Kršteno ime (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> U očekivanju (deteta) >> Imena



Poruka


emicaa -> Kršteno ime (13.10.2016 16:01:04)

u drugoj temi spomenusmo krsteno ime,posto nemamo takvu temu evo jedna [sm=smiley1.gif]
Kako ste birale krsteno ime,nisam bas upucena kako to ide.
Ja sam mislila da Davidu na krstenju dodam i ime Milan jer je on rodjen na dan kad mi je ujak poginuo a on se zvao Milan.Moze li uopse duplo ime




Sanjalicaaa -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 17:01:04)

Ja o tome ne znam ništa. Nas na krštenju nisu ni pitali niti nam rekli koja su im krštena imena [sm=zmeden.gif]




emicaa -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 17:04:28)

kad smo krstili Teodoru pop je pitao kako se zove,mi rekli a on upisao i to je bilo to.Sad me bas zanima kako to sve ide




isidora88 -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 17:30:54)

ja nemam pojma kako to ide, ja sam se krstila sa 21 godinom i nista me pop nije pitao niti rekao... nemam pojma gde mi je krstenica[sm=zmeden.gif]




choopa choops -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 17:54:29)

Kršteno ime djetetovo može da bude bilo koje ime koje izaberete. Može da bude svjetovno (ono koje stemu vec dali), a ne mora. Ja sam planirala da djeci dam drugačije kršteno ime, ali kad smo dogovarali za krštenje sve smo nešto zbrzali i nisam pitala, pa mi je poslije bilo glupo da na samom krštenju to pominjem tako da su im krštena imena i svjetovna. Maloj ću možda dati odvojeno kad se bude krstila.

Inače, kažu stari da je to davanje različitog imena kao da se zaštiti dijete od zla, jer se smatra da će na krštenju biti prisutni samo kumovi i bliži koji djetetu i žele samo dobro i normalno je da mu znaju pravo-kršteno ime, a da ostali ne znaju. Tako sam bar ja čula, je li istina ne znam [sm=smiley1.gif]




eca89 -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 18:01:13)

Emice, draga ja mislim da kod nas se ne moze krstiti kao David Milan, ali mislim da mozes dati drugo ime!

Moje je krsteno ime Dragana, to je bila mamina zelja!
Kad sam se udala za mm, nismo iz istog grada, pop je trazio moju i kuminu krstenicu, kad ono kod mene drugo ime[sm=smiley36.gif]!
Na molitvi je citao ovo moje pravo ime, kako me svi znaju[sm=jezicek.gif]!




choopa choops -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 18:05:25)

Da, ne može duplo, može samo drugo.

Eco kako te zvao po svjetovnom imenu? Kod nas nije tako, svešteniku je nečije ime- njegovo kršteno ime i tako oslovljava tokom bilo kog obreda u crkvi.




eca89 -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 18:07:29)

Pa i nama svima je bilo cudno, iako smo rekli ovim bliznjim, da se ne iznenade, kad cuju, ali ne on nije, pominjao je moje svjetovno ime!




choopa choops -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 18:09:05)

Pa eto, onda može i tako, vjerovatno je negdje pomenuo to kršteno ili upisao i tako da se to računa [sm=smiley1.gif]




Khaleesi -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 19:00:17)

Ja za o o sad prvi put cujem... Mene su krstili kako je mama htela sad koje drugo ime pomi jete?[sm=zmeden.gif]




emicaa -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 19:21:19)

Steta sto ne moze duplo jer ja bih da i u crkvi bude upisan kao David i jos to dodati.




veselicaa -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 20:49:57)

Ja samo znam da dete moze da ima i "crkveno" mislim da se tako zove,ime koje se dobija kada tata ide u crkvu da uzme vodicu za majku i dete.Negde sam cula da se onda to ime ne menja,mada vecina tvrdi da nije tako,pa smo mi prvo davali ime detetu i tek onda bi mm isao po vodu.Pop pita da li dete ima ime i on bi mu rekao,tako da nama nije davao drugo ime vec citao molitvu sa onim koje smo mi izabrali.




IvanaSK RR -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 21:22:12)

Mi smo mislili da se beba zove Andrea Vasilija, tj kad je budu krstili da joj pisu oba imena. Ako ne bude moglo, krsteno ce biti samo Vasilija (rodjena je na svetog Vasilija).




