Depresija u trudnoci (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porođaj



Poruka


Ognjena -> Depresija u trudnoci (12.1.2011 23:48:01)

Imate li problema sa depresijom?




Ognjena -> RE: Depresija u trudnoci i postporodjajna depresija (13.1.2011 0:01:20)

Evo, obzirom da nisam uspela da nadjem nista slicno na forumu, resila sam da otvorim temu o depresiji o trudnoci (i nakon porodjaja, naravno). Imam utisak da se o tome jako malo i prica i zna, i licno mi je trebalo mnogo vremena da shvatim da ja upravo imam taj problem.
Pre par dana sam ustanovila, iako imam "simptome" koji traju vec duze vremena, da zapravo imam tzv. "umerenu depresiju u trudnoci" i to zahvaljujuci knjizi "Sta da ocekujete dok cekate bebu". Suprug mi je jos pre nekog vremena skrenuo paznju da sam cesto potistena i da se plasi sta ce se desiti nakon porodjaja (eto, i on je ukapirao pre mene) pa sam pocela da razmisljam o tome.
Sada sam u 6. mesecu trudnoce i mnogo mi smeta sto ne mogu da budem pozitivnija bas zbog mog bebca kome se puno radujem i jedva cekam da vidim[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image] Zapravo, beba je i jedina koja me oraspolozi, pogotovo od kako je ozivela i osecam je svaki dan:)
Od pocetka trudnoce imamo mnogo problema, finansijskih, porodicnih, problema sa trudnocom... pa nisam sigurna da li mi se ovo desava zbog okolnosti, ili su u pitanju hormoni, ili je i jedno i drugo. "Simptomi"su sledeci: dugo spavam i tesko se budim, cesto osecam potrebu da placem, ocesam nesigurnost i uynemirenost, imam jako losu koncentraciju i problema sa negativnim mislima, desava se da se danima ne nasmejem, odlazem i najprostije stvari koje treba da obavim - kao sto je telefonski poziv i slicno, nemam volju da promenim svakodnevnu rutinu u koju sam zapala (moram da mirujem kod kuce).
Da li vam se desavaju slicne stvari? Primetila sam da se o ovome malo pise i govori,  pa nisam sigurna ni da li sam ja mozda preterala.




Ognjena -> RE: Depresija u trudnoci i postporodjajna depresija (13.1.2011 0:12:33)

Evo jos da dodam, sta sam nasla da pise o "faktorima rizika za pojavu depresije u trudnoci, koja se javlja kod 10-16% trudnica:
* Licna ili porodicna istorija poremecaja raspolozenja
* Stres izazvan finansijskim prilikama ili bracnim problemima
* Nedostatak emocionalne podrske od bebinog oca, kao i komunikacije sa njim
* Boravak u bolnici kao i kucno lecenje zbog komplikacija u trudnoci
* Zabrinutost za sopstveno zdravlje, posebno ukoliko imate hronicne zdravstvene probleme ili ste vec imali komplikacije i bolovali u trudnoci
* Zabrinutost za zdravlje bebe, narocito ako postoji licna ili porodicna anamneza urodjenih anomalija ili drugih problema."




Anoniman -> RE: Depresija u trudnoci (13.1.2011 0:15:09)

ima tema o postporodjajnoj depresiji, mozes kucati u google u vrhu strane, izbacice ti. No, mislim da nema tema o depresiji u trudnoci. Rekla bih da smo o nekim stvarima koje si navela pricale u posebnim temama. U svakom slucaju, sigurna sam da se svaka od nas po nekad tako oseca, nemoj da brines, sve to prodje.




Ognjena -> RE: Depresija u trudnoci (22.1.2011 13:55:16)

Naravno da svasta moze da se "izgugluje" ali ono sto je mene zanimalo jesu vasa iskustva, da li je neko imao slican problem jer ni sama nisam sigurna sta mi se desava.
Sto se prolaznosti tice, sigurna sam da ce se to desiti u jednom momentu, ali ono sto ne znam i sto me najvise brine jeste sto ne znam kada ce se to desiti. Poslednje sto zelim jeste da se to prenese i na period posle porodjaja, kada zelim da se maksimalno posvetim svojoj bebici. I sada vec mislim da beba oseti moje raspolozenje i da joj to ne prija, a ja joj zelim sve najbolje a na ovo tesko mogu da uticem[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




Stranica: [1]