|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Informacije o usvajanju
8.6.2008 16:03:07   
guppy RR
Ima li ko informacije o postupcima usvajanja deteta i može time pomoći roditeljima, koji traže te informacije?

Koje su ustanove ili društva koji se bave time?
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Informacije o usvajanju
30.10.2008 14:10:28   
Anoniman
Nemam konkretne informacije, ali znam da to sve mnogo dugo traje, i da umesto da dobiješ bebu koja će se navići na tebe i zaista te smatrati roditeljem, ti dobiješ dete od 3-4god. Meni je to jako tužno!

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Informacije o usvajanju
11.2.2009 13:06:06   
Modessty
Zakonski okviri u proceduri usvajanja su kompletno pri centrima za socijalni rad.

Materijalno stanje potencijalnih usvojioca utvrđuje se na osnovu : potvrde o prihodima, poreskog uverenja o imovinskom stanju i dr.

Prijavljeni par prilaže dokaz o zaposlenosti (bar jednog).

Stambeni uslovi moraju biti rešeni tako da zadovoljavaju minimum za odgajanje jednog deteta (min garsonjera).

Interesovanje za potpuno usvajanje je u porastu.

Sve se više parova iz romske populacije uključuje u program za usvajanje.

Centru za socijalni rad – Opštine Palilula se u proseku godišnje prijavi 10 do 15 parova, za potpuno usvajanje deteta.

Na nivou opštine 5 parova usvoji dete. Ovaj broj je veći ukoliko se posmatraju i prijavljeni parovi koji dođu do deteta preko centara za socijalni rad iz drugih opština.

Pravo na usvajanje imaju :

bračni parovi po utvrđenoj podobnosti
vanbračni parovi po izvršenoj proceni zrelosti njihovog međusobnog odnosa kao zajedničke želje za usvajanje deteta
pojedinci (najčešće žene) takođe po utvrđivanju podobnosti.
Pri donošenju konačne odluke o usvajanju zajednica je u prednosti.

Ne postoji pravilo o vremenu trajanja procedure. Sama procena i priprema za roditeljstvo traje oko 2 meseca. U ovaj program ulazi savetodavni rad i edukacija parova a u njega se uključuju njihovi prijatelji i srodnici kako bi im svojom saradnjom dali podršku.

Po donošenju odluke o usvajanju i izboru usvojilaca na prvom mestu su interesi deteta.

Neki procesi zaključno sa usvajanjem završavaju se brzo za nekoliko meseci. Jednostavno dođe do poklapanja pozitivnih okolnosti na relaciji par – dete.

Pojedini parovi prođu kompletnu obuku u centru, dobiju potvrdu o podobnosti, ali prođe duži period (nekada i par godina) dok se ne pojavi dete podobno za usvajanje.

Često se podobni usvojioci sami aktiviraju u potrazi za detetom, po drugim centrima (i gradovima) pa na taj način skraćuju vreme čekanja na usvajanje.

Ima slučajeva kada parovi vremenom odustanu od usvajanja i postanu hraniteljska porodica.

Najbitnije za celu proceduru je da par u istu uđe zrelo bez predrasuda.


Realizovano u saradnji sa Mirjanom Maričić psihologom u timu za zaštitu dece lišene roditeljskog staranja »Gradskog centra za socijalni rad« - Opštine Palilula.





Sta kazu u Zvecanskoj?




Korak, po korak do potpunog usvajanja


“Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine” u Zvečanskoj 7 pruža svoje utočište velikom broju dece lišene roditeljskog staranja. Rukovodilac ove ustanove Mr. Miroljub Paunović poveo je sve zainteresovane parove pravim putem do usvajanja.

“Ljudi su površno obavešteni o putevima koji vode do usvajanja, još pre nego što uđu u taj proces i donesu konačnu odluku.

Granica o odluci za usvajanje se pomerila jer ljudi kasnije stupaju u brak pa uočivši da ne dolazi do začeća podvrgavaju se proceduri lečenja koja im oduzima puno vremena. Prosek u donošenju konačne odlluke je između 35. – 40. godine.”


PRVI KORACI

Kada donesu odluku da žele da usvoje dete, parovi se javljaju centru za socijalni rad na području gde žive i izražavaju svoju želju. Neki centi insistiraju na pismenom zahtevu, neki pak samo evidentiraju izraženu želju i dalje postupaju po službenoj dužnosti, uz zakazivanje razgovora sa zainteresovanom stranom.

Tom prilikom se sprovodi procedura poznatija pod nazivom “utvrđivanje opšte podobnosti za usvajanje”. Ono ima za cilj procenu psiho – fizičkog zdravlja i mogućnosti odgajanja i staranja o detetu. To podrazumeva da nisu osuđivani zbog krivičnog dela prema maloletnim licima, da su zdravstveno podobni bez zaraznih ili teških bolesti, da imaju normalne socijalne i ekonomske uslove za odgajanje deteta.

