RE: Koliko dugo široki povoj? (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba



Poruka


Jeca* -> RE: Koliko dugo široki povoj? (4.1.2009 10:49:59)

Da. Tek u trećem mesecu saznaš ima li nekih problema i da li je došlo do okoštavanja. Ako nije došlo kontatuju ti da je sve ok, ali da nastaviš sa širokim povojem još 3 meseca. Tako je kod nas slučaj. Nadam se da će sad reći da je došlo do okoštavanja i da možemo skinuti, jer jedva čekam i da nameštam polako Luku da sedne. On hoće, uporan je, ali ne smem da ga stavim da sedi kad su mu pelenama fiksirani kukovi.
Inače, Tašo, ima privatno, ali ja volim da njega vodi jedan pedijatar (da bi izbegla onu narodnu "sto babica kilavo dete" [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]) pa sam onda strpljiva još malo




Koka Loka -> RE: Koliko dugo široki povoj? (4.1.2009 10:52:21)

Koliko sam videla, prvih dana posle rođenja se pregledaju kukovi. Stave bebu na stomak, isprave joj malo nogice i po brazdama na butkicama vide da li ima išćešenja ili ne.

A ja sam moju decu dosta ranije vodila na UZV kukova.




guppy RR -> RE: Koliko dugo široki povoj? (4.1.2009 11:40:25)

ALi ja mislim da se ne povija samo zbo iščašenja... nego i ako kukovi jednostavno nisu dovoljno zreli

ma šta ja pričam... ja ko prase nešto moždikam, umesto da proverim.

Inače je u Sloveniji praksa, da se pri pregledu 3 mes skida široki povoj ako su kukovi OK.




Jeca* -> RE: Koliko dugo široki povoj? (4.1.2009 11:54:33)

"Pa drage mame, imate slobodan izbor da negujete svoju bebu onako kako zelite. Sto se tice svedskih pelena, patentirali su, samo ime kaze, Svedjani, za one bebe koje imaju probleme sa kukovima, a to treba na ultrazvuku proveriti kada beba napuni 3-4 nedelje. Postoji gradijum od 9 podeoka koji govori o statusu kukova kod beba. Nase zene, Balkanke, pa naravno i zenske bebe, imaju drugciju gradju od zena na nekim drugim delovima sveta (tamo gde je njihova nacija i rasa primarno nastala, a ne gde su se doselili). Nase zene imaju nesto sire bokove i casice nesto plice,pa je i prilicno znacajna verovatnoca da stepen na skali nece biti 1 ili 2, nego 5, 6 ili 9. Kada pogledate nase devojke, koje sada nose jako uske pantalone, mozete videti i njihovu gradju, naime dosta njih ima sire bokove, veliki razmak izmedju butina (sto se ne smatra lepim nogama) i lumbalni deo kicme malo neprirodno povijen. E to su bili slucajevi kada su njihove majke trebale da stavljaju i svedsku pelenu. Inace, Svedjani su do ovog patenta dosli po saznanju upravo americkih pedijatara, koji su proucavali severnoamericke Indijance. Kod njih majke nose bebe na ledjima, sa siroko razdvojenim kolenima u sedecem stavu i kod njih je primeceno da nikada nema iscasenja kukova."

"Drage mame, evo objasnjenja koje sam ja dobila od svog pedijatra. S obzirom da jos uvek spadamo u zemlje treceg sveta (po kvalitetu pijace vode, uslova zivota i sl.) jos uvek je preporucljivo da do treceg meseca radimo siroki povoj. Kako ona kaze uzrok problema sa kukovima najcesce lezi u neadekvatnoj ishrani u smislu nedostatka odredjenih vitamina i minerala."

IZVOR




guppy RR -> RE: Koliko dugo široki povoj? (4.1.2009 12:11:27)

Ma....
iskreno da vam kažem... meni nije smetalo to široko povijanje. Kako su nam savetovali, tako smo radili. Kad je beba onako malecna, bar možeš dobro da je uhvatiš za guzu ako ima široki povoj.




