Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


cipiripi -> Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (7.2.2010 23:05:50)

Pokušajte se prisjetiti - koliko ste često u životu, prije nego ste počeli planirati obitelj, uopće razmišljali o svojoj plodnosti, odnosno – promišljali što biste učinili kad ne biste mogli imati djece. Možete li se sjetiti? Ja - teško, mislim da mi je to samo na trenutke prolazilo kroz glavu, ali ne na razini svijesti. Nikad nisam stvarno razmišljala što bih onda i kako bih se nosila s tim. Puno lakše se mogu sjetiti onih mjeseci kad sam s mukom iščekivala dan kad menstruacija treba doći, kad sam računala jesu li to bili baš ti dani kad se nismo dobro zaštitili, kad sam potiho izgovarala molitve da "kasni zbog prehlade ili stresa, a ne zbog..." Ali ni u tim trenucima nisam ni pomišljala na mogućnost da mi se to možda ne može desiti ili da se neće desiti jednom kad budem željela. Kad oboje budemo željeli. Pa plodnost je jednostavno instinktivno pravo svakog čovjeka, koje uzimamo zdravo za gotovo. No, na žalost nije baš tako. Plodnost je sintagma moći i besmrtnosti, smisla života, neprestano obnavljanje, vječnost, dokaz ljubavi, sjedinjavanje... Čak i ljudi (bez obzira na spol) koji ne namjeravaju imati djecu, ne žele ili nisu sigurni u to, očekuju da će to, ako jednom ipak požele, svakako moći. I da ih netko pita da žrtvuju svoju plodnost na račun nekih drugih ciljeva, ne vjerujem da bi pristali na to. Kod muškaraca ona se često izjednačava s potencijom, kod žena sa životnim uspjehom, a samim tim – neplodnost s impotencijom, odnosno životnim neuspjehom. Vrhunac bliskosti, ljubavi i sjedinjavanja jednog para je u rođenju i zajedničkom podizanju djeteta. Dakle, potpuno je razumljiva i očekivana bura različitih emocija koju doživljava par koji želi imati djecu, a pri tome se suočava s nemogućnošću da ih ima. Iskustvo neplodnosti može gurnuti čovjeka i par na rub krize, emocionalno i fizički. U narednim tekstovima pokušat ću se dotaknuti svih problema s kojima se parovi susreću kroz borbu za plod svog braka, svoje ljubavi – dijete, te kako oni djeluju na psihički život - kako pojedinca, tako i para; od trenutka kad uviđaju da nešto nije u redu, preko silnih medicinskih pretraga kojima se podvrgavaju, do trenutka razočarenja nakon neuspješnog postupka potpomognute oplodnje. Pokušat ću se osvrnuti i na mogućnosti nošenja s ogromnom količinom stresa i emocionalnih bura koje ta borba donosi. Neplodnost je danas izuzetno raširen problem, statistike pokazuju da čak 10 – 15 % parova ima problema sa začećem ili iznošenjem trudnoće. Kod nas se dosta govori o mogućnostima rješenja problema, o pretragama i tretmanima, u tome doista ne zaostajemo puno za zapadnim svijetom, ali pri tome se, čini mi se, zanemaruje vrlo važan aspekt života čovjeka, a to je –emocionalni. Ne samo da emocije utječu na plodnost, već se nikako ne smiju zaboraviti i u planiranju uspješnosti tretmana koji se poduzima. Da bi naglasila emocionalnu sferu ovog problema, Dr R. Rendall u svojoj knjizi "Žensko tijelo, ženska mudrost" jasno upozorava: "Premda neplodnost nije opasna po život, depresije od kojih pate neplodne žene ne mogu se razlučiti od depresija od kojih boluju one oboljele od raka, srčane bolesti i side." Dakle, neplodnost ima iste emocionalne i psihičke posljedice kao nefunkcionalnost (ili invalidnost, ili bolest) bilo kojeg tjelesnog sustava. Naravno, ljudi se, i kao pojedinci, i u paru, nose s tim problemom, uspješno ili manje uspješno, sami ili zajedno s drugima... Moram napomenuti da, neki parovi, na žalost, nikad ne uspiju zajedno prebroditi krizu u kojoj su se našli. Postoje jasne spolne razlike u reakcijama na neplodnost koje neki parovi, uz dodatne pritiske i nesporazume, ne uspiju premostiti. U jednom od tekstova osvrnut ću se na te razlike i komunikacijsku barijeru koja se ponekad stvara u vezi, u ovakvim kriznim situacijama. Većina parova, srećom, iz te krize izlazi još jača i obogaćena novom bliskošću. Cilj nam je da neplodnost ostavi što manje emocionalnih posljedica na svakog pojedinca u paru, te ne naruši njihovu vezu. Jasna potreba za podrškom, za dijeljenjem iskustava, očituje se i u postojanju foruma na Rodinim stranicama, te sve većem broju prijavljenih sudionika. To je jedna važna karika u nizu, ali potreban nam je i jak, razvijeni sustav psihosocijalne podrške! Cjelovit razgovor sa stručnjakom – psihologom, psihoterapeutom, kao dio pretraga, te kasnije tretmana ukoliko je potrebno, morao bi postati rutinski. Naredni tekstovi na ovu temu sigurno će još dodatno pojasniti važnost psihičkog aspekta u rješavanju ovog problema.



