|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 7 8 [9]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
23.12.2014 22:26:14   
Anoniman
hvala puno na odgovoru!

(odgovor članu Brand new mama)
  Direktna veza do poruke: 201
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
31.12.2014 20:44:51   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Logoped LexisPro

Na uzrastu izme]u 2. i 6. meseca dolazi do pojave zvunih glasova M i N, kao i ploziva G, B, D, zatim glasova H, F, V. Dolazi i do blagok podizanja jezika. Karakteristi;no je i prvo povezivanje vokala npr. eau, kao i vokala i konsonanata. Nakon 6. meseca beba počinje da spaja dva različita sloga.
Mislim da je rano da brinete.
Pevajte i razgovarajte sa vašom bebom user posted image

IZVORNA PORUKA: dunja RR


Kada bi beba trebala da intenzivno guguče?
Moj bebac ima 4.5 meseca. Sa neka 3.5 je krenuo da ispušta neke glasiće, ali u zadnje vreme ne guguče.
Ima li razloga da se brinem?




Draga dr. hvala puno na odgovoru.

Sada, sa 6,5 meseci on krešti, bukvalno. Znači izgovara slovo a, recimo, ali kroz kreštanje. Da li je to normalno za ovaj uzrast?
Isto tako, često radi, bbbb, brr, i pritom donju usno uvuče ispod gornje, istovremeno baleći puno.
I treće, kada se buni nešto, ili nas doziva, onda ispušta onako mumlajući, aeuuuuu, ali kao kroz nos, ne znam kako da objasnim, nije čisto u.

To je to za sada.


< Poruku je uredio dunja RR -- 31.12.2014 22:02:25 >


_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 202
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
1.1.2015 9:22:39   
bubulence
drag dr, evo i nas sa pitanjem.
moja cerka ima 3,5 godine. od svog četrnaestog meseca priča kao navijena. i jedno vreme je baš lepo i čisto pricala. medjutim poslednjih meseci joj je slovo č prešlo u c, i meša slova t i k. npr: svetlo=sveklo, metla=mekla, ako joj kažem da je pogresila odmah se ispravi i lepo kaže. inace ima izuzetno bogat rečnik.
naglasila bih i da sam trudna i da ona od kada je postala toga svesna hoće da bude beba, često se mazi, neće sama da se obuče jer kao ne zna itd... da li je moguće da je i ovo faza zbog bebe ili da ipak odemo na pregled?

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 203
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
5.1.2015 15:54:40   
djosla1985
Postovani,
Imam par pitanje....
Imam sina od 20 meseci, jako je dobro i nasmejano dete, i kao beba je bio beba za pozeleti lepo je napredovao ruckao ma sve odlicno. Prohodao sa 14 meseci. Medjutim on sad ima punih 20 meseci i ne prica ni jednu rec sto bi se moglo razumeti nekada kaze mama ili tata baba ali ne da nas zove nego jednostvano tako u svom tom nekom trtljanu da tako kazem nekada izgovori i te reci ali nije svestan da je pozvao mamu ili tatu. Takodje ne pokazuje prsticem sta zeli, ne oponasa zvukove zivotinja niti pokazuje na njih a opet recimo radi neke stvari koje ga niko nije ucio ali on je sam shvatio da to nesto stoji tu, da recimo ogrlica za kucu nosi kuca i stavlja je na nju posto imamo u kuci malu kucu. Zanimam me da li bi trebalo da pocnem da reagujem u smislu da ga vodim kod logopeda ili vec negde...? svi mi kazu da se opustim da je malo lenjiji posto mu je i tata kasno progovorio a i ja sam tek sa dve ipo progovorila ali mene nekako sve to zbunjuje, najvise me je strah sto on eto ni ne pokazuje sta zeli da recimo pokaze prstom na vodu na hranu ne on jednostavno nista ne trazi.

Molim Vas za savet. Pozdrav

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 204
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
11.2.2015 13:36:27   
Kristina88
Pozdrav user posted image
Mene interesuje u do kog uzrasta se tolerise slovo R i L.
Devojcica uskoro puni 3 godine i ne zna da kaze L i R.

