RE: Kontrakcije (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porođaj



Poruka


Zemunka85 -> RE: Kontrakcije (26.4.2012 7:52:10)

Ja sam totalno zbunjena. Meni je svaki put drugacije. Cas nista ne boli, samo se stegne, cas menstrualni bolovi danima bez prestanka i bez stezanja, cas bolna stezanja, cas grcevi od kojih gubim dah, cas krsta..apsolutno nikakvog pravila nema. I tako od 14. nedelje, a sad sam 21,5...




JAmy -> RE: Kontrakcije (26.4.2012 9:36:51)

Eh,draga moja,tada je i meni pocelo,i na isti nacin.Nazalost,nemam te cime ohrabriti bar kada je intezitet bola i neprijatnosti u pitanju,zato sto vremenom sve postaje bolnije i teze za podnijeti.
Kazem ti,zaboravila sam bol u stomaku i ledjima u odnosu na ovo stezanje u grudima,ponekad osjecam kao da ce pluca i srce da mi eksplodiraju,srecom,ne traje tako dugo,ali to je sada postala neizbjezna propratna neprijatnost uz kontrakcije koje su i bez toga pravi uzas![sm=smiley13.gif]
Sta da ti kazem,vrijedi sav trud,nije lako,ali izguraces.Evo,meni niko nije davao mnogo nade,ali sada sam poslije svega samo na korak do cilja.A bilo je teskih dana....ne zelim ni da se sjecam[sm=smiley13.gif]
Samo hrabro...[sm=smiley31.gif]




Modessty -> RE: Kontrakcije (26.4.2012 9:41:52)

Mojoj cimerki u bolnici su davali utrogestan i neki progesteron preko infuzije. I njoj je to pomoglo da izgura do devetog meseca i rodi zdravu i lepu bebu. Ona je lezala u bolnici skoro tri meseca sa prekidima. Kad je ušla u osmi mesec dali su joj nešto za sazrevanje ploda , pa je beba tako bila nedelju naprednija od stvarne starosti trudnoće.




JAmy -> RE: Kontrakcije (26.4.2012 10:07:50)

Mod...Pa kako si nam ti,kako su bebice?[sm=smiley31.gif]
Ja lezim u bolnici od pocetka cetvrtog mjeseca,non-stop sam na infuziji,tzv tokolizi,u ciji sastav ide fizioloski rastvor+ampule giniprala,a utrogestan uzimam oralno u vidu kapsula.To isto su vjerovatno i tvojoj cimerki davali.
U 8 mjesecu ako je visok rizik od prevremenog porodjaja daju kortikosteroidE za ubrzano sazrijevanje pluca kod ploda,ali mislim da ti ljekovi ne uticu na njegove dimenzije i tezinu.
Bilo kako bilo,sva ta terapija nije bas blagotvorna za majku,osobito ginipral,al sta da se radi kada nema alt_ernative.Ne vjerujem nauci koja u zadnje vrijeme osporava ove ljekova zbog navodne nedjelotvornosti,jer znam bezbroj bebica koje su zive i zdrave rodjene samo zahvaljujuci ovoj konzervativnoj terapiji.Za sada bolje ne postoji,a kada je zivot bebe u pitanju pristajem na sve eventualne posledice.
Najvise me nervira to sto je medicina toliko napredovala u svim oblastima,a sto se tice prokletih preranih kontrakcije koje su u svijetu postale prava epidemija,jos niko nije izmislio adekvatan lijek niti je nasao uzrok njihovog pojavljivanja[sm=smiley13.gif]
Zene odrzavaju trudnocu danas i prije 50 godina skoro na isti nacin[sm=smiley13.gif]




Zemunka85 -> RE: Kontrakcije (26.4.2012 11:24:53)

Jamy, mozes li mi, molim te, objasniti zbog cega si konkretno sve vreme u bolnici? Imamo iste simptome, slicnu trudnocu. Cini mi se i slican grlic. Plus je meni posteljica nisko, ali ne previa. Pri tom sam i manja trudnoca.
Ja sam bila 7:dana u bolnici, na 3,5 flase tokolize i posle toga, i danas oralno.
Pustena sam uz ohrabrujuce " ocuvana trudnoca bla bla" i savet da slobodno pravim vec zakazanu svadbu 5.5. Uz naravno i dalju dijagnozu preteci pobacaj. Ali bez panike neki.
Ja uistinu 90 % dana lezim, prosetam do komsinice, sednem 20ak min i nazad. Tako mesec dana. Sutra mi je 4d pa cu vise znati.