Khaleesi -> RE: Kršteno ime (13.10.2016 22:42:30)


IZVORNA PORUKA: veselica

Ja samo znam da dete moze da ima i "crkveno" mislim da se tako zove,ime koje se dobija kada tata ide u crkvu da uzme vodicu za majku i dete.Negde sam cula da se onda to ime ne menja,mada vecina tvrdi da nije tako,pa smo mi prvo davali ime detetu i tek onda bi mm isao po vodu.Pop pita da li dete ima ime i on bi mu rekao,tako da nama nije davao drugo ime vec citao molitvu sa onim koje smo mi izabrali.

Ovaj obicaj znam tako je i kod nas bilo i ime je pop rwkao koje smo mi izabrali....




emicaa -> RE: Kršteno ime (14.10.2016 17:28:55)

Ja se nadam da ce se javit i jedna od nasih popadija [sm=smiley1.gif]




IvanaSK RR -> RE: Kršteno ime (23.2.2017 13:37:40)

Sanjice, javi se da nam kazes sta i kako :)
Da mi mogu dva imena na krštenju ili jedno?




emicaa -> RE: Kršteno ime (23.2.2017 15:34:22)

Daaa,i ja cekam Sanjici ili Popkicu,mada Popkice nema vec dugo ovde




popkica bebic -> RE: Kršteno ime (24.2.2017 7:36:33)

Drage moje RRajke! Prizvale ste me... Ja redovno citam, a ne pisem jer nisam zanimljiva. Eto, 8.smo Angelini proslavili prvi rodjendan i to je jedino novo.
No, u vezi sa temom- U pravoslavnoj tradiciji ime koje nosimo "u svetu" je najcesce krsteno ime. Postoji i jos jedna stvar- Ako te svi znaju kao Andreu (tako detetu pise u pravnim dokumentima) a na krstenju je Vasilija, onda ona za Crkvu postoji saamo kao Vasilija. I kada se molite za dete, onda pominjete Vasiliju. Zbunjujuce je! A mnoga deca, nazalost zbog velike onecrkovljenosti, nedovoljno hriscanskog vaspitanja, svoje pravo (krsteno ime) u takvim slucajevima saznaju tek kada im treba krstenica, a to moze biti i za 20, 30 godina. Mm je imao takve slucajeve. A duplo ime nije deo pravoslavne tradicije. Dakle, neko je Marko ilii je Janko, a ne Marko Janko. Ipak, raspitajte se kod svojih svestenika, ali mislim da ce vam dati isti ili sl. odgovor!




IvanaSK RR -> RE: Kršteno ime (24.2.2017 7:41:10)

Popkice, hvala ti.
Znam za to, da se u crkvi pominje samo krsteno ime.
Posto se ne daje dva imena onda cemo samo njeno sadasnje.
I da, srećan rodjendanac i pisi cesce 😘




emicaa -> RE: Kršteno ime (24.2.2017 8:24:08)

Popkice hvala i od mene.Ja nisam znala do prije godinu dana da mi se rodjak crkveno zove Stefan.
I kao sto rece Ivana obavezno nam svrati cesce




suzi kju -> RE: Kršteno ime (24.2.2017 8:31:34)

Sad sam se malo zbunila, svako od nas ima i crkveno ime koje mu se dodeli na krštenju?
To nije ime koje mi biramo već bude dodeljeno?




IvanaSK RR -> RE: Kršteno ime (24.2.2017 8:37:39)

Ne, ne, Suzi.
Ako ja krstim moju macu sa imenom Vasilija, kad god se neko moli za nju ili pali svecu treba da nameni Vasiliji. Stvar je u tome sto bi na primer ti htela da zapalis svecu za zdravlje mojoj maci, a ne znas da je njeno krsteno ime Vasilija, nego namenis Andrei, a to onda nije ta osoba. Razumes?
Ja sam samo htela da pitam da li moze imati dva krstena imena, kaze Popkica da ne. Zato cu je krstiti sa njenim imenom.




emicaa -> RE: Kršteno ime (24.2.2017 10:40:26)

E sad,kako bi bilo da se David zove David Milan,da je u dokumentima tako upisan.Dal bi se onda mogao krstiti sa sva imena ili bi morali izabrati jedno?




Cvetic17 -> RE: Kršteno ime (29.10.2017 11:29:39)

Ja nisam krsten pa sad imam problem da se vencam u crkvi. Prvo mora mene kum krstiti, pa onda vencanje. A iskoristicu priliku kad budem krstavao kcerku da se i ja tada krstim.




Stranica: [1]