|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
11.12.2012 12:06:12   
Kalisi

IZVORNA PORUKA: jole82

Posto nije tema..necu detaljisati ali treba napomenuti sledece:
Epiduralna i spinalna anestezija NIJE jedno te isto!


Nije isto u smislu da se epidural dozira da bi porodilja mogla da oseti napone.
Pitala sam doktorku u sali da li je to epidural koji se daje i na porođaju i ona je rekla da jeste (ona to zove peridualna anestezija) i da se ona tako 2 puta porodila.
Tako da znam šta pričam.

(odgovor članu jole82)
Direktna veza do poruke: 201
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
11.12.2012 12:21:54   
Tiziana
Brkas malo pojmove!!!

POSTOJE TRI VRSTE REGIONALNE ANESTEZIJE
1. Spinalna - metoda koja se najčešće koristi. Može se primeniti i kod planiranih i kod
hitnih carskih rezova. Živci i kičmena moždina koji prenose osećaje iz donjih delova
vašeg tela (kao i nalog mišićima da se pokreću ) nalaze se u omotaču koji je ispunjen tečnošću unutar vaše kičme. Lokalni anestetik unosi se u tu tečnost, koristeći pri tome veoma tanku iglu. Spinalna anestezija nastupa brzo sa malom dozom anestetika.
2. Epiduralna - tanka plastična cevčica ili kateter postavlja se izvan omotača ispunjenog tečnošću, pored živaca koji prenose bol iz materice. Epiduralna anestezija se često koristi za olakšanje bola u porođaju koristeći rastvor lokalnog anestetika male koncentracije. Ako je potrebno da se uradi carski rez može se epiduralna analgezija pojačati dajući anestetički rastvor veće koncentracije. U epiduralnoj anesteziji potrebna je veća doza lokalnog anestetika nego u spinalnoj i treba duže vremena da bi nastupilo dejstvo. Vaša epiduralna anestezija se može dodatno pojačati ako je potrebno dodavanjem anestetika kroz epiduralni kateter.
3. Kombinovana spinalno - epiduralna (CSE) - kombinacija prethodne dve vrste anestezije. Spinalna se može koristiti za carski rez . Epiduralna se može koristiti kada je porebno dodati više anestetika i kada treba otkloniti bolove posle operacije.
OPŠTA ANESTEZIJA
Ako za carski rez dobijete opštu anesteziju, bićete uspavani. Danas se opšta anestezija koristi ređe. Može biti neophodna u nekim hitnim stanjima, ili ako postoji neki razlog zbog kojeg je regionalna anestezija neodgovarajuća, ili ukoliko želite da spavate za vreme operacije.

Text skinus sa sajta klinike Narodni Front.


A i bila sam prisutna kad je dr.Pastar objasnjavao pacijentkinji koju su spremali za c.rez koje vrste anestezije postoje i koju on preporucuje. Rekao je da preporucuje epiduralnu,ako nesto podje po zlu za 10 sekundi uspavljuje porodilju,a NE preporucuje spinalni jer posle nje mora odredjeni br sati da se lezi na ledjima,baz nekog mrdanja,porodilja cesto ima glavobolje i sl.

Dakle to su dve poptuno razlicite anestezije!

(odgovor članu Kalisi)
Direktna veza do poruke: 202
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
11.12.2012 12:30:14   
jole82
Kalisi prvo procitaj pravila foruma, da ih ne bi krsila..ovo nije tema o razlici izmedju te 2 vrste anestezije, vec se tema drugacije zove...
Tako da necemo sad ovde o anatomiji CNS-a i njegovim meningama - ovojnicama (dura mater, pia mater i arachnoidea mater) i gde se plasira kanila/kateter za epiduralnu i periduralnu analgeziju, razlici u dozi analgetika/anestetika i brzini njohovog delovanja...doktorka sigurno nije imala vremena, niti je njen posao da ti detaljno objasnjava, ali i sama mozes da uocis razliku izmedju dva naziva... EPIdural i PERIdural...Uostalom ove dve vrste anestezije mogu i da se kombinuju!
Tako da zbog drugih korisnica ovog foruma/teme te molim da u buduce ne pricas stvari napamet ili dajes interpretaciju necega, onako kako si ti to shvatila(ocito pogresno), pod izgovorom "znam sta pricam", kad je ocigledno da nisi upucena.
Pozdrav! user posted image


< Poruku je uredio jole82 -- 11.12.2012 12:36:27 >


_____________________________

Enyoj the silence!

