Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Ishrana trudnice



Poruka


Anoniman -> Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (9.1.2010 20:53:22)

Sve o tome........

evo ja sam našla neke informacije...
OPREZNO S BILJNIM LEKOVIMA Posebno su osetljivi trudnice, odojčad i deca Pogrešno je verovanje da su biljni lekovi, s obzirom na prirodno poreklo, potpuno bezbedni. Lekovite biljke mogu sadržati i sastojke s neželjenim delovanjem na organizam, pa se prilikom primene savetuje oprez, posebno u periodu trudnoće i dojenja.
Samo uz lekarsko odobrenje
Za većinu lekovitih biljaka i biljnih lekova zapravo i nema podataka o delovanju na trudnice i odojčad. Iz bezbednosnih razloga, najbolje je da se izbegavaju, posebno u prva tri meseca trudnoće. A ako je neophodno, mogu se koristiti samo po preporuci i uz nadzor lekara.
Ovo pravilo se odnosi i na mali broj biljnih lekova za koje postoje određeni klinički podaci o bezbednosti primene. Tako se pokazalo da peroralna upotreba (preko usta) preparata na bazi herbe i korena ehinacee (Echinacea purpurea) nije štetna ranoj trudnoći, dok se zbog nedostatka podataka to ne odnosi na proizvode u vidu injekcija. Oprez je potreban i kada se radi o rizomu veprine (Ruscus aculeatus) i semenu divljeg kestena (Aesculus hippocastanum), jer kliničkih dokaza ima samo za kasnu trudnoću.
Za ublažavanje mučnine i povraćanja može se preporučiti rizom đumbira (Zingiber officinale). Propisana doza je gram dnevno, najčešće četiri puta po 250 miligrama. Izbegava se u slučaju kontrakcija i krvarenja iz materice, dok na porođaju nije dozvoljen. Protiv opstipacije (zatvora) moguća je primena zapreminskih laksativa, odnosno semena lana, indijske bokvice i ispagule (Plantago ispaghula).
Zabranjeni zbog neželjenih efekata
Mnoge aromatične droge i etarska ulja ne preporučuju se trudnicama u terapijske svrhe, jer u većim količinama mogu izazvati krvarenje ili kontrakcije. Tu se ubrajaju koren anđelike, bobičaste šišarice kleke, list ruzmarina, herba barske nane, herba i koren peršuna i rizom kurkume (Curcuma longa). U ranoj trudnoći ne treba preterivati ni s upotrebom etarskog ulja pitome nane.
Iz istih razloga moraju se izbegavati i herba i cvast hajdučke trave (Achillea millefolium), rizom cimicifuge (Cimicifuga racemosa), herba povratiča (Tanacetum parthenium), rusomače (Capsella bursa pastoris), očajnice (Marrubium vulgare) i srdačice (Leonurus cardiaca), žigovi šafrana, koren rena i senege (Polygala senega). Koren sladića (Glycyrrhiza glabra) je zabranjen zbog glicirizina, koji udvostručuje rizik od prevremenog porođaja.
Alkaloid berberin doprineo je da se na »crnoj listi« nađu i rizom kanadske žutike (Hydrastis canadensis), herba ruse (Chelidonium majus), koren i kora šimširike (Berberis vulgaris). Plod konopljike (Vitex agnus castus), takođe može biti štetan.
Tokom trudnoće i dojenja ne smeju se primenjivati lekovite biljke koje stimulišu rad creva (stimulirajući laksansi), a zabranjene su i deci mlađoj od deset godina. To su ricinusovo ulje, kora krušine (Frangula alnus), kora američke krušine (Rhamnus purshianus), list i plod sene, koren reuma (Rheum palmatum, R. officinale ) i osušeni mlečni sok aloje (Aloe ferox, Aloe barbadensis). Isto se odnosi i na proizvode na bazi listova planike i brusnice (Vaccinium vitis idaea) (dozvoljeni su odraslima i deci starijoj od dvanaest godina), listove žalfije, herbu efedre (Ephedra spp.) i belog pelena (Artemisia absinthium). Listovi čaja (Thea sinensis) nisu u ovoj grupi, međutim, postoje podaci o poremećaju spavanja odojčadi čije su majke pile veće količine ovog napitka za vreme laktacije.
Koren gaveza, herba borača, listovi podbela i lopuha sadrže pirolizidinske alkaloide, sastojke koji u velikoj dozi, ili posle duže primene, deluju toksično na jetru. Dozvoljena je samo spoljašnja upotreba, jer se ova jedinjenja slabo resorbuju kroz kožu. Herba bosiljka zabranjena je u trudnoći, etarsko ulje i tokom dojenja, odojčadi i deci.

