|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kateter
23.2.2009 22:41:03   
jelana9
Ima nesto sto me zanima i brine,a o cemu sam pisala u temi "carski rez"...
Posto su me mnoge price o prirodnom porodjaju,kako bih rekla user posted image user posted image user posted image prestravile-resavam se malo po malo za drugu opciju-carsku!
Najvise zbog toga,sto te uspavaju i nista neznas.Mozda je kukavicki,ali je najbolje kada se probudis a ono sve gotovo...
Cula sam nesto o famoznom "kateteru"!!!Pominju ga mnoge koje su prosle carski,ali ni jedna ne opisuje kakva je u stvari ta stvar {mislim,znam cemu sluzi...},kako se,gde i kada stavlja???
user posted image user posted image
Dali se stavlja,dok je zena u jos besvesnom stanju?Dali je neugodan,dali boli???
Vec sam rekla da sam velika panicarka,cak sam do pre neki dan bila protivnik carskog-jer prirodno je najbolje...Ali,kako kada zaboli da se covek usresredi na duvanje,disanje i napone???
Ja sam cak i obican vozacki ispit-polozila iz cetvrtog puta.A znala sam sve-ali...trema.
user posted image user posted image user posted image Da ne "pomesam gas i kvacilo"...
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Kateter
23.2.2009 22:47:23   
maša
Kateter se plasira u toku pripreme za intervenciju. Malo je neprijatno, ali ne boli.Ukoliko se pravilno "održava" ne postoji rizik za urinarnu infekciju.

(odgovor članu jelana9)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Kateter
24.2.2009 8:43:03   
Anoniman
user posted image  Slatka si mi jelena, previše razmišljaš! user posted image

Ovako... Nakon što prođeš klistriranje, tuširanje, prikače te na CTG, stave braunilu u ruku, i onda ti stave kateter. Samo postavljanje istog je malo neprijatno, ja sam recimo imala osećaj da mi se piški, ali nije bilo bola. U operacionoj sali sam rekla dr u jednom momentu "Upiškiću se!", ona je zavirila dole i rekla "Pa imaš kateter"... user posted image  Ustvari mi se uopšte nije piškilo, nego je to taj osećaj od katetera dok se ne navikneš. Kada sam se probudila iz anestezije, nisam ga više ni osećala. Nisam osećala da mi se piški... ništa. Mogu čak reći da me je tuga uhvatila kada su odlučili da ga izvade jer je to zahtevalo da ustajem iz kreveta i da idem u WC.

(odgovor članu maša)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Kateter
24.2.2009 9:36:06   
Jeca*
IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Ovako... Nakon što prođeš klistriranje, tuširanje, prikače te na CTG, stave braunilu u ruku, i onda ti stave kateter. Samo postavljanje istog je malo neprijatno, ja sam recimo imala osećaj da mi se piški, ali nije bilo bola. U operacionoj sali sam rekla dr u jednom momentu "Upiškiću se!", ona je zavirila dole i rekla "Pa imaš kateter"... user posted image  Ustvari mi se uopšte nije piškilo, nego je to taj osećaj od katetera dok se ne navikneš. Kada sam se probudila iz anestezije, nisam ga više ni osećala. Nisam osećala da mi se piški... ništa. Mogu čak reći da me je tuga uhvatila kada su odlučili da ga izvade jer je to zahtevalo da ustajem iz kreveta i da idem u WC.


baš ovako kako Tasha kaže. A samo da znaš da su meni kateter plasirali i 3 puta dok mi je trajao porođaj (pre nego što su odlučili da me porode carskim), da bi mi praznili bešiku. Ja sam se pre porodilišta strašno plašila katetera, ali u tom trenutku ti je to poslednja stvar na pameti, veruj mi.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Kateter
24.2.2009 9:50:22   
Anoniman
Ja sam se porodila prirodno, a posto je duze trajao porodjaj predlozili su mi da se "olaksam" tj da piskim, ali meni to nikako nije polazilo za rukom jer sam imala kontrakcije pa nisam mogla da se skoncentrisem. Onda su mi stavili kateter, koliko se secam to je parce plastike velicine kao mali prst. Neprijatan je osecaj kad ti to stave, ali nije strasno. Kad sam piskila odmah su ga izvadile. Nista strasno, kao ni sam porodjaj, sve ide u rok sluzbe, tj. za radjanje novog zivota!