(odgovor članu Kalisi)
Direktna veza do poruke: 203
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
11.12.2012 13:35:20   
Tiziana
Ja se izvinjavam ako krsim pravila foruma,ali uvek se iznerviram kad neko napise nesto tako neprovereno i istripuje gomilu zena koje citaju! A ja sam se podrobno inforisala pre prvog porodjaj o ovoj temi jer je beba bila karlicno i postojala je mogucnost carskog pa da znam sta me ceka. tada sam i usla na sajt Fronta i citala o tipovima anestezije,.

Ovde prekidam i jos jednom se izvinjavam ako sam krsila neka pravila!

(odgovor članu jole82)
Direktna veza do poruke: 204
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
11.12.2012 16:56:48   
ivannna
hvala vam na informacijama!
sada znam sta je sta i izvinjavam se sto sam sve ovo zapocela,mada mislim da ce znaciti svim devojkama koje kao ja nisu znale da razlike ipak postoje i da to nije jedno te isto

(odgovor članu Tiziana)
Direktna veza do poruke: 205
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
11.12.2012 18:31:40   
Maslacak15

IZVORNA PORUKA: Kalisi


Zbog toga što se daje u kičmu mora 7 sati mirno da se leži, da se ne podiže glava jer su kažu jaki bolovi u leđima i glavi, gotovo neizdrživi ako se toga ne pridržavate.



Ovo je tip postova koji samo sire uznemirenost i paniku. Hvala Tiziani i Joletu 82 sto su pojasnile pojmove, pa to vise necu objasnjavati. Samo da kazem, da sam ja primila CSE, znaci kombinovani spinal+ epidural za postoperativni menadzment bolova. Samo davanje nije bilo neprijatnije od injekcija antibiotika koje sam dobijala kao dete u straznjicu u dispanzeru doma zdravlja. Stvarno nista specijalno. Spinal je popustio par sati posle porodjaja, lezala sam samo 2 sata u sok sobi gde su pracene vitalne funkcije i odmah prebacena na odeljenje/ normalnu sobu zajedno sa bebom. Nisam morala striktno da lezim, tj bilo mi je podignuto uzglavlje od prvog momenta. Nisam imala ludacke glavobolje ni vrtoglavice ni ostale stvari koje kazu. Naravno rana je bolela, prvo ustajanje je bilo neprijatno, ali sve u normalnim i ocekivanim okvirima. Posto se ovde prakticno svi carski rade u spinalu, opsta je bas izuzetak, znam bar cetiri zene koje su se porodile i nijedna nije imala lose iskustvo. Prema tome, pricajte ono sto definitivno znate, a ne sirenje carsijskih poluistina koje samo plase trudnice.

(odgovor članu Kalisi)
Direktna veza do poruke: 206
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
12.12.2012 11:31:41   
Tiziana
Ma samo malo da se mucne glavom.Ako su spinal i epidural isto,kako se posle spinala lezi nepomicno na ledjima itd, a zene koje se porode prirodno sa epdirualom ustaju 2h posle porodjaja!
Zatvaram ovu raspravu,ali neka se zene informisu malo i gugluju ono sto ih zanima,moze se naci pregrst sturcnih clanaka koji zaista lepo objasnjavaju sve sto ih zanima!

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 207
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
17.4.2013 1:25:45   
World
da li neko nakon spinalne anestezije imao bolove u ledjima?
ja danima nisam mogla skoro nikako hodati od neizdrzivih bolova, ranu nisam osjetila, ali zato su me ledja ubijala.. jedino kako sam mogla da izdrzim je bilo da lezim mirno na ledjima... proslo je vec vise od 4 mjeseca od porodjaja, a jos uvijek imam problema... user posted image
pokusavam da utvrdim da li to ima ikakve veze sa anestezijom, ili bi mi tako bilo i da sam se prirodno porodila...

_____________________________

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.

(odgovor članu Tiziana)
Direktna veza do poruke: 208
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
17.4.2013 6:46:47   
serpica
Jao World bas mi je zao i sad se plasim,jer sam i ja htela da se porodim sa spinalnom.Maslacak se tako porodila pre par dana ona ce ti objasniti bolje,mada ja mislim da ne bi trebalo da te bole ledja bar ne toliko dugo.
I ja sam htela neka bliza uputsva za spinal jer sam oba puta bila pod totalnom i bas sam je tesko podnela.Zelim ti brz oporavak.

