RE: Ultrazvuk kukova (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba



Poruka


milicicak -> RE: Ultrazvuk kukova (22.8.2018 22:32:16)

Rosi, siroki povoj i okostavanje kukova nikakve veze nemaju. Siroki povoj niti pomaze niti odmaze okostavanju kukova. Jednostavno, postoji individualna varijabilnost u brzini procesa. A N nalaz je sasvim normalan.
Kao sto ni siroki povoj nece spreciti nikakve deformitete na kukovima. Ja jos uvek nisam pronasla studiju koja dovodi siroki povoj u vezu sa pravilnim razvojem kukova. Cula sam price da postoji neko istrazivanje iz 70-ih, 80-ih, ali ga nikad nisam pronasla, tako da ja siroki pojam podvodim pod ono sto babe kazu Valja se a kad ih pitas da ti objasne zasto nemaju ni jedan argument osim Valja se ili Tako se oduvek radilo.
Tako da nema sekiracije, sve je u redu




Rosita -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 1:22:52)

Devojke, divne ste!
Ma znate ono, znam ja to, nego... Majka ko majka[sm=smiley1.gif]
Mili, nasmeja me, valja se[sm=jezicek.gif]




lesli -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 5:52:24)

Citam sta ste pisale i pitam se koja je onda poenta tog sirokog povoja?
Mi smo spremili i svedske i tetra pelene, jer su nam ljudi sa strane rekli da se siroki povoj nosi bar do prvog uz kukova. Sad se pitam koju cemo preporuku dobiti od lekara u porodilistu (vidim da to zavisi od ustanove do ustanove i od lekara do lekara) i kapiram da smo verovatno bacili par hiljada uludo [sm=zmeden.gif]

Ps. Ako vas ne mrzi mozete da pisete i u temi o sirokom povoju. Vec sam je precesljala ali ne nadjoh konkretan odgovor posto su misljenja vrlo razlicita na ovu temu. Hvala :)




Duškić -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 6:22:47)

Pa , izgleda da je tako od ustanove do ustanove.
Moja drugarica se pre par daba porodila i beba joj je bila karlicno okrenuta do pred porodjaj i rekli su joj najmanje 3 meseca da nose siroki povoj .




Maraj -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 9:20:02)

Apropo baba...
Ja samo da kazem da su babe , bar moje, bebe umotavale od glave do pete, samo su im se oci videle. Ko mumije [sm=smiley36.gif]
Tako da to stavljanje sirokog povoja ne znam od kada datira.
Opet kazem moje babe ga nisu stavljale. Beba se umotavala u pelenu , ma da mrdne nije mogla. Ono, i ruke su se umotavale. Pa nasi roditelji nemaju iscasene kukove.
Ja sam L stavljala 3 meseca siroki. Al je bio zimsko dete
S nisam stavljala
Cekam uz pa cu videti stanje




dunja RR -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 9:27:01)

Les, pisala sam već, mi smo nosili kaiščiće, ne zbog iščašenih kukova, već zbog nezrelih kukića pa da bi se sprečilo iščašenje nekada, u budućnosti.
Nosili smo prethodno široki povoj i ortoped u Tiršovoj nam je rekao kada postoji problem (srećom kod nas je bio najlakše prirode jer za teže probleme iščašenja i sl. ne idu kaiščići već šipke i tegovi, kod još težih gips a kod najtežih operacija) nikakav široki povoj ne pomaže, tako da smo ga uzalud nosili na 40+ 2 meseca.

IZVORNA PORUKA: lesli

Citam sta ste pisale i pitam se koja je onda poenta tog sirokog povoja?
Mi smo spremili i svedske i tetra pelene, jer su nam ljudi sa strane rekli da se siroki povoj nosi bar do prvog uz kukova. Sad se pitam koju cemo preporuku dobiti od lekara u porodilistu (vidim da to zavisi od ustanove do ustanove i od lekara do lekara) i kapiram da smo verovatno bacili par hiljada uludo [sm=zmeden.gif]

Ps. Ako vas ne mrzi mozete da piset__e i u temi o sirokom povoju. Vec sam je precesljala ali ne nadjoh konkretan odgovor posto su misljenja vrlo razlicita na ovu temu. Hvala :)





Maslacak15 -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 9:51:17)

Jos jednom da ponovim nije zgore[sm=smiley36.gif] Siroki povoj nicemu ama bas nicemu ne sluzi, osim mozda maltretiranju bebe. E sad zasto se kod nas i dalje negde preporucuje spada u kategoriju koju vam je lepo objasnila milicicak. Na zapadu sigurno necete cuti nikog da stavlja siroki povoj. Ako postoji problem treba da se detektuje sto ranije ( zato se ovde zakazuje Uz cim izadjete iz porodilista) i onda se nose kaisici kao kod Dunjinog decaka. Dunja trudnice draga ne zbunjuj narod[sm=smiley36.gif] Ustanovili smo kad je Misa pisala da je S imao kategoriju II koja je prva za koju se preporucuje terapija i u Srbiji a i u Nemackoj. Nevezano za jezgra okostavanja. Tako da se sve slaze. N od Rosi ima Ib sto je poput Ia normalan nalaz za koji ne treba terapija a narocito ne siroki povoj.
A lesli sto se tice pelena one su odlicne da se pokrijes da te beba ne izbljucka, da ih stavis ispod bebe kad je presvlacis, zastitis kolica od vetra i takoo[sm=smiley36.gif] Imaju primene.....




dunja RR -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 9:56:06)

Ne, pa ništa nisam ja rekla za Rosinog dečkonju, ja isto mislim da je sve ok :)

Samo sam pisala da me čudi to kasno zakazivanje prvog UZ, jer sa terapijom treba krenuti što pre ako eventualno postoji problem.