Ovu proceduru podržava rad psihologa, socijanog radnika, pravnika. Tim pomenutih stručnjaka uz nekoliko susreta i poseta porodici sačinjava izveštaj i donosi odluku o sposobnosti zainteresovane stane da pristupi usvajanju.


PROSEČNO MATERIJALNO STANJE

Matrijalno stanje treba da bude prosečno u skladu sa današnjim uslovima života. Retke su situacije u kojima se zahtevi odbijaju zbog loše materijalne situacije s obzirom da se i prirodne porodice sa decom, danas uglavnom teško snalaze.


OBOSTRANO ZADOVOLJSTVO

Procedura u cenrtima za socijani rad u proseku traje od mesec i po do dva meseca. Na prolongiranje mogu uticati slaba dinamika rada pomenute službe ili ukoliko se utvrdi da na strani usvojioca postoji dilema. U okviru rada Centara vrši se i edukacija usvojioca kako bi se oni o svemu detaljno obavestili.

Suština je da shvate da je uspešno usvajanje ono u kome se razvija međusoban odnos (dete – usvojioc) na obostrano zadovoljstvo. Samo skladan obostrani odnos daje ukupan, pozitivan rezultat.


BROJNOST , PODOBNOST , ODABIR

Veliki broj ljudi duži niz godina u nazad želi da usvoji dete i to je drugi problem uz pomenutu proceduru jer nema dovoljno dece koliko ima usvojioca. Sadašnja evidencija pokazuje da se na jedno dete podobno za usvajanje javlja pet bračnih parova. Ovaj podatak ukazuje da je potrebno strpljenje i određeno vreme da bi postupak usvajanja bio priveden kraju.

Nadležnost za zaključenje ugovora o usvajanju je ostala pri centrima za socijalni rad pa svaki centar donosi odluku o usvajanju deteta sa svog područja kada se za to steknu uslovi odnosno kada je dete podobno za usvajanje. Takođe se u ovoj ustanovi vrši odabir usvojioca prema potrebama deteta. Podobno dete za usvajanje je dete gde nema formalno pravnih smetnji, što znači da su biološki roditelji dali saglasnost da dete može biti usvojeno. U toj situaciji se pristupa odabiru usvojioca.

Sva deca su različita po svojim razvojnim potencijalima. »Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine« pored svakodnevne brige prati i izveštava centre za socijani rad, o razvojnim potencijalima dece na svakih šest meseci. Na praćenju statusa rade lekari, klinički psiholozi, i pedijatri. Ovi izveštaji daju pouzdanu prognozu o razvojnom potencijalu dece. Neka od njih imaju vrlo visoke intelektualne potencijale, neka su prosečna kao i u prosečnoj populaciji.

Ukoliko je dete visokog intelektualnog potencijala optimalno ga je i dodeliti takvoj porodici koja će potencirati na razvoju istih.

Ukoliko je dete fizički jako, trebalo bi ga npr. dodeliti porodici koja se bavi poljoprivredom, pa će eventualno ostati na imanju, što je i u skladu sa životom usvojioca.

Interesne grupe ljudi za usvajanje su široke i ima ih u svim društvenim slojevima (od poljoprivrednika do akademika).


SARADNJOM DO CILJA

Mnoštvo faktora se pri spajanju na relaciji dete – usvojioc (sparing) uzima u obzir da se dođe do optimalnog rešenja na zadovoljstvo obe strane. Neki od centara se pri donošenju odluke osvrću na predlog »Ministarstva za socijalna pitanja« , koje poseduje zahteve za usvajanje iz svih centara. Mnogo češće međusobna saradnja samih centara za socijani rad dovodi do konačnog rešenja. Na taj način je često izbegnuto čekanje deteta već obrađenih usvojioca.

Centar u Zvečanskoj bitno utiče na obradu usvojioca svojim metodološkim radom i na taj način daje podršku donetoj odluci usvojioca. Kao rezultat tog rada retko ko od obrađenih parova podobnih za usvajanje nije došao do deteta.


STAROSNE GRANICE

Dete se može usvojiti do navršene osamnaeste godine. Zakon utvrđuje da starosna granica između usvojioca i deteta bude približna razlici koju je priroda odredila. Idealna razlika se kreće između 20 i 30 godina, ali kako se ljudi danas kasnije javljaju, ona je pomerena na 35 i 40 godina. Deca se odabiraju u skladu sa godinama usvojioca (sasvim male bebe mlađim, starija deca sratijim usvojiocima). Idealan uzrast deteta za usvajanje je period od godinu do godinu i po dana, jer se u tom dobu mogu jasno odrediti razvojni i zdravstveni aspekti deteta. Iskustvo pokazuje da usvojioci insistiraju na zdravom detetu, bez genetskog opterećenja i na tome im ne treba zameriti.