IZVOR




Dora -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (9.1.2010 20:57:27)

Čaj od sene. 




Anoniman -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (9.1.2010 20:59:23)

IZVORNA PORUKA: Dora

Čaj od sene. 


... sve što stimuliše rad creva...




Dora -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (9.1.2010 21:00:42)

Ja sam u drugoj trudnoći prokrvarila od samo malo čaja od sene. Ali, sve je bilo ok samo sam za malo izgubila bebu[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Anoniman -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (9.1.2010 21:03:34)

IZVORNA PORUKA: Dora

Ja sam u drugoj trudnoći prokrvarila od samo malo čaja od sene. Ali, sve je bilo ok samo sam za malo izgubila bebu[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]


dobro je draga, pa se sve ok završilo.. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]ali šta ti bi da ga popiješ...garant si imala tvrdu stolicu pa si htela da pomogneš crevima? Mislim da je u slučaku tvrde stolice bolje uzeti malo smena lana i posuti na parče hleba sa medom recimo...? ja sem brusnice nisam pila nijedan čaj... nisam bila sigurna šta smem šta ne smem...




cipiripi -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (9.1.2010 21:03:47)

koren rena [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley29.gif[/image] eto odgovora Daci [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




LillyT -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (11.1.2010 19:52:40)

zabranjene su i deci mlađoj od deset godina. To su ricinusovo ulje


Za ricinusovo ulje znam da se daje maloj deci, tj. ja znam da su to neki davali na preporuku pedijatra. Iskreno, pojma nisam imala za bilje, doduse, nemam probavnih problema, a brusnicu uzmem tek tu i tamo




goda -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (26.1.2010 12:38:30)

Dora draga
čaj od sene izbaci što je pre moguće ako ga koristiš. Meni ga je propisala doktorka u srednjoj školi protiv zatvora. Dušo moja,ja postala zvisnik ko da kokain koristim a ne čaj. Bez čaja nema ići na veliko polje i napravih veći problem nego što je bio. Neznam kako objasniti,ali dobih pokretan deo analnog otvora od prevelikog napona usled konzumacije čaja. Tako da svaki put kada odem u toalet i završim posao čmar se izvrati kao kad skidas rukavice pa se prsti prevrnu u nutra u duzini od 1 cm. U prošloj trudnoći sam se toga rešila kada se upalilo,hirurg mi je odstranio taj pokretni deo tako da je sada ok.
Kako sam se resilla sene??? Počela sam da pijem svaki dan po jednu šolju čaja od PIRIKE ili kako naše bake kažu ZUBAČE TRAVE,jednu šolju gutlaj po gutljaj piti ceo dan. Ako mi nekada baš ne bude dobro pila sam LAXOMUCIL jednom ili 2 puta na dan po poptrebi. To sam radila godinu dana i sada hvala Bogu nemam nikakvih problema. LAXOMUCIL moze da se koristi i u trudnoći naznačeno je na njemu.Razmuti se u čaši vode i bude kao sok samo mora se popiti ukap. Ukusno a na pakovanju nacrtana biljka koja se činimi se zove PUSTINJSKA BOKVICA.
Pirike ima u svakom dvorištu to je korov,samo ti neko treba pokazati kako izgleda,samo jednu travku izčupati svežu sa delom korena oprati i staviti u hladnu vodu da provri i skloniti sa vatre.
Srećno.




Anoniman -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (26.1.2010 12:43:08)

Čudno je to što pišete o čaju od sene kao biljci koju treba izbegavati, jer ga u školici za trudnice savetuju kao sastojak za pravljenje nekih kuglica protiv zatvora. KLIKNI




goda -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (26.1.2010 12:53:30)

Nismo svi isti. Možda nekom ne smeta. Ja je nisam pravila savrućom vodom nego sa hladnom da bude blaža i nisam stavljala preporučenu dozu nego pola od toga pa mi prisjela,i od tada je nikada nikom ne bih preporučila.
sto se tiče tog recepta suve šljive su svakako dobre protiv zatvora kao i suve smokve.




