RE: Visok prolaktin (PRL) (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


Maslacak15 -> RE: Visok prolaktin (PRL) (9.11.2012 9:11:57)

Zdravo Cecana [sm=smiley1.gif]
Pa ne znam da li da prestanes skroz, ali ja sam bila na dozi od samo pola tablete jednom nedeljno! I to mi je ocigledno bilo dovoljno. Nikad ga nisam kontrolisala ali sam odmah zatrudnela. Prokonsultuj se sa doktorkom. Puno te pozdravljam[sm=smiley31.gif]




*Maki* -> RE: Visok prolaktin (PRL) (9.11.2012 14:32:29)

Ja samo mogu da kazem ono sto mi je Dr rekao a to je da ako je nizak,treba da se malo smanji terpija. Ja sam na bromokriptinu on kosta oko 300 din a odmah je spustio prl i sada je sve ok,nemam nikakve tegobe zbog tog leka.Nemoj da brines verovatno ce ti malo smanjiti dizu leka :) Ljub




Cecana -> RE: Visok prolaktin (PRL) (9.11.2012 18:32:09)

Hvala vam na odgovoru.Zakazala dam dr. u utorak pa cemo videti.

Ja Bromokriptin ne podnosim,imala sam mucnine,vrtoglavice,na kraju panicni napad,tako da mi je prepisan Dostinex koji ni ne osetim da sam ga popila.




zece -> RE: Visok prolaktin (PRL) (25.11.2012 22:18:11)

jas sum nova i sum od makedonija sakam da ve prasam za dnevniot profil za visok nprolaktin kako se prave prasuvam bidejki i jas imam visok prolaktin




*Maki* -> RE: Visok prolaktin (PRL) (27.11.2012 13:55:07)

IZVORNA PORUKA: zece

jas sum nova i sum od makedonija sakam da ve prasam za dnevniot profil za visok nprolaktin kako se prave prasuvam bidejki i jas imam visok prolaktin


Draga Zece,dobrodošla! :)

Ako sam te dobro razumela pitaš kako se radi dnevni profil prolaktina?

Pretpostavljam da mozes uraditi u drzavnoj ustanovi u tvom gradu,pa moras da odes do ginekologa koji ce ti napisati mali uput upravo za dnevni profil koji se radi tako što se uzima uzorak krvi 3 puta u toku dana u odredjenom vremenu na primer u 8h, 13h, 17h kako bi se proverilo variranje prolaktina u toku dana. On moze u jednom delu dana da bude dobar a u drugom da skace i da bude iznad vrednosti. Ako si duso nekada proverila prolaktin i ako je on povecan idi kod ginekologa i zamoli da uradis dnevni profil jer se na osnovu toga odredjuje terapija. Ja sam na primer na terapji bromokriptinom,pijem cetvrtinu ujutro i uvece jer kada sam proveravala videlo se da je tada vrednost prl iznad dozvoljene vrednosti. Cak je neko vreme uvece bio daleko visi nego ujutro pa sam imala terapiju od cetvrtine tabletice ujutro a polovine uvece,znaci terapija se odredjuje na osnovu tih vrednosti.

Takodje mora se postaviti igla u ruku kako te ne bi bockali 3 puta,ta igla se zove kanila,bromila..ima vise naziva, i treba se postaviti najmanje pola sata pre prvog vadjenja krvi jer i sam strah i neugodnost od postavljanja igle moze da podigne prolaktin (hormon stresa).

Nadam se da sam pomogla i da mozes da razumes :)




zece -> RE: Visok prolaktin (PRL) (27.11.2012 17:29:21)

da da fala ti mnogu imam jas praveno i magnetna rezonansa na hipofiza i stitna zlezda imam ispituvano 7 godini se boram so sterilitetot i mojot maz ima astenozoospermmija samo toa uste go nemam napraveno dneven profil na prolaktinot




*Maki* -> RE: Visok prolaktin (PRL) (28.11.2012 10:55:15)

Zece draga a kolika ti je vrednost prolaktina bila kada si proveravala? Zaboravila sam da ti kazem da prolaktin mozes da proveracas bilo kog dana ciklusa,jedino on od polnih hormona nije vezan sa danima ciklusa.