U institutu je veliki broj bolesne dece što značajno opterećuje mogućnost za usvajanje jer je mali broj usvojioca spreman na ovakve rizike.


PERIOD PRVE ADAPTACIJE

Po izboru porodice podobne za usvajanje centar za socijani rad upućuje istu u »Zvečansku« kako bi se uspostavio prvi kontakt usvojioca sa detetom. Nakon toga se odvija prva adaptacija, a prilagođavanje traje nekoliko dana (4 – 5 dana) u zavisnosti od reakcije deteta. Potom se sačinjava izveštaj koji se šalje nadležnom centu za socijalni rad i dete odlazi u porodicu usvojitelja.


PERIOD DRUGE ADAPTACIJE

U peridu druge adaptacije dete provodi određeno vreme u porodici usvojitelja. Za to vreme centar sprovodi povremeno obilaženje i praćenje deteta u porodičnom okruženju. Ukoliko se sve odvija po planu nakon godinu dana se definitivno zaključuje usvajanje. Zaključivanje usvajanja se obavlja u centru za socijani rad i predstavlja svečani čin. Tom prilikom se usvojioci obavezuju na prihvatanje deteta i dobijaju mogućnost da mu daju svoje prezime i eventualno promene ime. Potom se podaci prosleđuju opštinskoj službi gde se vrši upis u matičnu knjigu rođenih.


VANREDNE POSETE

Nakon prve i druge adaptacije podrazumeva se da je u porodici uspostavljen ispravan kontakt. Centar za socijani rad može odrediti vanredne posete detetu ukoliko smatra, po određenim dojavama (iz detetove okoline) da dete na bilo koji način pati.


PRAVO VREME ZA ISTINU

Veoma je bitno detetu reći istinu. Ako ne zna da je usvojeno, dete može doživeti šok kada prvi put samo poseti matičnu službu radi izdavanja izvoda iz matične knjige rođenih, npr. za ličnu kartu. U matičnoj knjizi postoje evidentirani podaci o činu usvajanja. Naravno treba odabrati pravi trenutak što znači izbeći period adolescencije i krize identiteta. Važno je da dete sve o činu usvajanja sazna upravo u najužoj porodici. Specijalan savet ne postoji, a najbitnije je da upravo usvojitelj proceni zrelost deteta i trenutka za saopštavanje istine. Ukoliko se ispravno postupi kvalitet međusobnih odnosa ostaće nepromenjen.



EPILOG

Deci u »Zvečanskoj« koja čekaju na usvajanje, sve treba, a opet kako tvrde nadležni imaju elementarno. Kako bi im se poboljšao kvalitet života značajno bi bilo klimatizovati ustanovu, bolesnoj deci omogućiti aparat za kiseonik, a mleka i pelena nikad dosta.


Informacije su sa www.yumama.com

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Informacije o usvajanju
11.2.2009 13:07:01   
Modessty
Registar za brze usvajanje dece

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Informacije o usvajanju
23.2.2009 12:54:18   
Modessty
Moj dragi i ja smo razmisljali i o usvajanju deteta ako nam ne uspe da dobijemo svoje.
o tome razmislja i jedan moj kolega cija zena ima probleme sa stitnom zlezdom.

Da li neko ima neko licno iskustvo ili bar iskustvo poznanika?
Sigurna sam da je praksa mnogo drugacija od teorije!

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Informacije o usvajanju
26.2.2009 0:14:54   
MimaR
Modesssti,manje vise slozicu se sa tvojim izlaganjem o samoj proceduri usvajanja....iz licnog iskustva cu ti reci da nije sve tako bajno i krasno...mnogi parovi imaju problema na samom pocetku,od prikupljanja dokumentaije,pa do dugog cekanja na edukativnu nastavu...a,sve to moze da se svede na ne azurnost iste sluzbe koja je nadlezna(cast izuzetcima)...prolazeci i sami kroz istu proceduru imali smo taodje gorko iskustvo,kao i mnogi parovi...retko cete naci usvoitelje po forumima,nekada imam utisak da se plase da javno govore...sve sto te interesuje slobodno me pitaj,rado cu ti pomoci......

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Informacije o usvajanju
26.2.2009 0:25:44   
Jacaca
Znam samo da se moja drugarica napatila dok nije uspela, ali evo sada je dobila devojcicu sa devet meseci starosti.

