Deca sa srcanom manom (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba



Poruka


Verus -> Deca sa srcanom manom (24.3.2011 14:28:56)

IZVORNA PORUKA: malavoka

Pozdrav svima,
mi smo novi na ovom forumu, tako da se ne snalazimo bas najbolje...
Moje bliznakinje ne napreduju ni priblizno isto, a isto ih hranim. Za koji dan ce 8 meseci. Jedna ima 8kg (rodjena sa 2kg), a druga svega 5kg (rodjena sa 1800gr.).
Mala ima srcanu manu, zato smo od kad su se rodile vise vremena provele u bolnici nego kod kuce. Lepo jede, ali je svaki cas spopadne bronhiolitis, pa tada smrsa. Moooolim Vas posavetujte me kako da je ugojim. Gde bih mogla na forumu pronaci slicne price(o srcanim manama). Hvala, ljubi Vas trostruka mama



Molim vas pomozite ako mozete...




Verus -> RE: Deca sa srcanom manom (24.3.2011 15:42:51)

Jel niko ne zna nista da pomogne?  Ili nekoga ko je ima sl problem?




Vučko.ba. -> RE: Deca sa srcanom manom (24.3.2011 15:49:58)

citiram odgovor na slično pitanje sa jednog portala

"Ej probajte da odvedete dete kod prof.Cerovića.Subotom je besplatno samo se zakaže telefonom.To je novi privatni KBC na N.Beogradu.On je pedijatrijski kardiolog mene je lečio zbog srčane mane kad sam bila mala.Ekstra je stručnjak,znaće sigurno da Vas posavetuje u vezi sa hranom." link - KLIK 




Vučko.ba. -> RE: Deca sa srcanom manom (24.3.2011 15:52:23)

U Sarajevu ima vrsna doktorica pedijatar, spec kardiolog, prof.dr. Mesihović Senka (ujedno je direktor pedijatrijske klinike) ali navodno da je na balkanu najjača Tuzla što se tiče kardiologije (pretpostavljam da liječe i djecu, pa u krajnjem slučaju možda mogu dati neki savjet) potrudit ću se da stavim neki kontakt




Verus -> RE: Deca sa srcanom manom (24.3.2011 15:52:33)

Hvala Vule[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Vučko.ba. -> RE: Deca sa srcanom manom (24.3.2011 15:54:48)

Centar za srce Tuzla - KLIK




Iwana87 -> RE: Deca sa srcanom manom (24.3.2011 21:47:31)

kakva srcana mana je u pitanju,moja sestra je rodjena sa dve srcane mane i operisala pre prvog rodjendana.




NadaR -> RE:Deca sa srcanom manom (27.11.2012 9:48:15)

IZVORNA PORUKA: MarkovaMama

Pozdrav... Mama sam dvogodisnjeg djecaka koji je rodjen sa kompleksnom srcanom manom! Vec je imao dvije operacije srca i pet kateterizacija a za nekoliko dana ga ceka i sesta kateterizacija. Trenutno se nalazimo u bolnici i cekamo datum kateterizacije. Ako ima jos neka mama cije dijete ima srcanu manu bilo bi lijepo da se javi!





MarkovaMama -> RE: Deca sa srcanom manom (27.11.2012 14:00:01)

Hvala Nada RR [sm=smiley1.gif]
Marko je rodjen sa dijagnozom Atresia arterie pulmonaris i VSD a trenutno najveci je problem nerazvijanje plucnih arterija sto je dovelo do uvecanja desne komore kao i povecanje pritiska u desnoj komori. Od rodjenja skroz slabo jede i uvijek je problem za hranu jer on jednostavno ne voli skoro nista. Trenutno uz ostalu ishranu pije Nutrini Drink MF ( visokoenergetski napitak) namjenjen djeci koja slabije napreduju. Marku je sad 2 god a obe operacije je imao u prvoj godini zivota. trenutno je tezak 9kg 600gr a rodjen je sa 2 kg 700gr. Borba nam je svaki dan mada on stvarno podnosi sve simptome junacki [sm=bravo.gif]
Lijecimo se u Italiji gdje se trenutno nalazimo u bolnici i cekamo sestu kateterizaciju u cilju prosirenja plucnih arterija i tacnog uvida u kakvom je stanju srtce kao i plucne arterije. Nakon kateterizacije ce odluciti sta i kako dalje.
Veliki pozdrav od Marka i mame [sm=smiley1.gif]




