RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori … o svemu i svačemu



Poruka


little_one -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (28.1.2012 22:15:29)

Olga, koliko god da smetaju tudjice u nasem jeziku vise mi smetaju "sklepane" rijeci ako razumijete sta hocu da kazem [sm=smiley36.gif] , tako da se ne bih upustila rado u tu avanturu da prevodim takve rijeci [sm=smiley36.gif]




Capa -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (29.1.2012 0:01:25)

Hajde da i ja dam svoj doprinos ovoj temi...
Inače, i ja sam profesor engleskog jezika, ako je to uopšte bitno...
Iskreno, ne volim preteranu upotrebu engleskih reči kada za njih postoji odgovarajuća naša reč (adekvatno=odgovarajuće)...
U svetu kompjutera, neke je reči teško prevesti, pa je tu , po mom mišljenju, bolje ostaviti te neke engleske reči.. U vezi s tim, sećam se kada sam čitala prevod jednog teksta o internetu i sličnim temama, tu je bilo baš mnogo engleskih reči, kao da je neko tako napisao te engleske reči da zvuče srpski... Sećam se da sam tada pitala supruga u čemu je štos, a on je rekao da svi tako govore kada se radi o kompjuterskoj terminologiji...
Opet, znam kada smo nešto pričali o tome kako pričaju kod njega na poslu: npr, hajde da "ishendlujemo" ovaj "task" i slično... To mi je baš smešno i preterano...
Ja koristim najčešće (kada pišem SMS poruke): sorry i by the way, što je, mislim, samo stvar navike...




World -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (29.1.2012 0:10:20)

pa sta je ovdje profesora engleskog...cccccc...... [sm=smiley36.gif]




Leki 77 -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (1.2.2012 20:47:25)

[img]http://www4.slikomat.com/11/0201/6aq-ATT000.jpg[/img]




Rada T. -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (1.2.2012 20:50:31)

Leki77 [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Anoniman -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (4.2.2012 22:06:13)

Hm, baš interesantna tema... Ivana, volela bih da neke osnovne rezultate ovog istraživanja podeliš i sa nama (kad bude gotovo, naravno) [sm=smiley1.gif]

Ja sam odrastala u porodici koja je imala svoju biblioteku, od malih nogu mi je ispravljan govor i akcenat, tako da ko ne zna odakle sam jedva može da nasluti.... Možda to zvuči malo surovo, ali smatram da govorim prilično ispravno i da se služim pretežno izvorno srpskim rečima.

NIKAD ne govorim baš engleske reči dok razgovaram na srpskom (navedeni copy, paste, cool, like, bla-bla). Engleski govorim kad razgovaram (komuniciram) na istom. A što se tiče "pozajmljenica" tj. reči koje su promenjene (transformisane) na srpske, one mi se ponekad omaknu, upravo iz razloga što se koriste decenijama u nazad (trudim se da kažem preduzeće, ne firma ili kompanija, slučajnost, ne koincidencija, dopisivanje, ne korespodencija, upravljanje, ne menadžment... i već gore navedene, a mogla bih do sutra [sm=smiley2.gif])




*Alexx* -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (4.2.2012 23:06:13)

Joooj, nemojte se ljutiti, ali ja se najezim kad vidim srpski prevod nekog uobicajenog anglicizma.




vukosava -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (5.2.2012 1:16:08)

A Spanci zovu kompjuter "el ordenador", Francuzi "l 'ordinateur" kao sto mi imamo rec racunar.
aditivi, fenomenalno, apsolutno, ekstra , automatizacija, CAD (KED) a ne racunarom podrzano projektovanje




minavb -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (5.2.2012 8:21:15)

Banovati![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




*Alexx* -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (5.2.2012 9:23:09)

Vukosava, bas da vidim kako ce da te gledaju kad nekome kazes nalepi umesto paste, i racunarom pomognuto projektovanje umesto cad. Neke stvari jednostavno treba ostaviti radi lakseg sporazumevanja.




minavb -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (5.2.2012 9:51:01)

Sad će Vuka da ti nalepi neki tekst.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




mombg -> RE: Reci iz engleskog jezika u srpskom - istrazivanje (21.2.2012 14:11:50)

Ne upotrebljavam ih osim ako nije u pitanju komjuterska ili neka druga tehnologija.
A to sto je sad u modi da se govori pola na engleskom pola na srpskom, to je vec druga tema.
Posebno me nervora rec ekstra, to mi je toliko prosto da se najezim kad je cujem, cak i od nekih visokoobrazovanih.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]