Ima li neko iskustva?

Hvala

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 205
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
16.2.2015 18:16:26   
milicicak
Postovana,
Moja devojcica za mesec dana puni 3 godine, od 14 meseci sklapa recenice, ima bogat fond reci i bukvalno usta ne zatvara. Sve glasove izgovara cisto, osim sto je svetlo sveklo a mapa napa, ni jednu drugu rec ne izgovara nepravilno.
U poslednje vreme je pocela da menja e za i, pa je mleko mliiiko, beba biiba (sa sve otezanjem). Ponekad zvuci kao ona stara reklama za Cipiripi. Ispravljamo je svaki put. Da li je to dovoljno ili nam ipak treba pregled kod logopeda?
Hvala najlepse :)

(odgovor članu Kristina88)
Direktna veza do poruke: 206
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
15.9.2015 0:07:01   
marketing RR
Pitanje korisnice:

Postovani,moja cerka ima 21 mesec i prica na "svom"jeziku...da li je to normalno ili treba da potrazimo pomoc ....reci koje izgovara su: gde si,ko je,mama.,tata,nece,da,ne,alo...i to je to molim za savet

(odgovor članu milicicak)
Direktna veza do poruke: 207
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
18.9.2015 19:21:07   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: marketing RR

Pitanje korisnice:

Postovani,moja cerka ima 21 mesec i prica na "svom"jeziku...da li je to normalno ili treba da potrazimo pomoc ....reci koje izgovara su: gde si,ko je,mama.,tata,nece,da,ne,alo...i to je to molim za savet


Poštovana,

Dete staro 2 godine bi trebalo da ima rečnik od oko 300 reči koje će koristiti aktivno.
Moj savet za vas je da ne podržavate ovaj oblik komunikacije i da ne koristite detetov jezik za komunikaciju. Možda, u želji da komunicirate sa detetom, to ponekad radite. Kada dete traži nešto od vas koristeći svoj jezik dajte mu do znanja da ga ne razumete.
Radite sa detetom na govoru tako što ćete pričati priče i učiti pesmice. Ukoliko se ovakva komunikacija nastavi i posle 2. rođendana, a dete ne usvaja nove reči i ne razvija komunikaciju sa socijalnom sredinom javite se logopedu.

Srdačno,

Lexis centar

(odgovor članu marketing RR)
Direktna veza do poruke: 208
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
28.9.2015 15:46:49   
dunja RR

Moj bebac (15 meseci) još nije
izgovorio niti jednu smislenu reč, još uvek samo brblja. Inače, nosio
je kaišiće za kukove pa zbog toga malo kasni i sa hodanjem, za sada
stoji na nogicama ali je još daleko od prohodavanja. Pišem vam i to
jer možda postoji veza između pokreta i govora ...

Da li imate neku preporuku?

Inače, uglavnom je tokom dana sa mnom (najviše) i tatom, i to je to,
nemamo bake deke tu oko nas. I da navedem još i da još uvek sisa,
jako je vezan za mene. Ja planiram da polako ukidam sisanje ali mi za
sada slabo ide jer je baš emotivac po tom pitanju. Voli da se igra
sam, i kada mu pokazujem recimo mace, kuce u knjižicama uz izgovor
"maca" "kuca", on to ne konstatuje već uzima knjižicu i nastavlju igru
sam. Mislim da čitanje priča ne bi imalo smisla jer me prosto na tom
polju ignoriše. Kada pokušam da se približim i igram se sa njim,
pričam, on odmah skače na mene i traži sisu.