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Informacije o usvajanju
26.2.2009 10:06:13   
Modessty
Moj kolega razmišlja o tome da usvoji dete. Njegova supruga je prošle godine imala neku operaciju koja ima veze sa štitnom žlezdom. Sada je dobro ali doktori ne preporučuju trudnoću.
Kaže taj moj kolega da zbog problema njegove žene sa žlezdom ne mogu da usvoje dete!
To mi zvuči mnogo bezveze. Ona ne boluje od neizlečive bolesti! Moraće da pije lekove do kraja života, ali i moja tetka je tako proživela ceo život.
Interesuje me koji su uslovi da se uopšte udje u tu proceduru?
Ali ne ono što se "zvanično" priča. Nego realno stanje stvari!

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Jacaca)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Informacije o usvajanju
26.2.2009 23:28:58   
MimaR
koliko tvoj kolega i njegova zena imaju godina.........

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Informacije o usvajanju
27.2.2009 0:43:52   
Modessty
On je 74 godište a ona valjda 75 ili 76

Zar i to ima veze?!

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu MimaR)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Informacije o usvajanju
27.2.2009 0:44:42   
Modessty
Oboje rade, imaju svoju kuću. Predpostavljam da je i to bitno.

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Informacije o usvajanju
27.2.2009 23:59:16   
MimaR
Naravno da su godine bitne,jer usvoitelj po zakonu ne sme biti stariji od deteta vise od 42g...sto znaci ako neko ima 42g ne moze ocekivati da ce usvojiti bebu nego dete od 3g pa nadalje...tvoj kolega i njegova zena spadaju u grupu mladjih usvoitelja oni mogu usvojiti dete od 0-3g...sto ne znaci opet da ih neki centar nece pozvati i za starije dete...materijalno i stambeno su obezbedjeni sto je jos jedan plus...treba da odu u CZR potraze nekog ko radi na usvojenju i da im se saopsti sta je sve potrebno od dokumentacije...
LIST RODJENIH
LIST VENCANIH
UVERENJE O DRZAVLJANSTVU
UVERENJE O IMOVINSKOM STANJU(iz katastra)
PROSEK PLATE
UVERENJE IZ SUDA DA NISU KRIVICNO GONJENI I LISENI RODITELJSTVA
LEKARKO UVERENJE
KRATKU BIOGRAFIJU O NJIMA I MOTIV USVAJANJA
mozda sam nesto izostavila.ali svakako ce im biti receno...posle podnosenja dokumentacije obavice razgovor sa strucnim timom(soc.radnik,psiholog,pedagog a negde bude prisutan i pravnik)..posle toga sledi skolica roditeljstva,kroz koju ce jos jednom moci da preispitaju svoje motive za usvajanje i svoju zelju...sledi procena od strane strucnog tima i ako su podobni ulaze u jedinstven registar za usvojitelje pri Ministarstvu i sledi cekanjeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee poziva bilo kog CZR iz Srbije.....

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Informacije o usvajanju
28.2.2009 21:20:49   
Modessty
Hvala!
Ako može još jedno pitanje

Koliku slobodu ima usvojitelj da izabere kog uzrasta i pola hoće dete? Da li je moguće tražiti potvrdu lekara da je dete zdravo, da ne boluje od nekih težih bolesti?
Možda ovo glupo zvuči, ali nismo svi spremni da se nosimo sa problemima koje nosi staranje o bolesnoj deci i deci sa posebnim potrebama.
I koliko traje cela procedura od prijavljivanja do usvajanja?



_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu MimaR)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Informacije o usvajanju
28.2.2009 21:51:54   
Buba76
Sigurno da moze,pa to je usvojiteljev izbor.
Ja sam se slucajno ubacila u ovu temu jer sam htela da napisem da sigurno puno znaci deci koja su napustena,a nisu ni za sta kriva ,neko pruzi dom i sigurnost.Radila sam u kolevci gde su smestena ta deca do 7 godina i ne znam nista o usvajanju,ali znam dosta o toj deci. Postoji velika rupa u zakonu koja dozvoljava roditelju da preda svoje dete u tu ustanovu,ali ne mora da potpise da neko sme da ga usvoji i onda ono pati ceo zivot po domovima a mogao je neki par da ga usvoji na obostrano zadovoljstvo.To je jako tuzno i trebalo bi roditeljima koji daju dete u dom oduzeti svako pravo o odlucivanju o njegovom zivotu

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Informacije o usvajanju
1.3.2009 23:49:28   
MimaR
IZVORNA PORUKA: Modessty

Hvala!
Ako može još jedno pitanje

Koliku slobodu ima usvojitelj da izabere kog uzrasta i pola hoće dete? Da li je moguće tražiti potvrdu lekara da je dete zdravo, da ne boluje od nekih težih bolesti?
Možda ovo glupo zvuči, ali nismo svi spremni da se nosimo sa problemima koje nosi staranje o bolesnoj deci i deci sa posebnim potrebama.
I koliko traje cela procedura od prijavljivanja do usvajanja?