Jeca* -> RE: Koliko dugo široki povoj? (4.1.2009 12:13:47)

Slažem se [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image] a sad kad je zima, greje mu tibicu [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
meni do sad nije smetalo. Ali, sad već mislim da je vreme da skinemo, ako je sve ok, naravno




Anoniman -> RE: Koliko dugo široki povoj? (4.1.2009 12:20:23)

Ja sam jedva dizala Luku kada smo skinuli širok povoj, sav mi se nešto kezečio... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Jeca* -> RE: Koliko dugo široki povoj? (17.1.2009 18:35:49)

Kad odete na kontrolu kukova, pa na nalazu napišu Ia, Ib ili slično, to je nalaz PO GRAFU. Evo šta to znači, nađoh tabelu na netu:

[img]http://www4.slikomat.com/09/0117/1bj-kukovi.jpg[/img]

IZVOR




Jeca* -> RE: Koliko dugo široki povoj? (22.1.2009 12:37:06)

Danas smo bili na UZ kukova i malo sam razočarana. Doktorka ga je pregledala i kaže da se tek nazire početak okoštavanja i da ne smemo sad da skinemo širok povoj. Po njenom iskustvu od ovog trenutka tek za 6 nedelja će možda biti spreman pa nam je tad i rekla da dođemo na kontrolu. Ja se toliko radovala da ćemo skinuti danas...[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Pitala sam je ono što me i najviše mučilo, a to je sme li Luka da sedi sa širokim povojem na sebi, a ona kaže da nema nikakvih problema kod sedenja i da ga sloblodno stavljam da sedi. Da je problem da se eventualno oslanja beba na nogice, ako još nije došlo do okoštavanja. Utešila me je i sa time da se ranije nosilo i po 13 meseci pa su majke to pregurale i da je to za njegovo dobro. Sve ja to znam, samo eto, nadala sam se...
Dobro, važno je da su kukovi zdravi, da nema nekih iščašenja, pupupu [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Koliko dugo široki povoj? (22.1.2009 23:21:45)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Kako su onda Luki tako brzo bili skinuli široki povoj?

Jbg Jecika... izdržite još malicko. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




sonja999s -> RE: Koliko dugo široki povoj? (10.2.2009 20:02:13)

mi cemo sa mesec dana ici na kontrolu pa cemo videti. za sada ga nosimo. 




sani -> RE: Koliko dugo široki povoj? (11.2.2009 10:16:21)

kod nas je novo pravilo da se sa mjesec dana skida siroki povoj a samo prije tri godine se skidalo oko  4/6 mjeseca.





NadaR -> RE: Koliko dugo široki povoj? (11.2.2009 10:37:39)

Mi smo siroki povoj skinuli sa mjesec, isli na uz kukica,kazu ok je i nema potrebe za sirokim povojem dalje! [sm=smiley1.gif]




najjda -> RE: Koliko dugo široki povoj? (11.2.2009 15:11:53)

najjdu nisam ni dana povijala odmah pampers i to je to nakon 3,5 mj smo bili na ultrazvuku kukova sve uredu al mi je skrenuo dr paznju da bar jedan mjesec svedski povijam ja vala nisam ali kada napuni godinu idemo opet na uz kukova




mihi -> RE: Koliko dugo široki povoj? (8.3.2009 14:15:28)

Jeco koliko god da zaostajemo za svetom mi ne spadamo u zemlje trećeg sveta. A ta priča da će zbog manjka minerala da dođe do problema sa kukovima nije tačna. U staroj Jugoslaviji SFRJ je postojala tzv Endemska (vezana za područje) iščašenost kukova, u periodu posle II svetskog rata pa do60-ih godina prošlog veka naravno zbog oskudice hrane, danas to prosto više ne važi i široki povoj se prepisuje kada se jezgra okoštavanja ne pojave na vreme a ako postoji ozbiljniji problemi prepisuju se aparati itd..... Moj stariji sin je po savetu ortopeda nosio široki povoj do 9. meseca u 10. je prohodao. Mladjem koji ima 5 meseci smo skinuli sa 4 meseca jer je ortoped konstatovao da obostrano postoje jezgra osifikacije(okoštavanja). Pokušajte da nekome u Americi objasnite široki povoj uključujući i lekare reći će Vam da je to Pampers to jest pelena za jednokratnu upotrebu. Mislim da je za zdravu decu to potpuno nepotrebno a za decu koja imaju problem ortoped propisuje lečenje pa uz to i široki povoj.




