|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: RH negativne majke
12.12.2009 19:20:35   
Verus
Mislim da to nije dobra praksa...naime, ako je beba koju Rh negativna majka nosi, nasledila Rh pozitivan faktor od oca, i tokom trudnoce moze doci do razmene krvi izmedju majke i bebe (u malim kolicinama, ali je moguce).  Tada, ce majka da stvori antitela na bebina crvena krvna zrnca, tacnije, na D antigen koji beba nosi na svojim celijama, a koja majka nema (zato je rh ili ti D negativna).  Poenta Rhogama je da SPRECI nastanak antitela.  Jednom ako ih majka razvije, reakcija njenog imunog sistema ce sa svakom sledecom trudnocom biti jaca.  Majka koja nije imala prenatalnu brigu, i nije nikada primila rhogam, drugu, ili treci trudnocu verovatno nece ni izneti jer ce njeno telo ubiti bebu (tako sto ta stvorena antitela predju placentu, udju u bebinu krv, vezu se za njena crvena zrnca i pocnu da ih unistavaju.  Ovo dovodi do hemoliticke anemije, ili ti HDN-hemoliticke bolesti novorodjenca.  Moze dovesti do teskih posledica ili smrti bebe). 
Rhogam kada se da majci u misic, udje u krvi i AKO u krvi majke ima cirkulisucih celija bebe, veze se za njih i blokira ih.  Zavara imunitet majke da ni NE pocne da pravi prava antitela....
Cak i ako majka malo prokrvari u trudnoci, dobije Rhogam....imali smo pacijentkinju koja je u 21 nedelja malo prokrvarila, ali nije izgubila bebu i sve je bilo OK, dobila je Rhogam radi prevencije stvaranja pravih, imunih antitela.  Ona ce verovatno drugu dobiti nakon poroda. 
Pretpostavljam Mod da oni urade test na antitela i da urade titar antitela, pa po tome odlucuju...ne znam, mozda je to podjednako dobra praksa, ali ovo gore je jedina za koju ja znam....bitno je da ga dobijes  i na kraju, sto kazes da ce ti dati, tako da je sve OKuser posted image

IZVORNA PORUKA: Modessty

IZVORNA PORUKA: Verus RR

buhla, trebala bi da primis rhogam oko 28 nedelje, i onda jos jedan nakon poroda-tj. tako se bar ovde u bolnici radi sa SVIM rh negativnim majkama.

Ovde to ne rade! Daju ti Rhogam samo nakon porodjaja ili spontanog. Smatraju da ako nema antitela tokom trudnoće nema potrebe da se Rhogam "daje unapred"! user posted image


Ja sam primila rhogam nakon spontanog pre 4 godine. U ovoj trudnoći počeli su da mi rade screening na antitela tek nakon 20. nedelje trudnoće.  I za sada nema antitela. Dr mi reče da ću raditi testiranje i u devetom mesecu.

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 151
   RE: RH negativne majke
14.12.2009 14:53:39   
trba

Verus RR da li mi mozes reci da li i RH-neg. majke, sigurnosti radi, primaju Rhogam i kada je muz RH-negativan? /moj slucaj:)/ Ili automatski idu na to da je i beba negativna?

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 152
   RE: RH negativne majke
14.12.2009 14:59:15   
aliki
Ja cu ti reci moje iskustvo. Proverili su bebinu krvnu grupu, koja je B+ kao MM, pa sam onda dobila Rhogam. Mislim da kad su oba roditelja Rh negativni, onda je sigurno i beba, ali bi svakako trebalo proveriti. najverovatnije ti nece trebati Rhogam. :)

(odgovor članu trba)
Direktna veza do poruke: 153
   RE: RH negativne majke
14.12.2009 15:31:51   
sneza24
IZVORNA PORUKA: trba


Verus RR da li mi mozes reci da li i RH-neg. majke, sigurnosti radi, primaju Rhogam i kada je muz RH-negativan? /moj slucaj:)/ Ili automatski idu na to da je i beba negativna?


I ja i mm smo Rh negativni.U toku trudnoce su mi proveravali antitela i na porodjaju su uzeli krv iz pupcanika i nije bilo potrebe da primim Rhogam.

