|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
20.11.2013 11:10:39   
*milica*
Od poslednjeg puta kad sam pisala na ovoj temi (a t je bilo ngde u avgustu, posle posete logopedu, koji je rekoa da se moje dete neadekvatno ponasa), promenilo se dosta toga. Od taa jeodjednom ubacio mnogo reci, cak je i manje recenice poceo da sklapa (tipa DAJ MI VODU, PUSTI MUZIKU.... ima jos nekih manjih recenica, ovo su samo primeri)Od tada nismo vise isli kod logopeda, nego s njim kuci radimo, zna sva slova da izgovori. Trenutno ucimo da brojimo i ucimo boje.
On u januaru puni 4 godine i zanima me da li je sada njegovo "ponasanje"odgovarajuce ili da ga opet vodim kod logopeda.
Bio je kod psihologa i on je rekao da je Stefan sasvim normalno det, da tako kazem, ponasa se u skladu sa svojim godinama i sve je ok.

_____________________________

Stefan i Sofija NASA SRCA DVA NAJDRAZA!!!!


(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 101
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
20.11.2013 13:14:52   
Anoniman
Da li je moguce da je nepravilan izgovor slova posledica anatomskih karakteristika/genetike? Mislim da je samo zaovina najstarija sestra bila ok sto se tice izgovora. Srednja su vodili kod logopeda, ali negde do 11 - 12 godina je imala problem sa izgovorom, nije izgovarala ni slovo E! A najmladja ce sad 6 godina da napuni i isto pola slova ne izgovara kako treba, u recima cesto guta slogove...

(odgovor članu *milica*)
  Direktna veza do poruke: 102
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
24.11.2013 17:06:25   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: *milica*

Od poslednjeg puta kad sam pisala na ovoj temi (a t je bilo ngde u avgustu, posle posete logopedu, koji je rekoa da se moje dete neadekvatno ponasa), promenilo se dosta toga. Od taa jeodjednom ubacio mnogo reci, cak je i manje recenice poceo da sklapa (tipa DAJ MI VODU, PUSTI MUZIKU.... ima jos nekih manjih recenica, ovo su samo primeri)Od tada nismo vise isli kod logopeda, nego s njim kuci radimo, zna sva slova da izgovori. Trenutno ucimo da brojimo i ucimo boje.
On u januaru puni 4 godine i zanima me da li je sada njegovo "ponasanje"odgovarajuce ili da ga opet vodim kod logopeda.
Bio je kod psihologa i on je rekao da je Stefan sasvim normalno det, da tako kazem, ponasa se u skladu sa svojim godinama i sve je ok.


Draga Milice,

Na osnovu ovde opisanog čini se da govorno-jezički razvoj vašeg deteta teče u skladu sa uzrastom. Ukoliko dete, kako ste naveli, može da izgovori sve glasove pravilno to je odlično. Sasvim je normalno da deca tog uzrasta nisu u stanju da izgovore sve glasove pravilno (npr. š,ž,lj,r i dr.). Sada možete raditi na bogaćenju rečnika čitanjem priča i uvođenjem novih reči i njihovo aktivno korišćenje. Pored toga ponudite detetu da crta, boji i da se igra igara koje uključuju razvoj fine motorike prstiju (bockalice, plastelin i dr.).

Lep pozdrav user posted image
Logopedski Centar Lexis

(odgovor članu *milica*)
Direktna veza do poruke: 103
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
24.11.2013 17:31:06   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: ksena

Da li je moguce da je nepravilan izgovor slova posledica anatomskih karakteristika/genetike? Mislim da je samo zaovina najstarija sestra bila ok sto se tice izgovora. Srednja su vodili kod logopeda, ali negde do 11 - 12 godina je imala problem sa izgovorom, nije izgovarala ni slovo E! A najmladja ce sad 6 godina da napuni i isto pola slova ne izgovara kako treba, u recima cesto guta slogove...


Genetska predispozicija je vrlo važan faktor u nastanku poremećaja u razvoju govora i jezika. Veliki broj studija potvrđuje da deca sa govorno-jezičkim poremećajima već imaju neku osobu u porodici sa sličnim ili istim poteškoćama. Mladim roditeljima koji potiču iz ovakvih porodica se savetuje da se jave logopedu i otpočnu lopedsku terapiju čim primete i najmanje poteškoće u razvoju govora kod svog deteta. Logopedski tretman u ovakvim slučajevima se mora započeti na ranom uzrastu. Na ovaj način se mogu sprečiti ili ublažiti teži govorno-jezički poremećaji kao što je disfazija, mucanje ili disleksija.