Odra, psiholog, roda.hr




cipiripi -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (7.2.2010 23:09:36)

Procitajte ovaj tekst...sve zene koje pokusavaju i pokusavaju...koje mere BT a ona iz meseca u mesec odlazi ispod crvene linije...nek procitaju ovo i one koje misle da ne mogu vise, koje nemaju zivaca..
Mislim da ce Vam od ovoga biti malo bolje i da ce Vam dati snagu za novo SUTRA...

Ljubi Vas Cipi [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




kleopatra* -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (7.2.2010 23:11:55)

Svaka cast Cipiii[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




cipiripi -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (7.2.2010 23:18:10)

Nakon saznanja da će vam za ostvarenje trudnoće biti potrebna medicinska pomoć, naći ćete se pred pitanjem: ŠTO SADA?

Zajednički odgovor partnera na to pitanje važna je priprema za suočavanje s izazovima koji se mogu javiti ako imate poteškoće s prirodnim ostvarenjem trudnoće. Donošenje odluke o tome hoćete li ili nećete krenuti na postupke potpomognute oplodnje može biti i točka na kojoj vaša partnerska veza može krenuti u raznim smjerovima. Iako želite provesti život zajedno, svjesni ste da je svaki od vas osoba sa svojim željama, potrebama, strahovima, sumnjama i očekivanjima u pogledu budućnosti. Također je svaki od partnera osoba s različitim načinima ponašanja, izražavanja emocija i suočavanja sa stresom. Prije postupka potpomognute oplodnje, a i tijekom njega, važno je iskreno razgovarati o svemu i pokušati razumjeti onog drugog kako biste mogli donijeti odluku kojom ćete oboje biti zadovoljni. Bilo bi dobro riješiti eventualne probleme koje imate kao partneri kako bi u situacijama povećane emocionalnosti (a postupak potpomognute oplodnje je često takav) smanjili mogućnost raznih sukoba. Navest ćemo nekoliko situacija koje se mogu javiti u odnosu dvoje ljudi, a vas želimo navesti da razmislite o njima i uspješno ih riješite ukoliko pronađete u njima:
  • Jedan od partnera nije siguran želi li imati dijete ili ga želi imati za nekoliko godina, a to možda ne želi reći jer se boji povrijediti onog drugog.
  • Možda oboje želite dijete, ali jedan od vas nije spreman ponovno prolaziti emocionalno i financijski iscrpljujuće postupke potpomognute oplodnje te nakon neuspjeha želi odustati, no to ne kaže jer ne želi povrijediti partnera.
  • Jedan od partnera je možda suzdržaniji u pokazivanju osjećaja  pa to drugi može tumačiti kao nedostatak želje za djetetom.
  • Možete oboje osjećati strah, tugu, tjeskobu, bespomoćnost..., a to skrivate jer ne želite "opterećivati onog drugog”. Potiskivanje može dovesti do osjećaja usamljenosti i otuđenosti u trenucima kada oboje trebate podršku jedno od drugog.
  • Partner s dijagnozom neplodnosti može se opterećivati osjećajem neadekvatnosti i manje vrijednosti ili vjerovati da to partner misli o njemu.
  • Iščekivanje rezultata potpomognute oplodnje razdoblje je napetosti, straha, brige i pojačane osjetljivosti (osobito kod žena uslijed hormonske terapije) što rezultira smanjenom tolerancijom na frustraciju pa se možda češće svađate, plačete ili povlačite u sebe.
  • Ponekad se muškarci mogu osjećati bespomoćno i izolirano s obzirom da su žene prirodno više uključene u sam postupak potpomognute oplodnje.
  • Ponekad muškarci (u skladu s tradicionalnim vjerovanjima o tipično muškom ponašanju) osjete potrebu da zaštite žene pa skrivaju da je i njima potrebna podrška. Takve i niz drugih situacija veliko su iskušenje svakom čovjeku, ali i prilika da se razvijete kao pojedinci, da ponovno učvrstite svoju vezu, da se svakim danom više upoznajete i postajete bliskiji. Važno je da uvijek iskreno razgovarate, da govorite o osjećajima, očekivanjima i sumnjama čak i onda kada vam je neugodno. Razgovor može pomoći da situaciju doživimo drukčije i pronađemo učinkovitije načine suočavanja s njom. Jednako je važno da strpljivo slušate onog drugog, da ga pokušate razumjeti i pritom ne propustite priliku pokazati da vam je stalo do partnera i da se na vas može osloniti.





