|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Rotavirus
21.1.2009 23:51:50   
Anoniman
ROTA VIRUS INFEKCIJE I KAKO IH SPRIJEČITI

Ovaj virus odgovoran je za 30% infekcija gastrointestinalnog sustava u dojenčadi i male djece. Nema lijeka koji će svladati ovaj virus, ali danas već postoji cjepivo za najteže oblike bolesti, odnosno najugroženije skupine dječje populacije.
Rota virus infekcije bolest su dojenčadi i male djece. Najčešće obolijevaju dojenčad u dobi od 6 mjeseci i djeca do 5 godina života.
Infekcije uzrokovane ovim virusom čest su uzrok hospitalizacije dojenčadi jer izaziva teške proljeve i povraćanje uz povišenje temperature što sve zajedno vrlo brzo može dovesti do dehidracije (gubitka tjelesne tekućine).
Cjepivo koje stoji na raspolaganje može spriječiti bolest, ili se ona javlja u znatno blažem obliku.

Zaraza se prenosi na dva načina
Zaraza se lako proširi i nije čudno da je u 30% crijevnih infekcija u djece uzročnik upravo Rota virus, jer se radi o vrlo zaraznom mikroorganizmu. Razlika između ovog virusa i drugih mikroorganizama koji napadaju probavni sustav je u načinu širenja: Rota virus ulazi u organizam na dva načina.
Prvi je oralno fekalni put t.j. dijete slučajno unese virus u usta rukama ili igračkom koje su kontaminirane stolicom (fecesom).
Drugi je kapljična infekcija – virus se nalazi u sićušnim kapljicama sline zaražene osobe i tijekom govora se širi po zraku.
Upravo zbog ovakvog načina širenja rota virus može izazvati prave epidemije obično na dječjim odjelima ali i u jaslicama ako se nađe i jedno dijete zaraženo Rota virusom. Najčešće se epidemije javljaju tijekom mjeseca veljače, iako virus kruži zrakom od prosinca do travnja. Kada jednom uđe u organizam virus se nastani u tankom crijevu gdje počinje njegov rast (replikacija) i vrlo brzo se primjećuje njegov učinak, jer virus da bi se mogao umnažati mora biti u stanici.
Nakon 12 sati bolest se očituje jakim povraćanjem i povišenjem temperature, a tijekom iduća 24 sata počinje proljev koji traje oko 6-7 dana.

Izvor: euroalba.com

  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Rotavirus
15.2.2010 0:57:46   
guppy RR
Blago svima nama kad je ova tema ovako prazna. To samo znači da smo daleko od problema kao što je virus rota.

Pre nekoliko dana sin je počeo da povraća, pa onda proliv.. i taj proliv nikako da stane. A sinoć i ćerka. Povraćaju danju... noću... proliv .. itd... :( U petak smo bili na kontroli kod lekara, rekli su da ih posmatramo preko vikenda. Evo posmatrali smo... a sutra nazad kod lekara. Sve se nadam, da je u pitanju neka stomačna viroza, a ne rota...

Blago vama koji imate zdravu decu ... to je najveće blago na svetu. Ništa drugo čovek ne može da poželi, nego da bude zdrav i da su mu zdravi ljudi koje voli...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Rotavirus
26.10.2010 15:43:54   
Anoniman
Evo, ja nažalost da produžim ovu temu.....
Mi smo jutros dobili rezultat sa rotavirusom user posted image ali da krenem od početka
16.10. moj sin je dobio temperaturu odmah ujutro, da bi oko podne počeo i proliv.... I to je u 21h kulminiralo do te mere da smo sa 40C bili u bolnici jer je Misko doyiveo fras user posted image user posted image user posted image
Zbog proliva stavljeni smo na posebno odeljenje, proliv je trajao puna dva dana, ali rezultati negativni na sve viruse i bakterije user posted image 19.10. smo otpušteni kući.... Posle svega tri dana (moje dete nikad veselije i zdravije) ponovo počeo proliv i uveče OPET temperatura. Išla je i do 39,3C (što je opasno zbog frasa) ali se sve srećno završilo i juče proveli dan bez temperature i proliva. Pomislih gotovo je! Kad jutros- PONOVO proliv!!!!!!!!!!!! Zovemo bolnicu, kažu poslednji nalazi ukazali na rotavirus, ali smo njega navodno u nedelju izbacili!!! Šta je sad ovo???????????? Zar je moguće da se tako brzo vrati????????? Sad pratimo temperaturu i molimo Boga da sve prođe bez nje. Dali su nam da trošimo aktivni ugalj i smektu (nju nismo ni prestali trošiti) i kao to je to...
Imali neko slično iskustvo da me posavetuje. Ne znam više kako da pomognem mom mališi user posted image

