|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 [6] 7   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
17.3.2012 22:30:53   
Hristinica
e a sta ti jedes?:)

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 126
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
18.3.2012 10:04:50   
Irin@
Vas dve i vasi isti avatari... Poruka da potrazi misljenje drugog dr (vezano za siofor) je bila namenjena Meyo, a ne Hristinici user posted image . Hristinice ne znam sta je siofor, neka ti Meyo objasni... Ujutru pojedem jabuku, kivi i dve tri lanene plocice (nekad umesto kivija bananu), za rucak pecenu oradu ili pastrmku (bar jednom nedeljno) sa zelenom salatom i hlebom koji sama pravim (heljdino brasno, razano, ovseno) bez kvasca ili sa suvim kvascom ili kuvanu blitvu (spanac) sa mlekom ili grasak kuvani ili corbicu od belog mesa sa sargarepom, celerom i kukuruzom secercem ili grilovano belo meso ili integralni pirinac.... Obavezno u toku dana za veceru ili uzinu pojedem kiselo mleko, dve case mleka ili jogurta (naravno uz razlicite obroke), jedem i sirovu sargarepu izmedju obroka, bademe, a od salata krastavac, paradajz cheri, crni luk, krompir salatu, rendanu cveklu i sargarepu, zelenu salatu, pecenu papriku sa sirom....

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 127
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
18.3.2012 10:19:57   
Irin@
Veoma je vazno koliki ti je secer ujutru pre jela i da li se posle tri sata vrati u normalu, jer nije dobro da je i posle tri sata visoka koncentracija secera u krvi, kao i da ujutru posle osam sati ne jela bude u gornjoj granici preko 5.2...
Hristinice razumela sam da si nasla na netu vrednosti i samo sam ih komentarisala, znam da si kuci merila, ali naste ipak treba da bude manji secer, meni je naste od 3.6 do 4.2, zavisi kako koji vadjenje, i to ne govori da imam dijabetes, ali posto je beba nedelju dana starija, doktorka je odlucila da proveri kakva je koncentracija secera posle jela/glukoze i na osnovu jednog nalaza dala mi je dijetu. Dovoljno je da jedna vrednost u ogtt testu (nije vazno posle kog sata) bude iznad ili na granici pa da dobijes dijetu. Koja si ti nedelja?

(odgovor članu Irin@)
Direktna veza do poruke: 128
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
19.3.2012 13:42:14   
Hristinica
proccitala sam uputstvauser posted image 30.nedelja, sad cu 31. joj mene je strah od svega toga, i sto sam citala da je opasno po bebe kad se rodeuser posted image mnogo sam nesto bzv,uplasena..sutra radim test opterecenja, nadam se da cu da izrzim, jer mmi je lose kad ne jedem duze...a i ta glukoa grrr...

(odgovor članu Irin@)
Direktna veza do poruke: 129
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 9:18:35   
meyo
meni su pojasnili da duga pauza u jelu moze izazvati skok secera tj. da bi mi bilo pozeljno jesti cesce o manje
i vjeruj sad sam pocela tako da se hranim nevjerovatno mi prija

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 130
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 18:32:24   
JAmy
Koliki sam samo skeptik bila u vezi sa tim ogtt testiranjem,nisu mi se svidjali ljekari koji trudnice 'maltretiraju' sa svakakvim analizama.Mozda zato sto jaaaaaako volim da jedem,posebno slatkise,a secer mi do sada ni u jednom dijelu dana nije prelazio 4.5user posted image ...
Ali,djavo dodje po svoje,pa su silne cokolade kojima sam se hvalila po forumu,uzele svoj danak user posted image ...
Secer mi je sinoc u 18h bio 8!!!!a nisam cijeli dan jela slatkise user posted image user posted image user posted image
Uz to,pritisak mi se ovih dana odrzava izmedju 130/80 i 140/80,sto jos nije za lijecenje,ali zahtijeva redukciju u ishrani!
Ne smijem slatko,ne smijem slano.....pa stada jedem?user posted image
Najgore od svega toga je to sto lezim u bolnici,i bicu do porodjaja,kuci imam samo muza koji se i ne snalazi Bog zna kako u kuhinji(porodica mi je daleko),tako da ce se on tesko starati o mojoj dijetalnoj ishrani,obzirom da je ovdje u bolnici nemauser posted image user posted image
Neprekidno primam tokolizu,sad su i sami ljekari u cudu u koji infuzioni rastvor da mi rastvore lijek,ne smije ni slatki ni slani...
Ovih dana radim OGTT,pa ce mi dr najvjerovatnije odrediti dijetu,a ja sam sjuser posted image skrooooz,ne znam sta da radim,cijeli dan skoro da gladujem,a znam da ni to ne vrijedi.............user posted image

