Rendgen u trudnoci (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porođaj



Poruka


Verus -> Rendgen u trudnoci (26.10.2009 18:49:04)

Da li ste imali rendgensko snimanje pluca ili zuba u trudnoci?  Ili pak pre nego sto ste zatrudneli? Koja su vasa iskustva?  Sta su vam lekari rekli u vezi toga?
Sve na ovu temu....




Anoniman -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 18:50:52)



e draga uze mi tastaturu iz ruku! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]  htedoh da otvorim temu. superiška![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




indy_25 -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 19:01:22)

http://www.trudnoca.net/forum/viewtopic.php?f=12&t=15977&st=0&sk=t&sd=a




MASHKA -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 19:01:50)

evo jednog zanimljivog texta:

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=147&Show=676




kackica -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 19:22:34)

Tema je bas skakljiva, jer su misljenja raz;icita, ja npr.radim na uredjaju sa zatvorenim jonizujucim zracenjima, i zbog toga imam preglede na institutu za nuklearne nauke u Vinci, bitno je i to reci da ti rengen uredjaji ne zrace ako su ispravni naravno one koji rade na njima jer imaju zastitu. To snimanje je vec druga prica mada ni ovo sto ja radim nije bezazleno. Ja mislim da bi najbolji odgovor na sve nedoumice dao neki dobar radiolog, jer su to krupne stvari i nije se igrati. Jedino sa cim se slazem je to da ako je plod bas mali i ako je ozracen on verovatno ne bi preziveo. 




indy_25 -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 19:26:55)

pa ja kad sam radila bilo je mozda svega nekoliko dana poslije ovulacije citajuci po drugim forumima da se nesto trebalo lose desiti desilo bi se do sada ustvari na pocetku trudnoce a ja cak i osjetim svoju bebu i sve je u redu na Uz i srce kuca itd samo se plasim da to ne ostavlja neke posljedice kasnije kad se beba rodi neke anomalije itd.




kackica -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 19:32:04)

Ne znam koliko si trudna ali mozes da radis testove





indy_25 -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 19:34:17)

14 nedjelja i 4 dana a koji testovi se rade za to?




Brisani korisnik -> [Obrisana poruka] (26.10.2009 19:34:51)

[Sadržaj poruke je obrisan]




kackica -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 19:39:00)

Rengensko snimanje tela ne bi trebalo, ali ako jeste probaj uraditi triple test, koji se radi na neke sindrome koji su doduse genetski ali mislim da moze pokazati eventualno ostecenje ploda. Ako dolazisi u Bg mogla bi se posavetovati sa nekim radiologom iz Vince ili Vma 




indy_25 -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 19:49:55)

Joj ja sam u Holandiji ali svakako cu reci svojoj dr da sam snimala pluca nisam joj cak to ni rekla jer nisam znala dali je to opasno. pa cemo vidjeti sta ce ona reci.




kackica -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 20:16:06)

Svakako ce ti dr dati najbolji odgovor, i sretno bice to jedna divna beka[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/nosecka.gif[/image]




prase -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 20:25:22)

Ja sam (ne znajući da sam trudna 10-ak dana) išla na rentgensko snimanje kičme i to iz anfasa i profila, pa još baš donji deo kičme. Dakle, slikanje dva puta a u stomaku ono što će jednog dana biti Uroš.

Kada sam ustanovila trudnoću i preračunala da sam bila već trudna kada sam snimala kičmu, prestravila sam se. Pretražila sam internet, iščitala sve što sam mogla da iščitam i jedino što sam našla jeste da je opasno rentgentsko snimanje u trudnoći u 2. trimestru a u 1. i 3. kao nije.

Ginekolog mi je rekao otprilike isto što sam pročitala na internetu, da se prema do sada sprovedenim statističkim istraživanjima jedino verovatnoća da će beba imati leukemiju povećava sa 1 na 2 promila.

Uzgred budi rečeno, moju mamu su pred kraj trudnoće snimali baš da bi videli nas unutra, kako stojimo - nije bilo ultrazvuka, a u blizanačkoj trudnoći mora da se zna gde je koja beba pre nego što porođaj krene. I tako...

Na kraju, ono što svi kažu jeste da je beba do 8. nedelje potpuno zaštićena od toga šta radi luda mama, valjda je tako Bog sredio, da ne snosi posledice od nečega što smo radile ne znajući za [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/duda.gif[/image]. Neki eto kažu da treba izbegavati i one prolaze na aerodromima, koji skeniraju da li imamo ključeve u džepovima, ja nisam ni to zaobišla, putovala sam službeno i prošla security na jedno 6 aerodroma sve dok nisam znala za trudnoću.




2002m -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 20:25:23)

mogu samo da vam kazem da je isto tako prosla i moja drugarica.Godinama je pokusavala da zatrudni sa drugim detetom i nije joj palo na pamet da je[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/nosecka.gif[/image].Imala je rengen pluca, decak sada ima tri godine  ziv i zdrav.Samo je morala da radi dosta analiza da budu 100% sigurni da je sve u redu.




Markovicka -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 20:55:46)

Ja sam vec pisala o mom slucaju...ali eto da spomenem i ovde. Ja sam radila rendgen creva, to je najvece moguce zracenje  i geneticar u tom slucaju uvek preporucuje abortus. Mi smo istrajali jer je UZ bio dobar, uradili sve analize i evo cekamo nasu dusicu. Ispostavilo se da u to vreme jos nije doslo do formiranja zametka, ajajna celija i spermic su preziveli. Jedino zabrinjava jos rizik od kancera kasnije, ali mis smo isli tom logikom- ko jos moze kome garantovati da nece oboleti od raka? S tim rizikom svi zivimo.




indy_25 -> RE: Rendgen u trudnoci (26.10.2009 21:06:57)

znaci povecan je rizik za dobijanje leukemije ili raka  pu pu pu kada se djete rodi kada se radi rtg u trudnoci.




