|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 0:02:09   
cipiripi

Primer 1:


Poštovani, u 15. sam tjednu trudnoće. Kod nalaza krvne slike od prije nekoliko dana trombociti su mi bili 117 (x10)9/L, znači, niži od normale. Naime, još 2007.godine mi je postavljena dijagnoza blaga trombocitipenija, ali nikakva terapija mi nije bila propisana. Molim Vas recite mi, utječe li nepovoljno smanjena količina trombocita na moje nerođeno dijete, ali i na mene dok sam u drugom stanju. Hvala Vam unaprijed na odgovoru.


Odgovara Matilda Mladinic - dr med spec ginekologije

Smanjena količina trombocita može biti uzrok krvarenju u trudnoći, a nekada i dijete ima smanjenu količinu trombocita u vlastitom krvotoku. Morate se obvezno i što prije javiti i hematologu koji će u dogovoru s ginekologom odlučiti o daljnjem liječenju. Na raspolaganju stoji nekoliko vrsta terapije, kortikosteroidi, imunoglobulini i dr. To je subspecijalistički problem i ne bih prejudicirala njihove odluke.  


Primer 2:    
Prikazana je 41 godišnja trudnica kojoj je u 25. tjednu trudnoće otkrivena idiopatska autoimuna trombocitope-nija. Radi se o drugoj trudnoći u drugom braku. Trudnica nije imala znakove hemoragijske dijateze. Broj trombocita kod prijema bio je 4×109/L. Liječenje kortikosteroidima nije dalo rezultate, te je započeto liječenje imunoglobulinima na što broj trombocita kratkotrajno poraste na normalne vrijednosti. Nakon ponovljenog liječenja imunoglobulinima, u 34. tjednu, dovršena je trudnoća carskim rezom. Rođeno je živo, nedonošeno žensko dijete 1980 g/43 cm, bez kliničkih i laboratorij-skih znakova trombocitopenije. Babinjača je preseljena na Hematološki odjel. S obzirom na neodgovaranje na uobičajeno liječenje bolesnici je predložena splenektomija na koju ona ne pristaje. Dijete je otpušteno kući kao zdravo bez ikakovih znakova bolesti.


Primer 3:  
Mnogobrojne su dijagnostičke metode koje se primjenjuju u otkrivanju različitih uzroka spontanih pobačaja. Uz ginekološki pregled i transvaginalni (3D) ultrazvuk radi se histerosalpingografija, odnosno histeroskopija i laparoskopija. Uzimaju se brisevi vrata maternica, a krvnim pretragama se ispituje prisustvo antifosfolipidnih protutijela (LAC - lupus antikoagulans, ACA - antikardiolipin i ANA - antinuklearna protutijela) i stanje koagulacije (fibrinogen, fibrinoliza, trombociti) i bazalni hormonski status.

.....nastavice se... user posted image
 


< Poruku je uredio cipiripi -- 12.5.2010 0:03:20 >


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*




Direktna veza do poruke: 1
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 0:06:04   
cipiripi
Trombocitopenija uzrokovana lijekovima



Uzrok

Mnogi lijekovi uzrokuju smanjenje broja trombocita (trombocitopeniju), a mehanizmi kojima to postižu jest izravno uništavanje trombocita imunološkim procesima te smanjenje stvaranja trombocitne pra-stanice u koštanoj srži (potisno djelovanje). Lijekovi koji dokazano izazivaju trombocitopeniju su: citozin arabinozid, daunorubicin, ciklofosfamid, busulfan, metotreksat, 6-merkaptopurin, vinka-alkaloidi, tiazidi, etanol, estrogeni, neki antibiotici (sulfasalazin, novobiocin, p-aminosalicilat), kinidin, kinin, sedativi, apronalid, karbamazepin, lijekovi koji sadrže arsen, digitoksin, metildopa, stibofen.
Lijekovi za koje postoji sumnja kako izazivaju trombocitopeniju su: salicilati, klorpropramid, klorokin, soli zlata, insekticidi, sulfonamidi.
Pijenje alkohola u velikim količinama ima sličan učinak na potiskivanje rada koštane srži. Od hrane, jedenja boba može izazvati trombocitopeniju.
Većina lijekova smanjuje broj trombocita imunološkim procesima kada trombociti stradaju zbog vezanja na njih kompleksa lijek-antitijelo. Najbolji dokaz o krivnji lijeka jest nagli porast broja trombocita nakon prestanka uzimanja lijeka.