Izvinite na opširnosti i unapred vam hvala :)

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 209
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
28.9.2015 15:48:48   
marketing RR

Kratko ću objasniti šta bi dete do 18. meseca trebalo da "usvoji".
Što se tiče senzomotornog razvoja dete bi već trebalo da hoda i da puže četvoronoške uz stepenice, stavlja kocku na kocku ili loptu u čašu, žvrlja po hartiji, lista knjigu. Kada je govor u pitanju do 18. meseca većina dece ima aktivan rečnik od par reči (mama, tata...), razume jednostavne naloge (dođi, idemo) i npr. na zahtev pokazuje delove tela (pokaži nonu-noga). Na emocionalnom planu deca već imitiraju da bi nasmejali okolinu, prave pantomimu u ogledalu, pokazuje prstom kada nešto hoće...

Na osnovu informacija koje ste mi dali, čini se da je Vaše dete malo nezrelije od vršnjaka, ali ne značajno. Ovo sve možete da popravite i nadoknadite.
Prvo, ojačajte mišiće govornih organa tako što ćete dati detetu malo čvršću hranu (npr. koru hleba) da žvaće (ne mora nužno da guta i pojede, cilj je da ojača vilicu, jezik i nepce žvaćući), igrajte se oblizivanja, plaželja, coktanja, imitacije konjski kas i dr. Napravite plan kako ćete početi da ukidate dojenje. Znam da je teško ali dete mora da očvrsne, biće bolje za njega.
Drugo, pričajte! Zvuči šašavo, ali sve što da radite u prisustvu deteta opisujte-Sada idemo napolje, samo da mama uzme kišobran...Ovo je kao da razgovarate sami sa sobom ali ćete, sigurna sam, ubrzo dobiti feedback :-)
Nemojte očekivati da dete odmah kaže kuca već ga učite da kaže av-av.
Pevajte pesmice umesto pričanje priča. Pesmice kao npr. taši-taši i slične koje će zahtevati da dete aplaudira, te time učestvuje u komunikaciji (samo neverbalno na početku).
Kada govorite detetu sedite preko puta njega i gledajte ga u oči i lice kako bi moglo da vidi šta vi radite, te imitira pokrete vaših govornih organa.
Motorika je važna. Valjajte se na podu, dobacijte loptom, dajte detetu da hvata, uzima, prevrće predmete u rukama kako krupne, tako i sitne predmete. Pustite ga da žvrlja debelim bojicama po tabli (papiru). Možete da idete i na bazen.
Što više uključivanja deteta u socijalnu interakciju sa ostalom decom, ali i sa odraslima. Park, igraonica ili upis u jaslice (razmislite o tome). Odvojite dete povremeno na par sati od Vas i supruga. Neka provede jedan do dva sata sa npr. Vašom prijateljicom koja ima dete, Vi ponudite da pričuvate njeno dete.
Ovo su samo neke od ideje.

Ovim ćete pokriti sve elemente razvoja - govor, motoriku, socijalizaciju i emocije.

Nadam se da sam pomogla.

Lexis centar

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 210
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
28.9.2015 15:57:10   
mila83
Odlican tekst i saveti ! Imam vec dvoje starije dece,ali malo sam se podsetila kako sad sa mojom trecom smizlom ! Teodora je napunila godinu dana, zna desetak reci da ponovi ,i njihovo znacenje.Jos ne hoda samostalno,ali zna tasi tasi,bravo, i pozdrav cao uz mahanje. I zanimljivije su joj pesmice,lepo reaguje na ritam.Za price nije preterano zainteresovana,uglavnom samo okrece strane ili gleda slike. Jos nismo poceli sa zvrljanjem ,probacemo. Kockice smao rusi,nista od slaganja jos user posted image
Hvala na korisnim savetima i informacijama !

_____________________________

Šta je najljepše na svijetu? Upita dijete majku jedno veče. - Ti dok spavaš.- Zašto?-- Ti si jedina moja istina o kojoj ne razmišljam i dok te gledam kako spavaš znam da je to jedina slika na svijetu koja oslikava mir koji mi treba da bih bila sretna.

(odgovor članu marketing RR)
Direktna veza do poruke: 211
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
28.9.2015 16:25:49   
dunja RR
Još jednom da se zahvalim na sjajnim savetima, dobila sam ih putem maila od Lexis centra, ali sam želela da podelim sa ostalim mamama, verujem da će još nekom koristiti.