Srdačno,

Logopedski Centar Lexis

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 104
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
3.12.2013 10:41:14   
dunja RR

Kako izaći na kraj sa hiperaktivnim detetom

Poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje (ADHD) najčešće karakterišu četiri osobine: poremećaj pažnje, povišena potreba za pokretom i kretanjem, impulsivnost i slab uspeh u školi. Većina roditelja hiperaktivne dece neretko biva isfrustrirano zbog nemogućnosti da kontroliše detetovo ponašanje, njegovu stalnu potrebu za kretanjem i slabu pažnju.


PROČITAJ VIŠE ...

< Poruku je uredio dunja RR -- 3.12.2013 10:42:24 >


_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 105
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
18.12.2013 11:08:40   
Ana RR
Pitajte logopeda na Ringeraji!

Drage moje, doktorka će rado odgovoriti na sva vaša pitanja, slobodno pišite user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 106
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
20.12.2013 17:33:35   
leamalamut
Moja cerka ima 15,5m . Izgovara reci : mama,tata,baba,deda,tete,ade(ajde),ace(hoce),nece,ne,av,me(to kaze kada je pitamo kako kaze maca),avo(alo,dok drzi tel),am(kada jede) i neke jos koje ne razumemo.
Zanima me ,da li to odgovara njenom uzrastu ?
Hvala unapred!

_____________________________

Muškarac je uspeo da izmisli i pripiše ženi sve odlike karaktera koje ona,u stvari nema, čak koje su više njegove nego ženine.Tako, muškarac misli da je žena slaba i zbunjena,a ona je izvanredno gipka,smela,dosledna,i uvek zna šta hoće i koliko može

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 107
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
23.12.2013 16:40:42   
Logoped LexisPro
Jedan od načina da unapredite govor vašeg deteta.
http://www.ringeraja.rs/clanak/brzalice-orude-za-unapredenje-govornih-vestina_2803.html

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 108
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
23.12.2013 16:52:55   
Ivanka 75
U grupi imam decu uzrasta 3 i 4 godine, jedno dete od 4 godine prilicno nerazumljivo prica, jedva da otvara usta kad goVri. Uoran je, iako ga okoliba ne razume bas najbolje njega to ne sprecava da prica do mile volje user posted image Ja sam vec naucila da "razumem" njegov govor, ali me interesuje kako ja, kao osoba sa kojom dete provodi 4 sata dnevno mogu da uticem na poboljsanje njegovog govora?
Pre dve nedelje je poceo da ide kod logopeda i jako mu se svidja.

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 109
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
4.1.2014 11:12:36   
dunja RR
Pitajte logopeda user posted image

IZVORNA PORUKA: dunja RR


Dobro došli na temu "Pitajte logopeda na Ringeraji", mesto na kome možete postavljati pitanja o razvoju govora i jezika, kao i o nedoumicama vezanim za poremećaje glasa, jezika i govora kod dece. Na pitanja odgovara Dragana Filipović, diplomirani defektolog - logoped iz Edukativnog centra LexisPro.

user posted image


• Odgovore stručnjaka shvatite kao informaciju o određenom zdravstvenom problemu.
• Odgovori u temi ne mogu zameniti poset_u lekaru, niti se mogu koristiti kao jedino uputstvo za lečenje.
• Pre preduzimanja aktivnosti na osnovu saveta stručnjaka dobijenih na ovoj temi, konsultujte se sa svojim doktorom.



Dobro došli na temu "Pitajte logopeda na Ringeraji", mesto na kome možete postavljati pitanja o razvoju govora i jezika, kao i o nedoumicama vezanim za poremećaje glasa, jezika i govora kod dece. Na pitanja odgovara Dragana Filipović, diplomirani defektolog - logoped iz Edukativnog centra LexisPro.


_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 110
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
9.1.2014 21:59:47   
leamalamut
I kad cemo dobiti odgovor na pitanje od logopeda?