(odgovor članu Jeca*)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: Kateter
24.2.2009 16:34:14   
jelana9
Bolje da pitav Vas,nego...user posted image user posted image doktora.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Kateter
24.2.2009 16:40:01   
mihi
Jelena ukoliko se budeš porađala carskim rezom u epiduralnoj anesteziji što bih svakom savetovala, kateter ni ne osetiš jer epidural već deluje. Srećno

(odgovor članu jelana9)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Kateter
24.2.2009 19:42:13   
Anoniman
Mislim da se epiduralana anestezija se koristi pri prirodnom porođaju, a spinalna pri CR. Sve je to isto, razlika je u dozi valjda. I nazivu, kako sam ja shvatila.

< Poruku je uredio Tasha RR -- 24.2.2009 19:43:38 >

(odgovor članu mihi)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Kateter
24.2.2009 22:38:44   
jelana9
Epiduralnu anesteziju u carskom rezu,daju ukoliko zena zeli da bude svesna i budna tokom operacije.Bas sam pominjala slovenacki sajt MOIVIDEO video snimak poroda {slovenska video skupost},u cijem klipu se vidi ceo tok carskog reza.
Ja licno,ne volim iglu u kicmi.A i sto se tice niskog porodilista,nisam cula da je neka bila budna.Znam,jedino da je to praksa u novosadskom.

A da,zaboravila sam da pitam-KAKO kod obicnog carskog uspavljuju???Dali stavljaju "ono" na usta i nos?

Mozda zvuci glupo,ali dali je BRAUNILA za infuziju ili za "uspavljivanje",kako bih rekla???

< Poruku je uredio jelana9 -- 24.2.2009 22:46:31 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Kateter
24.2.2009 23:36:37   
Jacaca
IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Mislim da se epiduralana anestezija se koristi pri prirodnom porođaju, a spinalna pri CR. Sve je to isto, razlika je u dozi valjda. I nazivu, kako sam ja shvatila.


To je isto samo se pojacava za C.R. Recimo, zasto bi uspavljivali zenu kojoj pocnu porodjaj sa epiduralnom-spinalnom a ustanovi se da mora CR, samo se pojaca doza i nastavi operacija.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Kateter
24.2.2009 23:44:23   
Jacaca
Jelena, prvi put cujem da neko moze da se porodi prirodno a zeli CR. To je vrlo ozbiljna operacija i nikada ne znas da li nesto moze da se iskomplikuje(tromb, problemi sa ranom) prirodno je najbolje, a jos bolje ako primis epidural a i pre njega dobijes anesteziju tako da ni to ne osecas. Zene citaju novine i poradjaju se. Neverujem da bi bilo koji doktor oerisao nekoga ko moze prirodno da se porodi, nije bas smak sveta prezivi se. izvini ali mi je bas cudno da na to uopste mislis.user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu jelana9)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Kateter
25.2.2009 8:26:20   
Anoniman
Sve anestezije (i ovu za prirodan porođaj, i ovu za budan CR) sam zvala epiduralna, dok me u jednom momentu neko nije ispravio, da je epiduralna za prirodan porođaj, a spinalna za CR, a ustvari je to isto, odnosno, spinalna je jača doza epiduralne. Tako sam ja shvatila. user posted image  Negde smo o tome već pisale... user posted image  Hajde da sada završimo u ovoj temi o anestezijama. Pogledaj ovu temu:
Vrsta anestezije za porođaj KLIK

Tamo ću ti napisati kako su meni dali totalnu.

Jacaco, ja sam želela CR, i od momenta kako sam ostala trudna sam kopala indikaciju za CR, i našla je (kritična dioptrija), ali da je nisam našla - platila bih CR. Meni prelepo zvuči prirodan porođaj, i jako mi je žao što nemam hrabrosti za njega.

(odgovor članu Jacaca)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Kateter
25.2.2009 15:58:19   
MERYEN
Postavljanje katetera je malo neprijatno nije bolno ,u tom trenutku i ne mislis na njega pa prosto ne osetis kad ti ga stave,naime ja sam ga osetila i to bas malo kao da me je nesto ogrebalo eto tako.
Medjutim ja sam posle carskog osecala veliki teret sa istim imala sam osecaj neke tezine i neprijatnosti,razlog je bio zato sto me je babica prilikom stavljanja istog ogrebala,samim tim sam dobila infekciju pracenu temperaturom,i na krvnoj slici pokazao mi je crp jako uvecan 87 koliko se secam a vrednost je do 5 i naravno jedva su ustanovili da je infekcija od njega,s'obzirom na to da je u pitanju operacija sumnjali su na sve i svasta a meni govorili nije nista to je normalno posle operacije,no sve se zavrsilo kako treba sa klasicnom terapijom za infekcije.