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Rotavirus
26.10.2010 18:53:06   
anajid
Draga Nina,zao mi je sto mali macak prolazi kroz to!user posted image

Posto nemam iskustva,javice severovatno neko ko zna nesto o tome!

Zelimo vam brzo ozdravljenje!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Rotavirus
27.10.2010 14:36:00   
Trcosava
Nina, mi do sada nismo imali problema sa rotavirusom. Sami smo se odlučili da je ne vakcinišemo protiv rote jer Ana neće ići u obdanište niti u jaslice.
NAime, mi imamo problem sa ''podvrstom'' ili čim već rotavirusa.
Navodno stolica je uredna, tj tako rekla sestra koja je čitala nalaz. Doktorka kad je pogledala je rekla da je nešto povišeno što ukazuje da Ana ima ''noro'' virus.
Od lekova nije ništa još rekla. To nije naš pedijatar, jedino što je savetovala je da joj ne dajem slatko i masno.
Ana nije povraćala, nema temperaturu, nema proliv. Jedino što već mesec dana kaki retko. I to je sve.
Vesela je, jede normalno, spava normalno. NAravno ne dobija na težini, tj dobijala je ali od kako kaki retko - mislim da je izgubila malo.


_____________________________

I flunked anger management! }:->



(odgovor članu anajid)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Rotavirus
27.10.2010 14:49:16   
Verus
Trco, evo iscitala sam sa CDC stranice o Noro virusu.  Vakcine svakako nema, a trbalo bi da budu bolje za nekoliko dana.  Stomacni grip je i drugo ime.  Prenosi se kontaktom sa povrsinama ili obolelim osobama, kao i vecina virusa.  Najveci problem je ne virus (jer ne ostavi posledice) nego dehidratacija.  Ako tamo imas da kupis nesto poput pedialyte (za decu napitak sa elektrolitima) obavezno joj daj da pije sto vise.  Voda ovde puno ne pomaze.  I ona BRAT dijeta sto sam ti napisala u "razgovori mama".  I strpljenje.  Preventiva je cesto pranje ruku  i naravno izbegavati bolesne..>Sve u svemu nece biti problema.

(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Rotavirus
27.10.2010 14:53:26   
Mishica 77

Trćo, iskopala sam udžbenik iz pedijatrije.... kaže ovako:

ROTA virus je najčešći prouzrokovač ak. inf. proliva kod dece između 6 meseci i 3 godine. Prenosi se feko-oralnim putem, odnosno dir. kontaktom sa obolelom osobom.....
Virus napada enterocite(ćelije koje oblažu unutrašnji zid creva) .....
Dete je prvo febrilno i samo povraća 12-24h, a zatim se javlja proliv koji traje, u proseku, 3-7 dana. Bolest je najčešće blagog toka. Međutim, može da se iskomplikuje dehidratacijom i nepodnošenjem laktoze koja je odgovorna za produžetak trajanja proliva.....
I dalje bla, bla, bla... za tebe ne bitno.... Izvukla sam suštinu.



_____________________________

Čovek koji nema dudu, zeca i žabu nije čovek..... :-))

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Rotavirus
27.10.2010 14:55:15   
Verus
Znaci izbegavanje laktoze bi trebalo da zaustavi proliv?

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Rotavirus
27.10.2010 14:56:32   
Mishica 77
Pa izgleda da je tako.
Možda da probaš, Trćo, formulu bez laktoze.