_____________________________

Muškarac je uspeo da izmisli i pripiše ženi sve odlike karaktera koje ona,u stvari nema, čak koje su više njegove nego ženine.Tako, muškarac misli da je žena slaba i zbunjena,a ona je izvanredno gipka,smela,dosledna,i uvek zna šta hoće i koliko može

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 111
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
10.1.2014 10:18:24   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: leamalamut

Moja cerka ima 15,5m . Izgovara reci : mama,tata,baba,deda,tete,ade(ajde),ace(hoce),nece,ne,av,me(to kaze kada je pitamo kako kaze maca),avo(alo,dok drzi tel),am(kada jede) i neke jos koje ne razumemo.
Zanima me ,da li to odgovara njenom uzrastu ?
Hvala unapred!

Poštovana,

Dete uzrasta od 12 do 18 meseci ima aktivan fond od 6 do 8 reči (kao ove koje ste vi naveli) i upotrebljava fraze tipa "daj vo". Dete spontano imenuje dobro poznate predmete. Što se tiče razumevanja - razume jednostavne naloge kao što su "idemo" i "daj". Takođe, prepoznaje imenovane predmete i delove tela i pokazuje ih.

Čini se da govorno-jezički razvoj vašeg deteta teče u skladu sa uzrastom.

Srdačno user posted image

Logopedski Centar Lexis

(odgovor članu leamalamut)
Direktna veza do poruke: 112
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
10.1.2014 10:20:01   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: leamalamut

I kad cemo dobiti odgovor na pitanje od logopeda?


Izvinite što ste čekali, praznici su učinili svoje user posted image

(odgovor članu leamalamut)
Direktna veza do poruke: 113
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
10.1.2014 10:35:47   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: Ivanka 75

U grupi imam decu uzrasta 3 i 4 godine, jedno dete od 4 godine prilicno nerazumljivo prica, jedva da otvara usta kad goVri. Uoran je, iako ga okoliba ne razume bas najbolje njega to ne sprecava da prica do mile volje user posted image Ja sam vec naucila da "razumem" njegov govor, ali me interesuje kako ja, kao osoba sa kojom dete provodi 4 sata dnevno mogu da uticem na poboljsanje njegovog govora?
Pre dve nedelje je poceo da ide kod logopeda i jako mu se svidja.


Draga Ivanka,

S obzirom da nemamo informaciju o kom poremećaju se radi nismo u mogućnosti da vam damo pravi savet. Logopedi, kada rade na korigovanju nepravilnog izgovora, prave plan i program rada za svako dete individualno. Na taj način se u određenom vremenskom periodu radi na nekom od segmenata govora i/ili jezika. Ukoliko ste u mogućnosti, posavetujte se sa logopedom koji radi sa detetom ili sa roditeljima jer oni obično dobiju savet i instrukcije kako da rade sa detetom kod kuće i koje metode da primenjuju.
Ono što možete da radite sa detom jeste da, ukolko je dete u stanju da izgovori neke reči pravilno u izolovanom kontekstu ali ih ne koristi u svakodnevnoj komunikaciji, insistirate da govori pravilno tako što ćete reći da ga ne razumete. Međutim, ukoliko dete nije u stanju da pravilno izgovara neke reči/glasove, a vi to zahtevate od njega ovo može izazvati negativizam kod deteta. Ono će se povući, slabije komunicirati i biti nesigurno.
Ovo su samo neki od razloga zašto vam savetujemo da porazgovarate sa logopedom koji radi sa detetom.

Srdačno,

Logopedski Centar Lexis

(odgovor članu Ivanka 75)
Direktna veza do poruke: 114
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
10.1.2014 19:33:30   
Mimica bg
user posted image Odlicno ste ovo uradili, svaka cast! Treba mi savet..sin ima 2god i 3 meseca, i vrlo malo izgovara razumljive reci, tipa: oda ( voda ), kos ( sok), me me je mleko,ade, dodi, di si ( gde si ), tu si, nece, duda, ono, ovo, i naravno, mama, tata, baba, bata..ali kao beba od 10/11 meseci je govorio mnogo vise, npr. znao je da kaze ko je koja baba po imenu, tatu je zvao po imenu, hteo je i znao da oponasa zivotinje, da pokaze gde su mu oci, usi, ruke, noge..sad to uopste nece da uradi, i za sve sto trazi uperi prstom i kaze 'ono,ono' ili nas uhvati za ruku i vodi do zeljene stvari. A inace prica na nekom svom jeziku koji niko ne razume, i to bas bas prica, posebno kad je u vrticu ili ispred ogledala. Veoma voli muziku, i pokazuje sklonost ka instrumentima, pa mu mi tako cesto pustamo muziku i dajemo mu da svira :) u vrticu su nam rekli da ne brinemo, da je on verovatno lenj, a sto se muzike tice prepoznaje svaki takt, igra i peva opet na svom jeziku, i da se do 3.godine ne sekiramo ako ne progovori normalno. Sta nam Vi savetujete, i da li je ovo normalno za njegov uzrast? Hvala u napred!

