RE: Kontrakcije (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porođaj



Poruka


degu -> RE: Kontrakcije (16.5.2015 23:14:54)

[sm=smiley36.gif]
U provod!
Nista,budi spremna i cekaj da budu malo jace. Ako pukne vodenjak odmah u bolnicu. Mada mislim da ce te za sat vec stisnuti pa neces pitati sta sad :)




choopa choops -> RE: Kontrakcije (16.5.2015 23:25:01)

ako je to to, srećno soni! [sm=bravo.gif] Da prođe što brže :-))))[sm=bravo.gif]




BubaBubica -> RE: Kontrakcije (22.2.2016 12:15:20)

Prelistala sam ovu temu i vidim da nema ovog teksta koji je meni puno pomogao da razumem šta se dešava u toku porođaja i tako da znam šta da radim i to mi je davalo osećaj mira.

Porođajni bolovi
Imam tu privilegiju i čast da Vas dočekujem kada dolazite u porodilište, da sam sa Vama, da Vam pomognem i da se sa Vama radujem!

Iz tog razloga sam i odlučila da Vas povedem kroz ovu šetnju i upoznam sa onim sa čim ćete se sresti, da Vam otklonim strahove, pojasnim neke procedure, i približim porođaj na koji treba da odete sa osmehom i radošću.

Sve što ovde pročitate je proisteklo iz mog iskustva, nije pisano po knjigama, nije potvrđeno istraživanjima i studijama (bar ih ja nisam radila) i ne mogu Vam to potkrepiti nikakvim materijalnim dokazima.

Moja želja je bila da Vam pomognem svojim iskustvom pre nego što dođete u porodilište i da Vas pripremim za najlepši i najradosniji dan u Vašem životu DAN KADA POSTAJETE MAMA!

Čast mi je i zadovoljstvo da budem deo tog događaja.


Počeću od onog što najviše plaši svaku ženu a to su POROĐAJNI BOLOVI
• Porođajni bolovi su nam najveći saveznici u
porođaju!
• Bez njih nema porođaja
• Zato i jeste jako važno njih pratiti
• U normalnom, spontanom porođaju oni se postupno javljaju
• Prateći žene u toku porođaja, a kako bih i sebi i njima olakšala intenzivno sam
koristila dva pristupa, a to su dobra komunikacija sa ženama i stepenovanje
porođajnog bola na skali od 1 – 10

Prirodan, spontan porođaj ima svoj tok
• U početku, bolovi su vrlo slabi, javljaju se povremeno, kratko traju i nije svaki
iste jačine i dužine
• Ovi bolovi označavaju početak

• Na skali od 1 – 10 oni su jedinica

• Uvek ocenite svoj bol na skali od 1 – 10, puno će vam pomoći, orjentaciono ćete
znati dokle je porođaj stigao i koliko će još trajati!

POROĐAJNI BOL OCENJEN JEDINICOM
• Ovo su vrlo slabi bolovi pored kojih najnormalnije funkcionišete. Smejete se,
kuvate, kupate se, šetate...
• Mogu označavati početak porođaja ali i ne moraju
• Mogu potrajati satima, nekad čak i danima

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DVOJKOM I TROJKOM
2 i 3 su takođe slabi bolovi, takođe najnormalnije funkcionišete, jedino što ste svesniji da su se javili tj. da traju, i oni mogu potrajati par sati

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI ČETVORKOM
• Ovde su uhvatili ,,svoj” ritam
• Javljaju se na oko 15 -20 min.
• Traju oko pola minute
• Nisu jaki, ali nisu ni slabi
• Kad se jave možda ćete zaustaviti svoje aktivnosti koje tog momenta obavljate i
nekako se ,,skoncentrisati” na njih. Ali nećete imati potrebu da se namrštite,
zgrčite, preznojite ili jauknete
• Ako su se javili bolovi koje možete oceniti četvorkom, porođaj je sigurno u toku
• Oni mogu trajati (u zavisnosti da li ste prvorotka ili višerotka, da li vodenjak
postoji ili curi plodova voda) par sati (nemojte zaboraviti da pišem o normalnom
spontanom porođaju)
• U svakom slučaju ne predstavljaju traumu