Cecana -> RE: Visok prolaktin (PRL) (28.11.2012 19:23:37)

Ja sam bila juce kod dr. na kontroli i ostavila mi je Dostinex 2 puta nedeljno po pola tablete.
Kaze da ne moze da mi prepise manju dozu i da je dobro da je prolaktin sto nizi(na poslednjoj kontroli mi je prolaktin bio oko 20,pre terapije dostinexom 760)




*Maki* -> RE: Visok prolaktin (PRL) (29.11.2012 11:20:19)

Cecana ja ne bih da ti unosim pometnju draga ali savetovala bih ti da razgovaras sa jos nekim lekarom. Vrednosti prolaktina ispod granice dozvoljenog takodje nisu dobre,ne znam zasto je problem da uzmes manju dozu pa da se proveri opet dnevni profil posle 2 nedelje od te terapije jer meni su se rezultati prl poboljsavali tj. zahtevalo je manju terapiju posle odredjenog vremena koriscenja iste. Prvo sam bila na terapiji od cetvrtine tabletice ujutro i polovine uvece,pa kada smo videli da je rezultat dobar smanjili su mi vecernju dozu isto na cetvrtinu,kad sam proverila kasnije prl bio je u granicama normale. Ne treba se igrati sa tim,ipak ti lekovi uticu na rad hipofize i ne treba tako olako sve shvatati

Nadam se da ce ti i naša Maslačikić odgovoriti,ljubim te




Jole84 -> RE: Visok prolaktin (PRL) (29.11.2012 11:27:40)

Cecana i ja isto mislim kao Maki,sećam se da mi je jedna doktorka naglasila da nikako ne sme da padne ispod donje granice. Uradi ti ipak na svoju ruku,ako već oni ne smatraju da treba,čisto da budeš mirne glave,mi prolaktinke smo uvek u nekom strahu [sm=smiley29.gif] [sm=smiley31.gif]
Maki moja [sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif]




novanada -> RE: Visok prolaktin (PRL) (29.11.2012 19:07:00)

Molim za pomoć, da li je neka od Vas koristil Bromokriptin? Krenula sam sa ispitivanjima zbog nemogućnosti začeća, prolaktin mi je 650, a referentna vrednost u toj labotaroriji je 520. Pored toga TSH je 1,81. Doktorka kaže da bi on trebao biti negde oko 2.
Da li znate išta o ovome?




Maslacak15 -> RE: Visok prolaktin (PRL) (29.11.2012 20:13:48)

novanada,
TSH je ok ispod dva je. A da, prolaktin je previsok i bromakriptin bi trebalo brzo da ti pomogne. Nema veze sto je malo iznad granice i 520 je puno. Granice ne treba shvatati bas bukvalno, to je orijentaciono dato i nekoj zeni moze da smeta vec na 450 a drugog 550 da bude ok. Ali obicno je kod zena koje nemaju problem prolaktin nizi, ne prelazi 300. Tako da ako imas problema da zatrudnis nema razloga da oklevas da ga spustis.
Cecana ne znam stvarno, to je malo neispitana oblast koja je minimalna doza prolaktina koja je dovoljna za normalno funkcionisanje. Ako se ciklus nije poremetio, a ti normalno ovuliras, mozes da nastavis isti rezim kao sto ti je rekla doktorka. Ali iskreno ne znam sto nece da te malo smanji, to je opet iz kategorije "svaki doktor ima svoje principe". Kao sto sam spomenula ja sam ga pila samo jednom nedeljno ( polovinu) i bilo je dovoljno. Njikad nisam kontrolisiala efekat, koliko je zapravo pao.




novanada -> RE: Visok prolaktin (PRL) (29.11.2012 21:30:32)

Hvala Maslačak i bila bih zahvalna ako znaš nešto o TSH. Doktorkina preporuka je daon bude negde oko 2. Da li to može biti uzrok (TSH = 1,81) poteškoća začeća.




Maslacak15 -> RE: Visok prolaktin (PRL) (29.11.2012 21:35:53)

Novanado,
Ne znam sto je spominjala 1,8 je bolje nego 2. Sto je nizi to je bolje. Ne valja da je bas prenizak ali 1,8 je super TSH. Tako da stitna deluje OK.




Cecana -> RE: Visok prolaktin (PRL) (29.11.2012 21:53:56)

Hvala vam devojke na odgovoru.
I meni se cini da je mogla da mi smanji dozu,ja sam mislila da ga sama malo smanjim tako sto cu ga piti na 5 dana po pola tablete,da ne bude da sam ga prepolovila,vac samo malo razredila.




*Maki* -> RE: Visok prolaktin (PRL) (30.11.2012 17:49:49)

Novanada,evo ja pijem bromokiptin vec godinama zbog visokog prolaktina,a bio je uvecan 10 puta vise od normalne vrednosti,spustio ga je na normalnu vrednost posle mesec dana terapije.