    Silvia Vuković, prof. psih.




  • Anoniman -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (7.2.2010 23:21:38)

    cipi hrabrice moja...[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




    gaganica -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (7.2.2010 23:31:57)

    draga cipi uvek sa recima utehe i novim nacinom za "dalje"  [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




    cipiripi -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (7.2.2010 23:34:03)

    iskreno, prvo sam na tebe pomislila kad sam nasla ovaj tekst...mislim da si se prepoznala u ovome [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] a i treba da se prepoznas.. ne samo ti..nego svi mi koji pripadamo ovom "STANJU" [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

    [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




    gaganica -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (8.2.2010 0:22:47)

    [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image] moracu jos jednom da procitam, da dobro "proucim" sve segmente u kojima se pronalazim i da vidimo sta nam valja ciniti.. sad sam malo i umorna i pospana




    gaganica -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (8.2.2010 0:25:46)

    p.s. mnogo mi je tuzna ova poslednja tacka u drugom "velikom" postu  [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image] 




    mamaca -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (8.2.2010 0:27:16)

    H,sto ne volim tu grubu rec NEPLODNOST,sva se najezim.Svaka cast,cipi.




    anuksunamun -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (8.2.2010 0:56:17)

    svaka cast za tekst




    bebironcic -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (8.2.2010 9:34:51)

    Bravo cipi[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




    cipiripi -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (9.2.2010 1:30:17)

    Lečenje neplodnosti podrazumeva timski rad. Lekari, medicinske sestre, psiholozi pružaju medicinsku i psihološku pomoć i podršku, a postoje i postupci koje bi supružnici trebalo da primenjuju kako bi sebi olakšali "putovanje" kroz sve faze dijagnostičko-terapijske procedure.


    Osoba koja je u situaciji suočavanja sa snažnim životnim dagađajem pokušava da razreši nekoliko zadataka:
    • da shvati značenje situacije,
    • da se suoči sa realnošću,
    • da ostane uključena u sve tokove života i milje kojem pripada (porodični, profesionalni, društveni život),
    • da sačuva emocionalnu ravnotežu,
    • da održi zadovoljavajuću sliku o sebi.
    Način na koji osoba rešava ove zadatke oslikava njene mahanizme prevladavanja koji predstavljaju psihičke i fizičke napore usmerene na savladavanje, redukciju ili toleranciju unutrašnjih i spoljašnjih zahteva koji se javljaju u kriznoj situaciji. Tokom prolaska kroz različite etape-od shvatanja i prihvatanja postojanja problema, preko medicinskog ispitivanja i lečenja do razrešenja problematične situacije, važno je da žena i muškarac:
    • zajedno prolaze kroz sve faze i međusobno komuniciraju,
    • razumeju da su osećanja nezadovoljstva, ljutnje, neraspoloženja, napetosti, zabrinutosti, straha, tuge normalna, a razgovori i uzajamna podrška mogu pomoći u savladavanju ovih osećanja,
    • razgovaraju sa ljudima koji imaju sličan problem jer "ni u čemu što nam se dešava nismo
      sami, ni prvi ni jedini"(I.Andrić),
    • traže pomoć i podršku.


