RE: Antimilerov hormon (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


degu -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 0:40:05)

I FSH je dobar, tako da mislim da nije ništa strašno. Nalazi su slični tvojim, jel da Verka?




Anoniman -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 0:45:58)

Da....Sve je pod kontrolom...[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Contesa -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 2:17:34)

Postovana Mrs. Tajnica,
Prozvali ste me javno, zato cu vam odgovoriti, iako vas ne poznajem licno, niti znam vas file kao pacijent sa svojim reproduktivnim statusom, pokusat cu ovako na nevidjeno-i bez referentnih vrednosti, ponekad i za neke parametre se moze dovesti sud, koji su manje vise univerzalne prirode, ali za vecina njih ima i razlike u nijansama, zato su potpuni podatci jako bitni.
Prije svega, postirali ste podatke od kraj januara i eventualno februara ove godine, a neuspelo IVF je sada, vi kolko vidim niste bili ni asalno monitorizirani prije IVF, ne znam koja je bila indikacija da idete na IVF uopste, ali status hormona se morao raditi cesce, i jednostavno morate i sada nakon svega uraditi jos jednom najmanje, a inace ja preporucijem za bolju sliku istih, da odmah uraditi full panel hormona na 3d u najmanje 3 konsekutivna ciklusa u kolima ce se nekako dobiti slika vase kvalitete ovarijalnih rezervi, jer neuspeli odgovor na Menopur-koje su to doze istog bile koristene i koji je to protokol, duzi pretpostavljam....sve ovo govori da ste imali ili promaseni protokol u IVF, i/ili je u pitanju slaba, neznatna i eventualno nekvalitetna ovarijalna rezerva. Niste uopste prestari-mada po americkim statistikama, plodnost opada od 32 godine zivota zene, i smatra se da zena sa 46 je gotovo kraj price, ali to su samo statistike, svako je individualan slucaj, tako da mislim da je vasa uzrast OK, bitna vam je genetika i nacin zivota, ne cudi me jako niska ovarijalna rezerva i u mladje osobe od vas, ako ima dr. razloga za isti. Da imate neznu ovarijalnu rezervu jos i sada, mislim prije IVF, vidi se iz estrogena E2, koji iako nije jako povisen ipak je, gornja granica je 300 po americkim standardima, ali gledam ga u odnosu na FSH i LH promer, tako da sve mi ukazuje na ne tako svezu ovarijalnu rezervu, koja nije ni tako losa-moze biti i smanjena, a moze biti i upitne kvalitete, da nakon tako velike terapije vi nakon ovog rezultata, i to nakon 6 meseci zavrsite samo sa jednom jedinom jajnom celijom, koja je bila diskutabilna, ne znam, iskreno ne znam koji ja vas reproduktivac i koji mu je to bilo klinicko razmisljenje i procenjivanje vaseg stanja, da se odluci na taj protokol uopste. Dalje prolaktin vam je povisen po americkim standardima isto, gornja granica je bila do nedavno samo 50, dok su je sada smanjili na 30 cak, jer vjeruju da mogu dobiti jaci kvalitet jajni celija i bolje ovulacije, ako uopste je prolaktin nizak, ili se kao takvim odrzava medikamentozno.
Konacno, TSH vi je ozbiljno dobar nalaz, ukazuje na mogucnost eventualne plodnosti i jace ovulacije u vidu istog. O AMH napisala sam ovdje cele fermane, niko ozbiljan u nasim profesijama ga ne radi puno na Zapadu, a kolko vidim i on je bio manje-vise uvjek u tragovima, ali ako pogledam sve obuhvatno odnos E2, versus FSH:LH=2.5, dobijam prikaz uputa na manju ovarijalnu rezervu, sa smanjenim kvalitetom. Vrhunski americki reproduktivni endokrinolog, kome jako verujem, veliki je kalibar u nasem poslu, javno tvdri da usred svega ovoga, moguce je jako smanjen ili gotovo nikakav odgovor i na cak konjsku dozu FSH u vidu inekcija, pa bilo to Gonal, Menopur, Puregon etc.....Dobar reproduktivac ici ce na manje doze postupno, ili IVF u naturalnom ciklusu i/ili samo kraci protokol, upravo zbog svega ovoga. Vrhuski strucnjaci u Americi idu prvo na CTT-clomifen tolerance test, idu na cycle monitoring sa clomifenom i testiraju konstantni panel hormona od 3d pa nadalje, i vide kako organizam reaguje na ovu minimalnu stimulaciju, slede i FSH oscilaciju u toku ciklusa i na osnovu toga, presudjuju i pretpostavljaju-a svakako ne znaju sa sigurnoscu-kakav ce biti eventualni odgovor na stimulaciju.
Stanite na loptu, ne panicite, strah, beznadost vas nece odvesti dalje uopste, ako nikada niste bili stimulirani, cudi me sto su vas odmah stavili na ovaj protokol sa tako-pretpostavljam visokim dozama- bez prethodan uvid u sustinu stvari. Konacno, evo vam drage moje kolegice sa foruma, jaki primer, kako AMH pa cak i FSH nije jak dokaz za kvalitet i kvantitet jajne celije, vi imate perfektan FSH, a gotovo jako nezan odgovor na poprilicnu stimulaciju, to je jaka zabuna, ako je ovaj FSH tacan- a to se moze proveriri, ako se rade hormone u 3 uzastopna ciklusa na 3d i non stop se sledi situacija, ovaj FSH ne ukazuje na sve ovo, a ipak je IVF zapravo obustavljen, znaci FSH NIJE pokazatelj ovarijalne rezerve, iako se nase kolege na Balkanu, jos uvjek krste u njemu.
Da zakljucim, ponovite sve rezultate kako sto sam vam napisala, jako cuvajte svoju ovarijalnu rezervu-jer je nemate previse, iskoristite je razumno neinvazivnim metodama, ako mozete sa blagom stimulacijom uradite samo IUI ili stimulirajuci naturalni ciklus, ako su vam jajovodi i sperma super, a ako morate na IVF kao jedini opciju, idite na natural IVF i/ili jako kraci, mudri i inteligentni IVF protokol, jer za dugi protokol niste uopste, sa promenom terapije pod hitno i razlicitim pristupom stvari. Konacno, potrazite drugo i trece misljenje i promenite doktora i/ili kliniku, jer ponavljanje svega ovoga, vam nece donesti nista novo. Pretpostavljam da ako sada uradite hormone nakon IVF, vec ce se cifre promeniti i ukazivati na smanjenu ovarijalnu rezervu. Zao mi je sto moram ovo da javno postiram, ali ne postoji nikakav reper ili pokazatelj za kvalitetne jajne celije, dok se ne uradi punkcija folikula i ne vidi kondicija celije na mikroskop i gradira shodno tome, o potenciji celije govore oplodjivanje iste i dalja deoba embriona, ako nema nista od toga, to je nekvalitetna jajna celija-pod uslovom da je dobro maturirana i zrela, uz odgovarajuci protokol i stimulacije, jer nezrela jajna celija je po definiciji, nekvalitetna, u tome je i umesnost reproduktivca, da izvuce maksimum od folikula i da dobije kondiciono jacu ovarijanu celiju.
Drzite se, i pametno rasudite dalje, nakon pretrage koje vas cekaju, zelim svako dobro i vama i svima na forumu i hvala sto svi vi mislite na mene.




