prava radnika (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


afrodita -> prava radnika (12.3.2009 20:55:53)

-Kakva su prava radnika kod privatnika?
-Da li radnik ima pravo na godisnji odmor od 20
radnih dana?
-Sta ako mu sef broji u godisnji i neradne dane
a i onda su manje od 20 dana?
-Da li radnik moze da prima platu minimalac
preko banke drugi deo na ruke?
-Da li radnik ima pravo na otkazni rok?
-Kakva su prava radnika kada dobije otkaz
posle dva dana bolovanja?




prase -> RE: prava radnika (12.3.2009 21:07:42)

Ukoliko nije potpisan poseban ugovor o radu koji govori drugačije (ponavljam, drugačije a ne suprotno Zakonu o radu), za svakog zaposlenog i poslodavca važi Zakon o radu.
Zakonom o radu je između ostalog zagarantovano:
- minimalno 20 RADNIH DANA ODMORA godišnje,
- otkazni rok od 15 dana,
- obrazloženje zašto je zaposleni dobio otkaz.

Naravno da poslodavac ne može da računa neradne dane u odmor, to je sumanuto. To znači da ti imaš još 2 nedelje odmora od prošle godine čak i ako si iskoristila obe nedelje koje su ti bile na raspolaganju. Ovo može da se iskoristi do 30. juna, pa se lepo uklapa sa otkaznim rokom na koji takođe imaš pravo i to treba da iskoristiš. Imaš pravo na 1/4 odmora za 2009., to se ne uklapa sa otkaznim rokom pa može da ti plati ili da ti upiše u radnu knjižicu kako bi mogla da koristiš na sledećem radnom mestu. Nisam sigurna da se upisuje u radnu knjižicu, ali mislim da je tako.

Možeš i treba da tražiš obrazloženje zašto si dobila otkaz. Ne može poslodavcu da "dune" da ti ga da. Može da smisli da joj nije potreban taj broj zaposlenih sada, a ti lepo overiš u sudu to što je napisala i onda dovedeš inspekciju kod nje kada zaposli nekoga na tvoje bivše radno mesto.

Dati nekome otkaz posle bolovanja je nemoralno, ali je pitanje koliko ti možeš da dokažeš da ti je dala otkaz iz inata što si uzela bolovanje. Jedino ako neko želi da svedoči o tome na sudu.

Ovo prvo što sam napisala (kombinacija otkaznog roka i odmora) sigurno može da se izvede. Za sve ostalo za šta si oštećena morala bi da potražiš pravdu na sudu - u vezi toga bolje da se posavetuješ sa nekim advokatom.

Srećno! Drago mi je što si odlučila da se izboriš za svoja prava [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Anoniman -> RE: prava radnika (13.3.2009 7:08:14)

Ja sam evidentičar prisutnosti za moje odeljenje na poslu.
Ako je neko na godišnjem celu nedelju, a recimo u sredu je državni praznik, onda mu ponedeljak, utorak, četvrtak i petak vodim kao GO (godišnji odmor) a sredu kao DP (državni praznik).
Naći ću posle zakon o radu, mislim da je 20 radnih dana minimum GO, nevezano za to da li si kod privatnika ili ne.




vasar -> RE: prava radnika (13.3.2009 14:17:54)

da li neko zna
kako se oracunava verski ili drzavni praznik koji padne u toku bolovanja?




Anoniman -> RE: prava radnika (13.3.2009 15:22:18)

Ne znam... ja samo evidentiram a računovodstvo obračunava.




vasar -> RE: prava radnika (16.3.2009 8:40:58)

pa kazi mi dal  ti upises svima praznik (i onima na bolovanju) ili njima pises bolovanje a ostalima praznik?




Anoniman -> RE: prava radnika (17.3.2009 15:48:22)

Praznik je svima praznik.




Anoniman -> RE: prava radnika (17.3.2009 15:52:04)

Iz Zakona o radu - ovo je samo deo, ukucaj u Google "Zakon o radu" pa pročitaj detaljnije:

Otkaz od strane poslodavca
Član 179
Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to
postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog, njegovo
ponašanje i potrebe poslodavca, i to:
1) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema
potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;
2) ako zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze
utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu;
3) ako zaposleni ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom
poslodavca, odnosno ako je njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod
poslodavca;
4) ako zaposleni učini krivično delo na radu ili u vezi sa radom;
5) ako se zaposleni ne vrati na rad kod poslodavca u roku od 15
dana od dana isteka roka za neplaćeno odsustvo ili mirovanje radnog odnosa u
smislu ovog zakona;
6) ako zaposleni zloupotrebi pravo na odsustvo zbog privremene
sprečenosti za rad;
7) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu u smislu
člana 171. stav 1. tač. 1) - 4) ovog zakona;
8) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu u vezi sa
članom 33. stav 1. tačka 10) ovog zakona;
9) ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena
prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima
posla.