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 115
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
14.1.2014 14:56:45   
srecica_80
Vezbamo sa njim . Logoped nam napise reci, zada mu domaci( crtanje).Jednom nedeljno ide kod logopeda saradjuje sa njom. Reci iz sveske govori pravilno ali u svakodnevnom govoru te iste reci izgovara nepravilno.Kad ga ispravimo naljuti se.

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 116
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
15.1.2014 21:17:39   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: Mimica bg

user posted image Odlicno ste ovo uradili, svaka cast! Treba mi savet..sin ima 2god i 3 meseca, i vrlo malo izgovara razumljive reci, tipa: oda ( voda ), kos ( sok), me me je mleko,ade, dodi, di si ( gde si ), tu si, nece, duda, ono, ovo, i naravno, mama, tata, baba, bata..ali kao beba od 10/11 meseci je govorio mnogo vise, npr. znao je da kaze ko je koja baba po imenu, tatu je zvao po imenu, hteo je i znao da oponasa zivotinje, da pokaze gde su mu oci, usi, ruke, noge..sad to uopste nece da uradi, i za sve sto trazi uperi prstom i kaze 'ono,ono' ili nas uhvati za ruku i vodi do zeljene stvari. A inace prica na nekom svom jeziku koji niko ne razume, i to bas bas prica, posebno kad je u vrticu ili ispred ogledala. Veoma voli muziku, i pokazuje sklonost ka instrumentima, pa mu mi tako cesto pustamo muziku i dajemo mu da svira :) u vrticu su nam rekli da ne brinemo, da je on verovatno lenj, a sto se muzike tice prepoznaje svaki takt, igra i peva opet na svom jeziku, i da se do 3.godine ne sekiramo ako ne progovori normalno. Sta nam Vi savetujete, i da li je ovo normalno za njegov uzrast? Hvala u napred!


Na uzrastu od 2 godine očekujemo da dete ima u svom rečniku, u proseku, oko 300 reči. Dete bi trebalo da "pravi" proste rečenice i izvršava jednostavne naloge. Međuti,, svako dete je individua za sebe i odstupanja su moguća. Kada je u pitanju razvoj govora i jezika, ono što želite da vidite kod vašeg mališana je stalan napredak tokom odrastanja. Kada kažemo napredak mislimo na usvajanje novih glasova, fraza, reči i konstruisanje novih rečenica. Probajte da radite sa detetom-u više navrata imenujte predmete ili igračke kako bi naučilo par novih reči. Takođe, zahtevajte od njega da kada nežto traži to i imenuje "Daj vodu". Ukoliko i u narednim mesecima dete ne pokaže napredak u razvoju govora i jezika savetujemo vam da posetite logopeda. Verujemo da nije ništa ozbiljno i da dete treba stimulaciju. Takođe, mislimo da je pogrešno čekati 3. godinu života jer to nije "prekretnica" u razvoju govora i jezika. Lakše je na ranom uzrastu sa par vežbica i saveta usmeriti dete i roditelja ka pravilnom usvajanju govora, te postići dobre rezultate, nego na kasnijem uzrastu korigovati pogrešno naučeno.

Lep pozdravuser posted image
Logopedski Centar LexisPro

(odgovor članu Mimica bg)
Direktna veza do poruke: 117
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
15.1.2014 21:32:14   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: srecica_80

Vezbamo sa njim . Logoped nam napise reci, zada mu domaci( crtanje).Jednom nedeljno ide kod logopeda saradjuje sa njom. Reci iz sveske govori pravilno ali u svakodnevnom govoru te iste reci izgovara nepravilno.Kad ga ispravimo naljuti se.