svaki usvoitelj moze da izrazi zelju do kog uzrasta zeli da usvoji dete,ali onog momenta kada postavite neke granice teze cete i stici do cilja...sto se tice nekih genetskih bolesti,naslednih tu nema nikakve garancije...nema garancije ni kod bioloskog deteta,a kada bi ovakvo pitanje postavili u CZR verujte mi da bi porazmislili da li su potencionalni usvoitelji uopste spremni da udju u samu proceduru...znate bez ikakve uvrede,nije dovoljno reci DA,JA ZELIM da usvojim dete vi to zaista morate iskreno zeleti,iz srca...ne sme biti nikakvih predrasuda ni sto se boje koze tice,ni sto se tice nekog genetskog koda...jer nisu deca tu samo zbog nas,mi smo tu za njih...ne trazi se dete za usvoitelje,nego usvoitelji za dete...moze grubo da vam zvuci,ali vam ovo govorim kroz iskustvo koje smo stekli,kako nase tako i tudje...ako vas kolega i njegova zena jos uvek nisu spremni da udju u celu proceduru onda je bolje da odloze...

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Informacije o usvajanju
1.3.2009 23:55:26   
MimaR
IZVORNA PORUKA: Buba76

Sigurno da moze,pa to je usvojiteljev izbor.
Ja sam se slucajno ubacila u ovu temu jer sam htela da napisem da sigurno puno znaci deci koja su napustena,a nisu ni za sta kriva ,neko pruzi dom i sigurnost.Radila sam u kolevci gde su smestena ta deca do 7 godina i ne znam nista o usvajanju,ali znam dosta o toj deci. Postoji velika rupa u zakonu koja dozvoljava roditelju da preda svoje dete u tu ustanovu,ali ne mora da potpise da neko sme da ga usvoji i onda ono pati ceo zivot po domovima a mogao je neki par da ga usvoji na obostrano zadovoljstvo.To je jako tuzno i trebalo bi roditeljima koji daju dete u dom oduzeti svako pravo o odlucivanju o njegovom zivotu


da li mislite na kolevku u Subotici...sta da se radi zakon je takav kakav jeste i cesto pomislim da su prema njima preblagi...jednom prilikom sam pitala jednu osobu koja je bila kopetentna da mi odgovori(bar sam ja tako mislila)...Zasto te zene koje su u stanju da rode 5-6-oro dece ne sterilisu...odgovor je za mene bio zaprepascujuc MOZDA JOJ EMOCIJE PRORADE KOD 10-og DETETA........

(odgovor članu Buba76)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Informacije o usvajanju
2.3.2009 11:36:45   
Modessty
IZVORNA PORUKA: MimaR

svaki usvoitelj moze da izrazi zelju do kog uzrasta zeli da usvoji dete,ali onog momenta kada postavite neke granice teze cete i stici do cilja...sto se tice nekih genetskih bolesti,naslednih tu nema nikakve garancije...nema garancije ni kod bioloskog deteta,a kada bi ovakvo pitanje postavili u CZR verujte mi da bi porazmislili da li su potencionalni usvoitelji uopste spremni da udju u samu proceduru...znate bez ikakve uvrede,nije dovoljno reci DA,JA ZELIM da usvojim dete vi to zaista morate iskreno zeleti,iz srca...ne sme biti nikakvih predrasuda ni sto se boje koze tice,ni sto se tice nekog genetskog koda...jer nisu deca tu samo zbog nas,mi smo tu za njih...ne trazi se dete za usvoitelje,nego usvoitelji za dete...moze grubo da vam zvuci,ali vam ovo govorim kroz iskustvo koje smo stekli,kako nase tako i tudje...ako vas kolega i njegova zena jos uvek nisu spremni da udju u celu proceduru onda je bolje da odloze...


On želi, ali mislim da ona nije sigurna. Predpostavljam da je plaše ti njeni problemi sa žlezdom. A nekako sam stekla utisak da je zbog svega postala po malo ogorčena žena. Čas je ok a čas joj niko ne odgovara! Rekla bih da ne bi bilo dobro da krenu u proceduru na silu, tj da bi udovoljili svojoj okolini ili jedan drugome.
Rekla sam ja to njemu. A odluke ja na kraju samo njihova!


Ja i mm razmišljamo o toj opciji. Za sada je to nešto što je samo tu negde u podsvesti.
Mislim da je to velika velika odluka i da treba biti 100% siguran i u sebe i u partnera.