< Poruku je uredio serpica -- 17.4.2013 6:47:54 >

(odgovor članu World)
Direktna veza do poruke: 209
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
19.4.2013 12:03:36   
World
Serpice, ne znam da li je od spinala, ali mene je i ranije mucio jedan prsljen, a izgleda da se sad samo pogorsalo... moracu to da snimim nekad pa da vidim u kakvom je stanju.. user posted image

_____________________________

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.

(odgovor članu serpica)
Direktna veza do poruke: 210
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
19.4.2013 12:37:38   
Trcosava
World, ako će malo da te uteši (i tebe Šerpice) mene su znala krsta da boluckaju. Jeste da nisam išla na spinal, ja sam se porađala uz epi, ali kapiram da to nije mnogo različito. Možda tebe World zeza taj odavno, a ovo samo dodatno pojačalo.

_____________________________

I flunked anger management! }:->



(odgovor članu World)
Direktna veza do poruke: 211
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
19.4.2013 12:45:14   
mica0
ja sam se porodila sa spinalnom na carski i evo kako je moje iskustvo, anesteziolog je radio dugo godina na Malti. nakon sto me je ubo u kicmu anestezija je prosla nakon 4 h i to postepeno, lezala sam na jastuku, kicma me niej uopste bolela, niti to mesto, jedino mi je rekao da ne podizem glavu tj, da ustajem, ali da mogu normalno da je okrecem levo, desno, zbog eventualnih glavobolja, ustala sam 20h posle intervencije i bilo mi je mnogo bolje nakon 10min ustajanja. Sestra se razdrala sto ustajem zbog spinala, jer sam bila jedina medju 5 zena koja je uzela spinala, a onda je usao anesteziolog i rekao da nema potrebe da lezim, imam sva pozitivna iskustva u vezi sa njim

(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 212
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
2.5.2013 7:50:02   
serpica
Mico drago mi je da si lepo prosla,i ja se nadam da u Nisu to rade strucno i da ce sve da bude ok ako se odlucim za spinal..Pozdrav

(odgovor članu mica0)
Direktna veza do poruke: 213
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
2.5.2013 18:26:34   
vukosava
IZVORNA PORUKA: World

da li neko nakon spinalne anestezije imao bolove u ledjima?
ja danima nisam mogla skoro nikako hodati od neizdrzivih bolova, ranu nisam osjetila, ali zato su me ledja ubijala.. jedino kako sam mogla da izdrzim je bilo da lezim mirno na ledjima... proslo je vec vise od 4 mjeseca od porodjaja, a jos uvijek imam problema... user posted image
pokusavam da utvrdim da li to ima ikakve veze sa anestezijom, ili bi mi tako bilo i da sam se prirodno porodila...


Ja jesam. Danima me bolela ledja i imala sam ogromnu modricu na ledjima.

A hodala sam odmah nakon porodjaja otisla sam do bebina sobe cim me je droga pustila. Nogu pred nogu, pritisnute rane ali sam otisla. Ko her flik


< Poruku je uredio vukosava -- 2.5.2013 18:27:00 >

(odgovor članu World)
Direktna veza do poruke: 214
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
3.5.2013 9:32:52   
Maslacak15
Serpice,

Stvarno nema razloga da se plasis spinala. U principu, nazapadu se i radi spinalna anestezija dominantno kao preferirana metoda za carski, zato sto je manje rizicna od opste anestezije. E sad naravno ima uvek slucajeva da zene imaju neke sporedne pojave, svaki organizam drugacije podnosi, ali ima grozno neprijatnih iskustava i sa opstom, teskog budjenja, mucnina, glavobolja itd... I po meni mislim da je velika prednost to sto sa spinalom zaista prisustvujes rodjenju deteta i ne propustas trenutak prvog placa.
Ja bih kao sto sam pisala spinal najtoplije preporucila, sa anestezijom oba puta nisam imala bas nikakvih problema, a jedinu nus pojavu koju sam imala bio je svrab po licu tokom operacije pa sam morala da se ceskamuser posted image .

