Država refundira troškove trudnicama (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> U očekivanju (deteta)



Poruka


lothroniell -> Država refundira troškove trudnicama (30.3.2010 13:46:02)



Trudnice će ubuduće moći po skraćenoj proceduri da naplate troškove pregleda koje su platile, jer nisu mogle da budu pregledane u mreži zdravstvenih ustanova na uput. Moći će, takođe, da refundiraju i troškove za kupovinu lekova koje nisu mogle da dobiju na recept pod uslovom da ti medikamenti spadaju u prava iz zdravstvenog osiguranja.

Ovo je omogućeno izmenama Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanja prava iz zdravstvene zaštite, koje je usvojio Upravni odbor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.

- Izmenom Pravilnika trudnicama je omogućeno da refundiraju sve troškove za preglede i lekove iz zdravstvenog osiguranja koje ne mogu odmah da dobiju na uput, odnosno recept - kaže Svetlana Vukajlović, direktor RZZO. - Za njih važi jednostavnija procedura nego za ostale osiguranike koji traže refundaciju, jer trudnice ne moraju da donose potvrdu iz zdravstvene ustanove da nisu mogle da budu pregledane.

Izmene u postupku i ostvarivanju prava iz zdravstvene zaštite za trudnice donete su prvenstveno zbog nekih pregleda koji se rade u određeno vreme trudnoće, a na koje trudnice moraju da čekaju u zdravstvenim ustanovama. To su prvenstveno dabl i tripl testovi, amniocenteza (analiza plodove vode), koja se radi od 16. do 19. nedelje trudnoće... Amniocenteza kod privatnika košta i do 40.000 dinara. Kada je reč o lekovima, trudnice najviše kubure sa “utrogestanom”. Taj lek kod nas nije registrovan. Trudnice ga kupuju, a sada će moći da refundiraju trošak terapije.

Račun i izjava

Pravo na refundaciju trudnica ostvaruje uz dokaz da je pregled ili lek preporučio lekar, a to su uput ili recept - objašnjava direktorka RZZO. - Uz to treba da donesu izveštaj o obavljenom pregledu i fiskalni račun kojim dokazuju da su platile uslugu. U filijali RZZO trudnica, osim toga, treba samo da da još pisanu izjavu da pregled ili lek nije mogla da dobije u javnom zdravstvu.
IZVOR




cipiripi -> RE: Država refundira troškove trudnicama (10.4.2010 22:27:47)

ja ako bi prilozila sve do sad sta sam radila privatno i kupovala mogla bi na naplatim toliko da kupim licni uz [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
ko li ce meni da refundira fraxiparin koji primam od pre 3 dana..svaki dan do porodjaja i 6 nedelja posle..a cena jednom je 200 din.. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley29.gif[/image]




ivaj -> RE: Država refundira troškove trudnicama (21.6.2010 11:39:12)

Vidim da niko nista ne pise o ovome,sta se desava s tim,ima li nesto od toga?
Citala sam sta sve treba od papira,a je li neko od vas uspeo da naplati nesto?
Gde se to ide,kad,kako?
Neka javi onaj ko zna[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Ana RR -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:38:42)

Da li se refundira novac od epidurala? MM me ubeđuje da može da se refundira, nemam pojma da li je to tačno.




Anoniman -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:42:04)

Uff, najbolje se raspitaj. Ja sam trebala nabavljati Resogam (je l' beše to ime?) pošto je jedno vreme bila nestašica, pa su mi rekli ako u bolnici ne budu imali, da ću dobiti povrat (bila je tada oko 5000din). Na kraju je ipak bolnica nabavila




ivaj -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:43:20)

IZVORNA PORUKA: Ana RR

Da li se refundira novac od epidurala? MM me ubeđuje da može da se refundira, nemam pojma da li je to tačno.


ne moze anci,provereno.
ja pitala u nemanjinoj kad sam predavala za refundaciju lekova




Ana RR -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:44:23)

Uh, i ja treba da kupim rhogam, jer ću ga primiti u 28.nedelji. Ali to nema šanse da refundiram, u dom zdravlja idem samo po doznake pa sam usput pitala dr za rhogam i ona odbija da mi da u 28. nedelji, kaže primiću na porođaju. A u institutu za transfuziju krvi mi savetuju da ga primim, što će verovatno reći i moja dr kod koje vodim trudnoću.




Ana RR -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:44:58)

IZVORNA PORUKA: ivaj

IZVORNA PORUKA: Ana RR

Da li se refundira novac od epidurala? MM me ubeđuje da može da se refundira, nemam pojma da li je to tačno.


ne moze anci,provereno.
ja pitala u nemanjinoj kad sam predavala za refundaciju lekova



Eto. Odakle mm info da može, nemam pojma.