Interesuje me samo još i to koliku ulogu svemu tome igra materijalno stanje? na primer ja i mm imamo stalan posao (ja radim u državnoj firmi), treneri smo aikidoa (imamo klub, što je dodatni izvor prihoda, mada ne baš veliki), ali živimo kao podstanari. Šta je tu plus a šta minus?
Interesuje me i koje su šanse za usvajanje ako već imaš svoje dete? Ili možda ako želiš da usvojiš dvoje?

Izvini molim te što mnogo pitam, ali me ova tema baš zainteresovala.
Mnogo ti hvala na svim dosadašnjim informacijama!!!!!

< Poruku je uredio Modessty -- 2.3.2009 11:37:12 >


_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu MimaR)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Informacije o usvajanju
3.3.2009 1:50:06   
MimaR
IZVORNA PORUKA: Modessty

IZVORNA PORUKA: MimaR

svaki usvoitelj moze da izrazi zelju do kog uzrasta zeli da usvoji dete,ali onog momenta kada postavite neke granice teze cete i stici do cilja...sto se tice nekih genetskih bolesti,naslednih tu nema nikakve garancije...nema garancije ni kod bioloskog deteta,a kada bi ovakvo pitanje postavili u CZR verujte mi da bi porazmislili da li su potencionalni usvoitelji uopste spremni da udju u samu proceduru...znate bez ikakve uvrede,nije dovoljno reci DA,JA ZELIM da usvojim dete vi to zaista morate iskreno zeleti,iz srca...ne sme biti nikakvih predrasuda ni sto se boje koze tice,ni sto se tice nekog genetskog koda...jer nisu deca tu samo zbog nas,mi smo tu za njih...ne trazi se dete za usvoitelje,nego usvoitelji za dete...moze grubo da vam zvuci,ali vam ovo govorim kroz iskustvo koje smo stekli,kako nase tako i tudje...ako vas kolega i njegova zena jos uvek nisu spremni da udju u celu proceduru onda je bolje da odloze...


On želi, ali mislim da ona nije sigurna. Predpostavljam da je plaše ti njeni problemi sa žlezdom. A nekako sam stekla utisak da je zbog svega postala po malo ogorčena žena. Čas je ok a čas joj niko ne odgovara! Rekla bih da ne bi bilo dobro da krenu u proceduru na silu, tj da bi udovoljili svojoj okolini ili jedan drugome.
Rekla sam ja to njemu. A odluke ja na kraju samo njihova!


Ja i mm razmišljamo o toj opciji. Za sada je to nešto što je samo tu negde u podsvesti.
Mislim da je to velika velika odluka i da treba biti 100% siguran i u sebe i u partnera.

Interesuje me samo još i to koliku ulogu svemu tome igra materijalno stanje? na primer ja i mm imamo stalan posao (ja radim u državnoj firmi), treneri smo aikidoa (imamo klub, što je dodatni izvor prihoda, mada ne baš veliki), ali živimo kao podstanari. Šta je tu plus a šta minus?
Interesuje me i koje su šanse za usvajanje ako već imaš svoje dete? Ili možda ako želiš da usvojiš dvoje?

Izvini molim te što mnogo pitam, ali me ova tema baš zainteresovala.
Mnogo ti hvala na svim dosadašnjim informacijama!!!!!





odluka je samo njihova upravu si..........

materijalno ste obezbedjeni,ali niste situirani...kao sto i sama vidis navela sam da  od potrebne dokumentacije traze i uvid iz katastra o imovinskom stanju...na vasem mestu ja bih ipak predala dokumentaciju ako je vasa zelja zaista iskrena...Boze moj,mozda u skorije vreme resite i taj problem....sve vise je parova u proceduri koji imaju i svoju biolosku decu tako da vam to naravno nece biti minus,mozes usvojiti i vise dece,moze da se desi da dete koje usvojite ima brata ,sestru tako da vi opet imate prednost sto se tice usvojenja...ne dosadjujes mi,slobodno mozes da me pitas sve sto te interesuje...

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Informacije o usvajanju
3.3.2009 8:07:31   
Buba76
IZVORNA PORUKA: MimaR

IZVORNA PORUKA: Buba76

Sigurno da moze,pa to je usvojiteljev izbor.
Ja sam se slucajno ubacila u ovu temu jer sam htela da napisem da sigurno puno znaci deci koja su napustena,a nisu ni za sta kriva ,neko pruzi dom i sigurnost.Radila sam u kolevci gde su smestena ta deca do 7 godina i ne znam nista o usvajanju,ali znam dosta o toj deci. Postoji velika rupa u zakonu koja dozvoljava roditelju da preda svoje dete u tu ustanovu,ali ne mora da potpise da neko sme da ga usvoji i onda ono pati ceo zivot po domovima a mogao je neki par da ga usvoji na obostrano zadovoljstvo.To je jako tuzno i trebalo bi roditeljima koji daju dete u dom oduzeti svako pravo o odlucivanju o njegovom zivotu


da li mislite na kolevku u Subotici...sta da se radi zakon je takav kakav jeste i cesto pomislim da su prema njima preblagi...jednom prilikom sam pitala jednu osobu koja je bila kopetentna da mi odgovori(bar sam ja tako mislila)...Zasto te zene koje su u stanju da rode 5-6-oro dece ne sterilisu...odgovor je za mene bio zaprepascujuc MOZDA JOJ EMOCIJE PRORADE KOD 10-og DETETA........