I jos nesto meni je svanulo kad su mi ga skinuli,neverovatno olaksanje.user posted image

< Poruku je uredio MERYEN -- 25.2.2009 16:00:01 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Kateter
25.2.2009 17:34:40   
Jeca*
IZVORNA PORUKA: MERYEN

Postavljanje katetera je malo neprijatno nije bolno ,u tom trenutku i ne mislis na njega pa prosto ne osetis kad ti ga stave,naime ja sam ga osetila i to bas malo kao da me je nesto ogrebalo eto tako.
Medjutim ja sam posle carskog osecala veliki teret sa istim imala sam osecaj neke tezine i neprijatnosti,razlog je bio zato sto me je babica prilikom stavljanja istog ogrebala,samim tim sam dobila infekciju pracenu temperaturom,i na krvnoj slici pokazao mi je crp jako uvecan 87 koliko se secam a vrednost je do 5 i naravno jedva su ustanovili da je infekcija od njega,s'obzirom na to da je u pitanju operacija sumnjali su na sve i svasta a meni govorili nije nista to je normalno posle operacije,no sve se zavrsilo kako treba sa klasicnom terapijom za infekcije.

I jos nesto meni je svanulo kad su mi ga skinuli,neverovatno olaksanje.user posted image


joj draga, kad pomislim na tvoj porođaj...stvarno su te namučili user posted image
a to sa olakšanjem user posted image  i ja sam to osetila!!! mada me je posle malo peckalo kad piškim, nekoliko dana. Kažu da je i to normalno! user posted image

(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Kateter
25.2.2009 18:39:31   
jelana9
Hvala svima na odgovorima i savetima.
Slazem se da je prirodno najbolje,prirodan je i strah i nervoza-ali je,kako sam cula zabranjena u porodjajnoj sali.
MPominjala sam to,da se zene zale kako im se rode pomodrela deca-muceci se od majcinih napona i doktorke,koja da bi izbegla usivanje-ne zasece dole...
E sada,neznam sta je istina.Ali,sve se glasnije govori i o tome da ukoliko zena vristi ili vice-doktori izadju iz porodjajne sale.
Ja mnoge bolove izdrzavam stoicki,ali to je nesto meni veoma nepoznato-kao i svakoj.
Tu je pomesan strah,jer sam pre tri ipo godine imala spontani.Veoma tesko sam ostala trudna...

Ali,ko zna...mozda je "zapisano"drugacije...Mozda se,Boze zdravlje i porodim prirodno.Ipak,to zavisi od situacije.

A sto se tice dioptrije,ja sam celog zivota nosila naocare za vid.A sa sedam godina sam imala operaciju oka.Sada ne nosim naocare,odvikla sam se,pa kada ih stavim-odmah mi se "zamanta"...

< Poruku je uredio jelana9 -- 25.2.2009 18:42:26 >

(odgovor članu Jeca*)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Kateter
25.2.2009 18:43:55   
Verus
Tasha, moja prijateljica se porodila ovde (SAD) prirodnim pute, znaci bez epiduralen (kada kazem prirodno mislim onako kako je priroda stvorila, ne svidja mi se kada neko kaze "Prirodan porodjaj" a koristi epiduralnu??), ona ima dioptriju -10 ili -11 i jos davno su joj rekli da nece moci prirodim pute (dok je jos bila u Srbiji)> ovde su joj rekli da su to zastarela razmisljanja i da to uopste nema veze sa tim.  Prosao porodjaj, 12+ sati, i evo je i ona i beba OK, mala je sada jos malo 6 meseci stara! 

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Kateter
25.2.2009 19:28:32   
Anoniman
To nema veze samo sa dioptrijom, ali ja imam sem dioptrije i cilindar i astigmatizam. Ustvari, nije fora u dioptriji nego u, ako sam dobro shvatila, nekim mišićima u očnom dnu. Slikovito mi je objašnjeno ovako: ukrsti prste na rukama (palac leve, palac desne, drugi leve, drugi desne...), nabi ih do kraja da nema lufta među njima, da ti koreni prstiju dođu jedan do drugog. Tako treba da izgledaju mišići (ili već to nešto... nervni završetci u očnom dnu). Sada razvuci malo prste, da se koreni prstiju ne dodiruju, napravi labaviju vezu ustvari... ukoliko tako izgledaju ti nervni završetci u očnom dnu, u tom slučaju postoji velika šansa da, pri naprezanju, se ti nervni završeci još više raziđu (dioptrija se još pogorša) ili da puknu (pa da postaneš slepa). Eto, tako su meni obajsnili... nadam se da ste uspele da me razumete.

