RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 17:38:38)

Ciao devojke!!!
Evo i mene sa mojim hormonima! Verovatno većina vas zna da sam pre 2 i po meseca imala missed posle prvog pokušaja VTO. Prekjuče sam dobila prvu pravu menstruaciju jer sam pre toga imala neka mrljava 'krvarenja' u trajanju od dan - dva i to na svakih 5-6 dana. I sada je bila regularna pauza od 29 dana između poslednjeg mrljavljenja i ove prave menstruacije.
Dakle, hormoni rađeni 2dc:

T3 1,2 ref. vr. 1,2-2,6 (znači na donjoj granici)
T4 110 ref. vr. 58-161
TSH 1,350 ref. vr. 0,400-4,000
Estradiol 72pg/mL ref. vr. 0-160
Estradiol 264,2 pmol/L
FSH 6,7 ref. vr. 2,8-11,3 (dobro je da je pao jer sam pre 2 godine imala 12,6)
LH 2,58 ref. vr. 1,1-11,6
Prolaktin 216 ref. vr. 40-530
Progesteron 0,90 ref. vr. 1,0-6,3
Testosteron <0,69 ref. vr. <2,53
AMH 0,24 ref. vr. 0,50-5,30

Ne mogu da verujem da mi se AMH toliko srozao zbog one 4 jajne ćelije koje smo dobili na VTO!!! Malo mi je sad nejasna korelacija između FSH i AMH obzirom da i FSH, pored označavanja kvaliteta jć, takođe pokazuje i rezervu jć. A on mi je dobar... Da li bi neko mogao da mi pomogne? Treba li da brinem za ovako nizak AMH?




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 17:52:22)

Da dodam samo da mi je AMH pred postupak bio 2,10 ng/mL a sada je, posle 7-8 meseci, 0,24 [sm=smiley13.gif]




hanka -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 19:13:28)

Veco ni meni nije jasno,mozda se jos hormoni nisu sredili od svega
Nadam se da ce Maslacak objasniti




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 20:23:46)

Nadam se i ja! Hvala ti, Hanka!
Maslačak, help!!!




lady_b -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 20:41:51)

Drage forumasice, molim vas da mi pomognete.. Pisala sam i u crticama ali da ne dobijem pec pec po prstima...
U subotu sam vadila betu koja je tad bila 132, jutros sam opet vadila i iznosi 406. Ja mislim da je to u redu?
Medjutim, ovo me strasno sikira,
Prolaktin 510 uIU/mL ,pise-zene bez trudnoce (102-496)
TSH 4.120 uIU/mL (0.270-4.200)
FT4 11 pmol/L (12-22)
At-TG 381 IU/mL (0-115)
At-TPO 355 IU/mL (0-34)

Da jos bude gore, moja dr je na godisnjem od danas do 27-og! Sta da radim?

Najvise me brine taj prolaktin, cula sam da kada je on povisen u ranoj trudnoci da moze da izazove spontani?? Inace sam 5-ta nedelja...
I da, inace imam hipotireozu(Hashimoto) i PCOS




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 20:59:35)

Lady_b, nadam se da će se naći neko ko će ti pomoći. Ja se ne razumem toliko u hormone u trudnoći. BTW, čestitam na visokoj beti!




lady_b -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 21:02:05)

Hvala Veco, cekamo Maslacka da nam odgovori [sm=smiley1.gif]




little_one -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 21:03:14)

Lady kod endokrinologa sutra ujutro...za hasimoto ce ti povecati dozu koju redovno pijes a za prolaktin nemam pojma sta se radi ali ona ce ti isto reci. Idi privatno ako treba sutra ali ako odes na nuklearnu tamo, neko te MORA primiti...Maslacak ce ti jos dodatno pomoci. Najbitnije je da se sad ne nerviras i da se sto vise opustis. I tsh i prolaktin ti mora poceti malo rasti u trudnoci, a to pouzdano znam za tsh...zato se savjetuje da tsh bude nizi od 2 jer on raste u trudnoci i odgovoran je za razvoj bebe. A mislim kad povecas dozu letroksa da bi i prolaktin mogao da pada, jer znam da cesto jedan drugog oni vuku. Eto, ja ti pametnije ne znam pomoci. Jedino ti savjetujem da se sto manje sad nerviras, jer nerviranjem mozes samo da pogorsas situaciju. Samo pozitivno i bebica stize vec na proljece [sm=bravo.gif]




lady_b -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 21:10:34)