Ika2012 -> RE: Deca sa srcanom manom (21.2.2013 19:58:53)

Drage mame,javite se ako ste jos na sajtu...Imam toliko saveta i prica... Dobili smo sina koji je rodjen samo sa desnom komorom.Imao je jednu operaciju,predstoje jos dve. Borili smo se sa svime i tek cemo.Pa ako ste raspolozene za pricu i koji savet,tu sam. [sm=smiley36.gif]




kelli013 -> RE: Deca sa srcanom manom (8.3.2013 9:57:07)

Ja sam mama cetvorogodisnjeg deteta kome je na kardioloskom pregledu za pripremu za operaciju krajnika ustanovljen ASD. Ja sam u soku. Svaki savet ili iskustvo sa urodjenim srcanim manama bi mi dobro doslo. Prvo treba naredne nedelje da odradimo operaciju krajnika i postavljanje cevcica u usi i onda krecu dalja ispitivanja.




Figaro88 -> RE: Deca sa srcanom manom (8.3.2013 10:20:32)

Keli bitno je da ste saznali.Nadam se da ce sve biti ok[sm=smiley31.gif]Ja mogu da ti kazem sta je meni preporuceno-zdrava ishrana,bez naprezanja,bez vecih stresova,redovne kontrole i antibiotici pre svake intervencije...




kelli013 -> RE: Deca sa srcanom manom (8.3.2013 11:40:07)

A sta se desava kasnije? Samo na tome sve ostaje ili predlazu operaciju???




Figaro88 -> RE: Deca sa srcanom manom (11.3.2013 10:13:19)

Ja sam pocela da osecam da imam problem tek pre nekih godinu i po,do tada osim povremenih aritmija nista.Sada se redovno kontrolisem i pratimo da li se pogorsava,ako se pogorsa onda dolazi do sirenja komore,ali i za to trebaju godine ne moze odjednom.Operacija je isto moguca,ali opet moze da se desi da mi se nikada ne pogorsa i ceo zivot zivim ovako.Sve zavisi od osobe do osobe.Ja se iskreno nadam da ce kod vas biti manje oizboljno i da ce te sve srediti[sm=smiley31.gif]




kelli013 -> RE: Deca sa srcanom manom (11.3.2013 14:17:51)

Moramo u svakom slucaju da odemo na dalja ispitivanja. Prvo da vidimo koliki je taj procep i sta se stvarno desava. Ne znam jedino da li ta "rupa" moze da zaraste. Mozda je ovo samo moja zelja. Ne znam uopste da li je tako nesto moguce. Da li vi zivite zivotom zdrave osobe ili imate poteskoca? Mnoga pitanja su sada za mene otvorena. Nemam pojma ni sta mi se trenutno desava, niti sta sve moze da nam se desi. Samo da dobro prodje ova operacija krajnika u sredu i onda moramo krenuti dalje kod decijeg kardiologa. Hvala na odgovoru, i svaka informacija, savet su dobro dosli.




Figaro88 -> RE: Deca sa srcanom manom (11.3.2013 22:28:39)