tajnica -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 12:18:05)

Contesa,

Hvala puno, nadam se da osecate koliki je Vas doprinos nasoj borbi sa sterilitetom.
Zao mi je sto na pocetku price nisam mogla da cujem ovako strucnu analizu pa da moje lecenje odmah krene u pravcu endokrinologa.
Moja iskrena preporuka svim zenama koje se bore sa sterilitetom je da njihove nalaze vezano za hormone pogleda endokrinolog.
Meni su godinama ginekolozi  tvrdili da su moji nalazi u redu, jer ne izlaze iz okvira ref. vrednosti, sto se na kraju pokazalo kao pogresno a proslo je tri godine. Dijagnoza koju su imali obzirom da je spermogram u redu je sterilitet nepoznatog uzroka.
Informacije koje ovde dobijamo su od neprocenjive vrednosti, otvaraju nam nove poglede na nase probleme.
Zakazala sam kod reproduktivnog endokrinologa da pogleda moje rezultate i dalje idem sa njim kroz proceduru. Ne znam zasto na klinikama koje se bave lecenjem steriliteta nikada ne konsultuju endokrinologe.
Hvala svima na komentarima, sve sto budem uspela da saznam podelicu  sa vama.





tajnica -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 12:48:15)

Dodacu jos i informacije o protokolu, mozda ce nekom znaciti.
Tokom Ciklusa koji je prethodio planiranoj IVF pila sam pilule za kontracepciju.
Prvi dan ciklusa sam se javila na kliniku.

Radjen je kratak protokol.