(odgovor članu meyo)
Direktna veza do poruke: 131
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 19:34:48   
Hristinica
jamy,i ja sam u istom fazonu kao i ti, isto sam tuzna i sekiram se sto se tice secera..a sto lezis u bolnici? u kojoj?
ja danas radila OGTT i rezultati su mi izgleda katastrofalniuser posted image user posted image sutra idem kod mog ginekologa, nece valjda da me strpa u bolnicuuser posted image user posted image

rezultati:
0' - 6
60' - 12 user posted image user posted image
120' - 12,8 user posted image
180' - 8

(odgovor članu JAmy)
Direktna veza do poruke: 132
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 19:42:17   
Hristinica
zene ja sam se bas uplasila za bebu, citala sam da nakon porodjaja moze doci do problema, i da moze da ima taj hipoglikemijski shok...kako se ponasaju sa trudnicama koje imaju povisen secer u trudnoci? kako se poradjaju? carski rez? joooj bas samuser posted image user posted image

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 133
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 21:21:04   
JAmy
Hristinice,ja lezim zbog kontrakcija jos od 14-15 nedelje,bez brige,nisu me strpali na odjeljenje zbog secerauser posted image user posted image
Iz Crne Gore sam,lezim u jednoj opstoj bolnici,cije ime necu da pominjem,jer ne znam sta bih lijepo mogla rec za istu.Da nisam sama kontrolisala secer,ko zna sta bi sa mnom bilo.Ne brini draga za posledice,to se desava kod nekontrolisanog i nelijecenog secera koji dugo traje.Ti ces dobiti dijetu,kao sto cu i ja najvjerovatnije,te vrijednosti se jos uvijek mogu drzati pod kontrolom bez ljekova.Nije nam ostalo jos mnogo do kraja,izdrzacemo...
Meni samo nedostaju slatkisiuser posted image
Bas mi je muz prije neki dan kupio moje omiljene cokoladice koje sada mogu samo gledam i mirisem...user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 134
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 21:29:37   
Hristinica
Draga, kako li izdrzavas tako dugo u bolnici?user posted image mogu da zaamislim kako su neljubazni.. joj samo da sve bude u redu sa bebicama! mnogo se plasim...ko zna sta ce sutra dr da mi kaze kad vidi ove katastrofalne rezultateuser posted image a koliki je tebi secer? jel si radila ogtt?

(odgovor članu JAmy)
Direktna veza do poruke: 135
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 21:58:38   
JAmy
Izdrzavam jer moram,a motivacija je dovoljno jaka da me je prikovala za krevetuser posted image Nije osoblje toliko neljubazno koliko je ne posveceno pacijentu,pocevsi od dr koja mi vodi trudnocu.Hiljadu problema pored kontrakcija imam a sve sam ih sama otkrila,mislim da se ona nikad ne bi sjetila ni urin da provjeri a da ne govorimo o drugim analizama.Katastrofa,samo Bog cuva moju trudnocu,i ovo malo znanja koje sam stekla uz knjige i forume.Nije mi jos radjen test zbog tokolize koju ne smiju dugo da mi iskljuce(to je infuzioni rastvor glukoze ili NaCl-a u koji se ubaci ginipral i tece 24h bez prekida,to je protiv kontrakcija koje se ne smiruju na tablete)...
Ne plasi se,samo neka ti to ostane jedini problem do kraja,a to ces vec nekeko rijesiti fizickom aktivnoscu i pravilnom ishranom...Jeste tesko,ali,ima i teze,pa neke zene izguraju trudnocu sa pravim dijabetesom tip1(koji imaju i prije trudnoce),pa radjaju savrseno zdrave bebe.
Samo hrabro...user posted image