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI PETICOM
• Bolovi koje ocenjujete peticom su iste jačine kao
i oni ocenjeni četvorkom
• Ali se skraćuje razmak na koji se javljaju, pa ,,dolaze” na desetak minuta
• Traju do 45 sekundi
- Ostalo je sve isto
- Oni ne traju dugo
- Brzo iza njih nastupaju bolovi koji se mogu oceniti šesticom

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI ŠESTICOM
- Karakteriše ih javljanje i trajanje kao kod bolova ocenjenih peticom
- Ali se njihova jačina povećava
- Kad se jave verovatno ćete zauzeti određen položaj u kojem vam je lakše
- Ako vas neko nešto pita u toku bola nećete biti baš raspoloženi da date odgovor
- Promenićete izraz lica, okolina će videti da vas boli
- Ovaj bol se može opisati kao ,,boli me, sačekaj samo malo da prođe”, bar se meni
tako obraćaju žene kada ih nešto pitam u tom periodu, po tome i znam koliki im je
intenzitet bola
- Po završetku ovog bola momentalno ste ponovo raspoloženi i nasmejani i obično mi
žene uz osmeh kažu: ,,Pa nije strašno”
- I oni ne traju dugo, ubrzo ih smenjuje ,,sedmica”

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI SEDMICOM
- Kad nastupi ,,vladavina sedmice” bolovi se javljaju u intervalu od 8 – 10 minuta - - Traju 30 - 45 sekundi
- Kad se jave, žene zauzimaju položaje u kojima im je lakše, obično se
naslone podlakticama na sto i spuste glavu između ruku, neke intenzivno
šetaju u tom periodu masirajući same sebi krsta dok traje bol
- Na licu im se vidi da ih boli, obično stisnu usne i naboraju čelo
- Nakon završetka bola treba im minut – dva da se odmore
- Kad ih pitam koliko ih boli većina mi kaže: ,,Boli “
- Kad ih pitam da li je bol izdrživ, sve mi kažu: ,, Ma jeste, ali boli”
- I iz ,, sedmice” se relativno brzo ulazi u ,,osmicu”

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI OSMICOM
- Javljaju se na 5 – 8 minuta
- Traju oko 45 – 60 sekundi
- Jakog su intenziteta
- U ovom periodu većina žena počinje da diše u toku perioda bola a ako to same
ne učine podstaknem ih na to
- U ovom periodu sam UVEK pored žene
- U ovom periodu je ženi NEOPHODNO prisustvo babice
- U ovom periodu je ohrabrujem, držim za ruku, i pružam maksimalnu podršku
- Od ovog perioda, mogu reći, počinju oni bolovi koje žene opisuju kada pričaju
o porođaju
- U ovom periodu se ,,otme” po koji uzdah, po koji jauk
- Ali u ovom periodu žene su već pred kraj puta
samog porođaja!!!
- To im tada kažem, i to im tada JAKO PUNO ZNAČI!

- I obično tada kažu: ,, Ako je tako, pa nije onda tako strašno” i nasmeju se

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DEVETKOM
- Bolovi se javljaju na 3 – 5 minuta
- Traju jedan minut
- Nisu jači od bolova iz ,,osmice” ali su češći, pa žene ne stignu da se
odmore između dva bola
- Neophodna im je podrška i prisustvo babice
- Uvek se skoncentrišu na ono što im pričam i uvek slušaju sva uputstva koja
im govorim

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DESETKOM
- Bolovi se javljaju na 3 minuta
- Traju 1 minut
- Veoma su jakog intenziteta
- Ali srećom TRAJU JAKO KRATKO!
- Kada mi žena kaže: ,, Sestro, ja ovo stvarno više ne mogu da istrpim” oni
prestaju (kao da znaju koliko žena može da istrpi)!
- Odmah nakon njih nastupaju naponi
- U TOKU NAPONA NEMA BOLA!!!!
- U toku napona se javlja nezadrživ osećaj potrebe za napinjanjem, bola nema!

• Kad sve saberete, onaj bol od koga se žene plaše, a vezan je za porođaj, javlja se
pred kraj porođaja

• Pod porođajem se podrazumeva sve što se dešava od pojave prvog bola ili prskanja
vodenjaka pa do rađanja posteljice

• Uz babicu, sve ovo treba da bude pozitivno iskustvo, jer to je vaš dan, dan kada
postajete mama

• I još jedna JAKO važna informacija, bio bol
slab ili onaj najjači on ima svoj tok. Šta to znači? Znači da nije uvek iste jačine u toku svog trajanja!!!

