[Obrisana poruka] (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Porodično zdravlje



Poruka


Brisani korisnik -> [Obrisana poruka] (12.2.2012 16:59:24)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Olga75 -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 17:08:43)

nije to osuda [sm=smiley24.gif]
jednostavno , preterana i bespotrebna upotreba antibiotika dovodi do rezistentnosti bakterija i kada se desi neka ozbiljna infekcija oni nemaju nikakvu svrhu
a takodje nekontrolisana upotreba antibiotika narusava crevnu floru i izaziva probleme
ali svako zna svoje




Tea2 -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 17:15:21)

Olga,ja se kunem u tvoje misljenje.Toliko puta si mi pomogla.Kada je dete u pitanju,uvek cu te poslusati,ali prema sebi znam biti malo i neodgovorna...Poslednji put sam antibiotik pila prosle zime,ne gutam ga tako lako.Moje pitanje prilikom otvaranja ove teme,bilo je-gde ga nabaviti.




Ana RR -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 17:43:03)

IZVORNA PORUKA: Tea2

Kupila sam ga...


Taman htedoh da ti pustim pp, koji ti ne bi ni pomogao. Kaže mi mama da nije kupovala antibiotik već neki lek za smirenje za baku. Jbg, izgleda da sam prolupala.




Jeca* -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 18:03:54)

A ja ipak mislim da bi morali da mozemo da kupimo antibiotik, ali recimo uz neku licnu dokumentaciju, pa nas lepo ubace u bazu, pa ako vremenom vide da neko kupuje puno antibiotika, onda alarmiraju koga treba. Ali milslim da moramo da mozemo da imamo izbor tj mogucnost da kupimo. Meni je mama dr i telefonom mi cesto uspostavi terapiju i za, evo, moje 32 godine, potpuno je nepogresiva. Nikad nije omanula. Da odradi i dijagnozu i terapiju. Nedavno se dogodilo upravo to i nisam uspela da kupim lek nigde u Bgu. Mama mi ga je poslala busom i za 2 dana sam bila ko nova.
Tea...molim te posalji mi na pp, mnogo mi znaci da imam u svojoj memoriji gde mogu kupiti lek za zlu ne trebalo. Ja sam zbog sebe u zivotu samo jednom otisla kod lekara, a da to nije moja mama...i to samo zato sto sam bas morala!
unapred hvala [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Tea2 -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 19:25:32)

Jeco,svaka ti je zlatna.Poslala sam ti pp




minavb -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 20:38:49)

Srbin progovara u zemlji Srbiji... a kod vas u Svedskoj ladno, al standard jbg.
Mozmo biti za ili protiv necega, ali ne moramo ljude pljuvati niti nipodastavati. Srbin progovara... ceo dan se cudim toj izjavi.




mamamikka -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 21:05:52)

jeco, potpuno se slažem, napisala sam i kako smo prošli, a ovo bi bilo super rešenje. minavb i ja se čudim, ali šta ćeš neko i tako mora da se izrazi. jeste da nema veze s temom, ali...




*Alexx* -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 21:22:23)

Evo da se i ja oglasim, posto sam pisala na pocetku teme. Taman posla da sam htela da osudjujem nekoga, jednostavno je Tea pokrenula zanimljivu temu, pa "nastradala" ni kriva ni duzna. Meni je taj zakon ok, jos samo kad ne bih morala da cekam tri dana kod lekara. Mozda su nesto i promenili u dz, ali cisto sumnjam.




viking -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 22:06:12)

Ja nikad u životu nisam kupila antibiotik bez recepta, hoću reći da evo do sada nisam ni znala da više ni ne može da se kupi...




mihi -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 22:14:58)

Iskreno sumnjam da je lek kupljen bez recepta (humanog ili veterinarskog) ali dobro ovo je Srbija i svašta je moguće. Jeco tebi mama može da napiše recept ili pošalje lek, i ti konsultuješ lekara ne lečiš se sama to je nešto drugo.