    Autor: Spec. medicinske psihologije Aleksandra Ančić





    =================================================

    ZAISTA MISLIM DA JE NEOPHODNO DA U SVAKOJ USTANOVI KOJA SE BAVI PROBLEMIMA NEPLODNOSTI I KOJA POKUSAVA DA IH RESI .. JE POTREBAN PSIHOLOG...

    [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley20.gif[/image]

    Mnoge zene nemaju sa kim da pricaju o svom problemu pa dolaze na net, forume, RR, ...
    Ja sam imala informacije od dugarice koja je prosla kroz to ali nisam ni nju htela da smaram sa svim vim jer ima malo dete..
    Mislim da bi nam risustvo psihologa mnogo olaksalo ceo postupak..





    mamce -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (9.2.2010 22:07:42)

    Sva se najezih...[sm=smiley31.gif]




    rajchica -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (17.3.2010 18:22:00)

    Boli, boli, boli svuda!
    Ovo je prava tema za mene... Grozno se osecam, s povremenim oscilacijama (nekad mi je jos gore!) Od ocaja do ozlojedjenosti, pa sve ispocetka. A najvise od svega mrzim recenicu: "Ma, polako, nemoj da se nerviras, bice sve u redu!" Vise bih volela oko da mi iskopaju, nego to da mi kazu... A ja vise ne mogu ni da zaplacem?!?! Nekad mi je bar to olaksavalo. Sve i svi mi idu na zivce, mrzim sebe, mrzim druge ljude, bezim. Samo ponekad pozelim da se iscvilim, kao sada... A dobro znam da tu pomoci nema. Verovatno i drugi prolaze kroz ovo? Ili ne?
    P.S. Potpuno se slazem da je psiholog/psihoterapeut NEOPHODAN u svakoj ustanovi u kojoj se neplodnost leci, ali dobro znam da ga ni jedna ustanova nema (sem, mozda, Visegradske?) Za privatne para vise nemam, sve dadoh prokletim krvopijama lekarskim i laboratorijskim. U "Lazu" ce, valjda, morati da me prime kad skroz poludim[sm=hudicek1.gif]




    dunja RR -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (17.3.2010 18:33:37)

    ja mislim da je ovaj forum bolji od bilo kakvog psihologa( koje i inače ne volim, neka se ne naljuti neka forumašica ako joj je to zvanje, to je moje subjektivno mišljenje)....

    tako da drage moje pišite ovde i biče vam lakše, ili bar čitajte i shvatićete da niste same[sm=smiley31.gif], ima nas puuuuno




    Cvetana -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (31.5.2010 22:47:38)

    Tek sad videh ovu temu ? Gde to boli ?! Dusa me boli ! Ja nikad nisam bila od onih sto padaju u nesvest na decu, nekako mi se to podrazumevalo u zivotu. I sad, kad pokusavam, a nista se ne desava, a prepreke se nizu jedna za drugom osecam se kao da je jedan deo mene oduzet.
    Sve ovo sto je napisano je divno i moze da utesi, al kad ostanem sama sa sobom onda mi je bas[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Vecinu stvari koje sam napisala ovde za ovo malo vremena ne znaju ni moji najblizi. Nekako nisam jos u toj fazi da mogu da pricam o svojim osecanjima povodom teme neplodnosti. Do skoro sam i tu rec izbegavala da koristim, govorila "onaj problemcic".
    Kad pogledam oko sebe i vidim meni bliske ljude i vas ovde koje se borite s neplodnoscu, pitam se odakle snaga, volja, strpljenje ?! Ja cesto padam, i kao da sve manje snage imam da se dignem, svaki put kad pomislim  da sam neke stvari prevazisla iskrsne novi problem. I ne znam sta da mislim vise. Pre sam kod lekara puna optimizma i nadala se da ce sve da bude ok, sada se plasim, trebalo bi da idem za koji dan da ponovo radim hormone i sledjena sam, plasim se, jer nekako znam da ce opet neka glupost da iskrsne.
    Hvala vama sto ste tu i sto mogu da podelim osecanja i misljenje sa vama. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