Imam i kontrakcijei bolove i nize bebu..ali kao sto kazem, igrom slucaja o meni kroz trudnocu je vodilo racuna njih 8oro, dva moja lekara i kroz bolnicu njih sestoro tj ko je dezuran tog dana i niko nije pokazao veliku brigu.
Ok i mirovanje i lezanje, ali ne za bolnicu i infuziju. Nikad nisam cula ni videla da je toliko neko lezao.
Ja sad sve to pijem.

Na UZ su 23.3 vidjene kontrakcije, dakle, ima ih.
Sutra cu znati vise. Da li se podigla i sve o bebi.




JAmy -> RE: Kontrakcije (26.4.2012 11:59:05)

Ne znam kolika je jacina i ucestalost tvojih kontrakcija,vjerovatno je to kod mene ozbiljnije.Grlic je skracen ali zatvoren,razvoj bebe uredan,nemam krvarenje,plod nekad nisko nekad ne,sada je bas visoko,posteljica na optimalnom mjestu,kontrakcije do 28 ned (odprilike) bezbolne,javljale se od 3x(rijetko)pa i do 20x dnevno(najcesce),i to uz terapiju i lezanje.Od 30ned vise ne pamtim da je prosao dan a da se ne pojave bar 30x uz tablete i to traju najmanje 30-40sec,ili 20x uz tokolizu kada su nesto blaze a duzina trajanja ostaje ista.Bila sam kuci mjesec dana,i jedva izgurala uz terapiju 6x1 tbl ginipral,tada sam bila na ivici porodjaja kada sam primljena ponovo u bolnicu.Tada je dr zbog moje 'neozbiljnosti' jer sam trpjela samo da ne ostanem na odjeljenje ponovo,odlucila da me zadrzi do daljnjeg,tj do porodjaja ili do ulaska u 9 mjesec.[sm=smiley1.gif]
Zbog slabog dejstva tableta na moj organizam najvise mi odgovara tokoliza a nju naravno mogu samo u bolnickim uslovima da primam.Infuzija je rijetko kada i kratkorocno prekidana,i to zbog vena,kada dodju u stanje apsolutnog kolapsa i nemaju gdje da postave braunilu[sm=smiley19.gif]
Ne zelim da te plasim,ali kad tako rano krenu kontrakcije,velika je sansa da ce trudnica morati da odlezi neko vrijeme u bolnici,a posebno pred kraj trudnoce.Nego,ni jedan organizam nije isti,ja ti od srca zelim da se vise ne vratis na infuzije,i da bezbrizno i kuci docekas svoj termin za porodjaj[sm=smiley31.gif]




gracia -> RE: Kontrakcije (26.4.2012 22:38:34)

Devojke, meni su tek sad pocela da se javljaju te kontrakcije. 35. sam nedelja, da li su to te 'lazne', ne znam. Do sad je sve bilo ok sa trudnocom, nisam pila nikakvu terapiju. Pre dva dana mi se cesto stvrdnjavao stomak, mozda 10-15 puta u toku popodneva i bilo je dosta neprijatno. Juce i danas dosta redje i na kratko. Da li je to normalno u ovom stadijumu trudnoce, ili bi ipak trebalo da se javim doktoru?? Malo sam spustila loptu, vise odmaram i leskarim...




JAmy -> RE: Kontrakcije (27.4.2012 0:10:24)

Gracija,u 35oj nedelji trudnoce je normalno da se povremeno jave kontrakcije,i ukoliko one nisu previse bolne,nisu pracene krvarenjem i curenjem plodove vode,nemaju pravilan ritam javljanja,i pri tom ti lijepo osjecas bebine pokrete i nema nekih drugih neuobicajenih pojava,nemas razloga za brigu.Jedino bi valjalo da izbjegavas sjedenje i duze stajanje,a i vrijeme je da svoje aktivnosti smanjis na minimum.Lagana set_njica i spremanje obroka ne bi trebalo da ce ti da ti naskode ako se ti dobro osjecas.Slusaj svoj organizam,tako je najbolje....Ako primijetis da kontrakcije postaju sve neprijatnije i cesce,svakako se javi ljekaru.
Nadam se da ces kao i do sada bezbrizno uzivati u svojoj trudnoci [sm=smiley31.gif]




gracia -> RE: Kontrakcije (27.4.2012 15:03:10)

