Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


Anoniman -> Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (2.2.2009 13:25:44)

gina je u Blizanačkoj temi napisala nešto super(!!!), pa sam potražila temu i shvatila da je nemamo ili ja nisam sposobna da je nađem.

Prvo ginin post, a onda molim neku svežiju trudnicu, ili mamu, da napiše i kako to funkcioniše kada se rodi samo jedna beba.

gina:
Kod nas je porodiljsko za blizance 12 meseci i 100% plate se dobija. Ukoliko je neko od dece 3. dete kao kod mene, onda imam pravo na 24 meseca porodiljskog bolovanja sa 100% plate. Sada sam na obicnom bolovanju zbog odrzavanja trudnoce i drzava placa 65% od plate.




maša -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (7.2.2009 11:11:05)

Trudničko bolovanje (ili održavanje trudnoće) država i dalje plaća 65% ( u beogradu  su na nivou grada našli sredstva da "doture" do 100% [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]), a porodiljsko se plaća 100% (bez toplog obroka i troškova za put, naravno) 12 meseci, računajući od 28 dana pre termina porođaja.




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (18.2.2009 12:12:25)

Da povežem teme: Roditeljski dodatak KLIK




rivana26 -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (23.2.2009 15:51:26)

Ja imam jedno pitanje,a to je da li moze lekar u domu zdravlja da mi pravi problem kod otvaranja trudnickog bolovanja,s obzirom da trudnocu vodim u Visegradskoj a njemu samo donosim izvestaj.Sad trenutno koristim godisnji odmor i krajem meseca mi treba bolovanje a on mi bas ne deluje siguran u toj odluci,a pored svega ja radim na veoma rizicnom radnom mestu a to je rad sa autisticnom decom!
[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (25.2.2009 9:24:52)

Ne bi trebalo da ti pravi problem. U najgorem slučaju može tražiti da te i on pregleda, i proceni da li ti zaista treba bolovanje, a ako ti imaš razlog za bolovanje, mislim da nema mesta strahu.

Ja sam trudnoću vodila kod privatnog lekara. Kada mi je ona napisala da mi treba održavanje trudnoće, morala sam kod državnog lekara. Otišla sam, otvorila karton, dala lekarki to što mi je privatni lekar napisao, a ona je bez pregleda, bez ičega ispisala održavanje trudnoće.




rivana26 -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (25.2.2009 18:03:14)

Hvala ti puno na podrsci,videcemo u ponedeljak kako ce mo proci!!![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (25.2.2009 19:14:10)

IZVORNA PORUKA: hedonist

Sudeci po svemu, nista od 100°% plate za vreme porodiljskog bolovanja-bar ne za nas iz NS-a.... i to su smanjili na 65 % .Uzas! Jako sam ljuta, ne znam kako ih nije sramota! Bitno da u budzetu ima para da se placaju kojekakvi " pevaci". Za sat vremena vriske i po 100E za N.godinu dobijaju. Ako isprebijate nekoga pa to jos uradite u inostranstvu-bice para da se plate vase greske, ali ako se kojim slucajem porodite u zemlji u kojoj je inace nizak natalitet-smanjice vam platu-valjda da bi imali kesa za delikvente




Maya21 -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (25.2.2009 21:26:27)

Ja sam sad u rebusu... Kada racunaju 100% od plate? Zadnjih 3 meseca? A ja sam na odrzavanju trudnoce od 5. meseca... Znaci li to da ce racunati 100% od onih 65%[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Ne razumem, ne radi mi mozak bas[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] prava sam [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/nosecka.gif[/image]
Tasho, bilo ko HELP [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley9.gif[/image]




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (25.2.2009 21:31:07)

Moram sada da idem da kupam Luku... a nisam sigurna, pa da ne lupetam. Ako ne večeras, moždikaću ujutru pa ću ti napisati. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 9:08:28)

Sada sam zbunjena.

Maša je gore napisala 12 meseci porodiljskog (računajući od 28 dana pred termin) dobija se 100% (bez toplog obroka)... a znam da je ona na porodiljskom, pa valjda žena zna koliko dobija...

