nema temp. danas mu izbio kao neki osim po grudima,stomaku,preponama,ledjima i cini mi se po vratu i malo po glavi kad se bas zagledam.po ledjima i stomaku malcice se oseti pod rukom,nema plikova,samo sitne crvene tackice jedna do druge

_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu magnetic)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
21.2.2012 13:12:12   
mombg
Nama se desilo nesto jako cudno - exanthema ali bez temperature. Evo danas je 3.dan i osip se znatno povukao u odnosu na nedelju kad smo ga vodili kod dezurnog lekara jer se osuo svud po telu i licu. Nije imao temepraturu uopste, jeo je i ponasao se najnormalnije, tako da ni dr nije znala sta je u pitanju tacno. Nedelju dana pre osipa je pio ampiiclin (ospamox) sirup i mozda je cak i neka zakasnela reakcija, mada mi je to krajnje cudnouser posted image . Dr nam je rekla da je i pre nas bilo jedno detetnce s identicnim problemom a i kad smo izlazili sestra je s jednim parom pricala o osipu i kako se nikad ne zna od cega je, tako da je to troje dece u isto vreme, u ovolikom gradu, verovano neki virus.

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
17.10.2012 22:10:14   
Sesilija 83
bice i kod nas ovaj virus, temp odjednom visoka.cim popije srup spada... bice ovo teska noc, ....

(odgovor članu mombg)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
10.4.2013 20:27:25   
little_one
Evo nas od pedijatra...izgleda da je i nas dokacio ovaj virus, mada su nas prosle temperature i evo izbio i osip...sad samo da cekamo da se povuce...

(odgovor članu Sesilija 83)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
19.4.2013 8:44:27   
Anoniman
moje dete definitivno ima ovo! user posted image
od ponedeljka uvece ima T oko 39.. juce je pocela da pada na 37.5, pa bi joj jutros izasao ospi po grudima, stomaku i ledjima. mi je sinoc vodili kod dr jer smo se zabrinuli sto nikakve druge simptomatologije sem T nema, pa nam dr dala da prekontrolisemo urin. ona je ovako raspolozena, mislim da vise i nema T, samo taj osip..
sad sam zabrinuta i zbog svoje trudnoce, koliko je ovo zarazno i da li moze da naskodi nesto bebi? user posted image nadjoh da je uzrocnik virus iz grupe herpesvirida, humani herpes virus-6...

(odgovor članu little_one)
  Direktna veza do poruke: 21
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
19.4.2013 11:31:06   
little_one
Macaki ovo ne ostavlja nikakve posledice, tako da mislim da se ne trebas brinuti zbog trudnoce...vjerovatno si i ti kao mala prosla kroz to...vidjeces kako joj osip seta po tijelu dok skroz ne nestane...poslije toga sve normalno...i stice se trajni imunitet mada je neko pisao da hoce osip da izadje poslije bilo koje jace temperature..tako da ne znam...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
19.4.2013 11:43:23   
Figaro88
I Andrea je imala ovo,ali posle nekih pet-sest dana se sve povuklo,samo smo joj obarali temaraturu.A za trudnocu ne znam,najbolje da pitas pedijatra ili ginekologa,cisto da ne brines vise.

_____________________________

Of course it is happening inside your head, but why on earth should that mean that it is not real?

(odgovor članu little_one)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
19.4.2013 12:50:08   
Anoniman
cula sam se sa njenom dr, rekla je da je virusno i da onda nema potrebe da dolazimo ponovo. malocas sam zvala sestru da mi procita nalaz urina, nalaz je normalan. ona vise nema T, jedino sto ima taj osip. i sto nece da jede nista vec par dana..
a da, i pitah njenu dr da li je to opasno zbog moje trudnoce, kaze ma ne, to su decije virusne infekcije, nista to nije.. kako sam ja razumela od toga i ne obolevaju odrasli, nego samo deca.

(odgovor članu Figaro88)
  Direktna veza do poruke: 24
   RE: Trodnevna groznica ili Exanthema subitum
19.4.2013 13:25:53   
Olga75
Macaki to je herpesvirida i sigurno si ga nekad u zivotu imala
ta grozinca je manje - vise bezopasna , jedino ide sa bas visokom temp pa deca koja su sklona febrilnim konvulzijama mogu da imaju problem
taj osip ce proci za dan - dva - obicno koliko dana je raja temp traje i osi i to je to

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Zašto UMORNE MAME ostaju BUDNE DO KASNO?
Volela bih da vam kažem da majke ovo vreme provode radeći one stvari u kojima uživaju, ali to ne bi bilo sasvim tačno. N...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here