RE: Pravopis (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori … o svemu i svačemu



Poruka


IvanaSK RR -> RE: Pravopis (7.3.2018 21:43:57)


IZVORNA PORUKA: Anck Su Nmaun

Trener mi je za oba pola, sve ostalo.mi je glupo reci a isto je i ne pravilno!
Trenerka, trenerica i ostalo.

Mislis nepravilno? [sm=jezicek.gif]
Trenerica vuce na hrvatski jezik, ako mora onda bolje trenerka (sa naglaskom)




mama Jo -> RE: Pravopis (7.3.2018 21:46:48)

Rodna ravnopravnost mora da postoji 😁
Ako postoji doktor i doktorica, ucitelj i uciteljica zasto ne bi bilo i trener i trenerka/trenerica... naravno sa odgovarajucim akcentom i kad se izgovori recenica kontekst bude jasan...

Salim se, ali ne znam stvarno sta je pravilno po gramatici...




Dragce86 -> RE: Pravopis (7.3.2018 21:50:59)

Ja moram reci da se sa vecinom slazem, svi ponekad gresimo, ali ja, recimo, jaaako ludim kad mi stigne poruka sa NEZNAM, NESTIZEM, NEDOLAZIM i sl... Ne mogu da shvatim kako neko ne nauci to OSNOVNO pravilo pisanja recce NE sa glagolima [sm=zmeden.gif][sm=smiley13.gif]




mama Jo -> RE: Pravopis (7.3.2018 21:54:31)

Slazem se Dragce... vrlo cesto uopste ne obrstim paznju, verovatno i sama nekada nesto pogresim, sasvim sigurno, nije bas da znam 100%gramatiku, ali te osnovne stvari kao sto js pisanje ne, i da se naj pise zajedno... to bas zna da mi upadne u oci...




Anck Su Nmaun -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:03:30)

IZVORNA PORUKA: IvanaSK RR


Trenerica vuce na hrvatski jezik, ako mora onda bolje trenerka (sa naglaskom)

Ebg nepismena

Nepravilno je sigurno jer je skoro bilo price na TV u o tome .
A kad kazes trenerka..pa mislim odevni predmet. Ja uvek govorim trener.





jess021 -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:06:27)

Ja se trudim, ali bas se trudim, da ne obracam paznju.
Nesto mi ne ide, jer kad vidim ili cujem lerna, sumljam....[sm=zz_furious.gif]




Mala Elena -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:06:48)

Trenerica je mislim, neka izvedenica [sm=smiley36.gif]
Ne se od glagola odvaja, od prideva ne, to mnogi mesaju.




mama Jo -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:08:59)

Da, sumljam mi je isto jedna od omiljenih 😂
Ima ih jos gomila, ne mogu se ni setiti trenutno sad 😊




Misha i Ljisha -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:16:05)


IZVORNA PORUKA: mama Jo

Rodna ravnopravnost mora da postoji 😁
Ako postoji doktor i doktorica, ucitelj i uciteljica zasto ne bi bilo i trener i trenerka/trenerica... naravno sa odgovarajucim akcentom i kad se izgovori recenica kontekst bude jasan...

Salim se, ali ne znam stvarno sta je pravilno po gramatici...

Ja se salim na treningu pa je zovem trenerica [sm=smiley36.gif]. sigurno postoji "nova gramatika" znam da je bilo reci ne kaze se profesorica vec profesorka, ne kaze se psihologica vec psiholoskinja i td. Tako da mozda postoji i "trenerka" ali nisam upucena stvarno.