Liječenje

Većina bolesnika se oporavi unutar desetak dana i ne zahtijeva liječenje. Vrlo rijetko lijekovi smanjuju broj trombocita ispod 20 000 po mikrolitru i u tom je slučaju potrebno liječenje: primjena kortikosteroida, plazmafereza (pročišćavanje krvi) ili transfuzija trombocita dok njihov broj ne poraste.
Važno je lijek koji je izazvao trombocitopeniju više ne uzimati jer su i male količine lijeka ubuduće dovoljne za istu reakciju.
Fenitoin i soli zlata mogu uzrokovati produženo smanjenje trombocita jer se lijek vrlo sporo otpušta iz tkiva. Heparin je također potrebno primijeniti s oprezom jer u 10-15% bolesnika može dovesti do trombocitopenije i krvarenja.

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 0:12:00   
cipiripi
Primer 4:


niski trombociti u trudnoći
Poštovani, danas sam u 37. tjednu blizanačke trudnoće, hospitalizirana sam radi praćenja i čekanja poroda, nakon redovnog vađenja KKS ustanovljeno mi je na nalazu da imam niske trombocite, eto danas treći dan za redom nalaz trombocita je nizak i danas iznosi 68 a ref. vrijednosti su 158-424. Jučer urađene jetrene probe su ok. Molim Vas za mišljenje na šta može ukazivati niska razina trombocita, kaže doktor da to može tako biti u trudnoći, a opet zanima me na šta još to može ukazivati. Hvala na objašnjenju!


Odgovara: dr Erden Radoncic

Treab vidjeti iz ostalih nalaza; tromobciti padaju kod:
- preeklampsije
- bolesti hematološkog porijekla (rijetko)
- postojanje odredjenih antitijela
- uzimanje neke terapije (heparin i slično)
To bi trebali vidjeti s VAšim liječnikom koji Vas vodi te planski napraviiti odredjene pretrage kako bi se vidjelo o čemu se radi.





_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 0:17:32   
cipiripi
KLIK

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 0:28:52   
Pipi duga carapa
IZVORNA PORUKA: cipiripi

KLIK
user posted image user posted image user posted image Cipi hvala ti ,Bog te blagoslovio i Sveti Vasiliji Ostroski Slava mu i Milost,za sve ovo sto nesebicno pomazes svakoj od nas koje imamo slicne probleme.user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 0:38:40   
cipiripi
Sve znas Pipi, znas koliko je i najmanja glupost vazna da se ispita kad je bebac u pitanju..
I stvarno je strasno sto se igramo doktora...
I strasno je sto na kraju same sebi pomognemo...
To je najtuznije od svega...
Da li su nas zatrovali uranijumom...da li Srbija nema vise toliko dobre dr kao pre 30 god...
Dobra je samo ona stara garda koja je pred penzijom i ciji ja poslednji voz hvatam...
Tuga i uzas user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Pipi duga carapa)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 0:47:52   
Pipi duga carapa
Cipi tuzno je to sto svi krenu od briseva,virusa,bakterijologije,kariotipa....,pa ja da bih usla u program tj da me prihvati lekar moram da budem zdrava kao pilot,ali niko ne radi imunologiju,niko.Posalju te kao nesto do torlaka i vma i posle si prepusten sebi da istrazujes i trazis uzrok prethodnih neuspeha.Ubicu se ako mi jos jedan lekar kaze da se to desava bez razloga eto tako ili da sve dolazi iz glave.Ako je tako onda mi imamo mnogo psihica,jer trenutno100.000 parova se leci od steriliteta,da li svima dolazi iz glave...user posted image