Преткоморски дефект септума или атријални септални дефект-АСД (енгл. Atrial septal defect) је група урођених срчаних мана у којима су десна и лева преткомора директно повезане преко дефекта у септуму. Септум (лат.septum-преграда) је једна мишићно-мембранозна структура која раздваја десну од леве преткоморе, односно десну од леве коморе. То је једна од најчешћих урођених срчаних мана, среће се у око 10-15% случајева.У левој комори је притисак крви већи за отприлике 5 милиметара живиног стуба наго у десној. Зато ће се крв у току контракције леве преткоморе делимично враћати кроз дефект септума у десну преткомору, односно настаје лево-десни шант. Поред разлике у притисцима у преткоморама срца значајна је величина дефекта септума (од 2-4 цм најчешће) и растегљивост десне коморе. Крв која се у току контракције врати из леве преткоморе у леву комору заједно са крвљу која системом горње и доње шупље вене долази у десну преткомору, пролази кроз десну преткомору, десну комору, плућну артерију и поново долази у леву комору, где се један део поново може вратити назад кроз дефект септума. Тако да се услед повећаног кружења крви десно срце (комора и преткомора) и плућни крвоток оптерећују. То доводи до повећања притиска у плућној циркулацији и хипертрофије, а касније и дилатације десне коморе и преткоморе. Хипертрофија десне коморе јавља се из разлога повећаног рада јер се у њу слива више крви него обично, али и услед повећања притиска у плућној артерији. Градијент притиска између десне коморе и поменуте артерије (што је већи градијент притиска то се виче крви избаци у плућну циркулацију) се смањује тако да десна комора мора појачано да ради, што опет доводи до његове хипертрофије. Временом како све више расте притисак у плућном крвотоку и једном теренутку ће притисак у овом крвотоку надвладати притисак у системском крвотоку, тако да ће сад притисак у десној преткомори бити већи него у левој, па ће крв прелазити у обрнутом смеру из десне преткоморе у леву. Настаје десно леви шант. То је такозвана Ајзенменгерова реакција.У току ембрионалног периода почиње развој срца. Најпре постоји једна заједничка преткомора срца, која се касније настанком септума дели на десну и леву. Септум се ствара у облику две паралелне плоче које расту са горње стране (крова заједничке преткоморе) према комори (база). Те плоче се зову септум примум и септум секундум. У тику даљег развоја се ове две структуре сједињију у један септум. Септум секундум поседује један отвор-остиум секундум (лат: ostium secundum) који ће касније прекрити (попунити) септум примум, међутим то прекривање није потпуно тако да постоји отвор који се зове овални отвор (лат:foramen ovale). Кроз овални отвор крв у току ембрионалног и феталног периода пролази из десне коморе у десну преткомору, овај процес је сасвим физиолошки (погледати Фетални крвоток). У току рођења или убрзо после њега се овални отвор затвара. Уколико до затвараља не дође пар недеља након рођења настаје урођена мана срца преткоморски дефект септума (тип секундум).
Такође и на првом септуму (септум примум) постоји у крајњем делу један отвор-остиум примум. Овај дефект није покривен другим септумом (септум секундум). Он ће бити прекривен једном посебном структуром преткомора која се развија у овој фази, а то је ендокардно јастуче. Од њега ће настати делови доњег зида обе преткоморе, један мањи део коморког септума и такође део митралних и трикуспидних залитака срца. Ендокардно јастуче потпуно ће испунити остиум примум и нормално затворити овај дефект првог септума (септум примум). Уколико из неког разлога не дође до формирања овог ткива онда поменути отвор-остиум примум остаје, такође и неки делови коморског септума и већ поменутих залистака неће бити формирани. У овом случају јавља се ненормална комуникација између десне и леве коморе-преткоморски дефект септума (тип примум); десне у леве коморе-коморски дефект септума и инсуфицијенције миталног и трукуспидног ушћа. Ове деформације заједнички се називају АВ канал(атриовентрикуларни канал-коморскопреткоморИз горе поменутих разлога постоји више типова преткоморског дефекта:
Остиум примум (преткоморски дефект септума)
Среће се у око 15% случајева. Јавља се у склопу горе поменутог АВ канала као:
парцијални АВ канал: преткоморски дефект септума и митрална инсуфицијенција
потпуни АВ канал:преткоморски дефект септума,митрална инсуфицијенција и коморски дефект септума
Остиум секундум дефект (преткоморски дефект септума)
То је најчешћи тип дефекта (око 70%).
Дефект венског синуса (лат:sinus venosus)
Код овог дефекта је септум коректно развијен, али десна преткомора није тачно повезана са ушћем шупљих вена. Овај дефект лежи у близини ушћа горње шупље вене. Среће се у око 15% случајеваВећина симптома наступа у касном детињству и одраслом доба. Временом долази до замарања, диспнеје (губитак ваздуха), кашља, честих инфекција респираторног тракта. Може се јавити и инсуфицијеција десног срца (али тек након деценија). Касније се може јавити и Ајзенменгерова реакција.
Код АВ канала су симптоми тежи и јевљају се убрзо после рођења. АВ канал је врло често асоциран са Дауновим синдромом.
Приликом аускултације срца може се чути један срчани шум. Шум је систолни (мезосистолни-у средњем делу систоле), гласан је и вретенастог ”облика”. Може се чути и раздвајање другог срчаног тона, које не зависи од дисања (фиксирано раздвајање тонова).
За дијагностику се користи и ултразвук, рентген плућа и ЕКГ.
Септум примум дефект се никада неће затворити спонтано, тако да се овај дип мане коригује оперативно између прве и друге године живота.
Мали дефекти типа секундум се могу сами спонтано затворити. Већи дефекти морају се хирушки или перкутано затворити. Уколико је дошло до Ајземенгеровог синдрома (реакције) дефект се не сме кориговати оперативно.
У оба случаја је повећан ризик од ендокрдитиса, па је и профилакса битна.