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu mila83)
Direktna veza do poruke: 212
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
8.11.2015 11:20:09   
Zemunka85
Dobar dan,
imam pitanje vezano za kumica. On ima 3,4god. Po meni je on jedno izuzetno pametno dete. Mnogo prica i mnogo brzo prica.
Kada ga slusam, odmah je primetno da ne izgovara sva slova dobro. Roditelji mu nikada nisu tepali, niti se maziki kroz pricu.
Pre neki dan je bio logoped u vrticu. Koliko vidimo izvestaj je poprilicno los. Ja kao (samo) kuma :D nisam primetila toliko nepravilnosti u njegovom govoru, sem sto ta slova ne izgovara lepo, ali on tooooliko prica i tooooliko brzo da ga i ne razume uvek sve.

Izvestaj je sledeci:
Primenom skale za procenu psihofizickog razvoja utvrdjeno je da verbalna produkcija odstupa odnormi predvidjenih uzrastom u okvir fonetskog i gramatickog nivoa. U leksickom fondu pretezno koristi imenice, glagole, prideve i predloge. Nije usvojio adekvatnu aktivnu upotrebu slozene mnozine i nekih zamenica. Fonemski sluh uredan. Tokom opisa slike (Strip prica) spontano koristi iskaz od 3 do 4 reci.
Primenom Globalnog artikulacionog testa utvrdjeno je da izgovor glasova odstupa po tipu distorzije-interdentalni izgovor glasova C, Ć, Č, S, Š, Z i Ž, kao i supstitucija LJ i R.

Misljenje: Neophodan je rad na razvoju gramatickih kategorija, kao i na izgradnji i automatizaciji glasova,

Zamolila bih Vas da mi na prostijem jeziku objasnite kako za pocetak da oni vezbaju kod kuce sa njim.
Hvala

< Poruku je uredio Zemunka85 -- 8.11.2015 11:25:28 >

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 213
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
20.1.2016 15:12:04   
ivannna
Postovana,

cerkica je krenula u vrtic sa 2 god i 9 m,nije uopste tada pravila probleme niti je plakala,od tada je proslo 4,5 meseca i odbija da prica u vrticu a izvan njega prica sasvim normalno,kad je pitam zasto nece da prica kaze da se stidi,inace vaspitacice su rekle da to i dalje shvataju kao adaptaciju,jedan dan je pricala ali kad nije smela jer je bilo vreme spavanja i zamajavala je i drugu decu pa ju je vaspitacica izgrdila i od tada vise ne prica,a primetila sam i da se u poslednje vreme stidi i na ulici kad vidi nepoznatog coveka i u liftu kada neko udje
citala sam da je moguce da se radi o selektivnom mutizmu,koji su koraci,sa kim treba da se posavetujemo,sta treba da uradimo?
hvala puno

< Poruku je uredio ivannna -- 20.1.2016 15:27:33 >

(odgovor članu Zemunka85)
Direktna veza do poruke: 214
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
29.3.2016 12:51:17   
mama krava
Dobar dan...imala bih jedno pitanje...

Moj sin koji ima 2.5 godine je nedavno baaaaš počeo da priča. Onako cele rečenice, razgovor i td. Ono što primećujem je da gla S izgovara sa jezikom izmedju zuba i da glas R ili ne izgovala ili umesto njega izgovara L i V i da meša glasove V i L. Umesto V ponekad izgovara H?!!!

Moje je pitanje da li je to veliki problem i da li treba da uključimo logopeda?

Unapred zahvalna

< Poruku je uredio mama krava -- 29.3.2016 12:52:10 >

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 215
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
26.11.2017 18:30:27   
Anck Su Nmaun
Jel ova tema jos aktivna???