JAmy, [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]  Prava si domacica teme!
Iskreno vam se divim, zene, sto ste pregurale i zrtvovale toliko toga, da donesete svoje andjele na svet, najbezbednije moguce. Znam da bih i ja isto tako, odrzavala samo pozitivnu energiju, da sam imala ikakvih komplikacija, i razmisljala samo o tome sta je konacni cilj mog puta [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/9nebesa.gif[/image]
Ja sam ok, smanjila sam aktivnosti, vrlo moguce da sam se tog dana malo i preforsirala. Ali pratim situaciju, pa ako bude nekih uznemiravajucih signala, odoh kod dr.




JAmy -> RE: Kontrakcije (27.4.2012 18:01:47)


IZVORNA PORUKA: gracia

JAmy, [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]  Prava si domacica teme!



Toliko se druzim sa kontrakcijama da cemo na kraju da postanemo najbolji prijatelji [sm=jezicek.gif]...
Nadam se da me nece iznevjeriti onda kad mi budu trebale...[sm=smiley1.gif]
Ne brini draga,sve ce to da bude ok [sm=smiley31.gif],sve i da se nesto iskomplikuje sa tim grcevima,sada si pri kraju trudnoce pa je mnogo lakse...




Zemunka85 -> RE: Kontrakcije (27.4.2012 21:51:21)

Jamy, stvarno si divna i uvek tako detaljna.
Lm, kako da izmerim jacinu kontrakcije? Ne znam ni za ucestalost, jer nekada NISTA ne osecam iz ciste radoznalosti pipnem stomak, a on tvrd. Ali, ima ih dosta..

Sad dolazim sa 4d kod ZIVANICA koji vazi kod nas za alfaiomegu, po tom pitanju.
Koliko sam jedva cekala, toliko sam i strepila, ali covek me odusevio. I malo zbunio..
Sve je SAVRSENO, uz pitanje zasto lezim mesec dana?

Da slobodno, ali bez preterivanja, pravim svadbu, da malo usporim tempo, samo zbog cinjenice da je beba maaaaalo nize, a 4 generacije unazad radjane u 7 ili 8 mesecu, prva trudnoca. Da lekove ne podrzava i tako..

Da je bol NORMALA ukoliko su nalazi uredni.

DA SU KONTRAKCIJE POTPUNO NORMALNE!
E sad - tvoja i moja trudnicka slika je gotovo ista.
Ne znam..svako to drugacije.

Znam samo da ne mogu ni da zamislim kako ti je, jer su meni popucale vene od 4 flase. Drz se..

Ja nekako NIKADA na pregledu nemam kontrakcije.
Ovako da. Svaki dan. Dosta njih. Kao sto sam rekla svih oblika, vrsta, jacine, trajanja i sl.

Ali eto, malopre me DR bas ohrabrio.





JAmy -> RE: Kontrakcije (27.4.2012 23:44:55)