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 136
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 22:29:52   
Hristinica
Joj draga pa kako su te kontrakcije pocele tako rano? jkel bole? i stalno ti je prokljcena infuzija?a vene ?user posted image user posted image joj najvise mrzim kada dr-i nisu dovoljno posveceni! ma bas njih briga... javljam sutra sta mi je dr rekla, a idem i na ultrazvuk da vidim da li je sve u redu sa mojim malishomuser posted image nesto sam se u zadnje vreme bas utripovala oko toga da li se pravilno razvija, da li je dobro..itd..non-stop sam u nekom strahu i stresu, cak povremeno popijem i rivotril(antidepresiv), onda se malo opustim, a valjda ne skodu bebi, tako mi je neuropsihijatar rekla...eh..a sta ti nosis?user posted image

(odgovor članu JAmy)
Direktna veza do poruke: 137
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
20.3.2012 23:11:21   
JAmy
Ja ne znam pol,nece da mi kaze dr,ne znam tacno zasto,valjda njen princip radauser posted image
Kontrakcije do unazad 2 nedelje nisu bile bolne,a sada polako pocinju da budu.Za vene ne pitaj,samo jos ove po vratu nisu bodeneuser posted image
Infuzija ide neprekidno,kad mi bude bolje,ponekad pauziraju onoliko dana koliko stanje dozvoljava.Evo,recimo,ovog puta bez pauze ide od 4og marta,a ja se sa cudim sto mi se poremetio pritisak i secer?Pa to sam morala da ocekujem,jednostavo,organizam se bori sa to hemijom dok moze,a onda pocne da posustaje.Nadam se samo da ce da izdrzi bar do 36 neduser posted image
Nisi jedina koja stalno nesto tripuje,eh kad se sjetim samo kakve sve lude ideje su meni do sad padale na pamet,a tek snovi.......cista patologija.user posted image Ne obracaj paznju na to puno,sve smo takve,hormoni rade svoje,a i majcinska briga je prirodna stvar koja pocinje od trenutka zaceca,pa je i normalno da smo stalno u strepnji od najgoreg.To se nastavlja i kad se rodi bebica,i ako se sad nama cini ''samo taj dan da dodje,da se svih nocnih mora oslobodim''.Mnoge mame kazu da tek tad pocinju....
Na ovaj put smo zakoracile spremne svake zrtve,i nema posustajanja i pored zlih misli i nevolja koje nas snadju.
Javi sta je bilo, i pojedi nesto sto volis prije nego sto cujes sta moras...user posted image jer sledeca 2 mjeseca zaboravicemo na gurmanske zelje...

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 138
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
22.3.2012 22:54:41   
Hristinica
jamy veliki user posted image
ja zaboravila da pisem ovde, a i slabo sam na kompjuteru...radila pre neki dan ogtt , rezultati su user posted image user posted image
o' - 6
1h - 12 user posted image
2h - 12,8 user posted image user posted image
3h - 8

bila juce na ultrazvuku, bebica mi je super, nije velika, i dr mi je rekla da dodjem tek 3-eg sa rezultatima, nije me ni pitala za vrednosti testa samo me je pitala da li sam radila, i da se pridrzavam dijete... juce sam kupila svasta iz zdrave zrane i valjda cu malo da skinem secer dijetomuser posted image bas sam zabrinuta...

