|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Sprečite preterano znojenje

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Za razliku od normalnog znojenja, koje nastaje zbog fizičkih vežbi, premora, povišene telesne ili spoljašnje temperature, osobe koje pate od hiperhidroze znoje se stalno – i leti i zimi, bez obzira na to kakve su okolnosti.

image
/21


– Primarna hiperhidroza utiče na sve aspekte života. Osobe s ovim problemom izbegavaju kontakte s drugima zbog stalno vlažnih dlanova, nose široku i tamnu odeću zbog pojačanog znojenja ispod pazuha, polako se povlače u sebe i tako otuđuju od ljudi – kaže dr Ivan Kuhajda iz Klinike za grudnu hirurgiju, Instituta za plućne bolesti Vojvodine, u Sremskoj Kamenici. Institut je jedina zdravstvena ustanove u Srbiji i okruženju gde se izvodi operacija koja trajno rešava problem sa prekomernim znojenjem – torakoskopska simpatektomija
 
Prema rečima dr Kuhajde, to je operacija kod koje se prave tri minimalna reza od pet milimetara na obe bočne strane grudnog koša. Potom se kroz njih uvodi kamera tako da se simpatički nerv posmatra na ekranu i preseca na precizno utvrđenom mestu. Operacija je besplatna za zdravstvene osiguranike, potreban je samo uput za bolničko lečenja koje izdaje lekar u domu zdravlja. – Ovu operaciju radimo 15 godina. U svetu se izvodi već tri decenije, ima izvanredne rezultate i spada u standard lečenja težih formi primarne fokalne hiperhidroze – ističe dr Kuhejda. Kako kaže, pacijent nekoliko sati posle operacije napušta bolnicu i sposoban je za obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Nema potrebe za bolovanjem, rehabilitacijom, upotrebom lekova. Eventualno se savetuje izbegavanje težeg fizičkog rada nedelju dana. Toliko može da se napravi razmak i između operacije i odlaska na letovanje. – Ožiljaka posle operacije gotovo da i nema. Minimalni rezovi se čak i ne ušivaju, već se lepe specijalnim lepkom, a nalaze se na mestu koji je kod devojaka pokriven grudnjakom. Efekat operacije je vidljiv odmah – pacijent se iz anestezije budi sa suvim i toplim dlanovima i pazušnim jamama. Znojiće se normalno, kao i svi ostali, kada je napolju toplo ili usled pojačane fizičke aktivnosti – kaže naš sagovornik. On još dodaje da neželjenih efekata i komplikacija na druge organe u organizmu posle operacije nema. Kod nekih pacijenata, posle operacije moguća je pojava pojačanog znojenja leđa i stomaka, dok se organizam ne navikne na manju produkciju znoja, ali je ta tegoba prolazna i, ako se javi, najčešće ne predstavlja problem.
 
Osim operacije, postoje i drugi načini lečenja prekomernog znojenja. O njima govori dr Ivan Kuhajda:
-Antiperspiranti i dezodoransi (aluminijum-hlorid-hekashidrat 10 ili 20 odsto – drysol, xerac). Široko su korišćeni u svetu, ali njihova upotreba je zadovoljavajuća samo kod blagih i umerenih formi hiperhidroze. Oni zapušavaju izvodne kanale znojnih žlezdi i tako privremeno blokiraju znojenje. Efekat je zadovoljavajući samo nekoliko meseci, mogu se javiti alergijske i druge toksične reakcije na mestu aplikacije.
 
-Lekovi (sedativi, antiholinergici, simpatikolitici, beta blokatori, atropin). Efikasni su samo kod blagih oblika bolesti, ali je njihova upotreba ograničena pojavom sporednih efekata (tahikadija, aritmija, povraćanje, opstipacija...).
 
-Jonoforeza – Izvodi tako što se vlažni sunđeri sa elektrodama pričvrste za šake ili se postave u pazušne jame i zatim se u toku 20 minuta propušta niskovoltažna struja. Efekat nije trajan, pa intervencija mora da se ponavlja. Sporedni efekti u vidu peckanja, trnjenja, pa čak i opekotina, ograničavaju široku upotrebu jonoforeze u lečenju hiperhidroze.
 
-Botulinum A-toxin – (botox, dysport). Blokira oslobađanje acetilholina sa neuromišićne spojnice i tako privremeno isključuje rad znojne žlezde. Botulinum A-toxin se ubrizgava u određene delove tela (dlanovi, pazušne jame). Intervencija se ponavlja kada se znojenje vrati.
 
 
28. juni 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Nadutost – prolazna pojava ili ozbiljan pr...
Da li ste ikada osetili neprijatnu nadutost ili imali problema sa viškom gasova u stomaku?
25
Kolagen: Mamino tajno oružje!
Kolagen je najzastupljeniji protein koji se nalazi u našim kostima, mišićima, tetivama, ligamentima, koži i hrskavici. M...
6
Šta treba znati o Papanikolau testu?
Zašto je važan Papanikolau test?Koliko često je potrebno raditi ga?
4
Kakva je veza između magnezijuma i dijabet...
Magnezijum utiče na lučenje insulina
4





NOVI NAČIN TESTIRANJA NEDOSTATKA GVOŽĐA U ...
Novi vid testiranja brzo i jednostavno utvrđivaće nedostatak gvožđa i bez korišćenja laboratorijskih aparata
Pobedite ciste na dojkama biljkama
Ciste na dojkama su veoma česta pojava, a u Sjedinjenim Američkim Državama smatraju da je njihova pojava gotovo epidemio...



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here