|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 8:46:55   
Anoniman
Iz školice za trudnice:

Žutica je normalna pojava kod novorođenčadi koja se javlja 3-5 dana nakon rođenja, može da se javi i u porodilištu. Traje do 14 dana , a simptomi su (žute beonjače, kada se koža stisne ona ispod stiska ostaje žuta).
 
PRODUŽENA ŽUTICA-traje do 1 mesec, tada je pod nadzorom lekara. Beba je mlitava, odbija da sisa i plače. Tada se kontroliše bilirubin ( on je izazivač žutice,  naravno kada je povišen). Izbacuje se preko stolice, bitno je da dojimo, da dajemo što više vode 1,5-2 dcl, da izlažemo bebu sunčevoj svetlosti ( pored prozora ili preko zavese) ili napolju rano ujutru ili predveče. To činimo tako što je skinemo, glavicu joj smestimo u hlad, a telo 5-10 minuta osunčamo. Sunčamo 5-10 minuta sa prednje strane i onda okrenemo na leđa. Nakon sunčanja beba bude još žuća ali to prođe za 5-10 minuta.
 
Žutica se ne leči lekovima, ako beba neće da sisa ide dohrana IMPAMIL ILI BEBELAC.
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 8:53:24   
oliveradj
Preko zavese user posted image , meni je patronažna rekla da obavezno sklonim zavesu da preko zavese sunčanje nema efekta, jer je Adrijana imala žuticu. I radila sam kako je rekla i brzo je prošla. Primetila sam i da joj je prijalo sunčanje.

_____________________________

Adrijana moje zlato 26.05.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 9:09:32   
Anoniman
Ujutru i uveče bez zavese, a preko dana sa zavesom... Mada, koji kreten izlaže dete suncu u podne? user posted image

(odgovor članu oliveradj)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 9:48:20   
Anoniman
Meni je ta zutica napravila najgori problem. To se valjda desava kod mladih i neiskusnih majki, ja nisam imala koga da pitam osim lekara.
Odvela sam Nesu 14 dana nakon rodjenja na kontrolu i poslali su nas u Deciju bolnicu zbog jake zutice. Neka dr nas je primila, sva fina, i kaze mi da mu kupim neku posebnu hipp-ovu hranu i da mu to dajem 5 dana. Plus b vitamin. Niko meni nije rekao da dete mozda posle toga nece hteti da sisa, niti mi je iko rekao sta da radim sa svojim grudima, a imala sam mleka da dojim pola betanije. Ok, uzela sam pumpicu, izmlazala se na svaka 2 sata, proslo 5 dana, Nesi se povukla zutica. On cicu vise nece da vidi i nece moje mleko.
Nisu se cak ni potresli kad sam im to rekla, kazu, pa nema veze, dajte mu adaptirano, nije to nista strasno.
Naravno da je bilo strasno. I zao sto nije sisao, i zato sto sam morala da pijem lek za zaustavljanje mleka, i to mi je bilo bolno skoro kao porodjaj, nisam mogla da spavam.
Sledeci put cu biti pametnija, traziti drugo misljenje..."pedijatar nije bog"

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 9:56:34   
Anoniman
UF Nedjo!

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 10:04:50   
Anoniman
Ma od bezazlene FIZIOLOSKE zutice napravili problem bezveze, samo da su ga jednom stavili da se osunca u bolnici to bi proslo, ovako nije sisao zbog gliposti lekarauser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 10:06:17   
Anoniman
Kontam. Luka i ja smo ostali dan duže u porodilištu zbog graničnih vrednosti bilirubina.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 10:08:13   
Anoniman
Pa ja ne znam zasto su nas otpustili kada je Nesi bilirubin bio 176, sto je jako visoko...ne zelim ni da se secam tih prvih par nedelja i te muke, bitno da je on meni sada kao user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 10:11:44   
Anoniman
Ma naravno, bilo, prošlo, popraviti ne možeš, a za sledeći put ćeš znati šta i kako. user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 10:19:55   
mamanp
Ja sam 7 dana posle porodjaja ostala u bolnici jer je mala bila na suncanju. Dozivljavala sam stresove kad bi mi je doneli iz inkubatora sa sve povezom na ocima i bocom infuzije koja viri iz pelene.user posted image user posted image  NOsim bebu i pazim da joj ne pomerim iglu koja viri iz male rucice. Jeza me prodje svaki put kad se setim tih dana. A sto je najgore od svega toga, bilirubin joj je po bolnickim rezultatima bio toliko visok da je beba trebala da ide u KG dok mi jedna od sestara nije sapnula da uradim rezultate kod privatnika. I zamislite: bio je samo malo veci od normale!