Lu -> RE: Koliko dugo široki povoj? (8.3.2009 15:55:22)

Ja nisam nikad malom stavljala široki povoj a na pregledu kukova je sve bilo ok i ni tada mi nije doktorica spomenula široki povoj.




mihi -> RE: Koliko dugo široki povoj? (9.3.2009 9:28:13)

Lu a u kom gradu živiš?




Didy -> RE: Koliko dugo široki povoj? (31.3.2009 12:22:45)

Mi nismo Stefanu ni dana stavljali široki povoj, jer smatramo da je potpuno nepotrebno i besmisleno. Svi su se čudili i govorili da nismo normalni. Tek nedavno (sa 4 meseca) smo išli na prvi UZ kukova iz prostog razloga što ranije nismo stigli na red, a nismo hteli da bacamo pare i da idemo privatno. Kad smo otišli, sve je bilo u redu i doktor je rekao: "Možete skinuti široki povoj" i još nahvalio Stefana kako je čvrst i stabilan.
Ne znam dokle i koliko i u čemu ćemo sve kasniti za svetom, biti skeptični i plašiti se promena bilo koje vrste. Inače, da dodam još i to, da smo ga stavljali da se oslanja na nožice već sa 2 meseca i da sedi odavno, jer se sam pridizao i nije hteo na ravnom da leži. Naravno, ništa se nije iskrivilo ili deformisalo. Nisam za forsiranje dece, ali sam još više protiv sputavanja bilo koje vrste, što doktori rade, a onda, na žalost i majke svojoj deci. Probajte vi sebi da stavite široki povoj samo jedan dan, pa da vidite koji je osećaj!
Što reče Koka loka, ni Šveđani nikad nisu čuli za švedske pelene!




MERYEN -> RE: Koliko dugo široki povoj? (2.4.2009 8:15:40)

IZVORNA PORUKA: Jeca RR

Moj Luka još uvek ima širok povoj. BIli smo sa puna 3 meseca na UZ kukova i tada je rečeno da je sve ok ali još nije došlo do tog nekog okoštavanja pa je sledeći pregled za 3 meseca.

Isto je sa mojim Jocijem cekamo 15.maj punih sest meseci i ponovnu kontrolu kukica. 




MERYEN -> RE: Koliko dugo široki povoj? (25.5.2009 9:26:04)

IZVORNA PORUKA: MERYEN

IZVORNA PORUKA: Jeca RR

Moj Luka još uvek ima širok povoj. BIli smo sa puna 3 meseca na UZ kukova i tada je rečeno da je sve ok ali još nije došlo do tog nekog okoštavanja pa je sledeći pregled za 3 meseca.

Isto je sa mojim Jocijem cekamo 15.maj punih sest meseci i ponovnu kontrolu kukica. 


Kukici su ok pre tri dana smo bili na kontroli-ultrzvuku i sve je dobro,mada smo mi ranije malo skinuli pelene nekih deset do petnaest dana zbog vrucine.




magde -> RE: Koliko dugo široki povoj? (5.6.2009 21:47:49)

epa zene hocu jos malo da popricamo na ovu temu.moja beba je sasvim ok sa kukove ali doktor kaze da bi ostale ok nosi pelene i to dvije plus u svetska a na moju drugaricu ona ide privatno su joj rekli da pampers je tako oblikuvan da bi noge stajale rasirene i da je za to tako napravljen da nema nikakvih potreba od pllus pelene.i sad su mi rekli da joj stavim dve pa nakon nekoliko meseci da namestim jednu i po pa jedni i polaku da skinem skroz.sta vi kazete.?????sasvim sam zbunjena i dalu mogu ovako da je sednem kao loptica je[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Didy -> RE: Koliko dugo široki povoj? (5.6.2009 22:16:41)