Idem obavezno sutra.. Mislila sam otici do Deamedice, sta mislis? Imaju li tamo endokrinologa? A za nuklearnu mi treba uputnica, dok to izganjam samo cu se iznervirati.. Ili da mi preporucis nekog privatno? Hvala ti




little_one -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 21:16:11)

Lady, ne brini ti za uputnicu. Primice oni tebe i bez uputnice, znam govorim ti iz iskustva...samo ponesi nalaze sa sobom i neko ce da te primi...sad kao trudna zena imas prednost, a pogotovo sto se tice stitne...preporucujem ti da odes kod dr MIjatovic na nuklearnoj, ili kod dr Bojic na Paprikovcu, tamo gdje sam ti objasnila u pp. Ne moras uopste da ides privatno, a na nuklearnoj samo reci da si trudna i da ti je hitno jer su ti nalazi takvi kakvi su i da ti treba savjet i ne mozes cekati da te naruce....bice sve ok...privatno ja mogu jedino da preporucim dr Berica u Intermediku...ne znam kojim danima radi tamo sad....ali idi drzavno i to bez uputnice...a ako hoces uputnicu otidji porodicnoj preko reda i trazi uputnicu...hitna situacija i niko te nece odbiti vjeruj mi [sm=smiley1.gif]




lady_b -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 21:26:04)

Hvala ti LO, sutra picim na paprikovac [sm=smiley1.gif] ima da napravim frku ako me ne prime [sm=smiley14.gif]




little_one -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 21:33:10)

Samo se nemoj nervirati i nastupi sa nalazom bete i reci da si jako zabrinuta...mene niko nije vratio [sm=bravo.gif] a razumijem u potpunosti kako se osjecas jer sam i ja bila nevjerovatno uplasena...sretno i javi sta si napravila...




lady_b -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 21:36:08)

Hocu draga, hvala ti puno




Maslacak15 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 22:35:47)

Caos lady b,
cestitam na [sm=modricrtici.gif] i lepoj beti[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Nemoj da se nista nerviras ali se prokonsultuj sa doktorom. Narocito oko stitne. Da li si na nekoj terapiji?. Mislim da antitela sama po sebi ne smetaju, ali hipotireoza sigurno nije dobra ali to mora da oceni endokrinolog da li da pijes tiroksiin i koliko. Sto se tice prolaktina on normalno raste u trudnoci. Tacno je da je to obicno kasnije u trudnoci i da postoje studije koje povezuju visok prolaktin u prvom tromesecju sa pobacajima ali se tu radi o visim koncentracijama. Obicno, kada je poviseni prolaktin smetnja zacecu terapija se koristi do pozitivnog testa i zatim prekida. Kod mene je bio taj slucaj, ja sam imala granicno povisen prolaktin ( negde oko 550) zbog kojeg dugo nisam mogla da zatrudnim. Bila sam na dostinexu mesec dana, odmah zatrudnela i poslednju pilulu popila nadan izostale menstruacije i posle prestala po nalogu endokrinologa. Samo devojke sa adenomima (tumorima hipofize) gde koncentracije prolaktina su visestruko vece ( iznad hiljadu) nastavljaju anti prolaktinsku terapiju tokom trudnoce. I jos nesto poviseni prolaktin , moze biti sekundaran od hipotireoze! Znaci ne mislim da ima razloga za paniku, samo se prokonsultuj za stitnu i uzivaj u trudnoci[sm=bravo.gif][sm=smiley36.gif] Puno te pozdravljam i srecno!!!