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 0:54:04   
cipiripi
takozvani psiholoski aspekti steriliteta...realno..ima pametnih stvari u tome..ali kad realno sagledas sve stvari..sve su to gluposti naspram imunologije.. psihologija vs medicina ... i lud bi znao gde ce pre user posted image
generalno sama analiza krvi..i vrednosti trombocita mogu da pokazu "nesto" samo je pitanje kako ce to lekar protumaciti..da li ce ponoviti..da li ce iraditi dodatnu analizu kao sto je d-dimer.. da li ce uraditi faktore koagulacije da vidi gde je problem..sve je to jedno veliko "znak pitanja".

nedaj boze , ali nedaj boze da neko ima trombocitopeniju a da nezna... (za tu osobu kad je u pitanju neka operacija ili porodjaj mora da se obezbedi krvna plazma, ne krv, bas plazma...rizik je veliki) ili ne daj boze da ima ovo sto imamo nas dve... (gde se prilikom krvarenja mogu pokrenuti trombovi i "cao zdravo") ...

bukvalno sam otvorila temu za ne daj boze...

user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Pipi duga carapa)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 1:07:18   
Pipi duga carapa
Cipi  uvek ,ali uvek mora da postoji neki razlog tj nesto sto bi moj masinac mm rekao tehnicke prirode,naravno da postoji i psihicki momenat,ali u zivotu uvek ima malo alkohola,godisnjih odmora u jednom trenutku bi se stvorili uslovi da se napravi beba,osim ako{ ponovose vracamo na pocetak}
ne postoji neki skriveni problem za koji neko od lekara nema vremena ni motivacije da ispita,e tada si prepusten sam sebi,ili pak dobrim ljudima koji su spremni da podele svoje iskustvo sa drugima

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 1:11:29   
cipiripi
Znas li da alkoh podstice cirkulaciju, bolju prokrvljenost...itd...
Salu na stranu...to je meni trebalo..ta bolja prokrljenost..ali izgleda da nisam dovoljno cirkala user posted image
pa sam razredila krv uz pomoc lekova user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Pipi duga carapa)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
12.5.2010 1:18:00   
Pipi duga carapa
Znaci da raspalim po kardiopirinu i alkoholu,ako nista ne napravim,barem ce mi zivot proci u veseljuuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:35:49   
cipiripi
Evo mene u ovoj temi user posted image
Kao da sam znala da ce mi trebati kuku lele user posted image
Evo sta se desava..
Otisli mi trombociti ispod granice sto nije ok ... TROMBOCITI 139 10*9/L 140 - 440 user posted image
Bila sam kod hematologa, slaze se da nije ok...
Sutra idem u institut za tranfuziju krvi da uradim analizu na anti heparinska antitela, u slucaju da mi ne daj boze fraxiparin ne uzrokuje ovu mogucu indikovanu heparinsku trombocitopeniju.

Ako se ispostavi da imam antitela, menjaju mi terapiju i sledi kontrola d dimera na 7 dana, a ako nemam antitela ostaje sve isto i kontrola trombocita na nedelju dana a mozda i na 10 dana...

Bez veze...
Ali ako miruju super...a to bi bilo najbolje.. videcemo..


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Pipi duga carapa)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:37:46   
ksenija81
Joj Cipi sta te sve snadje, ma jaka si ti zena
user posted image
Bice sv ok kao i do sada user posted image

< Poruku je uredio ksenija81 -- 7.7.2010 19:38:08 >

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:39:07   
bluka
e jbg. što te bar nešto ne zaobiđe?

nadam se da će biti sve ok.

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:39:29   
2002m
Cipikauser posted image
Bas sam sada citala u temi    Vadila sam danas krv.
Bice sve ok, ti si veliikii  boracuser posted image .Ljubim te.