(odgovor članu mama krava)
Direktna veza do poruke: 216
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
26.11.2017 18:37:30   
Anck Su Nmaun
Sad citam u nazad ovo sto je Dunja postavila. I odgovor koji je dobila od strucnjaka.
V ima 18 meseci , i sve od navedenog radi. Pokazuje gde je glava, gde je nos, oko. Tapse, voli da mu citam i da pevamo. Zna da donese patike kad negde krenemo ili kad mu kazem nesto da donese ili ostavi i sl.
Ide u vrtic , znaci sa vrsnjacima je dosta . Pored toga kuci ima dve seke koje stalno pricaju, tako da nam toga ne manjka user posted image
Ali govor sem mama , tata i to vise onako u prazno kako bih rekla. Ne obraca se meni mama vec nekako sam za sebe.
Sve mu je nana ili ne. Pokaze prstom sta trazi i kaze nana user posted image to mu je uglavnom voda.
I starija cerka je kasnije progovorila ali opet, ne znam vise kako da ga podstaknem da prica.



< Poruku je uredio Anck Su Nmaun -- 26.11.2017 18:39:11 >

(odgovor članu Anck Su Nmaun)
Direktna veza do poruke: 217
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
27.11.2017 10:39:24   
Sanjica26 RR
Anck, nemamo vise logopeda na Ringeraji.

_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu Anck Su Nmaun)
Direktna veza do poruke: 218
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
27.11.2017 10:44:54   
Anck Su Nmaun
Pa nema veze mozemo mi izmedju sebe da caskamo na tu temu.

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 219
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
13.3.2018 22:38:48   
Vasijeq
Dobro vece, moja beba je u 9 meseci rekao baba i mama, I sada sa 10 meseci je skroz to izgubio, vec dve nedelje stagnacija, ni to ne ponavlja a nema ni novih reci. Da nemate mozda neki savet, iskustvo kako podstaci bebu u tom uzrastu da progovori? Hvala najlepse.

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 220
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
25.3.2018 23:08:42   
Mici17
Postovanja,
Moja cerka ima 2 godine i meseca dana. Izlozena je uticaju tri jezika( zivimo u inostranstvu). Govori samo neke osnovne reci mama, tata, halo, no I oponasa zvukove zivotinje. Odlicno se igra, sklapa puzzle, odaziva na ime,reaguje na odlazak/dolazim I slicno. Medjutim kada kaze neku rec, to bùde jednom I kada mi ponovimo ona ne zelim vise da odgovori. Kada gledamo slikovnice s zivotinjama ona pomno slusa I prsticom pokazuje sve sto zeli da joj izgovorim, ali ne ponavlja. Razume kada joj kazem dodji, sedi, da nesto ne sme, Da zatvori vrata, izadje,medjutim nekad imam utisak da vise razume, Ali sto bi rekli iskulira me.:) Doktora sam pitala kaze posto odrasta u bilingualnoj sredini nije alarmantno I da joj pruzimo jos vremena. Ja kao i svaka majka brinem puno..Koji je Vas savet?

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 221
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 7 8 [9]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 7 8 [9]
Idi na:







HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...
MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...



image
tacatic
Živi i zdravi svi bili i uz Pharmalife proizvode se svi lepo izlečili, kao i mi.
Fitobalm smo kupili odmah po izlasku iz porodilišta i koristim ga i danas nakon tri godine, uvek kad je pri kraju kupujem novi da bude pri ruci. Sirup sa cinkom IMMuno smo koristili sa navršenih godinu dana, sve je tako brzo prošlo, zbog povratka na posao i polaska u vrtić želela sam da pomognem svom detetu i ojačam mu imunitet, da nas malo zaobiđu virusi, mislim da je jako dobar sirup i da nam je dosta pomogao. Da li imma veze ili ne, jako brzo smo prešli na adaptirano mleko, puno problema sa stolicom i Isilax nam je takođe bio preko potreban, takvo olakšanje, znaju mame koje su imale problema kod dece. Sve pohvale sa naše strane, a da ne zaboravim i Apis Gola sprej za grlo, najbolji i najukusniji i olakšanje nakon prvog prskanja, lakše se guta i diše! Hvala sto ste tu za nas!  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here