Maslacak15 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 22:53:27)

Zdravo Veco77,

Hormoni su svi ok osim ovarijalne rezerve. Hm da, FSH je ok u ovom ciklusu ali kazes da varira i da je bio i 12. Postoji dosta endokrinologa koji smatraju da je rezerva onoliko dobra koliko najvisa vrednost FSH, tj da moze i da se smanji iz ciklusa u ciklus ali da to nije znak poboljsanja rezerve. FSH je dinamicki marker, pokazuje kako jajnici trenutno reaguju na stimulaciju. Ali FSH moze i prividno da se snizi i relativno visokim estradiolom. Estradiol 72 pg/ml je na gornjoj granici normale za pocetak ciklusa i moze da se desi da malo suprimira vrednost FSH. Kod tebe stvarno nije izrazen slucaj ( normala je 25-75 pg). ali estradiol od 100 pg/ml i FSH 6 na pocetku ciklusa su podjednako los rezultat kao estradiol od 40 pg / ml i FSH 12. Cifre su samo primer, da pojasnim o cemu se radi.
I AMH je malo nizi. Ali mislim jedino sto ti cifre govore je da je rezerva mozda malo smanjena, to jest da neces odgovoriti jako dobro na stimulaciju, ali to ne mora nista da znaci za uspeh tvoje VTO. Kazes da si imala 4 jajne celije. Pa i to je bio, koliko je meni poznato ( ne znam koju si terapiju primila) relativno low response. I uklapa se sa ovim rezultatom sa AMH. 4 i manje folikula su definicija za "low responder" na VTO u.
Ali mislim zatrudnela si, i nema razloga da ne zatrudnis ponovo i da ovog puta sve bude ok.!!Na kraju krajeva potrebna ti je samo jedna dobitna jajna celija.

Puno te pozdravljam i drzim fige u novom pokusaju[sm=smiley1.gif]




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 23:00:11)

Hvala ti, Maslačak! Lepo si mi sve pojasnila! Tu sam, na granici za "low response". Imala sam 6 ili 7 folikula na stimulaciji od kojih su dobili 4 kvalitetne jajne ćelije, od kojih su nastala 3 dobra embriona (2 šestoćelijska i jedan osmoćelijski).
Možda bi trebalo da sačekam na sledeću VTO još makar 4-5 meseci... Šta misliš? Ja i mm smo planirali krajem septembra - početkom oktobra da uđemo u sledeći postupak, ali se plašim mog odgovora na stimulaciju, pogotovo sa ovim AMH.




Maslacak15 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 23:10:37)

Veco draga,
Sto se AMH tice nema razloga za cekanje. Jer on ce samo dalje da se smanjuje. Na stranu evtl. laboratorijske varijacije, ali AMH se postepeno smanjuje kod svake zene. On je u teoriji mera preostalih primordijalnih folikula u jajnicima, a njih je po prirodi stvari iz ciklusa u cikllus sve manje i manje. To je ona prica da se svaka zena rodi sa odredjenim brojem potencijalnih jajnih celija i onda se taj pool trosi. Ali mislim ja ne vidim da je tvoj AMH jako los , niti znaci da ce preko noci da se dramaticno smanji, samo je malo nizi od ocekivanog za tvoje godine.
Ako se ti inace osecas spremnom psihofizicki posle svega sto ste prosli, i doktori daju zeleno svetlo sto se tice ginekologije ( sve se lepo vratilo itd) stvarno nema razloga da cekas prolece.

Zelim ti puno uspeha i jedva cekam da proslavimo[sm=smiley1.gif]




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 23:16:01)

Maslačak, ti si divna!!! [sm=smiley31.gif] Nadam se da ćemo uskoro da proslavimo i trudnoću i bebu, a i da ćeš i ti uskoro dobiti još koju bebu! [sm=smiley1.gif]
Malo me je šokirao ovaj drastičan pad AMH sa 2,10 na 0,24 i to za manje od godinu dana. Nadam se da neće mnogo ugroziti moju stimulaciju i odgovor na stimulaciju!!!
Ja polako skupljam sve analize neophodne za VTO (so far so good, što bi Englezi rekli), pa ćemo da vidimo. Psihički smo neko vreme bili loše zbog toga što nam se desilo u 13-oj nedelji trudnoće, ali sada smo spremni za nove pobede!!!
Hvala ti još jednom! [sm=smiley31.gif]




Maslacak15 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 23:25:15)

Nego sta Veco ima da se radujemo[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Hm iskreno, ako ti je FSH vec bio 12 ja pre sumnjam u taj rezultat od 2,4 ng od pre godinu dana nego sto me zabrinjava nova cifra. Da li je bio isti lab? Jer AMH nije tako jednostavan za odredjivanje i mislim da deo zabune dolazi odatle da neki labovi ponekad daju nerealne cifre. Narocito sto si odreagovala na stimulaciju tako kao sto si odreagovala. Naravno spekulisem samo, ( nemam dokaze za ono sto pricam [sm=smiley36.gif]) Ali na osnovu novih cifri, tvog odgovora na stimulaciju u prvoj VTO i FSH 12 od prosle godine, pre bih rekla da taj stari AMH nije bio bas dobro odredjen, nego da se preko noci nesto dramaticno promenilo. Evo i da prognoziram, mislim da neces odgovoriti na stimulaciju nista losije nego prvi put samo sto ce konacan ishod ovaj put biti [sm=duda.gif].