Član 180.
Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu u slučaju iz člana
179. tač. 1) - 6) ovog zakona zaposlenog pisanim putem upozori na postojanje
razloga za otkaz ugovora o radu i da mu ostavi rok od najmanje pet radnih dana od
dana dostavljanja upozorenja da se izjasni na navode iz upozorenja.
U upozorenju iz stava 1. ovog člana poslodavac je dužan da navede
osnov za davanje otkaza, činjenice i dokaze koji ukazuju na to da su se stekli uslovi
za otkaz i rok za davanje odgovora na upozorenje.
Ako postoje olakšavajuće okolnosti ili ako priroda povrede radne
obaveze ili nepoštovanje radne discipline nije dovoljan razlog za otkaz ugovora o
radu, poslodavac može u upozorenju da zaposlenog obavesti da će mu otkazati
ugovor o radu ako ponovo učini istu ili sličnu povredu, bez ponovnog upozorenja.
Član 181.
Poslodavac je dužan da upozorenje iz člana 180. ovog zakona dostavi
na mišljenje sindikatu čiji je zaposleni član.
Sindikat je dužan da dostavi mišljenje u roku od pet radnih dana od
dana dostavljanja upozorenja.
Član 182.
Ako otkaže ugovor o radu zaposlenom u slučaju iz člana 179. tačka 9)
ovog zakona, poslodavac ne može na istim poslovima da zaposli drugo lice u roku od
šest meseci od dana prestanka radnog odnosa.
Ako pre isteka roka iz stava 1. ovog člana nastane potreba za
obavljanjem istih poslova, prednost za zaključivanje ugovora o radu ima zaposleni
kome je prestao radni odnos.
Član 183.
Opravdanim razlogom za otkaz ugovora o radu, u smislu člana 179.
ovog zakona, ne smatra se:
1) privremena sprečenost za rad usled bolesti, nesreće na radu ili
profesionalnog oboljenja;
2) korišćenje porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege
deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta;
3) odsluženje ili dosluženje vojnog roka;
4) članstvo u političkoj organizaciji, sindikatu, pol, jezik, nacionalna
pripadnost, socijalno poreklo, veroispovest, političko ili drugo uverenje ili neko drugo
lično svojstvo zaposlenog;
5) delovanje u svojstvu predstavnika zaposlenih, u skladu sa ovim
zakonom;
6) obraćanje zaposlenog sindikatu ili organima nadležnim za zaštitu
prava iz radnog odnosa u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.
 




maša -> RE: prava radnika (17.3.2009 15:52:54)

Ja mislim da se verski i državni praznici ne ubrajaju u dane god. odmora ,ali sa bolovanjem nemaju veze.




Anoniman -> RE: prava radnika (17.3.2009 15:57:02)

-Kakva su prava radnika kod privatnika?
-Da li radnik ima pravo na godisnji odmor od 20
radnih dana?
-Sta ako mu sef broji u godisnji i neradne dane
a i onda su manje od 20 dana?
-Da li radnik moze da prima platu minimalac
preko banke drugi deo na ruke?
-Da li radnik ima pravo na otkazni rok?
-Kakva su prava radnika kada dobije otkaz
posle dva dana bolovanja?



pravilo je da nema pravila, a zakoni su tu da se krše!!! ovoga se drze ko pijani plota!!!

e to je na zalost istina!!!!  tako da sta god da mi odgovorimo, kopiramo i postamo zakone oni ne vrijede, svako radi sta hoce i kako hoce, a rijetki su oni koji rade ispravno, i svaka im čast!!!




jelenadunja -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:32:19)

ima li koga?[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Snelle -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:33:47)

Zna li neko da li plata zaposlenom može da se smanji ukoliko je ugovorom tačno definisan iznos?




minavb -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:35:15)

Moze na bolovanju, moze ako je destimulisan, moze ako je na GO ako nema regresa... mislim da ima vise osnova za umanjenje.




jelenadunja -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:35:33)

to i mene zanima,jer mojoj mami stoji jedna cifra na ugovoru,a drugu dobija?




Snelle -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:39:10)

IZVORNA PORUKA: minavb

Moze na bolovanju, moze ako je destimulisan, moze ako je na GO ako nema regresa... mislim da ima vise osnova za umanjenje.


Ajde onda konkretno pitanje da se bolje razumemo - vraćam se sa porodiljskog u maju. Direktor mi je najavio smanjenje obima posla, ne zato što je firma u problemu, već zato što je deo mog posla prebacio drugoj koleginici. Dakle, ima li on pravo na ime toga da mi smanji platu?




jelenadunja -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:39:49)

jel se ti razumes u te stvari?imam pitanje jedno?




minavb -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:41:04)

Mislim da nema. Pre toga, morao bi da ti da da potpises aneks ugovora o radu sa novom platom, a ti na to mozes da se zalis.