Prvi dan mc dat mi je DIPHERELIN 0,1 jedna ampula
Od drugog dana ciklusa sam pored DIPHERELIN-a primala tri ampule MENOPUR-a (75)

-Ultrazvuk i provera ESTRADIOLA je uradjen 6. dana ciklusa. Na uz  se vidi jedan folikul na levom jajniku velicine 8 mm. Endometrijum je 2,5 mm

-Ultrazvuk i provera ESTRADIOLA je uradjen 8. dana ciklusa. Na UZ se vide  3 folikula (8,10,11mm) a na desnom  3 folikula (8,8,9 mm).Endometrijum je 5,5 mm.Tada se menja terapija i uvode se 4 ampule menopura.

-Ultrazvuk (bez provere estradiola) je uradjen 10. dana ciklusa. Na UZ se vide na levom jajniku 3 folikula (8,11,14 mm) a na desnom 4 folikula (10,10,10,13mm).Endometrijum je 8mm.

-Ultrazvuk je uradjen 11. dana ciklusa (bez provere estradiola). Na UZ se vide na levom jajniku 3 folikula 12,14,16mm a na desnom 4 folikula 10,10,11,14 mm. Endometrijum je 10 mm. Nakon tog ultrazvuka uvece mi je data inekcija PREGNYL (10000 IU) i zakazana punkcija za 13. dan ciklusa ujutru u 9h.

Rezultat punkcije je jedna jajna celija kod koje nakon toga nije doslo do zadovoljavajuce fertilizacije i deobe. S obzirom na ishod od daljeg postuka se odustalo.




tajnica -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 12:53:35)

Izvinjavam izostavila sam vrednost estradiola.

4. dana ciklusa je merena vrednost ( a ne 6. dana  kako sam napisala) i bio je 34,2 pg/ml
6. dan ciklusa je merena vrednost i bio je 116,6 pg/ml




mica slavljenica -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 13:06:17)

IZVORNA PORUKA: mica slavljenica

Samo sam zarez zaboravila kod tsh, evo sad ponovo hormona sa referentnim vrednostima, pa ako je tu neko od devojaka neka slobodno prokomentarise.
prl 61 ref. vr.40-530
t3 1,3 ref.vr 1,2-2,6
t4 84 ref.vr 58-161
tsh 1,680 ref. vr. 0,400-4,000
estradiol 56,5 ref.vr. 0-160
fsh 6,1 ref.vr 2,8-11.3
lh 5,38 ref.vr. 1,1-11,6
progesteron 0,64 ref. vrednost 1-6 folikularna faza
testosteron <<0,69 ref. vr. <2.53
AMH 1 ref. vr 0,50-5,30

Postovana Contesa, ja sam svoje hormone vec postirala, ali evo ponavljam ih jos jednom uz molbu da ih analizirate ako ste raspolozeni za to. Spremam se za prvi IVF(svi hormoni su iz junskog ciklusa 3.dan).Imam 32 godine, imala sam povisen prolaktin zbog pikoadenoma hipofize i od tada sam pod teerapijom. Ivf je indikovan zbog neprohodnosti levog jajovoda. Unapred hvala.




lidija 011 -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 16:04:02)

IZVORNA PORUKA: verolino

IZVORNA PORUKA: lidija 011

Nema PCOS, jer je kod nje fsh veci od lh (skoro 3 puta), sto moze da ukaze na slab stimulacioni odgovor koji je imala, ali javice se Contesa pa ce sve detaljno objasniti(kao i uvijek)[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Nije tri puta, nego za tri....To nije toliko strasno...Bar su meni tako rekli..

Juu, ja sad vidjeh sta napisah[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley29.gif[/image]... da, treba da bude 2.5 PUTA veci... nije to uopste toliko los nalaz [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Anoniman -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 20:25:19)

Ma nebitno je to...nek su samo rez ok[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




anuksunamun -> RE: Antimilerov hormon (23.7.2011 20:29:12)

lidija011 sta je na ovoj temi tako smesno ,molim te objasni???