Figaro88 -> RE: Deca sa srcanom manom (11.3.2013 22:32:50)

Ovo sam pronasla na netu,pise da se mali defekti mogu sami zatvoriti,tako da je i to moguce.Ja zivim zdravo,imam visok pritisak,mada mislim da to nema veze jedno sa drugim,imam aritmije,to je kod mene povezano,ponekad imam taj osecaj kao da mi neko pritiska grudi,ponekad bolove,ali nista strasno.Trcim,vezbam,porodila sam se,sada planiram i drugu trudnocu.Kako je meni moj kardiolog rekao-Danas postoje resenja za sve,bitno je samo redovno se kontrolisati i pratiti sta se desava.




kelli013 -> RE: Deca sa srcanom manom (12.3.2013 7:16:44)

Hvala na ovom izvestaju. Ja sam nasla svasta nesto na netu, ali ovako detaljno i opsirno nisam. Puno ti hvala.
Evo sada cu tacno napisati sta je napisao kardiolog
Susp. manji L-D šant na nivou interatrijalnog septuma
Dg: DEFECTRUS SEPTII INTERATRIALIS in obs.
COR COMP.




Figaro88 -> RE: Deca sa srcanom manom (18.3.2013 21:39:01)

Ovde je bio haos,pa tek sad vidim poruku[sm=smiley13.gif]Jeste li saznali jos nesto?Mislim na vas i nadam se brzom oporavku[sm=smiley1.gif]




kelli013 -> RE: Deca sa srcanom manom (19.3.2013 6:48:39)

Operacija je prosla. Izvadjena su sva tri krajnika i postavljene su cevcice u usi. Sutra idemo na prvu kontrolu posle operacije. Dobro se oporavila posle anestezije i operacije. Dobila je antibiotik da pije kao preventivu.
Hvala Vam sto mislite na nas, to mi mnogo znaci.




Figaro88 -> RE: Deca sa srcanom manom (19.3.2013 11:05:39)

Super[sm=bravo.gif]Jos sad i pregled da prodje dobro,i da vam kazu kako ce te dalje[sm=smiley1.gif]




mila83 -> RE: Deca sa srcanom manom (4.11.2014 10:16:20)

Evo ja ponovo pokrecem temu. Rodila sam Teodoru, svoju trecu mrvicu 22.9.Rodjena je sa ASD od 4mm i VSD od 7mm. Sta da vam pricam, bili smo u soku. Ne bih da vas gnjavim detaljima sta i kako.Zanima me ima li ko iskustva sa tim,beba otezano dise i tesko se hrani.Ima 6 nedelja i svakim danom je sve teze, sve manje jede.Ja se izdajam pa pije moje mleko na flasicu, lakse joj je nego da siki. Ima li ko savet sta da radim, da beba ne bi gubila na tezini? Probala sam da je hranim i na manje intervale,uvek isto pojede.Sad je spala na 40-50ml u najboljem slucaju na tri ili cetiri sata...




Modessty -> RE: Deca sa srcanom manom (4.11.2014 10:53:57)

Draga mila, moja sestra ma prevremno rođenu bebu i pregurali su mnogo togs proteklih godinu i po. Njen savet je da se konsultuješ sa neonatologom da nabaviš Dohranu specijalno dizajniranu za prevremeno rodjene bebe. Infantini nutricia I samo hrabro napred! [sm=bravo.gif] Tvoja beba je mali heroj a heorji se nikada ne predaju!




Modessty -> RE: Deca sa srcanom manom (4.11.2014 10:58:59)

i da dodam - dodaje se u mleko koje beba pije, znači može i u tvoje. Samo se moraš konsultovati sa neonatologom koja količina se stavlja.




choopa choops -> RE: Deca sa srcanom manom (4.11.2014 11:25:08)

Ne znam nšta o tome, ali se nadam da će sve biti kako treba [sm=smiley31.gif]




Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>