(odgovor članu trba)
Direktna veza do poruke: 154
   RE: RH negativne majke
14.12.2009 20:30:35   
Verus
trbo, ne, i beba ce biti Rh negativna tako da nece biti potrebe-ali moguce da ce ti svakako pratiti antitela, i proveriti bebinu krvnu grupu-sve zavisi od protokola bolnice.user posted image
Da dodam: genetika krvnih grupa je puno komplikovanija od A,B, AB, O, Rh+, Rh- Ako otac ima mozaik D, postoji test koji se radi na Rh-trudnicama-weak D test.  Naime, nekada je  D antigen toliko slabo ispoljen da ga obican test nece detektovati, zato se radi taj weak D test.  Ja ne znam da li ga oni tu rade i na muskarcima...ali ako otac ima takav D antigen na celijama, izgledace da je negativan kada je u stvari pozitivan-samo slabo ispoljen.  Ne znam dal ce ovo i imati smisla i da li zvuci previse komplikovano, ali moguce je da zato svim Rh- majkama daju rhogam, cisto za svaki slucaj....
IZVORNA PORUKA: trba


Verus RR da li mi mozes reci da li i RH-neg. majke, sigurnosti radi, primaju Rhogam i kada je muz RH-negativan? /moj slucaj:)/ Ili automatski idu na to da je i beba negativna?



< Poruku je uredio Verus RR -- 14.12.2009 20:36:35 >

(odgovor članu trba)
Direktna veza do poruke: 155
   RE: RH negativne majke
28.12.2009 10:19:51   
trba
Pozdrav svima posle duzeg vremena :)
izvadili smo oboje krvne grupe i Rh...ja A- on B- user posted image .....da sam htela ne bi moglo bolje da se poklopi:)

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 156
   RE: RH negativne majke
1.3.2010 18:11:36   
Anoniman
Rh inkompatibilnost
user posted image Svatko se rađa s određenom krvnom grupom koja je ili Rh pozitivna ili Rh negativna. Rh je kratica za rezus faktor(Rhesus). Rh faktor određuje se prema postojanju jedne bjelančevine na površini eritrocita. Ako je ta bjelančevina prisutna, znači da je osoba Rh pozitivna, a ako je nema, znači da je Rh negativna. Rh pozitivna krv je uobičajenija od Rh negativne krvi (oko 85% ljudi je Rh+). Rh inkompatibilnost pojavljuje se kad je majčina krvna grupa Rh negativna, a krvna grupa fetusa Rh pozitivna.
Ako ste Rh pozitivni, ili ako ste i vi i dijete Rh negativni, nema razloga za brigu. Ako ste vi Rh negativni, a otac djeteta je Rh pozitivan, tada je velika vjerojatnost da će vaše dijete naslijediti očevu krvnu grupu i doći će do inkompatibilnosti između vas i fetusa. Kod Rh inkompatibilnosti (oko 10% trudnoća) u majci su prisutna antitijela koja mogu proći kroz posteljicu, vezati se za eritrocite fetusa te ugroziti razvoj djetetovih crvenih krvnih stanica, uzrokujući vrlo blagu do vrlo tešku anemiju kod djeteta ili porast bilirubina u krvi fetusa.

Rh inkompatibilnost ne predstavlja veći problem u prvoj trudnoći (dovoljna je redovita kontrola krvi), ali postoji opasnost u drugoj i sljedećim trudnoćama.
Kako ću znati jesam li Rh nekompatibilna?
Nema fizičkih simptoma koji će ukazati na to da ste Rh nekompatibilni s vašim djetetom. Ako ste trudni, standardna procedura je provođenje krvnih testova na početku trudnoće kojima će se odrediti jeste li Rh pozitivni ili Rh negativni. Ako test pokaže da ste Rh negativni, vaša krv će se redovno kontrolirati (oko 24. tjedna i 32. tjedna trudnoće) kako bi se ocijenila razina anititijela u krvi.