Anoniman -> RE: Rendgen u trudnoci (27.10.2009 8:45:10)

IZVORNA PORUKA: gagi

Rendgen nijedan nije dozvoljen trudnicama da se rade .Ja kada sam bila trudna i kada me je zaboleo zub morala sam da ga slikam niko mi nije hteo da ga slika.Tako da definitivno trudnicama je zabranjen.[sm=smiley1.gif]


Ja sam snimala zube (celu vilicu...ono što se vrti oko glave) u trudnoći, stomak se već video. Stavili su mi kecelju onu, i niko mi nije rekao ništa: ni ginekolog (kojoj sam posle rekla da sam bila), ni zubar, ni teta koja snima zube.




Trcosava -> RE: Rendgen u trudnoci (27.10.2009 8:49:24)

izgleda da su mišljenja lekara i zubara različita

i ja sam trebala da snimam umnjak, pitali me jel sam trudna, ja rekla ne znam (sa bivšim, radili na bebi) kaže ona, onda nećemo da snimamo, prvo sačekaj da dobiješ pa onda dođi da snimamo. Isto to mi je rekao i moj zubar




LillyT -> RE: Rendgen u trudnoci (27.10.2009 8:55:38)

Hm, to mu dodje kao i anestezija u trudnoci (lokalna). U principu, rendgen zraci, ali postoje zastite. Snimanje zuba nije tako strasno, ali kazu da ako nije hitno, treba izbegavati (izbegavati ne znaci i ne raditi). Moja drugarica nije htela da snima pluca, iako postoje sve moguce zastite. U principu, ako nije hitno, mozda je bolje i izbegavati. 




Trcosava -> RE: Rendgen u trudnoci (27.10.2009 8:59:00)

hm, da malo offtopic, ali kad pomenu anesteziju, meni moja ginekologinja rekla da smem da primim anesteziju za zub u trudnoći, iako mi je moj bivši rekao da kao ne bi trebalo




Anoniman -> RE: Rendgen u trudnoci (27.10.2009 9:01:19)

IZVORNA PORUKA: LillyT

Hm, to mu dodje kao i anestezija u trudnoci (lokalna).


I lokalnu anesteziju su mi davali zubari.




LillyT -> RE: Rendgen u trudnoci (27.10.2009 9:38:06)

Upravo to, jedan kaze jedno, drugi kaze drugo, a ti budi pametna.....Ja mislim da je sve stvar poverenja i da se uvek poslusa onaj dr u koga imate poverenja.




Nanica1 -> RE: Rendgen u trudnoci (27.10.2009 10:15:21)

Ja sam snimala zub kada jos nisam znala da sam trudna! A mozda tada jos nije ni doslo do oplodnje, ko bi ga znao, bas nezgodan datum je bio... Mada, ja pretpostavljam da bi doslo do pobacaja jer i ako sam bila trudna, to je bila jako mala trudnoca- svega par dana! Uopste se nisam ni opterecivala time, zaboravila sam cak i da spomenem svojoj dr a isto tako i geneticarki! Radila sam AC i sve je ok, UZ je svaki do sada bio u redu tako da ja nisam zabrinuta! A ona nagadjanja oko tumora i sl. me isto netangiraju- jer danas mozes da pazis na svaki detalj a da ipak obolis a neko ko se kriticno ponasa celo vreme ne mora da oboli!




kackica -> RE: Rendgen u trudnoci (27.10.2009 11:48:30)

Prase ta metal detektorska vrata rade na principu magneta, tjs. detektuju metal i samo metal sto znaci da ne zrace, to je moj delokrug rada, tako da mi se desavalo da se trudnice bune sto prolaze kroz ista jer im je dr/ rekao koji uzgred budi receno ne zna sta prica/, da je to stetno, ljudi koji rade u njima bi umirali kao ribe van vode. Skoro uvek se trudnicama izadje  u susret zbog psiholoskog efekta, jer je nervoza gora 100 puta od bilo kojih md vrata. Smesno




gagins -> RE: Rendgen u trudnoci (29.10.2009 8:32:43)

Evo i ja da dodam moje iskusto.Vodila sam cerku u deciju bolnicu na ORL,kabinet za RTG je u istoj cekaonici samo sa druge strane gde su poredjane stolice.Ja sam cak tri puta bila i sedela kraj vrata od RTG kabineta ne razmisljajuci(Iako sam znala da sam trudna) o mogucnosti zracenja.Da ne spominjem da sam tamo svaki put provela po par sati jer su guzve nenormalne.Iako sam bila samo ispred kabineta sada me salju kod geneticara,verovatno ce i na plodovu vodu(cega se plasim do besvesti,u prvoj trudnoci sam odbila da je radim),mada su mi svi osim mog lekara rekli da napolju nema sanse da mi bude nesto,jer su to zraci ogranicenog dejstva.Da naglasim da svaki put kada je neko usao  u kabinet na snimanje vrata zakljucavali,verovatno da ih neko ne bi otvarao za vreme samog snimanja.Tako ja sad zivim u strahu da li je sa bebom sve ok,ja sam uverena da jeste ali kad ti neko ubaci crv sumnje,ne mozes mirno da spavas.




Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>