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 215
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
14.6.2013 10:15:45   
minnica
Ja radim CR sledeći petak i još uvek nisam odlučila šta da radim za anesteziju. Volela bih da probam sa spinalnom, jer mi je prethodni bio u totalu, ali nisam sigurna kako ću podneti. Prošli put sam se baš uplašila te atmosfere u sali dok me nisu uspavali, a sa druge strane, psihološki bi mi bilo lakše da znam da mi je beba dobro i da je vidim.

_____________________________

No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 216
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
14.6.2013 11:53:16   
Peace*
Rekao je da preporucuje epiduralnu,ako nesto podje po zlu za 10 sekundi uspavljuje porodilju,a NE preporucuje spinalni jer posle nje mora odredjeni br sati da se lezi na ledjima,baz nekog mrdanja,porodilja cesto ima glavobolje i sl.


Ja sam se drugi put porodila u spinalu i rekli su mi da ako nešto krene po zlu mogu da me uvedu u total za 10 sec. I da, meni niko nije rekao da ležim nepomično, mada nisam ustajala nekih 12 sati, ali se jesam pomerala levo - desno.

minnice, ja predlažem spinal. Probaj. Osećaj je čudan, emocije su čudne... ma sasvim druga priča od totala.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu jole82)
Direktna veza do poruke: 217
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
14.6.2013 11:58:19   
minnica
Tome više naginjem. Jedna koleginica je isto radila total, pa spinal i kaže da je lakše podnela drugi put.

_____________________________

No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 218
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
14.6.2013 12:24:24   
Peace*
Hm. Ja ne bih baš tako rekla, ali sam ipak za spinal.

Naime, ja sam se posle prvog cr brže oporavila. Ali tu treba uzeti u obzir dosta faktora: godine, prethodni umor ako već imaš jedno dete, pa i povratak kući kada to prvo dete ne želiš da se oseća zapostavljeno (posle prvog si tada legla da odmoriš, a posle drugog se baviš prvim detetom). Pa i to da više nije prvi već drugi CR.

Jednostavno mislim da se u tom kontextu ne može porediti. Bilo bi uporedivo kada bi se dva put porađala prvi put u različitim anestezijama. user posted image

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu minnica)
Direktna veza do poruke: 219
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
14.6.2013 12:58:07   
minnica

IZVORNA PORUKA: Peace*
Jednostavno mislim da se u tom kontextu ne može porediti. Bilo bi uporedivo kada bi se dva put porađala prvi put u različitim anestezijama. user posted image


Naravno. Potpuno se slažem da uslovi nikako ne mogu biti isti, no ipak mislim da ću i ja probati taj spinal, pa ako ništa drugo, da mogu da pričam na tu temu. user posted image

_____________________________

No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 220
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
14.6.2013 13:02:33   
Peace*
Kada bih rađala treće, išla bih u spinal.

Eto, to je moj najiskreniji stav. user posted image

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu minnica)
Direktna veza do poruke: 221
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
14.6.2013 13:05:44   
minnica
Hvala ti puno. user posted image Najviše mi znače iskustva žena koje su probale i jedno i drugo.

_____________________________

No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 222
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
17.6.2013 8:42:28   
jocajaca
World vidim da si iz Banja Luke pa me interesuje(pošto sam se privi put porodila cr a pa će vjerovato da me ponovo tako porađaju) ko ti je bio anesteziolog na porodu, pa da se unaprijed raspitam šta se može uraditi.
Hvala ti!

(odgovor članu World)
Direktna veza do poruke: 223
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
17.6.2013 11:01:54   
World
joco, ja nisam jurila anesteziologa nego je bio ko se potrefio, uglavnom zato sto su me nabrzaka poslali na carski.. ovaj sto je bio se preziva skoric, ali bio je jos neki, ne znam da li je segrt ili sta, nije bas ljubazan... ovaj skoric je super lik... mozda malo bolje da se raspitas kod svog ginekologa?

_____________________________

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.

(odgovor članu jocajaca)
Direktna veza do poruke: 224
   RE: Carski rez sa spinalnom anestezijom
17.6.2013 12:34:58   
jocajaca
Hvala ti! Tako sam i mislila da se dogovorim sa svojim gin.i da ga pitam za savjet, pošto definitivno žalim, ako već budem morala na carski, da to bude uz spinal.

(odgovor članu World)
Direktna veza do poruke: 225
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće je znak da postoji mogući problem.
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here