(odgovor članu JAmy)
Direktna veza do poruke: 139
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
23.3.2012 10:20:36   
JAmy
Draga...user posted image
To nisu losi rezultati,neka ostane tako do kraja i ne brini za bebaca,bice sve ok...
Vrijednosti jesu malo povecane ali ne znace da imas gest diabetes,ti (kao i ja) imas samo blazu formu insulin-rezistencije,to se idealno moze korigovati hranom,s tim da ne zaboravis-ne smijes biti na strogoj dijeti i ne smijes da gladujes.
Meni je jutarnja glikemija bila 4.4,po meni je mogla biti i manja,al jos uvijek nece da mi rade nikakav test,moja dr je stava da su ti testovi nepozeljni u mom stadijumu trudnoce,pa ce radije s vremena na vrijeme provjeravati secer u razlicito doba dana,i to ne svakodnevno.
Nije mi odredjena neka posebna dijabet-dijeta ali je izvjesno da slatkise moram potpuno da izbacim do porodjaja,zbog cega sam jaaaako tuzna user posted image user posted image user posted image ...To je bila moja najveca strast u dosadasnjem toku trudnoce...user posted image
Pitam se....gdje je ono pravilo da trudnica ne smije biti zeljna nicega,i da je trudnoca blazeno stanje zene....user posted image

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 140
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
23.3.2012 21:18:19   
Hristinica
xa xa, i ja sam najvise uzivala u slatkisima, do pre nekoliko dana, sada mi je jako tesko..a to blazeno stanje- hm hm ja to nisam osetila, imala sam mucnine i povracala do pre mesec dana...ali val;jda se moramo zrtvovati za nase bekoline:) samo da bude sve u redu sa njima i sa nama na porodjaju, sve se zaboravi..a za secer nisam pametna...izbacila sam slatkise i pecem sama integralni hleb...a inace sam stalno gladnauser posted image a tebi je super secer 4,4user posted image

(odgovor članu JAmy)
Direktna veza do poruke: 141
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
30.3.2012 17:06:38   
aurora08
Da li neko moze dami protumači ovaj nalaz?
Radila sam OGTT sa 50g glukoze i rezultati su sledeci:
glukoza: 4.5
1 sat nakon opterecenja: 8.0
2 sata nakon opterecenja: 6.7
3 sata nakon opterecenja: 3.1

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 142
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
23.8.2012 16:04:51   
jocaa
pozdrav svima ja sam nova na forumu a zanima me ova tema posto je meni vec kod prvog pregleda tj.labaratoriskih nalaza secer bijo povisen 5.1 pa me je ginekolog slala na odjel za dijabetis.Tu su mi dali aparat za mjerenje i plan prehrane.Da nisam rekla da zivim u Sloveniji gdje je vec preko 5.0 povisen secer i veoma su strogi po tom pitanju.user posted image

(odgovor članu Hristinica)
Direktna veza do poruke: 143
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
24.10.2014 0:32:35   
choopa choops
Pitanje za mame koje su u prvoj ili drugoj trudnoći imalee gest. dojabetes, šta se dešavalo sa sledećom trudnoćom? Ja sam u drugoj imala šečer, otkriven oko 8mjeseca, i sad me dr stavila odmah na dijetu, još uvijek ne striktnu, ali tu je. Zanimljivo je što meni organizam i ne traži slatko, što je dobro, ali ja jedva odoljevam šipku, mandarinama user posted image (ja to inače jedem u tonama, a sad samo gledam i user posted image )
rekla je da ću morat opet na OGTT user posted image ali tek za 4-5 nedelja. šećer u urinu se ne pokazuje, ali je običan jutarnji prilično visok od 4.9 do 5,5. Ne prelazi granicu, ali znam da ne bi trebao da bude toliki. Ono što mene buni je to što kad kući mjerim u toku dana (štreber, nabavila sam aparat user posted image ) je što čak i ka jedem ne prelazi granicu, a nead bude i najčeešće se kreće oko 3,9 do 4,5?user posted image . Ništa mi nije jasno. Povrh svega, beba je veća skoro za cijelu nedelju, što takođe može bit pokazatelj šećera, a i ne mora, jer je moja porođajna težina bila previsoka user posted image pa mož' da bidne da je ovo dijete (konačno) povuklo na majku. Tptalno sam zbunjena sa svim što se dešava, kaoa da mi je prva trudnoća user posted image

_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu jocaa)
Direktna veza do poruke: 144
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
26.10.2014 22:47:46   
choopa choops
Preuzeto sa diabeta.net

Vrste namirnica
Ishrana obolelih od šećerne bolesti je raznovrsna i sadrži sve vrste namirnica (kao u zdravih ljudi). Iz ishrane se jedino izostavljaju šećer i slatke stvari (bombone, kolači, keks, med, deserti pravljeni sa šećerom, medom i čokoladom, sirupi, čokolada i sl.), a ograničava se upotreba hleba i proizvoda od brašna (testenine). Izostavljanje ili ograničenje unosa ovih namirnica ima svoj razlog u njihovom bogatom sadržaju ugljenih hidrata (šećera i skroba).