_____________________________

Niko nije rekao da je lako biti roditelj, sad znam i zasto

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 10:21:48   
Anoniman
Joooj

(odgovor članu mamanp)
  Direktna veza do poruke: 11
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 11:52:35   
oliveradj
Samo nek je prošlo!

_____________________________

Adrijana moje zlato 26.05.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 22:10:27   
Lu
Mi smo bili 7 dana u bolnici zbog žutice i to se vratili u bolnicu nakon samo jedne noći provedene kod kućeuser posted image
Praksa da se porodilje otpuštaju nakon 24 sata iz bolnice!
Kao što je opisala mamanp...užaš,igla u glavici,u nogici,povez na očima,najgore je kad sam to sve ugledala počela sam da plačem jer nisam znala čemu sve to dok mi nisu objasnili da je povez zbog inkubatora a igle za infuziju.
Umjesto da prve dane provedemo kod kuće sa tatomuser posted image

(odgovor članu oliveradj)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 22:12:08   
Lu
Meni su u bolnici rekli da su djeca čije su majke rh-neg. sklonija novorođenačkoj žutici.

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Žutica kod novorođenčadi
19.8.2009 22:40:08   
anitamo
ja sam rh +.Laura je imala 300 bilirubin.i to nas je koza od Dr.držala na porodjajnom 5 dana ,da bi nas 6 poslala na neonatologiju.bile smo tu 2 dana.

_____________________________

LAURA 5.1.2008.

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Žutica kod novorođenčadi
8.4.2010 1:18:04   
Verus
Mojoj bebici je treci dan na otpustu bio povisen ali ne dovoljno da nas ostave u bolnici.  Onda su joj pozutele i okice, pa smo isli na kontrole i stalno raste....Sutra ponovo, pa ko zna, mozda nas i nateraju da ostanemo na zracenju.  Stavljam je pred prozor i dojim je na suncu ali nije bas pomoglo, bar ne za sada.  Bas se brinemuser posted image

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Žutica kod novorođenčadi
8.4.2010 1:26:27   
cipiripi
kad je sve pregurao mali mish, i ovo ce...ljubi vas tetka user posted image user posted image user posted image

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Žutica kod novorođenčadi
8.4.2010 1:36:04   
Verus
Ljubimo i mi tetku!  Molimo se da prodje sto brze i lakse...

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Žutica kod novorođenčadi
8.4.2010 21:23:48   
slavicakv
I nas su otpustili sa zuticom , kao nije puno zuta, pratice patronazna ...i ona je tako "zutila" sve vise...i posle mesec dana ona je bila zuta. Tad zaradi prehladu, ustvari vukla je jos iz porodilista jer smo se tamo smrzavali  :(  i odemo kod nase dr. Dr mi rece da joj dam slatke vode da malo ojaca i da izbaci bilirubin, ja sam joj davala par dana slatku vodu i naravno bila je non stop pored prozora i zutica je prestala user posted image
A bas sam se bila plasila da me ne vrate u bolnicu, to bi mi bilo teze nego da su me zadrzali u startu malo duze.
Samo je stavljaj na svetlost i videces kako u kaki izbacuje bilirubin, kao zelene gromuljice.

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Žutica kod novorođenčadi
9.4.2010 21:59:39   
ana77
Eto i mene posle krace pauze da vidim da se Verus porodila :) :) :)!!! Cestitam :)!

Posle krace pauze, pa bas zbog te zutice...
Nas su u bolnici suncali dva dana i kao "pao" je bilirubin ali je na otpustu bio 215 sto je previse i niko nam nista nije rekao. Mi dosli kuci, ja je kao dojim ona zaspi i mislimo sita je (ali nije bila). Ona onda pocne previse da spava, mrzelo je da jede i to je sve bio znak da joj raste bilitubin. Kad smo to ukapirali krenemo mi u agresivno hranjenje i budjenje i njoj se povrati apetit i zuta kaka i mi malo odahnemo. No, medjutim, dodje ujutru patronazna sestra i posto je videla da je beba vise zuta kaze nam da odemo kod pedijatra u DZ, a DR kad je videla koliko je zuta po telu kaze nama da joj je bilirubin verovatno preko 300 i da odemo u Tirsovu na neonatologiju. Oni joj tamo izmere bilirubin i on bude 380!!!! Mi se odsecemo, zadrze nam bebu u bolnici (tek je imala 10 dana tad), a za mene nije imalo mesta. Ta noc mi je bila najgora u zivotu ja mislim kad sam je tamo ostavila.
Odemo mi sutra u posetu i nama doktorka kaze da beba super jede, da joj je pao bilirubin na 300 (sto je opet mnogo ali ipak ti je lakse kad je bio 380, a posle smo saznali cak i 430 kasnije te veceri) i da ce to verovatno samo od sebe da se sredi. Na kraju se samo od sebe i sredilo i jedino sto je tu zapravo opasnost je to sto taj povecani bilirubin brze razgradjuje crvena krvna zrnca (tj. od brzeg razgradjivanja crvenih krvnih zrnaca skace bilirubin) i hemoglobin joj je bio pao na 80, pa su morali da joj daju transfuziju i to joj se povratilo i na kraju su nas pustili kuci.

