Soft markeri u trudnoci (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porođaj



Poruka


dijana1* -> Soft markeri u trudnoci (11.6.2013 9:41:51)

Juce sam bila na UZ i radila dabl test i sve je uredu. Dr. mi je sledecu kontrolu zakazala u 16-toj nedelji gde ce mi raditi soft markere. Ja prvi put cujem za to . Da li ih je neko radio ? Kakav je to test? Da li se radi UZ plus vadjenje krvi ili je nesto drugo u pitanju?




jole82 -> RE: Soft markeri u trudnoci (17.6.2013 22:53:46)

Soft markeri se traze samo UZ-om [sm=smiley1.gif]
Radi se u 16. nedelji, jer je do tada 90% razvoja ploda zavrseno, pa eventualne urodjene anatomske nepravilnosti, koje se manifestuju kasnjenjem razvoja, tek sad mogu da budu uocene, a nisu mogle biti uocene u prvom trimestru. Traze se precizni uz markeri koji mogu da procene gradju mozga, srca, pluca, un. organa, kostanih i mekotkivnih struktura.
E sad..neko i dopunski trazi da se odrade i biohemijski pokazatelji (iz krvi) hromozomskih anomalija..al to ce ti najbolje dr reci da li treba ili ne..a verujem da ne, jer ja sam radila dabl u 12. nedelji (koji je bio dobar) i isto sam isla 16. nedelje na te soft markere...sve je od pocetka bilo u redu, nego moj doca to tako radi sa svim trudnicama [sm=smiley1.gif]




dijana1* -> RE: Soft markeri u trudnoci (17.6.2013 23:09:27)

Jole u medjuvremenu sam zvala dr. da je pitam za te markere i za tripl test i ona mi kaze da su ovi markeri ustvari prevazisli tripl test i da se radi 7 markera.
I meni je dabl uredu ali sam primetila da i ona bez obzira na sve radi dodatne testove.
U principu dr. mi radi UZ i posle toga vadjenje krvi ako sam te dobro razumela ?
16-tog jula idem na pregled pa pisem.....
Ne vidim ti tiker, koja si ti sada nedelja?




jole82 -> RE: Soft markeri u trudnoci (17.6.2013 23:23:51)

Da to je bolja metoda jer se UZ-om gledaju organi...a dabl i tripl(iz krvi) su samo statistika...a ako je dobar lekar i zna da gleda UZ..onda je i UZ poprilicno dovoljan (za dabl)...misli se na prikazivanje nosne kosti i NT (nuhalni nabor)
Tih 7 markera su: ciste u mozgu koje stvaraju likvor, promene u misicima koji pomeraju srcane zaliske, sistem za izlucivanje ubrega, promene na crevnim vijugama, skracenje nadlaktice i butne kosti....
I tada u 16. nedelji nepravilnosti, ako postoje, moraju da se vide na UZ...
Ovo za dodatno vadjenje krvi sam cisto napomenula, jer kad se posumnja na nesto na uz, traze i krv na analizu na hromozomske anomalije...tako je meni dr tada rekao i da ne radimo tripl nego ovo za 4 nedelje...meni je i taj UZ bio u redu i samo sam vadila standardnu krvnu sliku sa biohemijom...
I moj taj doca voli da sve dodatno odradi da bude i on siguran, a i trudnica..sto je po meni super...
Javi bas kad zavrsis pregled...to se odmah sve zna nakon pregleda..verujem da ce sve biti u redu [sm=smiley31.gif]
Inace ja sam se porodila pre 4,5 meseca[sm=smiley1.gif]




dijana1* -> RE: Soft markeri u trudnoci (17.6.2013 23:30:16)

Verovatno ce mi biti stresno dok ne prodje UZ ali kada kaze da je ako Bog da sve uredu da se lepo opustim. To je onda ok test ovi statisticki mi se uopste ne svidjaju.
Javljam cim zavrsim[sm=smiley1.gif]
Sorry, mislila sam da si ponovo trudna[sm=smiley1.gif]




jole82 -> RE: Soft markeri u trudnoci (17.6.2013 23:37:45)

Opusteno za [sm=nosecka.gif] [sm=smiley1.gif]
Znas i sama kako to ide...stres i briga dok se ne pregrmi pregled...pa tako opet do sledeceg...
Al'' ocito ti je dr. na mestu i u sigurnim si rukama sto se toga tice...a dace Bog da sve bude kako treba [sm=smiley31.gif]

Nadam se da cemo se uskoro i upoznati na kafi, na RR okupljanju u Tavanku [sm=smiley1.gif]




jole82 -> RE: Soft markeri u trudnoci (17.7.2013 17:06:05)

Dijana kako je bilo na pregledu? [sm=smiley1.gif]




lesica -> RE: Soft markeri u trudnoci (3.11.2014 21:00:15)

Odradismo danas soft markere [sm=smiley1.gif]

Uz double test niskog rizika, urednu morfologiju i biometriju odsutni su i sledeći soft markeri: ciste na pl shoriodeusima, hiperehogeni fokusu u srcu, hiperehogeni crevni odjeci, pijelektazije veće od 5mm, sandal gap na prstima stopala, skraćenje nadlaktice i butne kosti, što dodatno samnjuje rizik od Sy Down-a.




dijana1* -> RE: Soft markeri u trudnoci (3.11.2014 21:52:56)

Lesice bravo[sm=bravo.gif]




choopa choops -> RE: Soft markeri u trudnoci (3.11.2014 22:13:22)

[sm=smiley20.gif] Bravo lesice!

Inače, ja prvi put čula za ovo....




serpica -> RE: Soft markeri u trudnoci (3.11.2014 22:21:34)

Bravo Les [sm=bravo.gif] mene to ceka za 3 nedelje




milicicak -> RE: Soft markeri u trudnoci (3.11.2014 22:22:56)

[sm=bravo.gif] Lesice




dijana1* -> RE: Soft markeri u trudnoci (3.6.2015 9:01:49)

Da li se soft markeri mogu raditi pre 16-te nedelje. Oko 14-15 npr?




Maraj -> RE: Soft markeri u trudnoci (3.6.2015 13:11:20)

...ja prvi put cujem za ovo....




Stranica: [1]