Mleko i mlečni proizvodi

Mleko i mlečni proizvodi su najjevtinije namirnice sa bogatim sadržajem belančevina životinjskog porekla. Belančevine su važne u ishrani, pošto služe kao gradivna mateirja i kod deteta i kod odraslog čoveka - neophodne su za rast, razvoj i obnovu tkiva, kao i za očuvanje opšteg zdravlja. Pored belančevina, mleko i njegovi proizvodi sadrže masti, ugljene hidrate, minerale i soli. Ovi proizvodi mogu da zamene meso, što je veoma pogodno za ekonomisanje u ishrani. Ovaj momenat omogućava da dijeta može da se "kroji" prema sopstvenom džepu.
Dozvoljena je upotreba svih vrsta mleka , a najbolje je obrano pošto sadrži manje masti (2.8%, 1.6% ili 0.5%), a količina belančevina ostaje nepromenjena. Mleko se može upotrebljavati "čisto" ili kao bela kafa ili mešavina mleka i čaja.
Od mlečnih proizvoda su najkorisniji "mlađi" proizvodi, pošto sadrže najviše belančevina (sir, kajmak, kačkavalj, skorup). Najbogatiji i najjevtiniji izvor belančevina je "švapski sir". Svi kravlji sirevi (kao i kravlje mleko) imaju prednost zbog manjeg sadržaja masnoće. Od industrijskih mlečnih prerađevina najkorisnije je upotrebljavati one koji sadrže što manje masnoće (9 - 25%): kačkavalj, kisela i slatka pavlaka i dr. Jogurt, dijetalni voćni jogurt, acidofilno mleko i kefir imaju određenu prednost nad čistim mlekom. Upotrebu starih i zrelih sireva treba znatno ograničiti. Dijabetičar treba da koristi u toku dana oko pola litre mleka, jogurta i drugih mlečnih proizvoda, a u zavisnosti od korišćenja mesa i mesnih prerađevina.

Energetska vrednost 1 g belančevina = 4 kcal (16,72 kJ)

Meso, mesni proizvodi, riba i jaja

Ovo su namirnice koje se koriste zbog bogatog sadržaja belančevina. Skup su izvor belančevina, pa ih treba kombinovati sa mlečnim proizvodima što omogućuje "dijetu prema džepu". Pored belančevina, meso sadrži i masti, mineralne soli i nešto vitamina.
Meso
Dijabetičari mogu da koriste sve vrste mesa. Prednost imaju mlađa i nemasna mesa, ali ništa manje nisu korisna (ni štetna) starija mesa. Sa ekonomskog stanovišta, prednost imaju jevtinija mesa (kokošije, konjsko), koja po sadržaju belančevina ne odstupaju od govedine (goveđe, juneće, teleće). Dijabetičar može da koristi sledeće vrste mesa: goveđe, juneće, teleće, konjsko, jagnjeće, ovčije, praseće i svinjsko (ali samo mršavo, odnosno posno i ne koristiti ga često), pileće, kokošije, ćureće, guščije, pačije; iznutrice (najviše dva puta mesečno): džigericu (prednost pileća), srce, belu džigericu (pluća) - izbegavati: jezik, bubrege, bele bubrege, slezinu, mozak; divljač: zečetinu, srneće, svinjsko, perad (fazan, jarebica, patka, guska).

Mesne prerađevine
Mesne prerađevine se koriste u što "čistijem" obliku, što sigurno garantuje manji sastojak masnoće. U ovom pogledu prednost imaju: šunka (tzv. "praška"), sušeno meso, pršuta. Ostale prerađevine sadrže više masnoće (parizer, mortadela, razne vrste salama, kobasica, viršli ili debrecina), pa ih treba izbegavati. Količina mesa upotrebljena u toku dana zavisi od sastava jelovnika (sadržaja i mlečnih proizvoda).