Raste li razina antitijela u vašem organizmu, obavlja se amniocenteza kako bi se odredio stupanj anemije kod fetusa i razina bilirubina u plodovoj vodi.
Ako je otkrivena anemija kod fetusa, radi se transfuzija krvi kako bi se fetusova krv zamijenila krvlju s Rh negativnim faktorom koja neće biti ugrožena majčinim antitijelima. Transfuzija se provodi kroz pupčanu vrpcu dok je fetus još u maternici počevši u 18. tjednu trudnoće. Ovaj postupak može biti rizičan pa neki liječnici preferiraju induciranje ranijeg poroda. Tada se transfuzija krvi obavlja nakon što se dijete rodi. Transfuzije krvi se koriste samo kod 1% ovakvih trudnoća. Ako se radi o drugoj trudnoći unutar 72 sata od poroda dobit ćete injekciju Rh imunoglobulina (Rhogam ili Anti-D injekcija). Ovi imunoglobulini se vezuju na eritrocite djeteta u majčinoj krvi i uništavaju ih prije nego što reagira majčin imunološki sustav stvaranjem vlastitih protutijela koja bi bila opasna za bebu u sljedećoj trudnoći. U mnogim zemljama daje se zaštitna injekcija Rh imunoglobulina tijekom trudnoće (oko 28. tjedna trudnoće), osobito kod krvarenja u trudnoći (prijeteći spontani pobačaj, placenta previja), kod provođenja metoda prenatalne dijagnostike (biopsija korionskih resica, amniocenteza) i preeklampsije.
Često postavljanja pitanja
Ako se moje dijete rodi Rh negativno, a primila sam injekciju Rh-imunoglobulina, hoće li biti ugroženo? Ne. Nema rizika od injekcije za vas ni za vaše dijete. Uvijek je dobro biti oprezan i ako dijete bude Rh negativno, a ne Rh pozitivno.
Zašto se neki ljudi rađaju Rh pozitivni, dok se drugi rađaju Rh negativni? Krvne grupe se određuju određenom količinom molekula proteina koje se pojavljuju na površini krvnih stanica. Rh faktor je jedna od tih krvnih grupa. Samo je mali dio populacije Rh negativan.
Kolika je vjerojatnost da dobijem Rh bolest tijekom prve trudnoće? Mala je vjerojatnost da krv fetusa uđe u vaš krvotok kroz posteljicu ili tijekom postupka amniocenteze u prvoj trudnoći. Obično se Rh bolest pojavljuje samo u drugoj ili sljedećim trudnoćama.

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 157
   RE: RH negativne majke
7.3.2010 12:17:46   
Maxin
Zanimljiva mi ova tema.user posted image


Ja sam onda neki fenomen


Moja mama je A-
a      tata je   B+

A ja sam 0-

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 158
   RE: RH negativne majke
11.3.2010 18:45:21   
jelena038
I ja sam A RH- i za to sve sam saznala u trudnoci, i to u 5. mesecu, tek!!! i bila sam jako ljuta sto se niko nije nasao za sve te godine to da mi objasni! moj lekar je bio zaboravio da me pita!!!!! i ako imate zensku decu, molim vas, na vreme im to objasnite, jer ako im vi to ne objasnite, niko nece!!!user posted image

_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 159
   RE: RH negativne majke
11.3.2010 18:52:50   
Anoniman
Meni je mama na vreme objasnila...Tako da sam ja u startu znala da treba da obratim paznju...

Imam sretje shto ovaj forum postoji...jer sam na njemu nashla naziv inekcije koja mi treba.... i kad sam imala pobachaj...podsetila mog ginekologa da treba da je primim...jer on nije nashao za shodno ni da me pita koja sam krvna grupa...

Ni u bolnici nisu bili bolji...pa sam ih ja stalno podsetjala da treba da mi daju inekciju koju sam donela....

Sretjom...na kraju sam je na vreme primila.... ponovo zatrudnela bez problema....radila antitela nedavno...i nemam ih.... user posted image

(odgovor članu jelena038)
  Direktna veza do poruke: 160
   RE: RH negativne majke
11.3.2010 19:05:46   
buhla
moja mama je rh - tako da od rodjenja znam moju ktvnu grupu i rh faktor... a i ddk sam...