A ti stavi sebi sve te pelene, pa onda probaj da sedneš, pa ćeš dobiti odgovor na svoje pitanje.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley2.gif[/image]
Kao što rekoh, mi ni dana nismo stavljali široki povoj i sve je u redu, skoro smo prohodali sa 7 meseci. Moje mišljenje je da je to potpuno bespotrebno i da se kod nas lekari drže "strae škole" kao pijan plota i da od tog plota nećemo mrdnuti dalje ni mi, a ni naša deca, na žalost. Mislim da deca budu mnogo pokretljivija kad ih ne sputava široki povoj i da mnogo brže napreduju (mislim na krupnu motoriku) bez tih silnih slojeva između nogu.
S druge strane, opet, svako može i treba da radi onako kako oseća.




Dora -> RE: Koliko dugo široki povoj? (5.6.2009 22:22:42)

Mom prvom detetu su još tog dana kad je izlazio iz porodilišta radili UZ kukova, to je u Betaniji obavezno. Onda oni ako je sve u redu -ne kažu ništa. Ja sam mu stavljala široki jer su me svi napali da tako treba do godinu dana. (U SAD i Kanadi ne znaju za švetske pelene). Ali sa 6 nedelja sam ga odvela opet na UZ kukova kod jednog poznatog stručnjaka i on mi je rekao da je sve u redu i da mu stavljam samo pampers. Nekoliko meseci sam odolevala ali sam sa 6 meseci popustila pod pritiskom, jer su bukvalno sve žene kokodakale oko mene, čak i one koje nemaju prava da mi išta kažu. Posle mesec dana naša kućna prijateljica (pedijatar za decu sa posebnim potrebama) me pitala zašto sam promenila mišljenje. Rekla je da on treba da uči da sedi, pa da puzi i da hoda, a to će malo teže sa širokim.
Popi*dela sam!

Drugo dete je nosilo široki do 6. nedelje kad je prvi put išao na UZ kukova, jer u porodilištu u Zr se to radilo tek sa 6 nedelja. Posle sam ih obojicu još par puta vodila kod ortopeda. Naravno, sve je bilo ok.
S drugim detetom sam imala više samopouzdanja, pa ako bi se neko uhvatio neke teme i počeo da prosipa pamet, rekla bih bez blama- možeš mi reći mišljenje o ovoj stvari, a ja ću odlučiti šta ću da uradim. I tu nek bude kraj priče-
Mnogima nije bilo pravo, ali smo preživeli[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Anoniman -> RE: Koliko dugo široki povoj? (5.6.2009 22:27:54)

Moje misljenje je da treba gledati malo i na genetiku. Ako u porodici nije bilo problema sa ovim stvarima, onda se mozete opustiti i ne stavljati siroki povoj svom detetu. Ali ako postoji indikacija da nesto ne bude u redu onda je stvarno neodgovorno ne preduzimati mere da se spreci iscasenje kukoca i sta li vec.

Ja sam svoje dete vodila na UZ kukova vec sa 6--7 nedelja iz razloga sto je moj muz kad je bio beba imao nezrele kukove i morao je da nosi kaiseve koji su mu drzali noge u odredjenom polozaju. I bila sam u pravu sto sam ga rano odvela na pregled, i detetovi kukovi su bili problematicni, ne u toj meri, ali je morao da nosi siroki povoj 6 min. meseci. Posle toga smo isli jos dva puta na UZ pregled i tek sa nekih 7 meseci su njegovi kukovi sazreli i prestala je potreba za njima.

Da sam bila moderna  majka i da nisam stavljala siroki povoj moje dete bi imalo posledice.





Lu -> RE: Koliko dugo široki povoj? (5.6.2009 22:39:59)

Ali Zille šta znači da sam bila moderna majka...
Pa ja nisam stavljala pošto mi je dijete u tome izgledalo čudno,nogice jako raširene i iskreno nisam ni imala pojma o širokom povoju do tada samo sam stavila jednom na nagovor mame,a kad smo otišli na prvi pregled doktorica mi je rekla da ne treba široki povoj da su kukovi ok[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sledeća stranica >   >>