Negativna reakcija na "kritiku" je česta kod dece. Možete pokušate sa nagradama i pohvalama, ali samo ukoliko pravilno izgovara reči. Koliko vidimo vaše dete je naučilo da izgovara neke glasove pravilno, ali samo u pasivnom kontekstu i sada treba preneti pravilan izgovor u aktivan kontekst. Pravilan izgovor možete vežbati kroz opis priča u slikama, imenovanje predmeta na slikama koje sadrže "kritične glasove", ponavljanjem rečenica, učenjem pesmica, i to onih koje sadrže ove glasove, i na kraju, učenjem brazalica.
Takođe, probajte da razgovarate sa detetom i objasnite mu zašto je važno da izgovara reči pravilno.

Nadamo se da ćete uskoro prevazići izazove.

Srdačnouser posted image

Logopedski Centar LexisPro

(odgovor članu srecica_80)
Direktna veza do poruke: 118
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
30.1.2014 20:34:40   
nina26
Moje dete ima 15m, i u nasoj kuci se govore dva jezika, muz na njegovom(mada cesto ubaci i sa mog jezika reci), a ja naravno na nasem. Ona za sada izgovora i to ponekad 2 reci, 'ja' i 'malo' oba su na ocevom jeziku, ponekad ce reci, ma-ma ili ba-ba, ali kazem ponekad, nece me nikada npr pozvati ili tatu. Razume oba jezika, mozda malo vise moj, jer ja vise provodim vreme sa njom.

E, sad malo sam se zabrinula sto bas slabo prica, pa sam procitala da se neka deca ispod jezika imaju neku resicu ili sta vec, koja se presece, i detetu olaksa govor.

Da li je ovo malo za njen uzrast, ili samo panicim bez razloga?



_____________________________

Od sada slavim Dan Zaljubljenih :)))))

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 119
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
31.1.2014 9:47:00   
Zemunka85
Postovana, jedno pitanjce i od mene. Moja cerka ima 17m. Nije sto je moja, ali zaista jako jako je bistra. Sve upamti iz prvog. Puno puta me i iznenadi. Zna sigurno 5 pesmica od po dve strofe da nastavi tamo gde sam stala Ne postoji predmet za koji ne zna sta je i cemu sluzi. Apsolutno sve radnje ispunjava. Zna 3 slova da prepozna (izgovori), sve zivotinje, boji poprilicno precizno (u okviru predmeta bude zvrljanje) .. i generalno me bas bas bas sve razume. "Problem" - sve, ali sve sto izgovara, izgovara sa prva dva slova. Ali sve. I imena zivotinje, predmeta, pesmice koje sam pominjala .. Umestpo K koristi T (kukuruz - TU) i umesto H F (hleb - FE). Izgovara neke dvoslozne reci, koje cesto koristi mama, tata, baba, dede, fifi i sl .. a sve ostalo sa prva dva slova. Zivotinje sve imitira. Mene zanima kako ja nju da podstaknem da se malo vise potrudi. Nisam ni zabrinuta, niti mi je to problem, jer je sve razumem (naravno, samo ja :D), zanima me, cisto da znam u kom smeru da nastavim da se ponasam. Mi smo posvecene jedna drugoj svih 10h koliko smo zajedno i same i volela bih da dok to traje iskoristim sto vise i uradim sto je vise u mojoj moci. Isto me zanima da li je za njen uzrast normalno da T zameni K i F H, ili se ona to mazi? Ja se s njom ne mazim dok pricam .. pricam normalno, samo jako brzo (inace). Hvala

(odgovor članu nina26)
Direktna veza do poruke: 120
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
4.2.2014 15:33:35   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: nina26

Moje dete ima 15m, i u nasoj kuci se govore dva jezika, muz na njegovom(mada cesto ubaci i sa mog jezika reci), a ja naravno na nasem. Ona za sada izgovora i to ponekad 2 reci, 'ja' i 'malo' oba su na ocevom jeziku, ponekad ce reci, ma-ma ili ba-ba, ali kazem ponekad, nece me nikada npr pozvati ili tatu. Razume oba jezika, mozda malo vise moj, jer ja vise provodim vreme sa njom.

E, sad malo sam se zabrinula sto bas slabo prica, pa sam procitala da se neka deca ispod jezika imaju neku resicu ili sta vec, koja se presece, i detetu olaksa govor.

Da li je ovo malo za njen uzrast, ili samo panicim bez razloga?




