RE: Badnjak (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Saveti (za) domaćice



Poruka


dunja RR -> RE: Badnjak (5.1.2012 22:48:37)

nina opet nađoh nešto slučajno, a baš za tebe. Piše ko nije u mogućnosti da prisustvuje može OVDE pratiti paljenje Badnjaka.




Anoniman -> RE: Badnjak (5.1.2012 22:52:09)

U samom centru, ali na saobraćajnoj raskrsnici, malo dvorište... Kad bi došlo onoliko ljudi koliko je na snimku ne bi mogao iglu da spustiš, a sigurno bi bilo i pogaženih [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

E to me zaista nervira-preko godine, o svece, ili bilo koji drugi dan, sve nekako pusto, uglavnom standardna postava u crkvi... Ja sa Mihajlom bila 1. januara do crkve-bili smo jedini! A za Božić i Vaskrs nabudži se raja iz dimnjaka da ispadne, gura se, tiska, svi da uđu, svi da se pričeste... Ja sa Mihajlom nisam bila ni jednom jer bi mi pokidali dete [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] a pre mi je to bilo nezaobilazno... Pomodarstvo!




Anoniman -> RE: Badnjak (6.1.2012 21:50:45)

IZVORNA PORUKA: dunja RR

IZVORNA PORUKA: Tash

IZVORNA PORUKA: dunja RR







Pitanje: zar se Badnjak ne pali uveče? Kako onda (i zašto) da ga uzmem uveče? I kako sa dvoje male dece da odem u Crkvu uveče? I tačno kada mm da nađe vremena da seče badnjak po šumi (mm radi sutra)?



Zato što se Badnjak unosi u kuću na Božić, a pali se u crkvi na Badnje veče, ne znam šta je tu čudno (Badnje veče prethodi Božiću, prirodan tok događaja)? Može se uzeti u crkvi i preko dana ako neko ne može prisustvovati paljenju Badnjaka uveče.
U kući se Badnjak pali NA Božićno jutro a ne na Badnji dan, tako da se u šumi saseče NA Božićno jutro pre paljenja, kada uglavnom niko ne radi:)


Aha, nisam znala da je tako. Kod nas se badnjak pali na badnje veče (lično ga nisam nikada palila, ali pali se po kvartovima), te sam ja shvatila da ga onda više nema za Božić (meni stoji na stolu još dugo, dok se ne setim da ga bacim). To nije bilo jasno. Ustvari, i dalje mi nije jasno. Ako se zapali uveče, šta ujutru unesem (ili, ujutru zapalim a uveče unesem, zanemarimo sada razliku u običajima)?

I da, ja ne volim badnjak u vidu nekultivisane grane, znam da je to tako izvorno, tradicionalno, i da bi tako trebalo, ali meni je to gadno. Valjda je i to jedan od razloga zašto kupujem kod "uličara".




Anoniman -> RE: Badnjak (7.1.2012 21:21:02)

Ozbiljno me zanima, DUNJAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

Šta unosim  kuću ako badnjak prethodno zapalim? Ja ne znam običaje, i sad me baš zanima. Jel se pali prošlogodišnji badnjak, a novi unosim na Božić i čuvam do sledećeg badnjeg dana / Božića?




dunja RR -> RE: Badnjak (7.1.2012 21:55:28)

Evo me:))

Kod nas u crkvi, kasno uveče palimo zajednički badnjak koji crkva pripremi, a pored toga sa strane se dele grane (ima i onih sa kesima kukuruza i bez) i to nosimo kući.

Bilo je dovoljno za sve, stvarno, čak je dosta ostalo, a jutros sam bila na liturgiji i još su i jutros delili badnjak, i jutros su ljudi dolazili i nosili kući. I onda sa tim badnjakom (grančicom, ne celim, jer smo u crkvi dobili ogroman badnjak) polaznik korinđa i poželi sve najbolje ...




dunja RR -> RE: Badnjak (7.1.2012 22:01:21)


IZVORNA PORUKA: Tash

I da, ja ne volim badnjak u vidu nekultivisane grane, znam da je to tako izvorno, tradicionalno, i da bi tako trebalo, ali meni je to gadno. Valjda je i to jedan od razloga zašto kupujem kod "uličara".



Kod nas su delili baš lepo vezan a bilo je sa onim kesicama, sa nekim aranžmanom. Ja recimo volim bez toga, a nema ništa protiv i te "nekultivisane grane":) što kažeš, kada smo u Bosni za Božić, mm takvu donese ...




Anoniman -> RE: Badnjak (8.1.2012 0:04:05)


IZVORNA PORUKA: dunja RR

I onda sa tim badnjakom (grančicom, ne celim, jer smo u crkvi dobili ogroman badnjak) polaznik korinđa i poželi sve najbolje ...

Sramota me dalje i da postavljam pitanja. :)





dunja RR -> RE: Badnjak (8.1.2012 0:12:46)

IZVORNA PORUKA: Tash


IZVORNA PORUKA: dunja RR

I onda sa tim badnjakom (grančicom, ne celim, jer smo u crkvi dobili ogroman badnjak) polaznik korinđa i poželi sve najbolje ...