Riba
Riba je namirnica koja predstavlja vrlo bogat izvor belančevina (nešto manje od mesa i sira), a ekonomičnija je za svakodnevnu upotrebu. Pored belančevina, riba sadrži masti, mineralne soli i nešto vitamina. Dijabetičar može da koristi sve vrste rečnih riba (grgeč, pastrmka, smuđ, štuka, šaran i druge), morskih riba i školjki. Upotrebu girica i pojedinih vrsta ribe koje se uglavnom pripremaju prženjem u dubokom ulju, lii su pohovane, treba izbegavati. Prerađevine od riba sadrže veliku primesu masnoća, pa ih treba ređe i obazrivo upotrebljavati i uvek obračunavati sa određenim sadržajem u dnevnom programu ishrane.

Jaja
Jaja, kao i mlečni proizvodi, spadaju u najjevtiniji izvor namirnica bogatih belačevinama. Jaja, pored belančevina, sadrže masti, ugljene hidrate, mineralne soli i nešto vitamina. Dva cela jaja odgovaraju količini od 100 gr mesa ili sira. Pri upotrebi jaja prednost ima belance (za odraslog dijabetičara). Tako je korisnije upotrebiti dva belanca nego jedno celo jaje. Dijabetičar treba da koristi 2 žumanca nedeljno ili 4 - 6 belanaca. U dijetetskoj ishrani kajganu treba praviti uvek u odnosu 1:1 (jedno jaje + jedno belance, dva jaja + dva belanca, itd.), i pripremati je bez ulja na teflonu.

Masnoća
Masnoća se koristi u ishrani dijabetičara (i zdravih ljudi) kao energetski materijal. Unošenje viška masnoća od stvarne potrebe organizma dovodi do njenog odlaganja ispod kože, odnosno gojenja. Svako povećanje telesne težine je prvi znak dijabetičaru da više jede nego što se troši, da uzima veću količinu hrane od one koja je dozvoljena (koja mu je potrebna), ili da koristi više masnoća. Dijabetičar može da koristi sve vrste masnoća, ali prednost imaju sve vrste ulja (sincokretovo, kukuruzno, maslinovo, sojino, kikirikijevo i dr.), biljna mast, margarin, buter i kajmak (ograničeno). Sve vrste masnoća imaju samo masnoću, izuzev butera, u kome ima nešto belančevina i ugljenih hidrata, a u margarinu samo nešto belančevina. Suva slanina, čvarci, kavurma i slične namirnice imaju veliki energetski sadržaj i treba ih retko koristiti. Upotrebljena količina ovih namirnica i njihov energetski potencijal su u velikom raskoraku, pa je ovo često razlog za povećanje telesne težine, pošto se njihovom malom količinom zadovolji polovina ili trećina dnevne energetske potrebe jednog dijabetičara. 100 gr ovih namirnica sadrži od 600 - 800 kcal (2520 - 3360 kJ).

Energetska vrednost 1 g masnoće (masti) = 9 kcal (37,8 kJ) ili više od dva puta veća od energetske vrednosti iste količine belančevina ili ugljenih hidrata.