_____________________________

Čovek koji nema dudu, zeca i žabu nije čovek..... :-))

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Rotavirus
30.11.2011 13:36:18   
Mivica
Todor od sinoć strašno povraća i ima dijareju, užas...user posted image
Doktorka sumnja na Rota virus, pošto je u Jagodini epidemija.
Mm je odneo uzorak stolice na analizu, čekam ga da se vrati sa formulom bez laktoze.
Čuvajte dečicu user posted image


_____________________________

"Zeko, zeko, zeko...
tape meke...gude usi...lep...
zeko, zeko, lep!" :)

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Rotavirus
30.11.2011 13:38:11   
Ana RR
Joj mrvica mala user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Mivica)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Rotavirus
30.11.2011 13:57:35   
boba 11
imate u apotekama prasak protiv dehidracije zove se REHIDRAN to nam doktorka dala jako je dobro a puno ukusnije od orosala koji moja deca nece ad piju.Uz Smectu nama je pomoglo da zaustavi povracanje ali nije bio taj virus pretpostavljam jer je kratko trajalo nisu imali probleme duze od 2-3 dana
Mivice nadam se da ce biti bolje uskoro, zelim vam brzo ozdravljenjeuser posted image

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Rotavirus
30.11.2011 14:04:15   
Mivica
Hvala user posted image
Pije i Smectu i Prolife i Humana elektrolit.
Rastvorila sam mu u 250 ml vode-on spava, a ja mu na svakih 10-ak minuta tutnem po nekoliko gutljajčića...


_____________________________

"Zeko, zeko, zeko...
tape meke...gude usi...lep...
zeko, zeko, lep!" :)

(odgovor članu boba 11)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Rotavirus
30.11.2011 14:52:44   
Mivica
Stigao je nalaz-pozitivan na Rota virus.

_____________________________

"Zeko, zeko, zeko...
tape meke...gude usi...lep...
zeko, zeko, lep!" :)

(odgovor članu Mivica)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Rotavirus
30.11.2011 16:12:30   
boba 11
bljaks a bas sam navijala da ne bude nadam se da ce sve biti okuser posted image

(odgovor članu Mivica)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Rotavirus
5.12.2011 15:29:35   
Mivica
Danas smo izašli iz bolnice. Bili od petka. Malo je dehidrirao, izgubio 250 g za 7 dana, proliv, povraćanje, ništa od hrane nije prihvatao. Od juče konačno lepo jede, ne povraća, ima formiranu stolicu.
Da, čak nije podnosio ni Aptamil bez laktoze, odmah bi počeo da povraća.
Bolnica je puna, strašna epidemija.
Čuvajte se user posted image


_____________________________

"Zeko, zeko, zeko...
tape meke...gude usi...lep...
zeko, zeko, lep!" :)

(odgovor članu boba 11)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Rotavirus
5.12.2011 15:32:01   
boba 11
user posted image user posted image user posted image
Super samo nek je proslo

(odgovor članu Mivica)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Rotavirus
13.12.2011 22:05:13   
cokice
Molim vas zanima me u kojoj je bolnici epidemija rota virusom?
Nasa kumica stara godinu dana ga je dobila. U jasle ne ide. Jedino sto je stalno po domovima zdravlja, jer je zadnja dva meseca stalno bolesna.Od bronhitisa,upale uha, pa pluca i sada taj rotavirus, Uzas. Pa nas zanima gde ga je pokupila. Dehidrirala je pa je sada hospitalizovana, valjda ce biti bolje.
Hvala vam na odgovoru i sve najbolje

< Poruku je uredio cokice -- 13.12.2011 22:06:14 >

(odgovor članu Mivica)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Rotavirus
14.12.2011 8:30:51   
Anoniman
Vidim da sam kuckala prošle godine... user posted image
U subotičkoj bolnici mislim da celu godinu svako malo vlada epidemija rota virusa... I ja sam ga pokupila prošle godine-mnogo gadna stvar. Nisam mogla da stojim od iscrpljenosti i bolova u stomaku!!! Zamislite kako je onda tek mališanima.