A za široki povoj se slažemo svakako [sm=smiley36.gif]




Maslacak15 -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 9:57:41)

sve smo se slozile[sm=smiley31.gif]. i ja mislim da je logicno i ispravno ultrazvuk odraditi sto ranije, da bi se ako je potrebno pravovremeno pocelo sa terapijom....




lesli -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 10:25:12)

Hvala maslacak! [sm=smiley31.gif]
Znam da tetra mogu jos i imati primenu. Sto moja mama rece: “ako ih i ne budes koristila daces mi ih da cedim paradajz” [sm=smiley36.gif]
Ali sta cu sa 10 svedskih pojma nemam [sm=zmeden.gif] Da joj vezem preko glave, umesto mufova za usi [sm=smiley36.gif]




Sanjica26 RR -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 10:44:26)

Evo imamo temu siroki povoj, pa tamo pisite.
Klik




Rosita -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 11:44:16)

Nama ne radi naš doktor uz, već u nekom dz na opštini svi idu, sa teritorije opštine. Prvi put je uz radjen sa mesec i po i rečeno je sve ok, samo pampers, kontrola za 3 m. Tad se nisam ni udubljivala. Sad vidim da je sa meseec i po bilo II a+ na obe strane i sonodoktor i naša dr rekli ok. A sad je Ib na oba.




dunja RR -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 11:55:45)

Rosi, nama je ovako

Na prvom UZ kukova sa 2meseca nam je bilo:

graf IIa+ L.sin
graf IIb L.dex


a onda posle mesec dana nošenja kaiševa, tj. sa 3 meseca starosti:

graf I b L.sin
graf IIb L.dex


U Tiršovoj smo radili UZ.




Rosita -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 12:01:30)

Onda da verujem da su se kod N spontano promenili jer ovo II a+ je koliko čitam fiziološka nezrelost i nalaže samo kontrolu. Naravno, ni to očito nije stav svih




dunja RR -> RE: Ultrazvuk kukova (23.8.2018 12:06:15)

I ja mislim, mislim da je nama levi bio ok, brzo je prešao sa IIa+ na Ib, a desnom je trebalo da se sredi kaiševima.




vonavoj -> RE: Ultrazvuk kukova (6.9.2018 8:41:41)

Bili smo na uz kukova,sa 3 meseca i 6 dana,nalaz je uredan, Ib oba, jezgro okostavanja -,tako pise..a rekla je da se na levom nazire..ali kao jos je rano.Kontrola za 2 meseca,u novembru.




Maraj -> RE: Ultrazvuk kukova (7.9.2018 17:41:35)

Super von.
Mi idemo na uz 22.ovog meseca.




milicicak -> RE: Ultrazvuk kukova (4.10.2018 20:46:27)

Odradili uz danas. Nalaz 1b obostrano, nema zrna okostavanja.Kontrola za 2-3 meseca.Samo nas je pitala da li smo nosili siroki povoj. Ja sam bila iskrena i rekla da nismo 😀




Maraj -> RE: Ultrazvuk kukova (5.10.2018 8:42:19)

Evo naseg nalaza. Dr kaze da je uredan. Al nije stavila nikakvo slovo pored oznake I

[img]https://i.postimg.cc/2VSSkt93/20181005_084354.jpg[/img]

Nemamo kontrolu. To je to...




milicicak -> RE: Ultrazvuk kukova (5.10.2018 9:01:23)

Maraj, koliko ja vidim ima slovo. Ib je nalaz i imate zrna okostavanja. Zato i ne treba kontrola ☺️




Maslacak15 -> RE: Ultrazvuk kukova (5.10.2018 9:01:37)

kako nije kad pise B samo je odmaknuto. Ib i to verovatno bilateralno tj s obe strane. to je normalan nalaz [sm=bravo.gif]




Rosita -> RE: Ultrazvuk kukova (5.10.2018 14:05:25)

Bravo za bebe!
Mi imamo 24.10. Nadam se tom zrncetu više!




Filadendronka -> RE: Ultrazvuk kukova (10.5.2019 12:16:43)

Da li se prvi ultrazvuk kukova radi u Domu zdravlja? Mm je pitao kada je zakazivao prvi pregled kod pedijatra na koji idemo sledece nedelje, ali mu samo odgovorise da ce oni to resiti. Tako da nisam skontala da li ce oni to da odrade odmah kad i prvi pregled ili ce tad da zakazu kod njih ili ce da zakazu u nekoj klinici?! 🤔🤔🤔🤔🤔🤔




Sanidej -> RE: Ultrazvuk kukova (10.5.2019 12:19:43)

Uz rade radiolozi, ne znam da li ih ima svaki dz.




Sanidej -> RE: Ultrazvuk kukova (10.5.2019 12:23:00)

Pojedini pedijatri su doduse obuceni da rade uz kukova..nije praksa jos uvek.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  25 26 [27] 28 29   Sledeća stranica >   >>