Snelle -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:43:11)

I ja pretpostavljam da nema pravo, ali volela bih da se javi i neka pravnica da mi to potvrdi [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
A aneks ako mi ponudi nema sile da me natera da potpišem [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




minavb -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:44:56)

Ako odbijes, ima prava da te otpusti a ako potpises, imas pravo da se zalis i mozda ga dobijes. Sto ne pogledas na sajtu ministarstva rada, mozda ima opcija za postavljanje pitanja.




Snelle -> RE: prava radnika (15.4.2011 12:46:16)

IZVORNA PORUKA: minavb

Ako odbijes, ima prava da te otpusti a ako potpises, imas pravo da se zalis i mozda ga dobijes. Sto ne pogledas na sajtu ministarstva rada, mozda ima opcija za postavljanje pitanja.


Sreća u nesreći je što u mojoj firmi nije sve tako crno-belo [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




New Mom -> RE: prava radnika (15.4.2011 22:16:20)

Snelle, odgovor iz prve ruke po obećanju.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Ako je precizirano tačan iznos, nema prava da ti smanji platu. Ako ti ne isplati pun taj iznos, imaš prava da prvo tražiš razliku, a ako je ne dobiješ, i da ga tužiš. Naravno, sve to ako je stari ugovor na snazi, tj. ako nisi potpisala aneks ugovora po kome se iznos zarade menja.
Ako odbiješ da potpišeš aneks ugovora, poslodavac ima pravo da te otpusti, ako sam aneks sadrži zakonite zahteve (tipa: zbog smanjenog obima posla smanjuje se iznos zarade koja se isplaćuje) - ili bolje rečeno ako "lepo upakuje" - i tu nema pomoći, žalba neće proći. Odbijanje aneksa ili žalba na uslove u njemu može kad je potpisan samo ako je traženo nešto nezakonito.




Snelle -> RE: prava radnika (16.4.2011 0:26:15)

Hvala na odgovoru [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Anoniman -> RE: prava radnika (20.4.2011 9:40:21)

Sta je sa radom na dan drzavnih (verskih) praznika? Evo Uskrs, npr. Veliki petak i ponedeljak, kao 2. dan uskrsa.
Privatnik zahteva da se radi a ne plati kao rad na dan praznika tj. uvecano nego valjda konta kao dobrovoljni rad tako da ne mora platiti.
Sta se desava ako radnik ne dodje da radi na dan drzavnog praznika? Poslodavac preti otkazom - znamo svi da nema osnov.
Zanima me sa pravne strane *prakse posebno koja su prava zaposlenog?
Koliko kosta advokat za pokretanje parnice protiv poslodavca (nezakonit otkaz, neisplacene zarade, putni troskovi) ?
Ako ima neko da odgovori, bila bih mu zahvalna.
Sorry za anoniman post, iz ociglednih razloga je.




New Mom -> RE: prava radnika (20.4.2011 21:31:55)

U suštini je ovako:
privatnik nije u obavezi da ne radi za državni praznik jer je to (ti datumi) samo preporuka. Takođe, nije u obavezi da to dodatno naplaćuje, ako ne prelazi onih 40 sati nedeljno maksimalnog rada (plus 4 sata dodatnog). Samim tim, ako odbiješ da radiš tada, može da ti udeli otkaz.
Što se tiče ne plaćanja zarade i svega drugog što je zagarantovano ugovorom o radu, treba prvo da poslodavca prijaviš inspekciji, a tek kada ona utvrdi da li i kakva kršenja postoje, možeš da ga tužiš. U suštini se većina advokata bavi radnim sporovima.
Koliko sve to može da košta, sorry, ne znam.
Nadam se da ovo pomaže.




Trudnicica83 -> RE: prava radnika (28.4.2011 9:51:23)

Drage moje, imam i ja jedan problem. Naime, sa porodiljskog treba da se vratim na posao krajem jula, a poslodavac mi je najavio da ce kada se vratim moj ugovor o radu (na neodredjeno vec dve godine) raskinuti i sklopiti novi na 3 meseca, koji ce onda produzavati na jos 3 pa na 6 meseci. Dakle, iz cista mira, nakon porodiljskog gubim stalan posao. Da li je to po zakonu? Naravno, ako odbijem dobijam otkaz.

Takodje, na bolovanje sam otisla u aprilu prosle godine i ostao mi je neiskoriscen ceo godisnji odmor od prosle godine (nisam mogla da ga iskoristim jer ne moze pre juna a tada sam vec bila na bolovanju) i ne mogu ni sada da ga iskoristim jer se stari odmori koriste do juna ove godine, a ja se tek u julu vracam sa porodiljskog. Najlogicnije mi je bilo da ga nadovezem na porodiljsko, medjutim na poslu ni da cuju. Da li je i to moguce?
Molim vas, ako se neko razume u ovo, dajte mi neki savet...




Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>