    1zvezdana1 -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (20.6.2010 13:04:27)

    [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/kuza.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/kuza.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/kuza.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/kuza.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/kuza.gif[/image]prelep tekst poucan




    Zzvoncica -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (12.9.2010 14:05:31)

    Dugo vec pratim skoro sve vase teme i razgovore razmisljajuci da li da se ukljucim, i odakle bih pocela...
    Na zalost, ili na srecu imam toliko toga da ispricam, toliko toga ostavljenog iza sebe, a samo "mrvice snage" za ono Idemo Dalje.... 34 godine, 9 godina divnog braka, odlicnog muza... Ali i ... 1 spontani u 3 nedelji-otisao kao ciklus... 2 spontani u 8 nedelji-izostanak srcane radnje, radjena revizija... A onda vanmatericna trudnoca... agonija se nastavlja... Tri godine kasnije trudnoca ... Savrsena sve do 23 nedelje... A onda, PAKAO... Bebino srce je prestalo da kuca... Izazivaju kontrakcije, ali je sve ipak na kraju moralo da se zavrsi na hiruskom stolu.... Dve godine sam bila "nema"... Sto dalje od beba, sto dalje od trudnih zena, sto dalje od svih... Ne znam kako sam uspela da se povratim... Pre par meseci odradili smo ponovo sve analize i suprug i ja... I sve ok. Da ne zaboravim, promenila sam lekara jer je sa prethodnim sve bilo "mozes a i ne moras".... Tako da, kad cujem "opusti se", tog momenta mi pada mrak na oci... Tog momenta znam da taj neko nema sanse da razume... Tog momenta "odlazim"...
    Ali, nisam ovde da ikog "ubijem u pojam"... Naprotiv, ovde sam samo da dam dodatni optimizam i samopouzdanje... Jer mi idemo dalje... Nismo odustali... I necemo... Sve dok postoji iole sansa... Sve dok ja budem imala iole "zdravog razuma"....




    dunja RR -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (12.9.2010 14:12:36)


    IZVORNA PORUKA: Zzvoncica

    Dugo vec pratim skoro sve vase teme i razgovore razmisljajuci da li da se ukljucim, i odakle bih pocela...
    Na zalost, ili na srecu imam toliko toga da ispricam, toliko toga ostavljenog iza sebe, a samo "mrvice snage" za ono Idemo Dalje.... 34 godine, 9 godina divnog braka, odlicnog muza... Ali i ... 1 spontani u 3 nedelji-otisao kao ciklus... 2 spontani u 8 nedelji-izostanak srcane radnje, radjena revizija... A onda vanmatericna trudnoca... agonija se nastavlja... Tri godine kasnije trudnoca ... Savrsena sve do 23 nedelje... A onda, PAKAO... Bebino srce je prestalo da kuca... Izazivaju kontrakcije, ali je sve ipak na kraju moralo da se zavrsi na hiruskom stolu.... Dve godine sam bila "nema"... Sto dalje od beba, sto dalje od trudnih zena, sto dalje od svih... Ne znam kako sam uspela da se povratim... Pre par meseci odradili smo ponovo sve analize i suprug i ja... I sve ok. Da ne zaboravim, promenila sam lekara jer je sa prethodnim sve bilo "mozes a i ne moras".... Tako da, kad cujem "opusti se", tog momenta mi pada mrak na oci... Tog momenta znam da taj neko nema sanse da razume... Tog momenta "odlazim"...
    Ali, nisam ovde da ikog "ubijem u pojam"... Naprotiv, ovde sam samo da dam dodatni optimizam i samopouzdanje... Jer mi idemo dalje... Nismo odustali... I necemo... Sve dok postoji iole sansa... Sve dok ja budem imala iole "zdravog razuma"....