Zemunka,drago mi je sto si se ohrabrila,to je jedan od mocnih ljekova protiv kontrakcija kada ti neko tako umiri psihu i ulije ti povjerenje [sm=smiley31.gif]
Tog stezanja ne bi trebalo da bude i ako je bezbolno,ali ako se ne odrazava na grlic i razvoj ploda,onda se i ne mora toliko strogo mirovati,ali ne smijes ni biti aktivna kao prije trudnoce.Malo opreza nije na odmet,a sto se tice terapije,znas i sama moj stav iz prethodnih postova.
Jacinu kontrakcija ne mozes izmjeriti bez TG ili CTG aparata,ali problem je u tome sto on registruje samo postojece kontrakcije dok snimanje traje(oko 15min),ali ne dokazuje kontrakcije koje su prosle niti predvidja nove.Osim toga,CTG se moze odraditi tek nakon 28 nedelje,a do tada doktori se oslanjaju na nasa zapazanja,palpatorni nalaz trbusnog zida,uz i pregled grlica.
Ja jacinu procjenjujem na osnovu subjektivnog osjecaja,medju jacim spadaju one koje sam opisala na prethodnoj strani,a kada kazem da je slaba,to znaci da je trajala manje od 20 sec i da nije pracena bolom.
Ne brini,nisu nase kontrakcije bas toliko slicne,obzirom da ti ne osjecas nista vec samo 'pipas',meni su u tvom periodu trudnoce grcevi davali osjecaj da me nesto cupa i vuce,pri tom bih otezano stajala i hodala dok ne prodje,a bol je,kao sto sam vec rekla,tek dolazio kasnije i to postepeno kako je trudnoca odmicala.
Ni jedna trudnoca niti trudnica nije ista,pa prema tome nije obavezno da sve trudnice koje dobiju kontrakcije prodju kao ja,i ako je,nazalost,sve vise njih koje na kraju ipak budu osudjene na bolnicko lijecenje i strogo mirovanje.
Cuvaj se svih fizickih napora,uzimaj terapiju,ako mozes kloni se stresa,misli pozitivno i bice to sve u najboljem redu....[sm=smiley31.gif]




madre -> RE: Kontrakcije (27.4.2012 23:58:43)

zemunka, ja sam u prva tri meseca trudnoce imala kontrakcije na svakom uz pregledu, ali ja ih nisam osecala. lezala sam u bolnici zbog krvarenja, tako da me je dr svaki dan pregledao i uvek napominjao kako imam kontrakcije.... kada se situacija malo sredila, znaci od petog meseca ja sam svaki dan pocela da osecam kontrakcije (stomak mi se stvrdne i osecam jaku neprijatnost u tom momentu, da ne kazem bol)
ali pri uz pregledima mi nikada nije pomenuo da je uocio bilo koju. tak kasnije oko 8og, 9og meseca kada sam isla na ctg, te kontrakcije su se uocavale... ne znam da li ces me razumeti sta hocu da kazem, kada sama sebe ne razumem[sm=smiley36.gif]
htedoh reci da mozda to uopste nisu kontrakcije[sm=smiley1.gif] koja ti je ovo trudnoca po redu?




Zemunka85 -> RE: Kontrakcije (28.4.2012 0:19:27)

Jamy, hvala. Ja ta stezanja malo umirim promenom polozaja u kom se nadjem kada me uhvati. Tih stezanja ima deset_ak u danu. Kao sto sam rekla, mene su vise mucili menstrualni bolovi bez prestanka, ali bas bez prestanka jedno tri nedelje. Tad i da sam htela, nisam mogla iz kreveta.
Nekeda ne umem da razaznam grc kao bol, od grca, kao stezanje. Ali nekada je jasno.
Mirovanje je tu, lekici isto i bice ok.

Madre, meni je 23.3 vidjena kontrakcija na UZ na prednjem zidu, a bebac na zadnjem. Tad sam se zacudila jer nista nisam oset_ila. U bolnici sam otisla 4.4. zbog bolova i tek tamo pocela to osecati. A sad...kazem vam..nekad se stegne, pa boli, nekad obrnuto, nekad samo jedno i taaako..

U bolnici sam imala dva UZ, danas ovaj..niko ih ne pominje. Ja ih imam, znam.
Tako da, samo malo vise opreza od dijagnoze ''bas sve je ok'' i bice ok.

Ljubac zene

Inace, prva mi je trudnoca.
Rekoh, imala sam i jake i bez prestanka bolove od 14 nedelje. Bas je bilo grozno. Pre par veceri presekao me je bol, ali bukvalno. Gubila sam svest u tih sat vremena od jacine. Od tada sam se preporodila. Ja kontam da je bebica napokon promenila polozaj. Bila je naglavacke od pocetka, pritiskala grlic plus je nize. Nadsm se da je to uzrok bola i da ga vise nece biti..

A kontrakcije..




SanjaBG -> RE: Kontrakcije (30.4.2012 19:03:51)

Devojke, evo sada iscitavam sta ste pisale, pa da vas i ja pripitam za savet...