Anoniman -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (26.1.2010 13:02:55)

Ma, ja nikada nisam probala taj čaj, samo konstatujem da mi je čudno da vam se tako loše pokazao jer ga eto, preporučuju u školici. 




Pilence81 -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (16.4.2010 14:36:22)

Kada mi je prodario kamen u bubregu pila sam sve moguce cajeve,od persuna,sene,koprive,brusnice,uve,kukuruznu svilu,brezu i nista mi nije falilo ni meni ni bebici,mislim da preteruju sa tim ne sme se ovo ne sme se ono,kako je bilo pre medicine kad su se ljudi lecili cajevima.




marija32 -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (29.4.2010 13:29:28)

Odlican clanak sta sme, a sta ne, u trudnoci i tokom dojenja
http://www.zdravljezena.org/download/bgd/tekst_bezbedna_primena_biljnih_lekova_u_trudnoci.pdf




AndreaK -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (14.4.2011 12:41:40)


IZVORNA PORUKA: Pilence81

Kada mi je prodario kamen u bubregu pila sam sve moguce cajeve,od persuna,sene,koprive,brusnice,uve,kukuruznu svilu,brezu i nista mi nije falilo ni meni ni bebici,mislim da preteruju sa tim ne sme se ovo ne sme se ono,kako je bilo pre medicine kad su se ljudi lecili cajevima.


Ovo potpisujem... ja sam zaista imala problema sa bubrezima i mokracnim kanalima i da nije bilo tih cajeva ne znam kako bih to drzala pod kontrolom, kad uzmete u obzir stetnost antibiotika svakako su cajevi manje "zlo" ...

a bez jednog ili drugog neko poput mene nije mogao... a sto se trudnoca, odnosno beba tice, ni jednom ni drugom ne fali nista... naprotiv!




dunja RR -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (6.9.2013 14:04:00)

Pošto peršun treba izbegavati u trudnoći, jer je abortiv - da li to znači da se uopšte ne sme stavljati u supu recimo, malo, kao i obično?




dunja RR -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (14.10.2013 21:36:30)

Pošto mi je Oldžika na ovo odgovorila u drugoj temi, da prenesem - može malo peršuna u supu, jelo, ne smeta, opasne su veće količine.




Snelle -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (14.10.2013 22:23:02)

Ja sam u jednoj stručnoj knjizi našla da je cvast peršuna abortiva, a ne list/lišće!




dijana1* -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (14.10.2013 22:24:48)

Dunja to sam i ja cula za persun, samo sto sam odlucila da ga nikako ne koristim. Panicar bila i ostala[sm=smiley36.gif]




soni -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (18.11.2014 14:21:30)

Ja nisam cula da je nesto skroz stetno..Kazu zeleni caj ali voce i povrce valjda moze sve...




muzicarka -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (5.11.2015 12:52:11)

Kamilicu pijem.....valjda je ok




mama Jo -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (13.11.2017 14:31:29)

Ja sam isto cula za persun i hajducku travu da ns bintrebalo u trudnoci.
Ali svakako se i proguglam kad hocu nesto ,,novo" da probam, za svaki slucaj da vidim da li sme u trudnoci ili ne




Srecko47E -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (2.12.2017 0:48:10)

Persun,kopriva,to je ono cega se secam.




jagodp -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (28.4.2018 1:53:33)

Zalfija, origano, persun, tako sam bar ja cula




dunja RR -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (4.9.2018 20:38:32)

Da li kopriva sme da se jede u trudnoći??

Ja sam sklona anemiji i očekujem je uskoro, pa sam planirala domaću koprivu da krenem i raštiku, poslaće mi svekrva, naravno uz domaće meso koje je već spremila.

I da li sme nana, u obliku sirupa od nane?



IZVORNA PORUKA: Srecko47E

Persun,kopriva,to je ono cega se secam.





dunja RR -> RE: Biljke koje treba izbegavati u trudnoći (5.9.2018 21:32:35)

Zene, pričajte molim vas, jel smeju kopriva i sirup od nane, stizu mi uskoro :D




Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>