Tea2 -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 22:19:24)

Mihi,jos nije proslo ono vreme kada je gorivo bilo moguce kupiti u flasama.




mihi -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 22:24:59)

Izgleda[sm=smiley36.gif]




Tea2 -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 22:29:45)

U stvari,ucinila sam dobro delo i srecna sam zbog toga.Ova tema je dva dana toliko aktivna da ce tabletomani malo razmisliti pre nego popiju lek.




gagana83 -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 23:08:46)

IZVORNA PORUKA: *Alexx*

Evo da se i ja oglasim, posto sam pisala na pocetku teme. Taman posla da sam htela da osudjujem nekoga, jednostavno je Tea pokrenula zanimljivu temu, pa "nastradala" ni kriva ni duzna. Meni je taj zakon ok, jos samo kad ne bih morala da cekam tri dana kod lekara. Mozda su nesto i promenili u dz, ali cisto sumnjam.


Ja cu da potpisem Alexx.
Zaista mi nije bila namera da popujem i osudjujem bilo koga, samo sam iznela misljenje o ovoj temi, nista drugo. Ja sam neko ko ne voli ni "obicne lekove" i maksimalno ih izbegavam a antibiotike narocito.
Tei sam se licno obratila samo kada sam joj rekla da je umesto da gubi vreme po apotekama mogla da ode kod lekara. Mislim da kad je zdravlje u pitanju, izgovor ne sme biti nedostatak vremena.




Anoniman -> RE: ANTIBIOTICI (12.2.2012 23:09:54)

IZVORNA PORUKA: Lu RR


IZVORNA PORUKA: Tash


IZVORNA PORUKA: minavb

Čekajte, recimo sad se pakujem za skijanje sa detetom, i hoću da kupim neki antibiotik za putnu apoteku, ili antibiotsku mast. Za to moram kod pedijatra po recept?



Da, i verovatno će pedijatar da te otpili jer Bože moj ne znaš šta će ti biti sa detetom i ne zna koji antibiotik bi ti onda repisao!


Normalno, pa odkud da znam od čega će i da li će da se razboli moje dijete, ne liječi valjda jedan antibiotik sve?
Nama pedijatar nikad nije ponovila isti antibiotik jedan iza drugog.
Inače kod nas ovaj zakon vrijedi već oko dvije godine... pa ne možemo biti doktori svi ?


Postoje antibiotici širokog spektra.
Imaš ljude koji su alergični na cefalosporine, imaš ljude alergične na peniciline, i ti ljudi piju Hemomicin jer je na njega najmanja alergija, a on uglavnom leči sve.

Kada se već pobraja šta se ima u kući, i šta se nosi na put, da pobrojim šta nosim (to uglavnom imam i u kući: brufen za odrasle (za bolove i temperaturu), brufen, febricet, efferalgan (za bolove i temperaturu deci), antibiotik za odrasle (dve kutije), antibiotici za decu (za svakog po jedna kutija) - na žalost ih eto sada nemam u kući, kapi za nos za decu, kapi za nos za odrasle, krema za opekotine, krema i sirup za alergije, pantenol, fenistil (za ujede), ventolin i Flixotide pumpica (zbog Marka i mene, nosim i baby haller), nosim i kortikosteroidne kreme (elokom), nosim nistatin mast (za slučaj kandide kod Marka), probiotici za nas i za decu, flasteri, Octaisept, imala sam i Bivacin spray ali mu je istekao rok... kod kuće naravno držim i fiziološki rastvor, pantenol za inhaliranje, efedrin kapi za inhaliranje... imam još svašta nešto za nas odrasle... nofocin za urinarne tegobe, bisolvon... ma imam dve kutije (velike) lekova. I super mi to odgovara što kada imam tegobe ne jurcam po lekarima i apotekarima. Roditelji su mi lekari, naravno, nisu specijalisti za sve, ali nisu ni lekari opšte praxe specijalisti, tako da...

Kada mi se dete na moru razboli, nazovem lekara u NS i konsultujem se.

Imala sam takvu situaciju sa Lukom letos, dr je rekao da ne trebaju lekovi po opisu koji sam mu dala, i zaista mu nisu trebali. Posle je dobio alergiju na sunce, i ja sam imala terapiju i za to, i mi smo mirno i bezbrižno letovali.

Kad smo bili u Egiptu, muž je povraćao, u apoteci su mi dali neki lek, samo tabla tableta, na poleđini je pisala kombinacija nelogičnih slova i brojeva (to je bio naziv leka). Da, mužu sam dala, da li bih dala detetu? Ne verujem.

Ko je razumeo šta sam htela reći, razumeo je.