A ovo što je hedonist napisala... jel to neka nova informacija hedonist? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




hedonist -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 11:18:34)

Da, to su rekli pre neki dan na vestima. Zbog ekonomske krize, za vreme trajanja porodiljskog odsustva nece se dobijati 100% plate, vec 65%. Samo ce one porodilje koje su u BG-u i Jagodini dobijati 100% jer ce im grad donirati razliku.Gleda se prosek poslednja 3 meseca , sto znaci da ako budes na odrzavanju trudnoce skroz do porodjaja ,neces dobijati 65°% od redovne plate vec 65% od plate koju si dobijala za vreme odrzavanja trudnoce. Npr ako ti je plata 40.000,  sad posto si na odrzavanju dobijas 65% od toga , a to je 26.000 sto znaci da ces za vreme porodiljskog dobijati 65°% od 26.000 a to je 16.900-Nadam se da sam dobro objasnila...




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 11:21:42)

Shvatila sam te, ali jesi ti sigurna da ako sam bila na održavanju i primala 26000, da se gleda prosek onoga što sam DOBIJALA a ne onoga što stvarno JESTE, odnosno da i na porodiljskom ostaje cifra 26000? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

Uh ala sam upetljala.




hedonist -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 11:35:20)

Ja sam trenutno na odrzavanju trudnoce i posto radim kod sebe u firmi , knjigovodja me je savetovao da ne otvaram bolovanje upravo iz tog razloga-oni gledaju prosek poslednja tri meseca koliko  smo primili plate. Bar tako je ona meni objasnila...




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 11:42:22)

evo ja da se malo ubacim, jer bas sad resavam tu papirologiju za trudnicko i socijalno.
Prosek o kom pricate kad otvorite trudnicko (ne porodiljsko) se uzima na osnovu plata koje ste primale PRE odlaska na bolovanje, i na osnovu svih plata u firmi, ne samo prema vasoj plati. U prosek se NIKAKO ne obracunava iznos uplata koje ste primile po otvorenom bolovanju. Tacno je da je 65%, medjutim ostalih 35% dotira grad (nazalost to vazi za Beograd, ne znam za druge gradove) i samim tim se prima 100% iznosa naknade za trudnicko. I to vazi od 1.marta, ako je neko primio do sad samo 65%, od sad ce primati 100%.
Za porodiljsko jos nisam sigurna koliko traje, tako da necu davati dezinformacije, dok  ne saznam pouzdano.
Nadam se da sam neke nedoumice resila... znam koliko to moze da ubije u pojam. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/angel.gif[/image]




hedonist -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 11:48:43)

Meni sada nista nije jasno ! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Znaci li to da sam mogla otvoriti trudnicko i da to ne bi uticalo na porodiljsko?




MERYEN -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 11:55:25)

Ovako :
Bolovanje trudnicko=65% [od 100% ukupnog primanja u zadnja 3 meseca]

Porodiljsko bolovanje= 100%[od proseka zadnja 3 meseca dok ste radile,dakle ako ste radile pa otisle na bolovanje racuna se period kad ste radile,ili ako ste u pocetku bile na bolovanju pa nastavile sa radom do porodjaja racuna se zadnja tri meseca ta koja ste radile,pa jos ako vam je poslodavac korektan i razuman pa vam povaca platu ili vam uplati veca primanja u ta tri meseca,on nista naravno ne gubi a cini jedno dobro delo npr plata vam je bila 20.000din.on vam uplati 3 plate po 35.000din.i vi narednih godinu dana primate 35.000din.,ako je tece dete onda naredne 2 god.,samo dobra volja i sve je ok.]




MERYEN -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 11:56:47)

IZVORNA PORUKA: hedonist

Meni sada nista nije jasno ! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  Znaci li to da sam mogla otvoriti trudnicko i da to ne bi uticalo na porodiljsko?


Naravno da ne bi uticalo,lepo sam objasnila detaljno procitaj.