_____________________________

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.
Dušan Radović

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 161
   RE: RH negativne majke
11.3.2010 19:19:43   
jelena038
moja mama je pozitivna, a tata je negativan, mislim da nisu nikad ni razmisljali o tome. a nase lekare stvarno treba na to podsecati!

_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu buhla)
Direktna veza do poruke: 162
   RE: RH negativne majke
31.3.2010 10:35:54   
Tinkilica
Ja sam A rh- ,a mm A rh+. U prvoj trudnoci su mi proverili antitela oko 28. nedelje,sve ok. Cerkica je A rh- (na mamu), sto je bilo dobro,jer nikakve sanse da se pojave antitela,tako da nisam ni primila Rogam.
Sad druga trudnoca, kazu komplikovanija kod rh- majki,pa pitam ko ima iskustva,
-U kojoj ste nedelji prvi put proverili antitela,ili bar planirate?!
Nekako mi mnogo daleko cekati 28.ned...mislila sam da to uradim za desetak dana,oko 10-e nedeljeuser posted image

_____________________________

Mamini zivoti
Nikolina 28.04.2001
Nikola 04.11.2010

(odgovor članu jelena038)
Direktna veza do poruke: 163
   RE: RH negativne majke
31.3.2010 10:40:11   
Tinkilica
Mozda ipak nisiuser posted image  proveri na 'kalkulator krve grupe'.
Ja malopre zabave radi,ja A-,mm A+ ,a dete nam moze biti A ili O krvna grupa (rh - ili + )

Cudna neka jednacinauser posted image
Ma,pusti teoriju..ja sam vise za praksuuser posted image

_____________________________

Mamini zivoti
Nikolina 28.04.2001
Nikola 04.11.2010

(odgovor članu Maxin)
Direktna veza do poruke: 164
   RE: RH negativne majke
3.4.2010 18:46:58   
larissa
pozdrav jelenauser posted image nova sam ovde i malo se teze snalazim, a jako mi je potrebna pomoc!!

(odgovor članu Tinkilica)
Direktna veza do poruke: 165
   RE: RH negativne majke
3.4.2010 18:49:47   
larissa
Intresuje me rogan imala sam 4 pobacaja user posted image a cula sam za taj rogan i posle svake kiletaze sam dobijala neku drugu zastitu posto ja zivim u nemackoj a nemogu u srbiji jer nemam papira

(odgovor članu Tinkilica)
Direktna veza do poruke: 166
   RE: RH negativne majke
3.4.2010 18:51:04   
larissa
pa vas molim od srca ako mi mozete reci dali mogu primiti rogan dok nisam trudna ili u pocetku trudnoce!

(odgovor članu Tinkilica)
Direktna veza do poruke: 167
   RE: RH negativne majke
3.4.2010 18:53:50   
Anoniman
Koliko znam....rhogam se prima u prvih 48 ili 72 sata od pobachaja ili porodjaja....kasnije nema efekta...
Mozesh ga primiti u toku naredne trudnoce... ali ako si primila neku drugu zashtitu...neznam zashto brinesh? user posted image

(odgovor članu larissa)
  Direktna veza do poruke: 168
   RE: RH negativne majke
3.4.2010 18:58:40   
larissa
hvala ti smeskice,pa nezznam ja kad sam ih pitala za rogan ovde oni su rekli nema potrebe ili mi doktor nije ok. i svali put mi se desava isto bebi staje srce i oni mi kazu da je sve u reduuser posted image nekapiram!a ja sam krvna negativna a m pozitivna.i moram priznati da mi je stah vise i ostajati trudnauser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 169
   RE: RH negativne majke
3.4.2010 19:06:02   
Anoniman
Ja sam takodje RH negativna, a mm rh pozitivan.... u aprilu proshle godine sam imala spontani pobachaj...i primila sam rhogam.... posle toga jedna biohemijska trudnoca, posle koje nisam primala rhogam...i evo sad sam trudna...radila sam antitela...nemam ih....