Sramota me dalje i da postavljam pitanja. :)




U BIH polaznik kada dođe, grančicom kroz otvor na peći na drva korinđa, džara, raspaljuje vatru uz želje-(Деца "џарају" ватру односно гранчицама распаљују и чачкају ватру изазивајући прегршти варница и искри говорећи колико искрица толико парица, пилића, кошница ... набрајајући сву стоку и живеж чије се благостање прижељкује.)

Moji prijatelji su mi jutros javili da su zapalili malo badnjaka u kadionici (jer nemaju peć na drva), svako se snađe prema mogućnostima:)





dunja RR -> RE: Badnjak (6.1.2013 15:08:03)

Srećan Badnji dan! [sm=rozica.gif]




Lu -> RE: Badnjak (6.1.2013 15:11:32)

Sretan vam i blagoslovljen Badnji dan, drage moje ringerajke[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




NadaR -> RE: Badnjak (23.1.2013 20:28:09)

Kod nas mm ide po badnjak rano ,oko 4 ujutru ! Donese ogromno drvo [sm=smiley29.gif] . Zapuca se i popije vruca kuvana rakija .
Kada ga donese pred kucu zalijem ga rakijom ,zaspem zitom i nakacim neku novcanicu da godina bude rodna i bericetna.

Kroz selo voze organizovano badnjak koji se navece pali pred mjesnom crkvom poslije pijukanja.
[img]http://www.dodaj.rs/f/2Q/LW/1R6wJOoB/207802467259530431242497.jpg[/img]






dunja RR -> RE: Badnjak (6.1.2014 19:00:05)

Srećno Badnje veče drage drugarice [sm=smiley31.gif]




dijana1* -> RE: Badnjak (6.1.2014 19:11:24)

Srecno Badnje vece[sm=smiley1.gif] sve najlepse vam zelim[sm=smiley1.gif]




nina26 -> RE: Badnjak (6.1.2014 20:10:40)

Srecno Badnje vece svima[sm=bravo.gif]

Nado,kod vas je bas veselo[sm=bravo.gif]

sta bih mogla da unesem u kucu umesto Badnjaka[sm=zmeden.gif]




nina26 -> RE: Badnjak (6.1.2014 20:13:04)

Dunjci, tek sad videh tvoju poruku od prosle godine[sm=smiley36.gif]




nina26 -> RE: Badnjak (6.1.2014 20:20:09)


IZVORNA PORUKA: dunja RR
Ako Bog da meni dete, nikada nećemo propustiti paljenje Badnjaka, da smo živi i zdravi.


i ispunila ti se zelja, a sledece godine ces postaviti sliku vas troje kako palite Badnjak [sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif]




Sanchy -> RE: Badnjak (6.1.2014 21:26:05)

Srecno Badnje vece svima[sm=smiley1.gif]...slazem se sa postom od Anoniman od 05.01.2012,da sad ne citiram,,za najvece praznike ne idemo u crkvu jer je haos pri tom petarde i vatrometi na sve strane,dok svakodnevno u crkvi nema pa gotovo nikoga,nemam dalji komentar...Nina,mozes kukuruz,slamu,orahe pa to stavi u neki cosak ,sta znam,predpostavljam da pitas jer tu gde si nisi nasla Badnjak?




nina26 -> RE: Badnjak (7.1.2014 15:43:27)


IZVORNA PORUKA: Sanchy

Nina,mozes kukuruz,slamu,orahe pa to stavi u neki cosak ,sta znam,predpostavljam da pitas jer tu gde si nisi nasla Badnjak?


pa da Sanchy[sm=smiley1.gif] a sto se orasi stavljaju u cosak, to sam procitala jos negde, ali ne znam zasto[sm=zmeden.gif]




dunja RR -> RE: Badnjak (7.1.2014 15:44:55)

Daj Bože [sm=smiley31.gif]

IZVORNA PORUKA: nina26


IZVORNA PORUKA: dunja RR
Ako Bog da meni dete, nikada nećemo propustiti paljenje Badnjaka, da smo živi i zdravi.


i ispunila ti se zelja, a sledece godine ces postaviti sliku vas troje kako palite Badnjak [sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif]





dijana1* -> RE: Badnjak (6.1.2016 9:32:24)

Drage moje srecan vam Badnji dan[sm=smiley1.gif]




jess021 -> RE: Badnjak (6.1.2016 10:19:02)

Srecan Badnji dan!!




Anck Su Nmaun -> RE: Badnjak (6.1.2016 10:26:38)

Sretan badnji dan !
Muzic jutros doneo badnjak, kod nas se obicno uvece pali badnjak.
Mi smo do sad svake god. to radili kod bake i deke (mojih ) uvece paljenje ispred kamina ( ognjiste) , ove god smo kuci i nekako bih htela sama al gde u stanu da palim ...neznam zapalicemo se [sm=smiley36.gif] salim se naravno.




mimahana -> RE: Badnjak (6.1.2016 20:32:19)

Srecan Badnji dan!




dijana1* -> RE: Badnjak (6.1.2017 23:39:07)

Srecno vam Badnje vece!
Veceras sam decu vodila kod drugarice na pijukanje. Al' su se odusevili. Pre dve godine sam donela slamu u stan i 6 meseci posle toga kad god cistim naletim na slamu, tako da se vise nisam usudila.




IvanaSK RR -> RE: Badnjak (6.1.2018 9:44:26)

Srecan Badnji dan, devojke moje.
Mi cemo veceras u crkvu pa cemo uzeti Badnjak.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sledeća stranica >   >>