Nina,

Dete uzrasta od 12. do 18. meseca bi trebalo da ima aktivan rečnik od 6 do 8 reči. Aktivan zanači da ga koristi u pravilnom kontekstu, tj. da vas doziva rečiju mama. Takođe, trebalo bi da je u stanju da izgovara proste rečenice kada nešto traži kao na primer "daj vo" (daj vodu). Ovo će dete raditi ukoliko vi to zahtevate od njega. Dešava se da roditelji već sve unapred pripreme detetu (hranu, igračke i dr.) tako da ono i nema potrebe da nešto traži ili da vas doziva (komunicira verbalno). Ukoliko je to kod vas slučaj pokušajte da to promenite i "naterate" dete da komunicira sa vama. Igrajte se sa detetom, pričajte mu, čitajte kratke priče, listajte slikovnice sa životinjama i komentarišite. Ovo možete raditi paralelno na dva jezika vi i suprug jer je vaše dete bilingvalno. Samo pokušajte da razgraničite u kojim kontekstima koristite ova dva jezika i držite se toga. Ovo je važno pri usvajanju jezika jer će detetu biti lakše da usvoji dva jezika i neće doći do mešanja reči. Savetujem vam da vaš suprug komunicira sa detetom isključivo na svom jeziku, dok ćete se vi obraćati detetu na svom jeziku.
Što se tiče operacije resice, to se ne radi često. Predpostavljam da niste bili na pregled kod logopeda? Ovo se radi u slučajevima kada deca nisu u stanju da podignu jezik za izgovor pojedinih glasova kao što je glas R. Verujem da je za vaše dete jako rano razmišljati o ovoj opciji. Savetujem vam da radite sa detetom na razvoju govora i jezika radije nego da razmišljate o toj opciji jer se ona primenjuje tako često.

Srdačno,

Logopedski centar LexisPro

(odgovor članu nina26)
Direktna veza do poruke: 121
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
4.2.2014 21:27:19   
nina26

IZVORNA PORUKA: Logoped LexisPro




Dešava se da roditelji već sve unapred pripreme detetu (hranu, igračke i dr.) tako da ono i nema potrebe da nešto traži ili da vas doziva (komunicira verbalno). Ukoliko je to kod vas slučaj pokušajte da to promenite i "naterate" dete da komunicira sa vama.


Prvo da se zahvalim na odgovoruuser posted image

Otrpilike se tako nesto desava kod nas, stim sto ona kada hoce nesto da mi do znanja tako sto pocne kao da stenje 'e,e,e' i pokazuje rukicama. Ja je pitam, 'kazi,mami sta hoces'?, i ona opet samo tako odgovara.Ne znam kako da je nateram da bas pocne da komunicira samnom? Pocne tako dana, da cim me vidi ujutru kada se probudi, da vice 'mama', i to kratko traje i posle nekoliko dana opet nista. Svakodnevno radim sa njom, bas onako kako ste rekli, kroz igru, citajuci knjige, imitirajuci zivotinje..itd.

U slucaju da ne bude napredka, u naredna dva meseca, da li onda da je vodim kod logopeda?

Hvala jos jednom user posted image

_____________________________

Od sada slavim Dan Zaljubljenih :)))))

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 122
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
5.2.2014 21:35:12   
*milica*
Ja ponovo imam pitanje za logopeda. Stefan prica, i to dosta. Problem je u tome sto je poceo da trokira ili muca, ne znam kako to da nazovem?
Hoce nesto da kaze ili kad trazi nesto ponovi vise puta istu rec dok ne "prokine"inda izgovori celu recenicu.
Ne znam da li je to sto zuri da sto vise kaze, jer do skoro nije pricao. Ali znam da kad tako ocne gleda u nas, trazi da svi obratimo paznju kad nam se obraca, i mi to i radimo,naravno. Kao da nije siguran u sebe?
I jos nesto, mislim da sam pisala o tome, a za slucaj da nisam: Kad izgovara recenicu npr Hocu da jedem, on kaze "Hocu jedem ja" "Hocu piskim ja", ispravljamo ga stalno, polako bez vikanja. Svako vece pred spavanje citamo price, on malo slusa, malo se igra sa auticima(mozda je to pogresno).
I za to zamuckivanje mu kazemo "polako Stefane,ne zuri" vise puta...

_____________________________

Stefan i Sofija NASA SRCA DVA NAJDRAZA!!!!