    Draga vršnjakinjo, jako je tužna tvoja priča i skroz te razumem. Sve priče na ovoj temi su tako različite ali im je suština ista. Nisam prošla kroz toliko teške situacije kao ti, kod mene je problem drugi-znam da moram na VTO.

    Drži se draga i divim ti se na hrabrosti [sm=smiley31.gif]

    Kada pročitam ovakve priče imam jači motiv da se borim, hvala na svakoj reči[sm=smiley27.gif]




    Zzvoncica -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (12.9.2010 15:41:04)

    Draga Dunja... [sm=smiley31.gif]... Uvek samo napred... I uvek mozemo napred... Ja ne skidam osmeh s lica, i samu sebe bodrim najjace... "bice, mora biti".... I znam da hoce...




    pepino -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (12.9.2010 16:48:02)

    Zzvoncice dobro dosla!
    Zao mi je sto si sve to prosla,ja sam u braku 4 godine i 3 mijeseca,2 spontana,sad opet vec mijesecima radimo ne bebi,jos nista...
    Jesi li radila detaljne nalaze?
    Jesi radila imunoloske?
    Imamo tu temu pa pogledaj,ako si nesto preskocila obavezno uradi,da se ne mucite opet ako nesto nije ok....




    Zzvoncica -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (12.9.2010 19:12:12)

    Pepino hvala na dobrodoslici...[sm=smiley1.gif] Sto se mojih rezultata tice... dok nisam promenila lekara radjeni su samo brisevi i cini mi se 2 puta urea, miko plasma i hlamidija... i NISTA VISE !!!![sm=grrr.gif] E kad sam shvatila da stvarno nemam snage da "lovim u mutnom" i slezem ramenima kad me pitaju jesam li uradila ovo ili ono, promenila sam lekara .... Za manje od mesec dana uradila sam skoro 20 analiza [sm=smiley29.gif]... Sad je sve ok i samnom i sa suprugom, ali sam zato bila pozitivna na sve viruse... I toxoplasma, i Rubella, i Herpes, i CMV.... aaaaaaaa.... Jedva sam se izborila sa zeljom da odem i sve one rezultate tresnem prethodnom lekaru u facu... Svaki moj "problem" osim vanmatericne trudnoce mogao se nekako objasniti... A da ne pominjem da se mogao mozda i spreciti.... Ne pitajte koliko sam bila besna....[sm=smiley7.gif] No, sta je tu je... ne zelim da gomilam neg. energiju... Nemam kad... Ovaj lekar je sjajan, nasi rezultati su odlicni... Pijem taj cuveni "bebi aspirin" kao preventivu, cekam [sm=hudicek1.gif] koja (ne smem ni da kazem) KASNI...[sm=bravo.gif] ali tek 3 dana... I ako nista nismo uradili sami idemo na stimulaciju Klomifenom i ciljanu oplodnju.... Samo napred... Znam da mora biti...




    Zzvoncica -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (12.9.2010 19:14:17)

    Koliko sam se raspisala, zaboravih da pitam... Pepino sta je tvoj problem? I naravno da kazem jos jednom... Sve cemo mi biti mame...[sm=smiley31.gif]




    pepino -> RE: Neplodnost "gde to boli?" - rec psihologa ! (12.9.2010 19:19:15)

    I ja sam radila TORCH,ali dosta nakon spontanog,a kako covjece na sve pozitivna???
    Dobro je,sad znas na cemu ste,pa polako,dace Bog da bude ok,a eto mozda si vec trudna i bude sve ok![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
    Ja sam tokom mog cuvanja trudnoce u bolnici upoznala zenicu koja je do tada imala 3 spontana,2 kiretaze i porodjaj u 6 mijesecu,da bi nakon operacije septuma ove godina opet 4 put zatrudnila i opet je izgubila bebu,bila je na pocetku 6 mijeseca,na zalost ona ne zna tacno sta je problem,Dr. joj je samo rekao da sledeci put cim ostane trudna ostaje u bolnici na lezanju,da je prate i urade joj serklaz...
    Ja se nadam da se sve mi necemo vise toliko patiti....[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




    Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>