Sve u svemu Verus nemoj da beba bude gladna i prati da li imas dovoljno mleka. Mojoj Sonjici je na kraju to samo proslo posto u Tirsovoj nije bila ni pod kakvom terapijom (osim te transfuzije na kraju sto u principu nije bas nista... ali u smislu da je nisu ni suncali ni infuzije ni nista). Najbitnije je da ima dobar apetit i da ne smes da je u toku dana pustis da spava vise od tri sata u cugu. Ako vidis da ti kunja, da je mrzi da jede itd odmah je podstici. To ce sve samo da prodje ali ipak je mozda bolje (mada je to za mene bilo mnogo traumaticnije) da bude pod nadzorom.

Veliki pozdrav i sve najbolje :)!!!

Mi smo inace bili danas na mesecnoj kontroli i napredovali smo kilogram i sve je sad OK. U ponedeljak idemo na kontrolu u Tirsovu, pa cemo da vidimo :)!!!

(odgovor članu slavicakv)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Žutica kod novorođenčadi
9.4.2010 22:19:51   
usamljena
Drage moje, knjizica za dr iz '56 godine kaze da majcino mleko moze "pojacati" rast bilrubina.
Moja beba je bila mrvu zuta kad je dosla patronazna, pitala sam je za to majcino ml., samo se nacerila i rekla da je tacno ali da to ne govore jer im je zabranjeno. Ja sam onda svoju bebu jedad obrok dojila drugi davala AD i izvukle smo se bez bolnice.

A od suprugovog brata mali je sa 2 dana zaglavio u bolnici zbog zutice i tada smo sve to istrazili. Zena je isla svaki obrok da ga doji i kad je prestala bilrubin spao. Malo se raspitajte please.
A da, ja sam i na kasiku svako malo davala bebiju glukozu


_____________________________

Hvala Vam
Sve ce jednom biti juce




(odgovor članu ana77)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Žutica kod novorođenčadi
9.4.2010 22:43:25   
marince1
U bolnici su rekli da sklonost ka ovoj vrsti zutice imaju novorodjencad cija je majka 0 pozitivna krvna grupa.

Ja sam ta ,ali smo zuticu izbegli user posted image

_____________________________

Ko zna zasto je to dobro...

Nista u zivotu nije slucajno!

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Žutica kod novorođenčadi
9.4.2010 22:47:07   
usamljena
To nisam znala a i ja sam 0+

_____________________________

Hvala Vam
Sve ce jednom biti juce




(odgovor članu marince1)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Žutica kod novorođenčadi
10.4.2010 12:45:26   
maslinica
ja sam jos 2u1 i nema iskustva, ali sam pitala patronaznu u skolici i rekal je 100 ml vode, jedna mala kasicica secera i jedna kesica caja od sipka.

ta patronazna je i babica, radila je celi svoj radni vek u visegrdaskoj, vidi se da zena ima iskustvo u svom poslu...kad mudrost iz nje progovara.

(odgovor članu usamljena)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Žutica kod novorođenčadi
10.4.2010 13:00:36   
liliana
Moja beba je otpuštena iz porodilišta sa žuticom. Kuči me je patronažna "napala" kako su smeli da je otpuste-svejedno kao da sam je ja otpustila!user posted image Savetovala je da obavezno dete odvedemo u bolnicu, ali nam je jedna doktorka koja je dolazila da nas obilazi rekla da nema potrebe, da je to sasvim normalno i da je što više izlažemo svetlosti. Bio je decembar, pa nije bilo sunca, tako da je žena rekla da ne mora da bude sunce, več je dovoljan jak izvor svetlosti.

_____________________________

" BOŽE, ČUVAJ MI OVO PILE...
OVU MRVU ZLATA I SVILE..."

(odgovor članu maslinica)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Praktična rešenja za miran san vaše bebe
Dolazak beba na ovaj svet predstavlja jedan od najlepših životnih trenutaka svakog roditelja. Pored toga što roditeljstv...



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here