(odgovor članu nina26)
Direktna veza do poruke: 123
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
9.2.2014 18:18:33   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: Zemunka85

Postovana, jedno pitanjce i od mene. Moja cerka ima 17m. Nije sto je moja, ali zaista jako jako je bistra. Sve upamti iz prvog. Puno puta me i iznenadi. Zna sigurno 5 pesmica od po dve strofe da nastavi tamo gde sam stala Ne postoji predmet za koji ne zna sta je i cemu sluzi. Apsolutno sve radnje ispunjava. Zna 3 slova da prepozna (izgovori), sve zivotinje, boji poprilicno precizno (u okviru predmeta bude zvrljanje) .. i generalno me bas bas bas sve razume. "Problem" - sve, ali sve sto izgovara, izgovara sa prva dva slova. Ali sve. I imena zivotinje, predmeta, pesmice koje sam pominjala .. Umestpo K koristi T (kukuruz - TU) i umesto H F (hleb - FE). Izgovara neke dvoslozne reci, koje cesto koristi mama, tata, baba, dede, fifi i sl .. a sve ostalo sa prva dva slova. Zivotinje sve imitira. Mene zanima kako ja nju da podstaknem da se malo vise potrudi. Nisam ni zabrinuta, niti mi je to problem, jer je sve razumem (naravno, samo ja :D), zanima me, cisto da znam u kom smeru da nastavim da se ponasam. Mi smo posvecene jedna drugoj svih 10h koliko smo zajedno i same i volela bih da dok to traje iskoristim sto vise i uradim sto je vise u mojoj moci. Isto me zanima da li je za njen uzrast normalno da T zameni K i F H, ili se ona to mazi? Ja se s njom ne mazim dok pricam .. pricam normalno, samo jako brzo (inace). Hvala


Pokušajte da radite sa detetom na formiranju reči koje su lake za izgovor. To su reči koji se sastoje samo od vokala (a, e, i, o, u) i ploziva (p, b, t, d, k, g). Formirajte reči od dva sloga kao što su buba, baba, beba i dr. ali tako da prilikom izgovora razdvaja ova dva sloga bu-ba jer predpostavljam nije u mogućnosti da izgovori iste zajedno. Verujem da će ih dete vremenom povezati u jednu reč. Takođe, radite na formiranju reči od tri glasa (ide, ode, ima). Sve nove reči koje budete usvajali neka budu jednostavne, tj. ne očekujte da dete izgovara reči koje sadrže glasove teške za izgovor (š, lj, ž i dr.).
Iako ste u stanju da razumete dete, nije preporučljivo da komunicirate na njegovom jeziku. Ovo je važno jer dete može imati pogrešnu sliku da govori pravilno što kasnije može izazvati frustraciju kada uoči da ga ostali ne razumeju.

Srdačno user posted image

(odgovor članu Zemunka85)
Direktna veza do poruke: 124
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
9.2.2014 18:22:15   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: nina26


IZVORNA PORUKA: Logoped LexisPro




Dešava se da roditelji već sve unapred pripreme detetu (hranu, igračke i dr.) tako da ono i nema potrebe da nešto traži ili da vas doziva (komunicira verbalno). Ukoliko je to kod vas slučaj pokušajte da to promenite i "naterate" dete da komunicira sa vama.


Prvo da se zahvalim na odgovoruuser posted image

Otrpilike se tako nesto desava kod nas, stim sto ona kada hoce nesto da mi do znanja tako sto pocne kao da stenje 'e,e,e' i pokazuje rukicama. Ja je pitam, 'kazi,mami sta hoces'?, i ona opet samo tako odgovara.Ne znam kako da je nateram da bas pocne da komunicira samnom? Pocne tako dana, da cim me vidi ujutru kada se probudi, da vice 'mama', i to kratko traje i posle nekoliko dana opet nista. Svakodnevno radim sa njom, bas onako kako ste rekli, kroz igru, citajuci knjige, imitirajuci zivotinje..itd.

U slucaju da ne bude napredka, u naredna dva meseca, da li onda da je vodim kod logopeda?

Hvala jos jednom user posted image


Nina,

Uzimajući u obzir sve što ste ovde napisali savetujem vam da se javite logopedu, ukoliko nema napredka u razvoju govora, za 3 do 4 meseca.

Srdačno user posted image

(odgovor članu nina26)
Direktna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Ko su deca koja nemaju alergije i nisu bol...
Većina nas se sa radošću seća odrastanja, u kojem je igra u blatu i pesku bila svakodenvna aktivnost, a često i vrhunac ...
Pepeljuga ( srpska narodna bajka)
Bajke i pripovetke za decu na Ringeraja.rs



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here