36. nedelja sam, po UZ sad vec 38. Vec neke 2-3 nedelje unazad povremeno imam kao one predmenstrualne bolove, i ponekad ostar bol, skroz dole, kao da osecam bol u grlicu ... Rekla sam to dr.ali ona se nije nesto uzbudila, rekla je da je to normalno...


Danas sam bila na CTG-u, bebini otkucaji su ok, ali se vide kontrakcije... Prepisala mi je inekcije Progesterona (koje nisam nasla), i jedino sam nasla Utrogestan od 100, tako da do danas njih pijem 3puta1 dnevno...

Da li te kontrakcije najavljuju skorasnji porodjaj, ili to moze tako da traje neko vreme?

Hvala vam unapred na odg. malo sam se nekeko uspanicila...




Maslacak15 -> RE: Kontrakcije (30.4.2012 20:21:24)

Sanja,
Kontrakcije mogu da traju nedeljama zavisi naravno koliko su ucestale bile na pisacu. Odredjena aktivnost u tako poodmakloj trudnoci je normalna, beba se spusta u karlicu itd. Preporucujem ti da se konsultujes sa tvojom doktorkom jel mozda je efikasnije da uzimas utrogestan vaginalno, kao supozitorjum kad vec nisi nasla injekcije. Pokazano je naime da je efekat tako direktniji, i koncentracija stabilnija, a stedis i jetru koja treba da metabolise hormon. Zato se u VTO programima ulavnom daje vaginalni utrogestan. Nemoj na svoju ruku, ali posavetuj se sa njom. I nemoj da se sekiras, ti si vec prakticno na ciljnoj liniji. Samo jos malo i stize tvoja bebica[sm=bravo.gif] Poodzravljam te




JAmy -> RE: Kontrakcije (30.4.2012 21:12:20)

Sanja,Maslacak ti je sve rekla,a ja samo da dodam:
Ako bebica ima zadovoljavajucu tezinu,nakon 36 nedelje nema smisla ni davati terapiju za odrzavanje trudnoce.Cudim se da ti je dr uopste dala bilo sta[sm=zmeden.gif]
Ti si prakticno u terminu,i nikakav problem ne bi bio i da se sad porodis.
Bolovi koje ti opisujes su uobicajeni vec nakon 34 nedelje,pa i ranije.
Povremene kontrakcije mozes da osjecas i nedjeljama prije porodjaja i to bez ikakve terapije.Nije pravilo i sve je individualno,ali da znas da je moguce.
POZZ i srecno[sm=smiley31.gif]




SanjaBG -> RE: Kontrakcije (30.4.2012 21:32:39)

Hvala vam drage na odgovoru...
Jel ta terapija moze nesto da steti? Nisam u toku cele trudnoce imala susret sa tim lekovima (osim folne i vit.c), pa se bas i ne razumem...

Termin je 24.maj, ne znam da li je zbog toga dala terapiju, ali ja im svaki put kazem, kako od prvog UZ beba ide dve, tri nedelje napred, ali niko to ne konstatuje... Ja zaista nisam sigurna da je ta poslednja men. bila prava, i mislim da mi je trudnoca veca, tj da je tacna ta po UZ, sto bi znacilo da sam sada u 38. nedelji + par dana...




JAmy -> RE: Kontrakcije (30.4.2012 23:21:34)

Utrogestan ne moze da skodi ni tebi ni bebi,al da budem iskrena,u tvom stadijumu trudnoce,mnogo i ne pomaze u vecini slucajeva [sm=smiley24.gif]
To sto je beba naprednija,tim bolje ako dodje do porodjaja.Nadam se da je za to prednjacenje iskljucena mogucnost gestacijskog dijabetesa,vjerovatno si radila OGTT;
Ako imas kratke cikluse ili nisu redovni,lako dodje do zabune u toj kalendarskoj procjeni starosti trudnoce,svi dr na osnovu toga odredjuju i termin porodjaja,nego,neka tebe to ne brine,ultrazvucna procjena starosti fetusa je daleko tacnija.
Na kraju krajeva,i ako jesi u 36oj nedelji,ako bi se porodila beba bi trebalo da bude potpuno spremna na ekstrauterini zivot,bez obzira sto bi porodjaj u toj nedelji ljekari karakterisali kao prevremeni.
Opusti se,sad zbilja nemas razloga za pretjeranu brigu...[sm=smiley1.gif]




zvrk.mrvica -> RE: Kontrakcije (26.5.2012 15:48:22)