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:41:38   
cipiripi
Ma bice ok, samo moram jos vise da visim po kontrolama nego do sad user posted image

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu 2002m)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:50:19   
Verus
Ja i dalje mislim da si ok-to je taaaako mala razlika da ovde ne bi ni trepnuli na to.  Nisu ti pali desetine jedinica, a kod slucajeva gde to hoce od heparina trombociti padnu na recimo: 40 (kao jedna nasa pacijentkinja).  SUPER sto ce da prati, mora, ali verujem da ces biti dobro ;-)
Apdetuj nas!
IZVORNA PORUKA: cipiripi

Evo mene u ovoj temi user posted image
Kao da sam znala da ce mi trebati kuku lele user posted image
Evo sta se desava..
Otisli mi trombociti ispod granice sto nije ok ... TROMBOCITI 139 10*9/L 140 - 440 user posted image
Bila sam kod hematologa, slaze se da nije ok...
Sutra idem u institut za tranfuziju krvi da uradim analizu na anti heparinska antitela, u slucaju da mi ne daj boze fraxiparin ne uzrokuje ovu mogucu indikovanu heparinsku trombocitopeniju.

Ako se ispostavi da imam antitela, menjaju mi terapiju i sledi kontrola d dimera na 7 dana, a ako nemam antitela ostaje sve isto i kontrola trombocita na nedelju dana a mozda i na 10 dana...

Bez veze...
Ali ako miruju super...a to bi bilo najbolje.. videcemo..


(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:54:15   
cipiripi
Sad bas gledam rezultate...zadnjih par meseci..svaki mesec padaju za 20,30...
Obavestavam sta se desava.. bez brige.. user posted image
Ova dr Boskovic je rekla da uradim HITNO I PREVENTIVNO za svaki slucaj da ako ne daj boze nastave da padaju da imamo izlaz iz te situacije... da ne cekam da ako padaju padnu mnogo i onda da se chupamo za kosu..

user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:56:28   
Verus
Bravo za dr. to je i pravi pristup!  Sve ce biti ok samo usmeri misli pozitivno i budi jaka kao i do sada-meni ih nisu ni kontrolisali!  uzas..

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 19:58:03   
cipiripi
Pa znas me.. idem sutra na 4D da se druzim sa cerkom i radosna samuser posted image .. ovo me ne brine ni malo user posted image
Na vreme je sve vidjeno...user posted image

user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 20:03:08   
Verus
user posted image

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
7.7.2010 20:22:54   
Mishica 77
Vidiš, nisam imala blage veze da trombociti padaju kod preeklampsije! user posted image
Meni su jako padali u trudnoći i ostali niski do samog porođaja. Čak su me zbog toga odbili i za epidural al', hvala Bogu, dozvolili spinal za CR.
Oba dr kod kojih sam vodila trudnoću i u lab. rekli su mi da je to nešto postalo učestalo kod trudnica, a nije im jasno zašto tako da dr nisu ni pridavali važnost, a eto ispade bitno... dan, dva pred CR upala sam u preeklampsiju ali je ipak sve super ispalo.


_____________________________

Čovek koji nema dudu, zeca i žabu nije čovek..... :-))

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
8.7.2010 12:49:47   
Mari86
user posted image user posted image user posted image user posted image Cipi dragaaaaa pa mislim stvarno user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Dobro se dobrim vraća :)

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
8.7.2010 12:56:54   
pahulja76
cipika user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Mari86)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Trombociti u trudnoci/komplikacije
8.7.2010 13:01:23   
cipiripi
Spavalica se upravo vratila iz instituta za transfuziju i rekli su mi da dodjem sutra jer primaju od 8-10h .. ja sam bila u 12 user posted image
Dobra stvar je sto ce rez biti gotovi u 13h user posted image

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu pahulja76)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Značaj gvožđa tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...
Može li intimni odnos zaista da "pokre...
Mnogi veruju u to da intimni odnos može da "pokrene" porođaj kod žena koje su već blizu termina porođaja. Ima li u tom...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here