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 12:06:10)

Članak objavljen 26. febrauara 2009. u novosti.rs

Trudničko odsustvo teško za kasu

BEOGRAD - Nema mogućosti da se koriguje odredba Zakona o zdravstvenom osiguranju, prema kojoj se od 1. januara ove godine za trudničko bolovanje isplaćuje nadoknada u visini 65 odsto plate - kategoričan je profesor dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja u Vladi Srbije.
- Briga o povećanju nataliteta svakako mora da bude prioritet našeg društva, ali populaciona politika ne može da bude samo problem Fonda za zdravstveno osiguranje - kaže prof. dr Tomica Milosavljević. - U tome moraju da učestvuju sve snage društva. Bolovanje u iznosu 65 odsto plate, koliko sada dobijaju trudnice, isto je kao i za najteže bolesnike. Trudnice koje nisu zaposlene nemaju ovu vrstu podrške. Porodiljsko odsustvo je i dalje godinu dana u iznosu 100 odsto plate. Ovi uslovi su i dalje bolji nego u mnogim razvijenim zemljama Evrope - Nemačkoj, Austriji, Holandiji.
Koliko je smanjivanje nadoknade za trudničko bolovanje sa 80 na 65 odsto bilo nužan potez u smanjivanju troškova u zdravstvu? U Srbiji svaka četvrta trudnica iz medicinskih razloga mora da održava trudnoću! Od ukupno 78.000 žena koje su se porodile prošle godine, 19.000 je bilo na trudničkom bolovanju. U Ministarstvu zdravlja izračunali su da je to preveliki trošak za zdravstvenu kasu, pogotovo što mnoge trudnice već na samom početku trudnoće odu na bolovanje.
Računica trudnica je nešto drugačija: Samo jedan od lekova za održavanje trudnoće košta gotovo 2.500 dinara, a na to valja dodati izdatke za analize, folnu kiselinu, vitamine, minerale, tablete gvožđa, koje mnoge trudnice zbog anemije moraju da uzimaju. Kada se sve sabere, ispada da se u Srbiji, gde bračni par u proseku ima 0,9 dece, mnogo priča o "beloj kugi", a malo radi na podizanju nataliteta. Roditeljski dodatak uveden od 1. juna 2002. godine za drugo, treće i četvrto dete, i isplaćivan jednokratno, od 1. januara ove godine deli se u 24 jednake mesečne rate. Kad prinova stigne u kuću rate ne pomažu mnogo, jer za bebu štošta mora da se nabavi odjednom, a za prvi paket najneophodnijih potrepština za novorođenče valja odvojiti oko 40.000 dinara. Prvo dete koje je prethodnim Zakonom o finansijskoj pomoći porodicama sa decom bilo preskočeno, sada jednokratno dobija 20.000 dinara. Za drugo dete roditeljski dodatak je 76.981 dinar ili po 3.207 u 24 rate. Za treće 138.560 (rata 5.773), a za četvrto 184.745 (rata 7.697).

Porodiljsko

IAKO je smanjivanje trudničkog bolovanja nepopularna mera, mi još, u odnosu na neke mnogo bogatije zemlje od naše, možemo da se pohvalimo prilično dugim "porodiljskim stažom". Kod nas on traje godinu dana i plaća se 100 odsto, a u Austriji i Belgiji porodiljsko odsustvo je 16 nedelja, i za to vreme porodilja prima 82 odsto plate.
U Kanadi porodiljsko je 15 nedelja, a nadoknada 55 odsto. U Finskoj porodilja sa posla odsustvuje tri meseca, a za to vreme prima 80 odsto plate.
 




hedonist -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 12:07:45)

Ok, izgleda da sam ja pogresno informisana , samo moram proveriti zasto mi je savetovano da ne otvaram trudnicko... Imamo loseg knjigovodju [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 12:10:06)

A nego šta ti je savetovao? Godišnji?




hedonist -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 12:14:18)

Ne radim , a dobijam 100% plate-to mogu jer sam u porodicnoj firmi svoje familije, a sve to da bih navodno za vreme porodiljskog dobijala pun iznos na koji sam prijavljena




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 12:37:25)

Copy iz teme roditeljski dodatak:

IZVORNA PORUKA: Jeca RR

trudničko je 65% plate, a porodiljsko 100%. i tako do januara, valjda, a onda ce biti oba 100. ali jadac je sto ide neto plate...znaci prvo ti odbiju, ako imas, topli obrok, regres...pa na to 65% [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]


IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Porodiljsko je kada se porodiš. Trudničko je... onih 28dana pred termin??? A održavanje trudnoće sve pre toga...???