Contesa -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 4:10:52)

Za Mrs. Mica slavljenica,
Kao prvo neka vam je sa srecom u odluci i sprovodjenju ideje o IVF, smatram da vas reproduktivac ite kako zna sta radi i zasto ste odlucili na isti. Vi niste moj pacijent i ne znam vas file, vidim da vam je indikacija samo neprohodnost levog jajovoda i smatram da to nije dovoljan razlog za IVF uopste, ako je sve dr. OK, cak i na Zapadu u tom slucaju se ne ide na IVF-recimo u Canadi, drzava odbija da placa ikome IVF ako nisu OBE tube-jajovodi, kompletno i totalno blokirani. Ici ce prvo na sijaset IUI, pa makar bio samo jedan prohodan i/ili uradice IVF u natural ciklusu.
Vas hormonalni status, je generalno stabilan, osim par zamerki, prolaktin je povisen i pored terapije, iako je on u rangu normale recimo, po americkim standardima, kao sto rekoh, treba biti i do 50, a sada najrigoroznije spusta se i na 30, za da se ima uvek perfekt ovulacija i shodno s time, eventualno asalnija jajna celija. Mozda i niste nikako mogli ni zabebiti uz ovakvog prolaktina, zbog ozbiljne blokade ovulacije, ali cim ste na terapijom on mora biti nizi od ovoga. I da idete na IVF, morate imati nizi prolaktin, zbog boljeg odgovora u toku stimulacije isto tako. TSH vi je brutalno dobar, to je OK i u samom IVF procesu, jako, jako pozeljan parametar koji mora biti nizi. FSH versus LH vam je jako fin, u globali je sve to jako normalno, da pojasnim kolegicama na Forumu, da FSH versus LH moze biti u omjeru 1:1, i/ili 1:2 najidealnije u najboljim reproduktivnim godinama, a ako je promjer blizu i/ili veci od 2.5, nije lose, ali upucuje na nadolazeci proces smanjivanja ovarijalnih rezervi, kao nezaustavan proces u starenju reproduktivnog sistema u celosti. Kod Vas je ovo skolski dobar primer, ne brinite. Zabrinjava me slaba vrednost E2-estrogena, valjda vasi reproduktivac zna sta radi, sa manjim E2, mozete imati siromasniji odgovor na stimulaciju, i jako niski E2 na 3d upucuje na obicno genetsku disfukciju ovarijuma, koja se cesto miksa od strane mojih kolega na Balkanu, sa stanjem s kojima oni jako lako barataju i svaku zenu sa nizim E2 odmah markiraju, kao da ima urodjenu insuficijenciju jajnika. Moze biti, ali ne mora da znaci uopste, IVF ce sam potvrditi to, ako tokom stimulacije imate jaci odgovor i sam E2 pocne ozbiljno da raste, on se mora povecavati skoro 1000 jedinica od dan u dan, kada folikuli dostignu svoj maksimum prije punkcije, isto kao i pri normalnu ovulaciju. Nadam se, da ste dobro praceni i u proslosti od strane svog reproduktivca i da shodno nizom E2, on ima neki plan, kako da vam ordinira shodno tome i terapiju, odnosno doze FSH tokom stimulacije. 32 godine je mladost, u optimalnom ste naponu snage i ako ste ginekoloski u dobroj kondicije, ne vidim razlog za da brinete, naravno moraju se neki parametri jako dobro pratiti i dalje i optimizirati terapija adekvatno tome. Svako dobro zelim i Vama i svima na Forumu, i hvala na paznji.
PS: Smatram da je tema preozbiljna za da bi se neko zasmejavao tudjim rezultatima i problemima, smatram da svako ima pravo na svoje misljenje i da svako najbolje zna sve za sebe.




mica slavljenica -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 9:44:34)

Draga Contesa, neizmerno vam hvala na iscrpnom odgovoru, nadam se da ste svesni da u vecini slucajeva nas doktor nam nece dati ovako opsirnu analizu hormona, a to da li zna sta radi ili ne, zna samo dragi Bog a nama ostaje da se nadamo. Bas zbog toga vam se jos vise zahvaljujem. Imam jos samo jedno pitanje, da li smatrate da i sada sa ovim prolaktinom nemam ovulaciju? E da, niste pominjali progesteron koji je izvan ref. vrednosti.
Jos jednom hvala na dobroj volji i odvojenom vremenu, svako dobro vam zelim.




nina26 -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 12:05:07)

Conti rules[sm=smiley31.gif][sm=bravo.gif]




degu -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 17:31:53)

Poštovana Contesa,

vaše znanje, stručnost i samo prisustvo na ovom forumu je za nas dragoceno.
Za svoj hormonski status još uvek nisam čula stručno mišljenje, pa vas molim da prokomentarišete, kad budete bili u mogućnosti.
Hormoni su rađeni 3. DC:

TSH 6.68 / ref.vr. 0.4-4.0
T3 1.99 / ref. vr. 1.1-2.6
T4 114 / ref.vr. 58.0-161.0
FSH 8.61 / ref.vr. 2.8-11.3
LH 17.2 / ref.vr. 1.1-11.6
Prolaktin 975 / ref.vr. 95-700
ESTRADIOL 30.8 / ref.vr. do 160
testosteron 1.72 / ref.vr. do 2.8

Da napomenem da imam nepunih 27 godina. Dijagnostikovan mi je PCOSy. Ono što mene zbunjuje je to što ja imam ovulaciju. To je potvrđeno UZ 25. DC. Takođe sam je ustanovila merenjem bazalne temperature. Čitajući vaše postove, zaključila sam da se radi verovatno o jajnoj ćeliji lošeg kvaliteta. Nedavno je ustanovljen i loš spermogram kod supruga, tako da nam je IVF jedina opcija.
Sada se plašim svog lošeg odgovora na stimulaciju.




cvrcak 81 -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 20:27:14)

ja se izvinjavam sto se mesam ,ali kako Dega su ti rekli da imas o sa ove vrednosti prolaktina i tsh???[sm=smiley13.gif]




degu -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 22:27:57)

E pa to ni meni nije jasno. Bila sam na UZ, Dr-a je rekla da je O prošla, da je nalaz uredan, da su jajnici u redu, tek po neka cistica.I ranije na UZ se videlo žuto telo, bar mi je tako rečeno. Merim bazalnu temperaturu i bude dvofazna i imam sve simptome ovulacije, bolne grudi pre menstruacije i samo po tim simptomima zapravo i znam kad ću da dobijem. Tačno od skoka T, dobijem za 13-14 dana, koliko traje lutealna faza.
Tako da mi stvarno nije jasno i ja sam bila šokirana kad sam videla svoje hormone.




cvrcak 81 -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 22:34:51)

a sta je sa progesteronom,ne vidim da si njega radila?




degu -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 22:41:05)

Nisam njega sad radila, zapravo su tražili da uradim samo FSH, LH, Prolaktin i Estradiol, a na svoju ruku sam odradila i hormone štitne i testosteron. Ranije kad sam ga radila bio je dobar.




cvrcak 81 -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 22:57:44)

Dega ima dosta nelogicnosti u nalazima,ali nek ti Contesa iskomentarise.Ja bih pratila hormone u narednih 3 meseca,,pa tek komentarisalaAl ajde da sacekamo misljenje ,,,,drage Contese[sm=bravo.gif]




degu -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 23:01:25)

I ja stvarno želim da čujem konačno jedno stručno mišljenje.
Hvala ti cvrcak svakako što si se uključila!




meyo -> RE: Antimilerov hormon (26.7.2011 23:57:21)

pa kod mene je ista stvar kao kod degu..evo ne zelim da se mijesam u komentar
samo zelim dodat da je i meni potvrdjeno UZ da imam ovulaciju i po profilu progesterona??
tako da i ja cekam odgovor za degu posto nam je slicna simptomatika :)
sory sto sam ovako upala [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




ksenija81 -> RE: Antimilerov hormon (27.7.2011 10:31:09)

Tajnice, nije mi je jasno sto su ti radili aspiraciju na tako male folikule???
Koliko sam videla jedan ti je bio od 18 mm a ostali dosta manji.
Nije ni cudo sto su ti izvukli jednu kljakavu jc..




Anoniman -> RE: Antimilerov hormon (27.7.2011 10:32:36)

Meyo, degu, i zene sa PCOS mogu imati O...Ako je progesteron to pokazao nema sumnje da se desila...




Anoniman -> RE: Antimilerov hormon (27.7.2011 12:09:13)

IZVORNA PORUKA: degu


TSH 6.68 / ref.vr. 0.4-4.0


Ja sam tek sad ovo videla. Ti moras kod endokrinologa za hipotireozu.
TSH mora bit ispod 2 da bi zatrudnela...Ovo se resava uz lekice relativno brzo..




degu -> RE: Antimilerov hormon (27.7.2011 12:13:52)

Znam Verka, meni je TSH takav godinama, a prošli Dr mi je rekao da je to OK. Ne smem uopšte ni da se uputim kod doktora u svom gradu, čekam septembar da idem u Betaniju, oni tamo znaju šta rade. Meni nije jasno kako su mi se svi ovi hormoni za 2.5 toliko pogoršali, sad kad uporedim nalaze, razlika je ogromna, a tada su mi ciklusi bili još neredovniji, dobijala sam i na 3 meseca, a sad zadnjih godinu i nešto, redovno dobijam, na svakih 40-tak dana.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>