RE: Korindjanje (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Venčanje, krštenje, godišnjice …



Poruka


Peace* -> RE: Korindjanje (9.1.2018 8:38:22)

Čudno mi je da se ne zna za korinđanje. Moji svekijevci su iz Bosne pa i oni znaju.

No, ja svake godine nosim svekrvinu baklavu mojim roditeljima, i mama svake godine pita "Zar to nije česnica?". Ove godine sam joj rekla da me smara ova tema jer joj već 10 godina objašnjavam da samo u Vojvodini i to samo neki ljudi jedu česnicu koja nije hleb nego kolač koji liči na baklavu - ustvari, nisam ni sigurna šta je razlika između vojvođanske česnice i baklave. [sm=smiley29.gif] Uputila sam je na Google da potraži odgovore na svoja pitanja.




choopa choops -> RE: Korindjanje (11.1.2018 19:13:12)

Pa poklade nisu katolički običaj. Kod nas se slave stotinama godina, pravoslavci.

Moj tata je isto sa juga Srbije, i oni lome česnicu na Božić. Mrsna je naravno.

A ovo za česnicu u obliku baklave sam i ja prvi pit vidjela kod komšija koji su porijeklom iz Sombora.




Anck Su Nmaun -> RE: Korindjanje (11.1.2018 20:24:07)


IZVORNA PORUKA: choopa choops

Pa poklade nisu katolički običaj. Kod nas se slave stotinama godina, pravoslavci.

Pokalade.jesu jer Noc Vestica nije nas praznik.




Ana RR -> RE: Korindjanje (11.1.2018 20:25:36)

Poklade i Noć veštica nisu isto.




Anck Su Nmaun -> RE: Korindjanje (11.1.2018 20:28:47)

Ja koliko znam deca idu u poklade na Noc Vestica?
Da se ispravim ja jedino za te poklade.znam.i na njih sam mislila.




Ana RR -> RE: Korindjanje (11.1.2018 20:45:56)

U Hrvatskoj su to bile maškare, ovde kažu poklade. Mada, mislim da se ponegde kod nas isto kaže maškare.

Kako god, i noć veštica i poklade su prvenstveno paganski običaj jer je to nastalo daleko pre crkvenih učenja. Kod nas se održavaju negde pred božićni post a čini mi se da postoje i neke pre uskrsa. To su valjda one bele poklade.




Anck Su Nmaun -> RE: Korindjanje (11.1.2018 21:57:02)

Za maškare sam cula.na.promorju a.za poklade samo na TV oz naroda nikad, zato.sam.i mislila samo na NV.




choopa choops -> RE: Korindjanje (11.1.2018 22:06:00)

Bijele poklade su u zadnju nedelju pred veliki Vaskršnji post. I tad se djeca maskaraju i kupe jaja i slatkiše po kućama, da u ni jednoj ne bi ostalo istih. Ove godine padaju 18-tog februara, i naravno mi idemo [sm=smiley1.gif]

Imaju još i mjesne poklade i td. Ako imaš kalendar crkveni možeš tamo da ppogledaš. Nekada je bilo i na kraju kalendara napisano šta i kako.




choopa choops -> RE: Korindjanje (11.1.2018 22:07:22)

Evo, klikni ovdje, idi na mjesecni kalendar, pa na februar KLIK




Rosita -> RE: Korindjanje (11.1.2018 22:24:08)

I ja prvi put cujem.




MamaNecaVo -> RE: Korindjanje (12.1.2018 13:41:52)

Kod katolika su vetlemasi.Isto kao i kod pravoslavaca cak im je i tekst pesama slican samo su im odela razlicita i ne idu na konjima.




Ana RR -> RE: Korindjanje (12.1.2018 13:57:35)

Mi smo u Hr govorili maškare.




Sanjica26 RR -> RE: Korindjanje (12.1.2018 16:21:12)

Bele poklade jesu pred Vaskrsnji post. Te poslednje nedelje se pripremas za post i trazis oprostaj ako si se ogresio o nekog.
Isto kao za Korindjanje isto nema tog obicaja kod nas da deca idu po kućama. Sve su to paganski obicaji.




MamaNecaVo -> RE: Korindjanje (12.1.2018 23:04:45)

A npr u Rijeci i Zagrebu su bas vetlemasi
Sto ja kazem sto sela,sto o jedan naziv.

Slazem se sa tobom Sanja.




Ana RR -> RE: Korindjanje (13.1.2018 10:19:31)

Mi u Slavoniji smo govorili maškare. Sva deca su išla u maškare, bez obzira da li su katolici ili pravoslavci. Deca ko deca, samo da ima slatkiša [sm=smiley36.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]