Hleb i testenine
Hleb i prerađevine od brašna (testenine) čine grupu namirnica koje su najbogatiji izvor ugljenih hidrata (skrob, šećer) u ishrani dijabetičara. Ovo je razlog da se strogo ograničava upotreba svih ovih namirnica. Pored ugljenih hidrata, ove namirnice sadrže belančevine, masti, mineralne soli i vitamine. Različite vrste hleba sadrže različite količine ugljenih hidrata, mada su te razlike zanemarljive, pogotovo kada dijabetičar nema "naviku" da odstupa od dijete. 100 gr crnog i ražanog hleba ima 53,36 odnosno 51,38 UH, a belog hleba 54,32 g. Dvopek, preprečeni hleb i tost imaju u istoj težini veću količinu sastojaka hleba, pošto je u njima potpuno ili delimično odstranjena voda. Ove namirnice se sa lakoćom jedu, jer sporije izazivaju osećaj sitosti. Međutim, ove vrste hleba sadrže 30% ugljenih hidrata, 60% belančevina i 80% masti više od običnog hleba. Sva testa (rezanci, makarone, špagete, flekice, tarana, "pužići", "mašnice" i dr.), griz i brašna (pšenično, kukuruzno, ražano i dr.) treba po sadržaju ugljenih hidrata tretirati na isti način kao dvopek. Ove namirnice u odnosu na dvopek imaju manje masnoće (manji energetski potencijal). Njihovo korišćenje se određuje jelovnikom, a ukoliko se drugačije upotrebljavaju u dnevnom programu ishrane, treba izostaviti određenu količinu hleba. Hleb se uvek meri kao svež.

Povrće
Povrće čini najveću količinu hrane koju dijabetičar (i zdrav čovek) uzima u toku dana. Ono se najćešće raspoređuje u 3 do 4 dnevna obroka, a koristi se u vidu variva ili salata. Povrće sadrži različitu količinu ugljenih hidrata, pa je ovo razlog da se različite vrste povrća koriste u različitim količinama. Pored ugljenih hidrata, povrće sadrži belančevine, masti, mineralne soli i vitamine.
Povrća koja su bogata ugljenim hidratima treba koristiti u ograničenim količinama, kao što su: pasulj, grašak, šargarepa, krompir, cvekla, crni luk, pirinač, kukuruz. Povrća koja sadrže nešto manje ugljenih hidrata treba da se koriste u neograničenim količinama, a to su: zelje, spanać, blitva, list od loze, boranija, tikvice, paprika, paradajz, krastavac, razne vrste zelenih salata, plavi patlidžan, babnje, celer, peršun, rotkvice, kupus, kelj, keleraba, prokelj, pečurke, praziluk, beli luk, brokoli i karfiol. Pored pomenutih sastojaka, povrće sadrži i nesvarljive sastojke (celulozni sastojci u stromi, opni, kori, semenju), koji nemaju energetski značaj, ali je njihovo prisustvo vrlo važno za normalan rad creva. Sveže povrće može da se koristi kao sirovo (salate), kuvano (variva) ili pečeno (krompir, cvekla, plavi patlidžan, paprika). Povrće se meri u sirovom stanju.

Smrznuto, konzervisano i sušeno povrće se koristi u ishrani u nedostatku svežeg povrća. Suvo (smrznuto) povrće treba upotrebljavati u dva puta manjoj meri od sirovog. Salate se pripremaju sa odgovarajućim začinima po stečenoj navici ili ukusu. U salatu stavljati minimalnu količinu masnoće (1/2 kafene kašičice na jednu porciju salate) ili kisele pavlake (sa 12% masnoće).

Priprema raznih vrsta pikantnih, gurmanskih salata, koje sadrže mesa, jaja, majonez, remulade, kisele ili slatke pavlake podrazumeva obračun njihovog energetskog sastava. Energetski i strukturni sastav treba imati u vidu i kod salata koje se prave od krompira, pasulja, boranije, šargarepe, cvekle i sočiva. Ovakve salate se konzumiraju u ograniđenim količinama.

Voće i prerađevine od voća
Ovo su namirnice bogate ugljenim hidratima i treba da budu uvek prisutne u jelovniku. Naviku za upotrebu voća treba negovati ili, ukoliko nije postojala, treba je izgraditi. Voće je najprirodniji desert i najbolja zamena svih deserta. Pored ugljenih hidrata, voće sadrži belančevine, masti, mineralne soli, vitamine i celuloze (nesvarljive materije). Voće treba prvenstveno koristiti u sirovom stanju. Ukoliko se traži promena ili postoji nepodnošljivost sirovog voća, mogu da se koriste sledeći načini pripreme: kuvanje (kompot, pire, kitnikez, sulc - žele i dr.) i pečenje (jabuka, dunja i dr.). Voćne salate mogu da se prave od sirovog ili kuvanog voća i predstavljaju dobar vid korišćenja ovih namirnica.
Sa stanovišta sadržaja ugljenih hidrata, sveže voće treba deliti u tri grupe:

sa manje ugljenih hidrata, koje može da se jede u većim količinama - jagode, maline, kupine, borovnice, drenjine, lubenice, ribizle, višnje, limun, dinje, oskoruše, mušmule, pomorandže, mandarine,
sa nešto više ugljenih hidrata, koje treba upotrebljavati u manjim količinama - kajsije, breskve, šljive, pire od jabuka, sok narandže i mandarine, kajsije i breskve, i
sa najviše ugljenih hidrata, čija je upotreba strogo ograničena - jabuke (slatke i kisele), trešnje, kruške, grožđe, banane, sveže smokve, ananas, mango, avokado i dr.


Energetska vrednost 1gr ugljenih hidrata = 4 kcal (16,6 kJ)

Suvo voće (grožđe, šljive, smokve, urme - datule, kruške, borovnice i dr.) sadrži 5 -6 puta više ugljenih hidrata od sirovog voća, pa ga treba koristiti u najmanjoj količini. Sušeno voće se ređe upotrebljava u direktnoj ishrani, već kao sastojak određenih variva ili dijetetskih kolača kada po obračunu ulazi u energetski sastav odgovarajućeg jelovnika.
Kompoti, džemovi, pekmezi i sulcevi (želea) od voća različiti su načini pripreme kuvanog voća. Njihova upotreba je u ograničenim količinama i pripremaju se na dijetetski način, a čine dopunu jelovnika u vreme doručka ili užine ili kod pripreme dijetetskih poslastica. Industrijska prerada voća, na dijetetski način, obogatila je tržište različitim vrstama džemova, koji su izvanrednog ukusa, a korisni su u jelovniku i zdravih osoba.
Orasi, lešnici, bademi, kikiriki, pistaći, semenke i njihove industrijske prerađevine su po količini ugljenih hidrata slični vrstama voća koja su najbogatija ugljenim hidratima. Njihova je prednost nad sirovim voćem u bogatijem sadržaju belančevina (kao kod ribljeg mesa), ali im je nepovoljna strana veliki sadržaj masnoća (kao kod svinjskih kobasica i slanine). Ovo je razlog da se sve vrste koštunjavog voća koriste u vrlo malim količinama.
100 gr oraha = 620 kcal (2604 kJ)

_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 145
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
31.10.2014 19:56:50   
choopa choops
Da vas pitam nešto...Ja ponekad mjerim onim kućnim aparatom šećer. I recimo često mi se dešava da bude 3,5 pa čak i kad pojedem nešto. Npr. danas nakon ručka, boranija i šnicle, sam popila espreso s mlijekom sa malom kašičicom fruktoze. Nakon dva sata od ispijanja kafe, meni šećer 3,5 user posted image E sad ide možda glupo pitanje, ali šta ću user posted image Je li to loše kad je niži od donje granice? Ili je to OK s obzirom da sam na dijeti? Može li to nekako negativno da utiče na bebu? Pada li zdravim ljudima šećer ispod granice i da li je to normalno? Da napomenem da je mirujem, ne radim ništa, nemam nikakav fizički napor zbog kojeg bi to moglo realno da se desi.

_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 146
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
10.3.2015 14:20:22   
amdn
hvala za link

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 147
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
10.3.2015 14:21:20   
amdn
dosta odgovora na moja pitanja, hvala ljudi :)

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 148
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
10.3.2015 14:22:07   
amdn
meni varira secer gore dole joooj

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 149
   RE: Gestacijski dijabetes( ili " slatke ...
10.2.2016 13:28:09   
Anck Su Nmaun
Meni je secer uvek bio ok (iako mi je tata dijabeticar) i jutrso radila OGTT po meni i po drugim meni je ok, neznam sta ovde najvise odskace...evo ako se neko razume

Ujutru 4,9
Polse glukoze i 1h- 9
nakon 2 sata -8,11
nakon 3 sata 4,77

(odgovor članu amdn)
Direktna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 5 [6] 7   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 [6] 7   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here