[sm=smiley36.gif]




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 23:29:53)

Uvek sam radila paralelno i FSH i AMH tako da možemo da uporedimo kretanje hormona u poslednjih nekoliko godina.... Sad ću da nađem sve nalaze pa ću da ih okačim. Hvala ti na optimističnim prognozama [sm=smiley1.gif]




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (20.8.2012 23:38:29)

Evo me opet. Našla sam sve nalaze hormona. Dakle:
April 2010. godine - FSH 12,6 mIU/mL (ref. ver. 2,8-11,3); AMH 2,3 ng/mL (ref.vr. 0,5-5,3) - laboratorija Biomedica
Jun 2010. godine - samo FSH - ista vrednost - 12,6 - laboratorija Biomedica
Septembar 2011. godine - FSH 7,5 IU/L - klinički centar Srbije; AMH 2,10 - laboratorija Biomedica
Avgust 2012. godine - FSH 6,7; AMH 0,24 - laboratorija Biomedica




lady_b -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (21.8.2012 6:50:13)

Hvala ti Maslacak puno [sm=bravo.gif]
Inace sam na terapiji Letrox 50 i pijem Siofor 2x1000 ali mi je TSH inace nije tako visok, bio je samo jednom 6.25 i to prije nego sto sam pocela da pijem bilo kakvu terapiju(2010 god.) a inace mi je stalno oko 2-3..
Javljam sta mi je rekla dr samo da je uganjam..Hvala jos jednom




Maslacak15 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (21.8.2012 9:53:57)

Ok predajem se Veco77[sm=smiley36.gif]. Pretpostavljam da 77 znaci da smo generacija? :) Najbolja berba 77 o - uvek bila. Ne znam sta se desilo sa AMH, ok dva razlicita laba su u ukupno tri navrata merilii iznad 2. S druge strane, stvarno ne vidim scenario u kojoj jedna VTO moze toliko da smanji preko noci tvoju rezervu. Stimulacija trosi jajnike, ali ne tako brzo. Posebno sto kao sto i sama kazes FSH u neku ruku prati AMH, tj kad rezerva biva jako mala onda FSH neminovno raste. A tvoj FSH ne mrda cak je bolji nego sto je bio. Imam ideju, premda je verovatno kasno ako kreces sa VTO vec u septembru. Mozes da zamolis doktora da ti odredi AFC ( antral folicle count) tj vidi koliko ima sitnih folikula na jajnicima na pocetku ciklusa. To je dodatni ultrazvucni parametar, koji moze da pomogne da se utvrdi rezerva i kakav ce otprilike biti odgovor na stimulaciju. AFC je dosta pouzdan marker rezerve...
Ali da ponovim, zbog rezerve ne treba cekati- naprotiv. Samo hrabro ![sm=bravo.gif] Puno te pozdravljam




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (21.8.2012 10:33:39)

Hvala ti, Maslačak! Ti si genije! I mene je šokiralo to što je AMH toliko pao, a rađen je sva tri puta u istoj laboratorji (Biomedici). Znači, ne bi trebalo da bude odstupanja.... Sad, šta je - tu je.... Moraću da zakažem AFC jer sam sad baš u toj folikularnoj fazi pa baš da vidim koliko folikulčića imam...
Još jednom [sm=smiley31.gif]




Veca77 -> RE: Pretrage i hormonska terapija 2. deo (21.8.2012 10:50:56)


IZVORNA PORUKA: Maslacak15

Pretpostavljam da 77 znaci da smo generacija? :) Najbolja berba 77 o - uvek bila.

Dobro pretpostavljaš i apsolutno si u pravu [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  39 40 [41] 42 43   Sledeća stranica >   >>