25 sam nedjelja trudnoce,vec 7 dana pijem gynipral zbog evidentnih kontrakcija. pijem ga 4x 1 znaci na svaki 6 sati. s obzirom da i nisko nosim,na strogom sam mirovanju. medutim primjetila sam da i dalje imam kontrakcije,stvrdne mi se stomak,ali ne toliko cesto koliko je bilo bez giniprala. pitanje za sve one koje piju ginipral je li vam uklonio skroz kontrakcije ili umanjio?




Zemunka85 -> RE: Kontrakcije (26.5.2012 16:13:23)

Moja prica je slicka JAMYnoj, a plasim se da se i ne nastavi kao njena.

Ja sam bila na tokolizi 5 dana. Posle toga vec dva meseca GINIPRAL (+UTROGESTAN) prvo na 3h, pa 4h, pa 6h. Nisam primetila nikakav boljitak.
Pre neki dan, krenulo ih je bezbroj u danu, preko 30 sigurno, kazem istomkao kod JAMY, tako da sam od sinoc vratila na 4h. Cini mi se da je maaalo bolje, ali i dalje ih imam preko dozvoljenog broja 10. Sta da radim? Mirujem i pijem to..
I ja nisko nosim.

Pre dva dana sam bila na UZ, sve OK. Samo glupe kontrakcije. Isto sam 25 nedelja.

Iskreno, otisla bih u bolnicu na par dana tokolize, da vidim ima li boljitka ALI MI NE PADA NAPAMET da me tamo cacka 100 njih, pa opet dajem krv, pa opt UZ i sl...




JAmy -> RE: Kontrakcije (26.5.2012 18:45:24)

Zvrk,,ginipral nikada ne ukloni kontrakcije u potpunosti.Slabi njihovu snagu,skracuje duzinu trajanja i smanjuje ucestalost,ali nazalost,ako su u pitanju prave kontrakcije,tj ako dijagnoza nije pogresna,ova neprijatnost prati trudnocu do kraja.
Zemunka[sm=smiley31.gif]
Koja je to nedelja sada?
Ne daj Boze da ti se prica nastavi kao moja[sm=smiley13.gif],ali daj Boze da ti se kao moja zavrsi[sm=smiley1.gif]
Evo,preko svih bolova i nepodnosljivih muka,preko svih bockanja i ljekova briga i nocnih mora,ja ipak stizem do punog termina[sm=smiley1.gif]....
Znam kako je teska odluka da se vratis u bolnicu,ali,mozda bi trebalo...Ne znam sta da ti kazem,ja bih da sam na tvom mjestu.Kada mi tablete nisu pomagala tokoliza ipak jeste...
Nadam se da ce sve biti ok....Samo nemoj da se dvoumis mnogo ako se to nastavi,za sve postoji resenje...




zvrk.mrvica -> RE: Kontrakcije (26.5.2012 22:05:46)

hvala na odgovoru. na sljedecu kontrolu idem za2 sedmice,prosle nedjelje mi je grlic bio cvrst zatvoren,nadam se da ce tako i ostati,jer sam sama sebi uvela strogo mirovanje,a i zbog niskog nosenja ne mogu bas dugo hodati odmah osjetim pritisak




soni -> RE: Kontrakcije (28.6.2012 16:37:29)


IZVORNA PORUKA: Verus RR


Koncentracija je VEOMA bitna.  Moras reci sebi da si tu da se porodis, i da je to nesto sto moras da odradis i gotovo.  Nema vristanja, panike, bez veze scena, jer to odmaze i tebi i lekarima.  Trosis energiju na nepotrebno.  I kazes sebi da to cinis za svoju bebu i da za nju sve mozes. 



[sm=bravo.gif] e ovako treba misliti!!!!!




blackmagic -> RE: Kontrakcije (28.6.2012 17:55:33)

Evo i mene..pridruzujem se klubu...:)..meni je danas stomak kao da me je neko naduvao kao balon..napet..prenapet,nista me ne boli,i kad stojim osecam pritisak dole...laznjaci..pretpostavljam...




Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sledeća stranica >   >>