APTIMA TEST - sta je to (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Porodično zdravlje



Poruka


marmil -> APTIMA TEST - sta je to (1.9.2010 13:33:44)

Zna li neko da mi objasni sta je to Aptima test.  Posto mi se CIN1 i dalje ne pomera doktorka mi je preporucila da uradimo ovaj test. Moze li neko da mi objasni sta je to i kako se radi.
Pozdrav!




jelena038 -> RE: APTIMA TEST - sta je to (1.9.2010 13:47:05)

mislim da je to vezano za viruse. ja sam imala cin3, pre operacije su mi radili testiranje na viruse, ali nisam sigurna kako se test tacno zove. Uvek se sumnja da da je ranica od njih. guglaj HPV / humani paploma virus, pa ces da vidis o cemu se radi, nista strasno, ima ih mnogo ljudi, kako su mi sestre govorile - svi mi ih imamo.
ja ih, eto, nisam imala, a ipak sam dogurala skoro do karcinoma..
inace treba na vreme da se testiraju sve polno aktivne zene, tako da, ne panici, sve je OK.




marmil -> RE: APTIMA TEST - sta je to (1.9.2010 14:27:08)

Ma kod mene je problem bas u HPV, ja ih imam. Pre tri meseca sam radila kolposkopiju, imam sve moguce vrste visoko rizicnog HPV. Posle 3 meseca sam uradila papa i idalje imam CIN1. Doktorka mi je preporucila da uradim taj test, pa ako je negativan da samo idem redovno nakontrole, a ako je pozitivan da iradim LEEP.
Problem je sto ja zelim da ostanem trudna. Izgubila sam bebu na porodjaju, prvu, pre 10 meseci, i sada me je sve ovo snaslo. Jako bih zelela trudnocu, a ovo me koci. Jedni mi kazu da mogu da ostanem trudna drugi, bolje ne dok se to ne sanira, a ja padam sve vise i vise u ocaj.
Bas sam pateticna, ali stvano mi je tesko. Visim po forumima ko luda trazeci neko slicno iskustvo, ili samo zelim da sebe ohrabrim, ne znam ni sama.




jelena038 -> RE: APTIMA TEST - sta je to (1.9.2010 14:39:17)

znas kako, od CIN 1 do bilo cega veceg treba mnooogo vise od devet meseci. ja sam imala CIN 3, pa su mi rekli da do karcinoma moze proci i do deset godina, ali je to sledeci stadijum i treca sto pre operisati, ali da sam do godinu dana sigurna. moj ti je savet da se opustis i pratis ono sto ti dr savetuje, a ako se desi trudnoca, samo sve odlozi dok se porodis. ili operisi odmah i ne brini. ja sam odmah operisala, ali ja nisam imala viruse, pa su male sanse da mi se isto desi opet. razmisli i o svemu pricaj sa dr, pitaj sve sto ne znas!!! srecno!




marmil -> RE: APTIMA TEST - sta je to (1.9.2010 15:12:15)

Jelena hvala na savetu u svakom slucaju. Jel mozes samo da mi kazes nesto u vezi te operacije, jel je to LEEP? Koliko vremena treba posle operacije da prodje do oporavka, da bih mogla da ostanem trudna? Jel su ti rekli nesto u vezi toga?




jelena038 -> RE: APTIMA TEST - sta je to (1.9.2010 15:22:18)

pa ne znam tacno sta ti misle raditi, meni su radili loop excisio (mislim da gresis u nazivu), to je uzimanje uzirka spaljivanjem, tj. strujom, potpuna anestezija, maltene nema bolova posle operacije, ono, malo je neugodno, ali je anestezija veci problem. posle se to salje na analizu i ako na rubovima odstranjenog tkiva ne nadju celije, znaci da su u potpunosti odstranili bolesni deo i zdrava si. ako nadju, kao meni, rade ti konizaciju, to je secenje jednog pliceg dela grlica, isto pod totalnom, i opet salju na analizu, pa mozda moraju i dublje. to malko boli, al u odnosu na sve druge operacije, macji kasalj. ti imas cin1, mislim da ce ti samo loop raditi. ne mislim, znam [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] nadam se da sam ti pomogla. 




Anoniman -> RE: APTIMA TEST - sta je to (2.9.2010 18:09:59)

Ništa se ne razumem u sve ovo što pišete, ali vidim da Jelena kaže da možda grešiš u nazivu, a vidim i slična slova (leep i loop), pa sam samo htela reći da o LEEP-u ima tema na RR. 




jelena038 -> RE: APTIMA TEST - sta je to (2.9.2010 18:11:37)

idem i ja da vidim! nemam pojma sta je to.




jelena038 -> RE: APTIMA TEST - sta je to (2.9.2010 18:14:01)

LEEP / LLETZ ili Loop conization (što znači u bukvalnom prevodu konizacija omčom)
<dodala guppy: LEETZ = Large Loop Excision of the Transformation Zone>

ma isto to, loop excisio.. ja sam znala samo ovaj latinski, sa otpusne liste [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Anoniman -> RE: APTIMA TEST - sta je to (2.9.2010 18:15:20)

Ah, izgleda je to isto [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]:

LEEP / LLETZ ili Loop conization (što znači u bukvalnom prevodu konizacija omčom)

KLIK ZA TEMU




jelena038 -> RE: APTIMA TEST - sta je to (2.9.2010 18:16:00)

IZVORNA PORUKA: Tash

Ah, izgleda je to isto [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] :

LEEP / LLETZ ili Loop conization (što znači u bukvalnom prevodu konizacija omčom)

KLIK ZA TEMU

pa super, pojma nisam imala da to tako izgleda!!!




jelena038 -> RE: APTIMA TEST - sta je to (2.9.2010 18:21:02)

ima i ova, pomoci ce joj: KLIK




marmil -> RE: APTIMA TEST - sta je to (3.9.2010 14:37:39)

Zenske, hvala u svakom slucaju. U ponedeljak idem kod doktorke da mi uradi APTIMA test, pa ce on reci da li se mora raditi LEEP ili ne.
Videcemo sta ce biti.




Stranica: [1]