Mislim da je osnovno da roditelj koji je na put poneo antibiotik odgovorno postupa sa njim, da konsultuje svog pedijatra ako ima mogućnost, i ukoliko dovoljno veruje svom pedijatru. Moj pedijatar jako dobro poznaje moju decu, veoma dobro se razumemo, te moji opisi budu kratki i jasni, kao i doktorove instrukcije u lečenju. I uvek ću radije pozvati njega telefonom, njega koji mi vodi decu od rođenja i poznaje ih, zna njihovu istoriju bolesti, nego otići nekom egipatskom / grčkom doktoru koji možda zna engleski, a i ja samo možda znam na engleskom da mu objasnim dal moje dete kašlje zrelo ili malko kefće (jer terapija je sasvim drugačija, a moja deca prestanu da kašlju kada vide doktora).

Eto. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: ANTIBIOTICI (13.2.2012 13:33:49)

Nemam naviku da kupujem lekove na svoju ruku jer se u to uopste ne razumem . Za ovu novost oko uzimanja antibiotika bez recepta znam slucajno jer Petri uzimam 2x mesecno vec godinu dana, sada moram imati recept . Razumem taj zakon iako moram non stop da se cimam do dz po novi recept.. Verujem da postoje mnogi roditelji koji daju antibiotike svojoj deci bez konsultacije sa lekarom . Meni se to ne dopada !




Nataša1 -> RE: ANTIBIOTICI (13.2.2012 13:59:43)

Ja sam za zabranu prodaje bez recepta samo zato što većina ljudi ne razmišlja kao mi ovde. Oni ni ne znaju šta su antibiotici nego ih gutaju ko bombonice. Ne završe terapiju do kraja, piju pogrešan antibiotik, piju za svaku glupost... A naročito što sa istim neznanjem kljukaju i decu. Kada bi svi trezveno razmišljali, sa elementarnim znanjem šta su to antibiotici, kako i zašto se piju, sve bi bilo skroz ok.







Lu -> RE: ANTIBIOTICI (13.2.2012 14:14:10)

Mnogi ljudi i dalje misle da se gripa liječi antibioticima i da isti služe i protiv bolova.
Mnogi roditelji svojoj djeci čim se zakašlju kupuju antibiotike, pa ako je samo zbog njih ovakav zakon donesen mislim da ništa ne fali i nama "odgovornima" da se prošetamo do doktora po recept.
Ja se ne bi usudila dati djetetu ništa dok ga pedijatar ne pregleda, uradi bris ili nalaze i onda da recept.




*Alexx* -> RE: ANTIBIOTICI (13.2.2012 14:21:04)

Sad sam se setila - u komšiluku imam bračni par, oboje lekari (lupiću, ali nešto tipa pulmolog i kardiolog), sa dvoje odrasle dece, nisu penzioneri. Srećemo ih često i svaki put kad je Andrej bolestan, oni kažu: mi smo svojoj deci, čim se malo zakašlju, davali antibiotike. Nikad nisu bili bolesni više od par dana.
Pa ko je ovde lud?!




minavb -> RE: ANTIBIOTICI (13.2.2012 14:23:30)

IZVORNA PORUKA: *Alexx*

Sad sam se setila - u komšiluku imam bračni par, oboje lekari (lupiću, ali nešto tipa pulmolog i kardiolog), sa dvoje odrasle dece, nisu penzioneri. Srećemo ih često i svaki put kad je Andrej bolestan, oni kažu: mi smo svojoj deci, čim se malo zakašlju, davali antibiotike. Nikad nisu bili bolesni više od par dana.
Pa ko je ovde lud?!

Valjda oni[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Brisani korisnik -> [Obrisana poruka] (13.2.2012 14:24:46)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Olga75 -> RE: ANTIBIOTICI (13.2.2012 14:24:46)

a kad dr ordinira antibiotike bude hhiiiiii , pa sta je njemu - njoj , antibiotike bez krvne slike i brisa




Lu -> RE: ANTIBIOTICI (13.2.2012 14:25:01)

Sreća pa naša pedijatrica ne razmišlja tako[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
P.S. Olga ti si džaba završila školu, kome vi još trebate pa roditelji znaju najbolje za svoje dijete[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Tea2 -> RE: ANTIBIOTICI (13.2.2012 16:02:35)

Tash,ne mogu da izdrzim da ne pitam-Efedrin kapi za inhalaciju?Nikad nisam cula ,jesu li bolje nego one koje samo ukapamo u nos?




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>