Kad kucam na telefonu najcesce imam slovne greske, ali retko kad mi se desi da ne odvojim ne od glagola. Nego sad sam se setila jednog malog decaka. Pitala sam ga da li mu nedostaje mama (spavao je kod babe) i kaze dete DOSTAJE mi [sm=smiley36.gif] on je ono NE u nedostaje shvatio kao da je negacija [sm=smiley36.gif]




Dragce86 -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:20:29)

Nego sad sam se setila jednog malog decaka. Pitala sam ga da li mu nedostaje mama (spavao je kod babe) i kaze dete DOSTAJE mi on je ono NE u nedostaje shvatio kao da je negacija



Preslatkooo [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Mala Elena -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:24:00)

Haaahahhhaaa vrh [sm=jezicek.gif]




choopa choops -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:32:19)

Trenerkinja [sm=jezicek.gif]




Misha i Ljisha -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:33:28)

Pa da. To samo tako deciji mozak moze da razmislja[sm=smiley36.gif] a tako je Ustvari logicno. Da se ja evo posle ko zna koliko godina i dalje salim i kazem npr drugarici "dostajes mi"[sm=smiley36.gif]




Dora89 -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:33:41)

Stvarno može tako. O, Bože, uvešće tu reč!




Ana RR -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:41:00)

Ja se ježim od toga "trenerka/trenerica, pedijatrica, psihološkinja" itd. Žensko ili muško, za mene će uvek biti trener, pedijatar, psiholog... zabole me za tu rodnu ravnopravnost, dovoljno smo unakazili srpski jezik.




mama Jo -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:44:21)

Ja se vrlo cesto salim na racun te rodne ravnopravnosti jer neki nazivi zaista zvuce apsolutno neprirodno... ali stvarno ne znam da li je to uvrsteni kao zvanicno pravilo?

Decak razmislja skroz logicno😂




Dora89 -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:54:01)

Počeće da zvuči kao hrvatski.




Milena18 -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:58:53)

Ja sam čula i za stručnjakinju [sm=smiley36.gif]




mama Jo -> RE: Pravopis (7.3.2018 22:59:24)

Jesu neki nazivi vrlo cudni i ndprirodni, ali isto tako nemam nista protiv toga. Ne vidim nista lose u tome iskreno.
Zna bas i da mi zasmeta kad neko napise dr sa tackom a misli na doktora




Rosita -> RE: Pravopis (7.3.2018 23:03:19)

Pre par meseci SANU je rekao da je ispravno koristiti imenicu u muškom rodu gde je to ustaljeno i za ženski- vozač, psiholog, pedagog, a bliže je u rečenici nekom odrednicom pojasniti, da se zna da je žena. Tad su buknule primedbe zastupnika ravnopravnosti. Ne znam na čemu je ostalo, mislim da može i jedno i drugo. Kad kažemo trener Marija, nema zbrke, zar ne :)? Od ponuđenih, mislim da je trenerica najispravnije, ako baš hoćemo da pravimo novu reč.




Mala Elena -> RE: Pravopis (7.3.2018 23:08:11)


IZVORNA PORUKA: Ana RR

Ja se ježim od toga "trenerka/trenerica, pedijatrica, psihološkinja" itd. Žensko ili muško, za mene će uvek biti trener, pedijatar, psiholog... zabole me za tu rodnu ravnopravnost, dovoljno smo unakazili srpski jezik.



[sm=bravo.gif]




mama Jo -> RE: Pravopis (7.3.2018 23:08:16)

Slazem se u potpunosti. Ne znam da li je ispravno, ali znam da kazem - pedijatar nam je rekla... jer je u pitanju zena, totalno je glupo reci - pedijatrica... isto kao i gomila drugih zanimanja.




Mala Elena -> RE: Pravopis (7.3.2018 23:09:46)

Ja sam u imeniku ukucala "pedijatar" iako je zensko..to mi je logicno.




Dora89 -> RE: Pravopis (7.3.2018 23:27:23)

A posle će da se žali transseksualni narod iz LGBT lobija kad se za njih slučajno upotrebi pogrešan rod.




mama Jo -> RE: Pravopis (7.3.2018 23:29:09)

😊




Stranica: <<   < Prethodna stranica  52 53 [54] 55 56   Sledeća stranica >   >>