Definitivno treba izbegavati laktozu tih dana, dobro hidrirati dete elektrolitima i čajevima (recimo nana), vodom... I ne dozvolite da vam dete boluje duže od nedelju dana da vam se ne bi iskomplikovalo kao nama user posted image

(odgovor članu cokice)
  Direktna veza do poruke: 19
   RE: Rotavirus
15.12.2011 13:58:01   
Mivica
IZVORNA PORUKA: cokice

Molim vas zanima me u kojoj je bolnici epidemija rota virusom?
Nasa kumica stara godinu dana ga je dobila. U jasle ne ide. Jedino sto je stalno po domovima zdravlja, jer je zadnja dva meseca stalno bolesna.Od bronhitisa,upale uha, pa pluca i sada taj rotavirus, Uzas. Pa nas zanima gde ga je pokupila. Dehidrirala je pa je sada hospitalizovana, valjda ce biti bolje.
Hvala vam na odgovoru i sve najbolje


Ja tek sada vidim ovo...
Mi smo bili u jagodinskoj bolnici, puno je dečije odeljenje. Od naše privatne doktorke smo čuli za epidemiju, ona nas je i uputila na odeljenje. A što se uzrasta tiče, najviše je pogođeno 2010. godište. I Boris je imao virus, ali ga je lakše pregurao i, srećom, kod kuće-humana elektroliti, smecta, prolife i stroga dijeta. I mene je zakačilo i to odmah po povratku iz bolnice. Ja sam matora (31), pa tako nešto još nisam doživela, zamislite tek bebice i klince...
A kako je zakačio virus...ovo je moja pretpostavka-u nedelju uveče smo bili kod rođaka i njihova devojčica ga je čuvala, igrala se sa njim, a bila je slinuckava i kašljala je. E sad-ona je velika, 13 godina, pa se rota, koju je sigurno imala,  nije ispoljila u tako strašnom obliku kao kod mališana. A rota se prenosi ili oralno-fekalnim putem (to smo otpisali) ili kapljičnom infekcijom. Već u ponedeljak je Todor dobio neku blažu temperaturu, u utorak uveče povraćanje, u sredu proliv, sve se poklapalo sa kliničkom slikom.
Sve ukupno je trajalo oko 6 dana.


_____________________________

"Zeko, zeko, zeko...
tape meke...gude usi...lep...
zeko, zeko, lep!" :)

(odgovor članu cokice)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Rotavirus
15.12.2011 20:57:59   
cokice
Hvala na odgovoru

(odgovor članu Mivica)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Rotavirus
14.8.2013 16:44:21   
Snelle
Da li je moguće da nemamo temu o adenovirusu user posted image
Elem, zbog stolica koje su već skoro dva meseca jako retke, gotovo prrolivaste odlučila sam da samoinicijativno odradim analize na rota i adeno virus. Rezultati na rota virus su negativni, ali na adeno su pozitivni. Naš pedijatar sumnja u ove rezultate jer su dobijeni posle 48 sati što kaže da je prekratak rok za izolovanje virusa. Sa druge strane dete je zdravo, napredno, nema ništa od simptoma koji su karakteristični za ovaj virus osim tih prolivaste stolice pri čemu je samo jedna na svaka tri dana. Ima li neko iskustva sa ovim virusom i zna li da li je moguće da ga stvarno imamo a da simptomi izostanu?

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu cokice)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Rotavirus
25.1.2016 14:38:39   
Figaro88
Andrea od prosle srede ima proliv,boli je stomak,nema apetita,smrsala je 1,5kg.Danas bili kod dr-a kaze rotavirus sigurno.Izvadili krv,leukociti na gornjoj granici,sve ostalo ok.Ujutru da odradimo i koprikulzuru.I dala nam antibiotik user posted image Nasa dr radi sutra drugu smenu,ja ne znam da li da dajem ovaj ab ili ne,uopste mi nema logike.Ili da cekam sutra popodne nasu dr da proverim i sa njom.

_____________________________

Of course it is happening inside your head, but why on earth should that mean that it is not real?

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 23
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here