Uradi i ti antitela...to mozesh i kad nisi trudna....da se uverish da je sve ok...ako nemash antitela u krvi...onda to shto nisi primila inekciju rhogama nema veze sa tvojim pobachajima.

Inache...koliko znam...i zene koje ne prime rhogam...mogu ponovo da zatrudne...i da ne bude problema....ali to treba proveriti antitela u krvi user posted image

(odgovor članu larissa)
  Direktna veza do poruke: 170
   RE: RH negativne majke
6.5.2010 9:17:43   
guppy RR
Dobila sam ovo pitanje mailom:


   Pozdrav,

Hteo sam da se informisem u vezi djeteta, ako otac ima krvnu grupu A RhD -(neg), a majka AB RhD -(neg), moze li dijete da ima ikakve probleme, i zanima me drugo oce li imati sina posto na neke forume pisu da ne moze da ima sina samo cerke!

  Molim vas da mi odgovorite na sto kracem roku.

  Hvala!


----------

Predlažem da odgovore potražite ovde:
Tekstovi na Ringeraji su informativnog karaktera i ne zamenjuju savet lekara.

Kombinacijom vaših krvnih grupa dete može imati grupu A-, B- ili AB-. O uticaju Rh faktora i krvne grupe na pol deteta nisam čula. Više mi se čini da su to bapske priče, a ne medicina.


(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 171
   RE: RH negativne majke
6.5.2010 9:45:02   
jelena038
kazi mu da ne moze :))) ali ce dete, ako bude yensko, imati mali rizik u svojim trudnocama :)))

_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 172
   RE: RH negativne majke
26.5.2010 15:21:30   
kajalanamia
Pre sedam godina sam imala abortus, tada nisam primila rogham, a RH sam negativna. Pre dve nedelje sam imala spontani, primila sam rogham, pa se brine hoce li kod iduce trudnoce biti problema. Odmah sam dala krv na mi se uradi test na antitetal i bio je negativan,ali pretpostavljam zbog prisustva ureoplasme, da je to bio razlog za pobacaj, dr misli da je to u pitanju ili da je u pitanju virus, jer sam u medjuvremenu zakacila neki grip. Sve mi se to svelo na moze a i ne mora biti...

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 173
   RE: RH negativne majke
26.5.2010 15:27:50   
jelena038
kako su mogli da ti ne daju rogam posle abortusa?! antitela se rade 6 meseci posle rogama. tek onda si sigurna da ih nemas. ja sam se posle vanmatericne cuvala 6 meseci, dok ne proverim.

_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu kajalanamia)
Direktna veza do poruke: 174
   RE: RH negativne majke
26.5.2010 22:30:45   
Lu
IZVORNA PORUKA: guppy RR

Dobila sam ovo pitanje mailom:


   Pozdrav,

Hteo sam da se informisem u vezi djeteta, ako otac ima krvnu grupu A RhD -(neg), a majka AB RhD -(neg), moze li dijete da ima ikakve probleme, i zanima me drugo oce li imati sina posto na neke forume pisu da ne moze da ima sina samo cerke!

Molim vas da mi odgovorite na sto kracem roku.

Hvala!


----------

Predlažem da odgovore potražite ovde:

Tekstovi na Ringeraji su informativnog karaktera i ne zamenjuju savet lekara.

Kombinacijom vaših krvnih grupa dete može imati grupu A-, B- ili AB-. O uticaju Rh faktora i krvne grupe na pol deteta nisam čula. Više mi se čini da su to bapske priče, a ne medicina.



Neće dijete imati nikakve probleme a i ja prvi put čujem da bi to moglo imati utjecaja na spol, što mi iskreno nema nikakve logikeuser posted image
Ja sam RH- i baš sam u detalje pitala i ginekologa i transfuziologa.

< Poruku je uredio Lu RR -- 26.5.2010 22:31:19 >


_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Ringerajina tabela za praćenje plodnih dana
Želite da zatrudnite, a ne znate kad vam je ovulacija? Volite prirodni metod kontracepcije? Pratite plodne dane pomoću R...
Kada je šansa da ostanem u drugom stanju n...
Do ovulacije dođe kad se jajna ćelija koja je sazrevala u jajniku odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu.



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here