Da,bas,proradice joj emocije.Treba je sterilisati da ni ne zna.Cesto su to mentalno retardirane osobe pa su onda nazalost i deca.
Da,Kolevka u Subotici

(odgovor članu MimaR)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Informacije o usvajanju
3.3.2009 14:15:39   
Modessty
Mima mnogo ti hvala na svim informacijama! Ovo je prvi put da od nekog čujem konkretne stvari vezane za usvajanje. user posted image

Koliko si ti čekala na usvajanje?

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Buba76)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Informacije o usvajanju
3.3.2009 23:50:20   
MimaR
IZVORNA PORUKA: Modessty

Mima mnogo ti hvala na svim informacijama! Ovo je prvi put da od nekog čujem konkretne stvari vezane za usvajanje. user posted image

Koliko si ti čekala na usvajanje?




nema na cemu....mi smo cekali nesto vise od tri godine na usvojenje.....prvi poziv od strane jednog centra je usledio posle 1,5 dana od obrade...pa se opet nije nista desavalo skoro 1g a onda su usledili ubrzo treci,pa cetvrti poziv i peti je bio sudbonosniuser posted image .....kada smo mi obradjeni za usvajanje nije postojao taj jedinstveni registar pri ministarstvu....nego smo i sami mogli da saljemo svim centrima sirom Srbije svoje biografiju uz molbu ako imaju dete za usvojenje a mi mu odgovaramo kao usvoitelji da nas uzmu u obzir...a,sada je to drugacije...znaci svaki par  ili pojedinac koji je dobio podobnost za usvajanje ulazi jedinstveni registar i ministarstvo direktno salje spisak centrima koji imaju decu za usvajanje sa spiskom parova koji odgovaraju i sada usvojenje idu brze nego pre...moze da se desi da na spisku bude i po 12 parova za usvojenje deteta,sa svima se obavlja razgovor i strucni tim (socijalni radnik,pedagog,psiholog,pravnik)posle razgovora odluuje ko ce postati srecni roditelji...nije uvek pravilo da na spisku bude 12 parova,moze biti i 5 ili 7 sto manje na spisku to su vece sanse za usvojenje...

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Informacije o usvajanju
3.3.2009 23:56:05   
MimaR
IZVORNA PORUKA: Buba76

IZVORNA PORUKA: MimaR

IZVORNA PORUKA: Buba76

Sigurno da moze,pa to je usvojiteljev izbor.
Ja sam se slucajno ubacila u ovu temu jer sam htela da napisem da sigurno puno znaci deci koja su napustena,a nisu ni za sta kriva ,neko pruzi dom i sigurnost.Radila sam u kolevci gde su smestena ta deca do 7 godina i ne znam nista o usvajanju,ali znam dosta o toj deci. Postoji velika rupa u zakonu koja dozvoljava roditelju da preda svoje dete u tu ustanovu,ali ne mora da potpise da neko sme da ga usvoji i onda ono pati ceo zivot po domovima a mogao je neki par da ga usvoji na obostrano zadovoljstvo.To je jako tuzno i trebalo bi roditeljima koji daju dete u dom oduzeti svako pravo o odlucivanju o njegovom zivotu


da li mislite na kolevku u Subotici...sta da se radi zakon je takav kakav jeste i cesto pomislim da su prema njima preblagi...jednom prilikom sam pitala jednu osobu koja je bila kopetentna da mi odgovori(bar sam ja tako mislila)...Zasto te zene koje su u stanju da rode 5-6-oro dece ne sterilisu...odgovor je za mene bio zaprepascujuc MOZDA JOJ EMOCIJE PRORADE KOD 10-og DETETA........

Da,bas,proradice joj emocije.Treba je sterilisati da ni ne zna.Cesto su to mentalno retardirane osobe pa su onda nazalost i deca.
Da,Kolevka u Subotici





eh,eh...da trebalo bi.....naravno,zdrave osobe ne ostavljaju svoju decu...naj cesce su to mentalno zaostale osobe,narkomani,alkoholicari pa na kraju socijalno ugrozeni(mada ce se svaki centar truditi ako je neko socijalno ugrozen da pomogne i da dete ostane u svojoj porodici)...ostavljaju i maloletnice,a naj redji slucajevi su da je dete izgubilo tragicnim slucajem svoje roditelje,a da nece niko od rodbine da im bude staratelj.