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 17
   RE: Kateter
25.2.2009 19:31:18   
Anoniman
Prebacila sam Verus, tvoj i moj post u novu temu Indikacije za CR KLIK

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 18
   RE: Kateter
25.2.2009 23:48:02   
Buba76
Da li ovde pisemo o kateteru ili o porodjaju i anesteziji?
Kateter nije nista strasno ,meni licno je smetalo sto sam sve vreme mislila da cu se upiskiti sto je i Tasha napisala.
To su 2 vrste anestezije:kod epiduralne se lek aplikuje u epiduralni prostor,a kod  spinalne-izmedju lumbalnih prsljenova. Epiduralna slabije deluje na trbusni zid pa se oseti malo kako rade,ali ako je zena vec primila epidural onda malo pojacaju pa moraju tako da urade carski.Ako je planiran carski ili hitan ali kod zene koja nije dobila epidural onda se daje spinalna anestezija. Meni su radili u opstoj jer se bojim uboda u kicmu posto imam problema sa njom.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Kateter
26.2.2009 11:41:37   
MERYEN
IZVORNA PORUKA: Jeca RR

IZVORNA PORUKA: MERYEN

Postavljanje katetera je malo neprijatno nije bolno ,u tom trenutku i ne mislis na njega pa prosto ne osetis kad ti ga stave,naime ja sam ga osetila i to bas malo kao da me je nesto ogrebalo eto tako.
Medjutim ja sam posle carskog osecala veliki teret sa istim imala sam osecaj neke tezine i neprijatnosti,razlog je bio zato sto me je babica prilikom stavljanja istog ogrebala,samim tim sam dobila infekciju pracenu temperaturom,i na krvnoj slici pokazao mi je crp jako uvecan 87 koliko se secam a vrednost je do 5 i naravno jedva su ustanovili da je infekcija od njega,s'obzirom na to da je u pitanju operacija sumnjali su na sve i svasta a meni govorili nije nista to je normalno posle operacije,no sve se zavrsilo kako treba sa klasicnom terapijom za infekcije.

I jos nesto meni je svanulo kad su mi ga skinuli,neverovatno olaksanje.user posted image


joj draga, kad pomislim na tvoj porođaj...stvarno su te namučili user posted image
a to sa olakšanjem user posted image  i ja sam to osetila!!! mada me je posle malo peckalo kad piškim, nekoliko dana. Kažu da je i to normalno! user posted image


Mene je isto peckalo,sve tri u sobi nas je peckalouser posted image  dok piskimo,i nama su rekli da je to normalno.

Sad kad se vracam mislima na porodjaj i oporavak nije mi bas prijatno secanje,osim naravno bebiron koji nam daje snagu da budemo hrabre mame.

(odgovor članu Jeca*)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Kateter
19.6.2009 21:22:02   
Anoniman
isto tako kazem, nista strasno kao ni klistir. Mrvicu neprijatno dok ga stavljaju, posle je spas. Meni su ga stavili jer sam toliko bila rascepljena da nisam mogla iz kreveta da mrdnem narednih 20 sati. Ali sam ipak junacki ustala nakon 15 user posted image

(odgovor članu jelana9)
  Direktna veza do poruke: 21
   RE: Kateter
19.6.2009 21:26:47   
dunja RR
malo me nerviralo peckanje posle skidanja katetera dok piskim , ali prodje za dan otprilike;

a sa kateterom me peckalo dok piskim ali samo kada je zatezao...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Kateter
19.6.2009 21:31:20   
Anoniman
Da, skidanje malo vise pecka, ali odmah je proslo. Mene je amerikanka koja je lezala pored mene u trudnickoj sobi prije porodjaja istraumirala- toliko je jaukala kada su joj ga stavljali, da sam ja posle porodjaja edva pristala da ga stave. Ispostavlio se da je amerikanka kukala za svaku sitnicu.

(odgovor članu dunja RR)
  Direktna veza do poruke: 23
   RE: Kateter
19.6.2009 21:34:09   
dunja RR
ja se nisam poradjala ....ali kada su mi radili laparaskppiju stavili su mi kateter ;kada su mi stavili vec sam spavala i prvi i drugi put je bilo tako kada sam operisana , tako da stavljanje nisam ni osetila....jedino skidanje...sekund neprijatnosti...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Kateter
24.6.2009 14:23:58   
miia
draga moja,zbig cega te brine kateter od samog porodjaja.malo je neprijatan osecaj samo ali ne boli ako se dobro i pravilno stavi.do sada si informisana gde se to stavljauser posted image ,mnogo pomaze posle porodjaja na c.rez jer kada te tera da piskis piskis u to jer nisi sposobna odma ustati.imala sam jedan porodjaj carskim rezom,i u septembu idem na drugi porodjaj tekodje carskim rezom.

(odgovor članu jelana9)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Ne postoji trofej za prirodni porođaj ili ...
To su najbolje riječi koje mi je suprug mogao reći u rađaoni.
Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here