Anoniman -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:46:23)

Ako su ti se pojavila antitela moraćeš primiti već sad (mislim u 28. nedelji). A vidi stvarno ima li bolnica na raspolaganju. I meni su svi pričali da obavezno kupim, kad mi na kraju dali po porođaju iz svojih zaliha [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Ana RR -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:47:35)

Nisu se pojavila antitela, ali doktorka u institutu savetuje da primim pogotovo što posle spontanog nisam primila. 




Anoniman -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:51:04)

IZVORNA PORUKA: Ana RR

Nisu se pojavila antitela, ali doktorka u institutu savetuje da primim pogotovo što posle spontanog nisam primila. 


[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Čudno.... Mene su slali svakih 6 nedelja na vađenje krvi i kontrolu antitela, pošto su svi nalazi bili nula (hvala Bogu) nisu mi ni davali. A moja kuma isto nije primila posle spontanog (nisu joj ni krvnu grupu utvrdili, tek u sledećoj trudnoći saznala da je Rh-) i posle ništa do porođaja....




Anoniman -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:51:30)

Ovo za refundiranje je žešći zez, jer ti uz račun treba potvrda državnog lekara da nije u mogućnosti da ti uradi , lupam, UZ, pregled, šta god (zbog kvara aparata, dugog čekanja na red i slično). A ja koliko sam upoznata, jedna od 20 žena uspe da izboksuje tu potvrdu. Isto je i za lekove, jer navodno tih "nedostupnih" lekova ima, ali se sklone, pa se zato mora kupovati. A lekar ne sme da ti da potvdru da nema lek, a ima ga "pod tezgom".




Ana RR -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:52:39)

Nemam pojma, pre neki dan mi je tako rekla. Kaže da je tako najbolje. 




Ana RR -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:54:56)

Bubo, to znam. A nema šanse da mi u dz daju potvrdu zato što ta dr misli da nema nikakve potrebe da primim rhogam sada, već na porođaju. Bzvz.




Anoniman -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:56:03)

Nek ti onda napiše napismeno da misli da nema potrebe.




Anoniman -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:56:45)

"Napiše napismeno" [sm=jezicek.gif] Tenkre , ja sam tenkre [sm=smiley36.gif]




Ana RR -> RE: Država refundira troškove trudnicama (4.5.2011 14:57:16)

Nisam ni primetila [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




trudnica3 -> RE: Država refundira troškove trudnicama (24.11.2011 20:11:54)

da li se refundiraju troskovi analize sedam najcescih mutacija na cftr gen?Analiza je radjena na genetskom inzenjeringu a na osnovu uputa iz klinickog centra!




ivas -> RE: Država refundira troškove trudnicama (29.11.2011 9:13:41)

Ja lično znam ženu koja je refundirala pare od epidurala u Višegradskoj. Znam da je uzela potvrdu iz pravne službe Ministarstva zdravlja da je epidural standardna usluga a druge detalje ne znam. Raspitaću se pa ću Vam javiti svakako.




crazymama -> RE: Država refundira troškove trudnicama (20.1.2012 15:05:16)

ja znam za slucaj u subotici, zeni su dali uput za 4d da odradi u novom sadu, u NS joj rekli da su velike guzve, ona otisla privatno, podnela racun i refundirali joj 6000din.




ivannna -> RE: Država refundira troškove trudnicama (26.6.2012 11:46:57)

cula sam da u nekim firmama u kojima su svi zaposleni osigurani trudnice koje su se porodile na carski rez imaju pravo da dobiju pare za to,da li znate nesto o tome? koja dokumenta su potrebna?




ivannna -> RE: Država refundira troškove trudnicama (26.6.2012 11:47:54)

izvinjavam se,tek sam sad procitala da se radi o refundiranju od strane drzave a ne od strane firmi,sorry!




Anoniman -> RE: Država refundira troškove trudnicama (26.6.2012 12:11:33)


IZVORNA PORUKA: crazymama

ja znam za slucaj u subotici, zeni su dali uput za 4d da odradi u novom sadu, u NS joj rekli da su velike guzve, ona otisla privatno, podnela racun i refundirali joj 6000din.

Ovo je slučaj ako uspeš da dobiješ uput iz nekih opravdanih razloga da ideš za NS. Nema šanse svaka trudnica da dobije taj uput, tako da 99% mojih sugrađanki lepo nepovratno plati 6000din [sm=smiley24.gif]




red3lilu -> RE: Država refundira troškove trudnicama (26.6.2012 17:42:23)

Pre 4 godine, sam na konto svoje dijagnoze spina bifida i izjave da nemam para za privatnika, dobila uput da se expertski UZ uradi u NS.
Ove godine na konto iste dijagnoze nisam dobila uput i platila sam privatno u SU 4500 din pregled. Obzirom da nije obavezan da se uradi, nema refundacije.




panonkinja -> RE: Država refundira troškove trudnicama (30.12.2012 4:15:15)

tracak svetla u ovoj propaloj drzavi...




Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>