• Počinje polako – pojačava se – ima svoj ,,vrh” tad je najjači – zatim počinje da
se smanjuje – da bi na kraju prestao

• Znači i kada je bol najjači, on to nije sve vreme već jedan deo vremena njegovog
trajanja!

Nadam se da će ovo pomoći mnogim ženama da se oslobode straha koji imaju vezano za porođajne bolove.

Vasa babica




pipi_coco -> RE: Kontrakcije (22.2.2016 14:11:42)

Divan post Bubi [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Uh da mi je ovakvu babicu na porodu, cini mi se bilo bi mi lakše [sm=smiley36.gif]




Mariya -> RE: Kontrakcije (22.2.2016 15:36:07)

Ja sam imala takvu babicu na drugom porođaju,svo vreme mi je nešto pričala,da mi odvrati misli,podsećala kako da dišem,ohrabrivala, bodrila, kad su kontrakcije bile najjače masirala me... A posle prvog porođaja ona me je naučila kako dojiti. Sjajna žena!!




vocicana -> RE: Kontrakcije (22.2.2016 15:53:44)

Kakav post, i Maryia kakva babica! Bas sam ponosna na takve zene koje lepo i veoma profesionalno rade svoj posao.
[sm=bravo.gif]




BubaBubica -> RE: Kontrakcije (22.2.2016 18:09:23)

Pipi ja nisam imala takvu babicu ali posle ovog teksta mi nije ni trebala, sama sam znala gde sam i šta sam [sm=smiley36.gif] pogotovo ako ne budeš imala babicu za primer, uspećeš sama da se izboriš sa time lakše [sm=bravo.gif] Često sam želela da i muž bude na porođaju ali u tim najjačim bolovima baš mi je prijalo biti sama sa sobom jer sam se jedino tako bila koncentrisana tako da mi nije bio niko potreban.




jess021 -> RE: Kontrakcije (22.2.2016 22:00:47)

Evo ja cu biti prva koja ce da demantuje ovaj tekst[sm=smiley1.gif]
Bolove ovde ocenjene 9 i 10 sam imala 5-6 sati pred porodjaj, a nisam se otvarala, tako da je moj porodjaj od prijema u bolnicu do samg izlaska bebe trajao citavih 12 sati, sto je negde i uobicajeno, a sa mnom u sobi je bila zena, isto prvorotka, ciji je porodjaj od prvih bolova do kraja trajao samo 2 sata.
Prvorotkama niko ne moze prepricati ili opisati taj bol, jer pre svega svi smo razlicito tolerantni na bol.
Ne pisem ovo da bih nekog uplasila vec da vam savetujem da se ne vezete slepo ni za kakav tekst ili nesto sto vam je neko rekao, mislim da na svetu ne postoji skroz isti porodjaj. Pravila u teoriji su uopstena ali praksa je nesto drugo. Da ne mislite, ako vama ne bude tako kao sto je napisano, da nesto nije u redu.
Samo mislite o tome kako ce sve biti u redu i pazljivo slusajte babicu sta vam govori sve ce biti kako treba.
Bolece sigurno, ali isto tako cete za par dana sve zaboraviti.[sm=smiley1.gif]
I da, bolovi ocenjni 10 se javljaju na minut i traju minut ili duze.




BubaBubica -> RE: Kontrakcije (22.2.2016 22:27:23)

To stoji, eto ja sam prvi put imala odmah one poslednje kontrakcije posle uključene indukcije, i tako sat vremena dok se nisam porodila. Drugi put je već bilo nešto kao u tekstu, ali opet sa indukcijom. Ovaj put ću verovatno čekati da porođaj sam počne i baš me zanima kako će to izgledati [sm=smiley36.gif]

EDIT:
Bilo kako bilo, ovaj tekst uliva mir a to je i potrebno na porođaju. Meni lično je značio.




mama Jo -> RE: Kontrakcije (14.12.2017 15:01:57)

Lazne kontrakcije....
38.nedelja trudnoce...
Koliko mogu i treba da se ,,trpe" da tako kazem? Ili da se odmah javim lekaru? 😊




Sanjica26 RR -> RE: Kontrakcije (14.12.2017 16:09:19)

Sta ima da se javljas.[sm=smiley36.gif] Zavisi na koliko minuta ti se javljaju.




veselicaa -> RE: Kontrakcije (14.12.2017 16:25:20)

Idi obavezno odradi uz a ako dr kaze onda i ctg.Pogotovo ako vec ceo dan traju.




isidora88 -> RE: Kontrakcije (14.12.2017 19:24:59)

Ja skoro svaki dan imam kontrakcije tj stezanja stomaka, ako su bezbolni to su one pripremnw kontrakcije. Mama jo ako te kontrakcije bole javi se kod dr za svaki slucaj. Kad kreces na ctg?