(odgovor članu Buba76)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Informacije o usvajanju
4.3.2009 10:51:48   
Modessty
Mima informacije koje si nam dala su stvarno pravo bogatstvo.user posted image
Iskreno rečeno meni je uvek ta priča o usvajanju i celoj proceduri bila uvek priča sa tužnim krajem.
Mnogo toga se o tome nezna!
Samo mi i dalje nije jasno zašto ljudi ne pričaju o tome?user posted image
Kao da je ne daj bože reč o Koza Nostri!!!user posted image

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu MimaR)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Informacije o usvajanju
4.3.2009 23:30:12   
MimaR
IZVORNA PORUKA: Modessty

Mima informacije koje si nam dala su stvarno pravo bogatstvo.user posted image
Iskreno rečeno meni je uvek ta priča o usvajanju i celoj proceduri bila uvek priča sa tužnim krajem.
Mnogo toga se o tome nezna!
Samo mi i dalje nije jasno zašto ljudi ne pričaju o tome?user posted image
Kao da je ne daj bože reč o Koza Nostri!!!user posted image



Koza Nostra...hm....pa.......user posted image user posted image user posted image ......
cute usvoitelje i oni koji cekaju i oni koji su ostvarili svoje sne....malo ih je na forumu,kada i ostvare svoje sne zaboravljaju ono ruzno kroz sta su prosli...naravno ima i onih koji nemaju ruzna iskustva i koji su brzo posle obrade postali roditelji...zasto prica sa tuznim krajem...nije uvek tuzan...za neke jeste,sama procedura zna da bude duga i teska i nekada ti se cini kao da se boris sa nevidljivim vetrenjacama,ali svaki par koji je iskren u svojoj zalji nije odustao,borio se i izborio...imas mnogo parova,eto npr kao tvoj kolega koji trazi zdravo dete i jos da mu to neko napismeno dokumentuje..takav par tesko dodje do svog sna..ili npr.svaki par zeli sto mladje dete(bebu)da bi sto ranije ucestvovao u odrastanju deteta,ali svi zaboravljamo da moramo biti realni jer usvoitelje ne sme biti stariji od deteta vise od 42g...zamislite nekog ko ima 49g i vodi dete u prvi razred...nesto drugo je kada radjate kasno i kada recimo ne razmisljate o usvajanju nego zelite svoje biolosko dete....normalno je da ako za bebicu od 6 meseci bude pozvan par od recimo 30-ak g. i par koji ima preko 40g. da dete dobije mladji par bez obzira koliko ovaj stariji par ceka...stariji parovi treba da razmisljaju o usvajaju decu od recimo 3g pa nvise i verujte mi da bi onda bilo i vise srecnih realizovanih usvojenja...bila sam prisutna kada je jedna zena odlucila da u 50 i nekoj usvoji dete i to ni manje ni vise nego bebu...bila sam zgrozena,tim njenim sebiclukom..jer Boze moj ona je sve ove godine radila u Nemackoj i zidala kuce pa eto sada se setila da bi mogla usvojiti...moze,naravno da moze ali dete od 10 pa navise godina...nekada pomislim da ljudi nemaju dovoljno svesti i informacija...a,retko ko ce vam i pomoci...mnoge stvari shvatate i sami prolazeci kroz proceduru....

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Informacije o usvajanju
4.3.2009 23:34:12   
MimaR
Onaj ko ne treba uopste da razmislja o proceduri za usvajanje je:

POJEDINAC ILI PAR KOJI NIJE RASCISTIO SA SOBOM DA LI UOPSTE ZELI DA USVOJI

PAR KOJI ZELI DA UDOVOLJI JEDNOM OD NJIH

ONI KOJI RAZMISLJAJU DA JE DETETU BOLJE PRECUTATI ISTINU O USVOJENJU

ONI KOJI RAZMISLJAJU DA JE BOLJE PROMENITI ZIVOTNU OKOLINU KADA DODJE DO CINA USVOJENJA

ONI KOJI SU OPTERECENI DETETOVOM GENETIKOM

ONI KOJI OCEKUJU DA CE USVOJITI AJNSTAJNA

ONI KOJI STAVLJAJU SVOJE ZELJE ISPRED DETETOVIH POTREBA

(odgovor članu MimaR)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Retke bolesti deca češće nasleđuju od oca
Greške u očevoj DNK mogu biti uzročnici retkih bolesti kod dece, jer se upravo od očeva nasleđuje četiri puta više novih...
Praćenje ovulacije - promene na grliću mat...
Kako određivati plodne dane pomoću praćenja promena na grliću materice?



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here