Cecana,popricaj sa jos nekim doktorom ako si u mogucnosti,dobro je cuti jos neko misljenje :) Ljubim te

Jole moje[sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif]




novanada -> RE: Visok prolaktin (PRL) (30.11.2012 19:14:54)

Hvala devojke...[sm=smiley1.gif]




Verolina -> RE: Visok prolaktin (PRL) (1.12.2012 8:10:02)


IZVORNA PORUKA: Maslacak15

Novanado,
Ne znam sto je spominjala 1,8 je bolje nego 2. Sto je nizi to je bolje. Ne valja da je bas prenizak ali 1,8 je super TSH. Tako da stitna deluje OK.

Maslacak, moj TSH je 1.2
Je l' to prenisko?




mine -> RE: Visok prolaktin (PRL) (5.12.2012 11:03:52)

Verolina,
ma kakvi prenisko. U idealnom si opsegu za[sm=nosecka.gif]. Bez brige.




Jole84 -> RE: Visok prolaktin (PRL) (12.12.2012 23:59:55)

Ne znam gde bih mogla o ovome,tema ne postoji,ali ipak je vezano za prolaktin. Radila sam MR hipofize i imam mikroadenom od 4mm. Baš sam uplašena,blago rečeno. Videću sutra šta doktorka kaže ali se nadam najboljem. Valjda su to male mere koje jača doza bromokriptina može da ubije.
Jel imala neka slično iskustvo? [sm=smiley13.gif]




mine -> RE: Visok prolaktin (PRL) (13.12.2012 9:50:10)

Dok je mikro..super. Nije ovo strasno. ne znam koji lek pijes i koliki ti je prolaktin?
Bromokriptin moze da ga "ubije" ali malo jaca doza koja se malo teze i podnosi, mada kako ko.
Bromokriptinu treba malo vise vremena dok je dostinex delotvorniji, sa manje nuspojava ali i dosta dosta skuplji.
Ne brini ti oko ovog...mala je to velicina, samo redovno kontrolisi..[sm=smiley1.gif]
IZVORNA PORUKA: Jole84

Ne znam gde bih mogla o ovome,tema ne postoji,ali ipak je vezano za prolaktin. Radila sam MR hipofize i imam mikroadenom od 4mm. Baš sam uplašena,blago rečeno. Videću sutra šta doktorka kaže ali se nadam najboljem. Valjda su to male mere koje jača doza bromokriptina može da ubije.
Jel imala neka slično iskustvo? [sm=smiley13.gif]





Jole84 -> RE: Visok prolaktin (PRL) (13.12.2012 18:04:57)

Mine,pijem bromokriptin polovinu ujutru,uveče celu-već duže vreme i ne smeta mi.Pitala sam za dostinex ali su mi rekli da se on prepisuje samo onima koji ne podnose bromokriptin,a kod mene on deluje. Sada mi je prl 132,odličan je. Danas me je doktorka utešila,za godinu dana magnet radi kontrole,a s terapijom da ne prestajem,nije mi pojačala. Bitno da nije strašno,rekla je da ne brinem [sm=smiley1.gif] i da...njeno mišljenje je da i kad zatrudnim nastavim s lekom,a neki doktori koje sam pitala imaju mišljenje da se odmah prestaje,tako da sam tu u nedoumici.




Verolina -> RE: Visok prolaktin (PRL) (13.12.2012 18:06:50)


IZVORNA PORUKA: mine

Verolina,
ma kakvi prenisko. U idealnom si opsegu za[sm=nosecka.gif]. Bez brige.

[sm=smiley31.gif]




mine -> RE: Visok prolaktin (PRL) (14.12.2012 10:19:34)

Odlicno. Bromokriptin kada pijes mozes da ga nastavis i u trudnoci a dostinex se odmah prekida, tako da slusaj ti svoju dr. Zna sta radi [sm=smiley1.gif]. Eto nema straha. Cak ti i nije jaka doza sada a odlicna mu je vrednost. [sm=bravo.gif]
IZVORNA PORUKA: Jole84

Mine,pijem bromokriptin polovinu ujutru,uveče celu-već duže vreme i ne smeta mi.Pitala sam za dostinex ali su mi rekli da se on prepisuje samo onima koji ne podnose bromokriptin,a kod mene on deluje. Sada mi je prl 132,odličan je. Danas me je doktorka utešila,za godinu dana magnet radi kontrole,a s terapijom da ne prestajem,nije mi pojačala. Bitno da nije strašno,rekla je da ne brinem [sm=smiley1.gif] i da...njeno mišljenje je da i kad zatrudnim nastavim s lekom,a neki doktori koje sam pitala imaju mišljenje da se odmah prestaje,tako da sam tu u nedoumici.





Jole84 -> RE: Visok prolaktin (PRL) (14.12.2012 10:41:44)

Hvala ti Mine [sm=smiley31.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  14 15 [16] 17 18   Sledeća stranica >   >>