MamaNecaVo -> RE: Kontrakcije (7.1.2018 1:32:46)

Pa ja eto nisam ni znala da je stezanje stomaka kontrakcija.[sm=smiley36.gif]




Ecika Eca -> RE: Kontrakcije (4.4.2018 0:29:05)

Hello svima.. :)
Ja sam tek sedmi mesec ali svakako me sve zivo zanima dok ne dodje taj najlepsi trenutak a i prodje onaj malo tezi :)
Kako se prepoznaju kontrakcije,sta se tacno desava kad krenu?? Hvala unapred :)




choopa choops -> RE: Kontrakcije (4.4.2018 21:46:42)

Zavisi kako kome. Bole leđa, a stomak boli kao kad se dobije samo jače.




pari -> RE: Kontrakcije (18.4.2018 7:42:25)

Ja sam u 34.nedelji...imam vec neko vreme kontrakcije...svaki dan po nekoliko....osecam ih kao bol kad se dobije menatruacija...i pitam se kako cu prepoznati prave i da li su ovo pripremne ili lazne? Da li treba da se javim dr? Ili je previse rano?




mama Jo -> RE: Kontrakcije (18.4.2018 9:07:56)

Meni su pocele te lazne kad sam usla u 9.mesec...
Javljale su se obicno oko ponoci i trajale par sati...
Tada sam vec krenula i na prvi ctg i rekla sam to dr, medjutim na ctg-u se nisu registrovale nikakve kontrakcije...

I ja sam se bas brinula kako cu prepoznati prave, posebno jer prvi put ih nisam ni imala nego su mi indukovali bolove i ceo porodjaj...

Veruj mi prave ces i te kako prepoznati 😊
Bukvalno ti se stvrdne stomak tako jako i tako jak bol bude da ne mozes da hodas...




pari -> RE: Kontrakcije (18.4.2018 9:13:15)

Hvala! Meni je kod prvog pukao vodenjak i onda je nekako samo od sebe islo...ni ne secam se kako su mi posle izgledale kontrakcije[sm=zmeden.gif]




jagodp -> RE: Kontrakcije (27.4.2018 22:42:48)

Meni obrnuto, prvo kontrakcije, vodenjak mi na stolu probusili, ali kazu da sa celim vodenjakom kontrakcije manje bole, kako li tek bole kada je probusen?! Ja sam htela da se onesvestim!




Anck Su Nmaun -> RE: Kontrakcije (27.4.2018 22:44:50)

Meni su sva tri puta busili vodenjak. A s prvom bebom sam imala Luuudacke bolove.




MimaKos -> RE: Kontrakcije (28.4.2018 0:44:50)

Meni sa sinom puko vodenjak ali kontrakcije nikamo da krenu.. kad su me prikljucili na indukciju htela sam da presvisnem! Da mi nije bilo epidurala, eee




jagodp -> RE: Kontrakcije (28.4.2018 1:38:04)


IZVORNA PORUKA: Anck Su Nmaun

Meni su sva tri puta busili vodenjak. A s prvom bebom sam imala Luuudacke bolove.

I meni ali tek na porodjajnom stolu, kontrakcije sam imala sa celim vodenjakom :)




Anck Su Nmaun -> RE: Kontrakcije (28.4.2018 6:14:54)

Pa to..pred sam kraj




Miinaa -> RE: Kontrakcije (29.5.2018 10:52:41)

Usla sam u 8 mesec, na uz je sve uredu sa bebom,samo sto se jos uvek nije okrenula glavom ka dole,nego je karlicno okrenuta,i dr mi je rekao posto mi je prvo dete da cu verovatno ici na carski rez. Da li postoji sansa da se beba okrene i izbegnem carski rez?




Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sledeća stranica >   >>