IZVORNA PORUKA: Jeca RR

Porodiljsko kreće 28 dana pre termina porođaja i traje 365 dana. Trudničko je sve pre toga tj trudničko je isto što i održavanje trudnoće


IZVORNA PORUKA: MERYEN

Ovako,ja sam bila na trudnickom i to je 65% plate dobijas s'tim sto ti odbiju sve moguce pocev od toplog obroka,preko prevoza i cega jos si imao mimo plate a ulazilo ti je u platu i jos ako ti je kao meni plata prijavljena kao neka smesna cifra pa da ne poverujes ja za 2 meseca dobila 24300 din.posto je kasnilo mnogo onda su mi po dva meseca isplacivali a bila sam svega 4 meseca na bolovanju od prilike i za to sam se borila sama da mi plate.
Zadnja 3 meseca sam zakljucila bolovanje i uplacivali su mi realnu platu od 50000 din,posto se za porodiljsko gleda prosek zadnje 3 plate,termin mi je 26.10.ja sam na porodiljskom od 01.10.predaje se kad se porodis sva dokumenta sa izvodom iz knjige rodjenih detetovim u pio i kod nas se sad ceka 15 dana a ako poznajes nekoga cekas 1 dan i radovno primas narednih god. dana,s'tim sto poslodavac uplacuje prvu platu i oni mu to odmah sutradan refundiraju.
Kazu da od 2009.i porodiljksko i trudnicko bice 100% placeno.
O ovome sam pisala u temi rad u firmi i trudnica.




Jeca* -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 13:10:34)

E ovako. Ja radim u jednoj velikoj firmi u Beogradu koja doslovce postuje zakon i sve radi bas onako kako je propisano (toliko da nas ponekad nerviraju [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]). Objasnicu vam onako kako je to meni racunovodja iz moje firme objasnila, a tako mi se zaista i uplacuje sve vreme. Znači:

- održavanje trudnoće je 65% NETO plate, znači plate koju je firma prijavila da vas isplaćuje. Nema tu prosek zadnje 3 plate. Vi morate biti, po zakonu, prijavljeni na jednu sumu novca koju primate svakog meseca. Neto plata je plata na koju ste prijavljeni i od koje se odbije topli obrok i regres. U Beogradu se markica za gradski prevoz ne odbija (ja je i dalje dobijam). Ne znam kako je to u drugim gradovima, ali sasvim je logično jer i trudnica mora da se vozi prevozom, ako nema drugu soluciju!!!
- bolovanje počinje danom kada odlučujete da se povučete sa posla i narednih 30 dana ste još uvek na teretu firme, a nakon toga morate sa uputom lekara na komisiju i od tog trenutka vam kreće održavanje trudnoće koje vam plaća država odnosno tih famoznih 65% (ne ulazim sad u to da li neki gradovi dotiraju do 100%).
- održavanje trudnoće može trajati najkasnije do 28 dana pre termina porođaja. Odlazite na komisiju, oni vide u papirima vašeg lekara kada vam je termin i daju vam uput da vam od tog i tog datuma počinje porodiljsko.
- porodiljsko traje 12 meseci. Znači najverovatnije, ako ste se  porodili oko termina, morate početi da radite 4 nedelje pre 1. rodjendana vašeg deteta (osim ako ne uspete da produžite porodiljsko bolovanje)
- porodiljsko bolovanje se plaća 100% NETO plate. Znači odbije se opet topli obrok, regres (moja plata je recimo umanjena za otprilike 13000 u odnosu na onu koju sam primala dok sam radila, a dobijam i markicu za prevoz i dalje)
- meni su isplate bile redovne. Zaista ne mogu da se požalim na naše socijalno. Prvih meseci su bile oko 15-og u mesecu, najčešće 11., mislim samo jednom 18., a poslednja 2 meseca su mi isplaćivali i ranije, oko 5.-6. u mesecu




Anoniman -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 13:16:07)

IZVORNA PORUKA: Jeca RR


- održavanje trudnoće je 65% NETO plate, znači plate koju je firma prijavila da vas isplaćuje. Nema tu prosek zadnje 3 plate. Vi morate biti, po zakonu, prijavljeni na jednu sumu novca koju primate svakog meseca. Neto plata je plata na koju ste prijavljeni i od koje se odbije topli obrok i regres.


A ako mi je visina plate u ugovoru određena u eurima a isplaćuje se u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan isplate?




Jeca* -> RE: Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena (26.2.2009 13:18:27)

Pretpostavljam! Tako ti verujem i inače isplaćuju platu, pa bi taj sistem poštovalo i socijalno




Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>