|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:15:23   
choopa choops
Dunja RR možeš li iskopirat onda one postove u ovu temu?
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:18:40   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: choopa choops


IZVORNA PORUKA: Dada81

Ja sam imala zelju da sacuvamo maticne celije drugog deteta bar,ali sada i da jesam ,nalazi sigurno ne bi bili dobriuser posted image



Dado nisam u toku...zašto?

Možda bi trebala da ima posebna tema za razmjenu iskustava u vezi sa ovim, ali ajde, može i u ovoj.

Kad se rodila ćerka, 2008, sam razmišljala o ovome, ali na kraju ih nisam čuvala jer nije bilo u našem porodilištu pa je to trebalo da se šalje i td.. Kad se rodio sin, 2010, nešto sam čituckala na ovu temu (znate ono rano prekinuta vrpca i ostale zezancije, više i ne znam koji su bili razlozi kontra) i na kraju opet nisam, mislim ne zbog toga što sam čitala, nego što nas je na kraju uhvatilo to ludilo sa dijabetesom i brzim porođajem pa sam i zaboravila za to.

Međutim prošle godine kada se svekar razbolio od ALL, ja sam počela opet intenzivno o tome da mislim. Čak mi je i jedan od razloga da opet zatrudnim bio i taj da možda njemu pomognu te ćelije. Nažalost, on nije više sa nama, a i svejedno su dr govorili da u starijim godinama te "operacije" jednostavno nisu isplative da tako kažem user posted image . Čuvanje je skupo za naše uslove, a naročito kasnije te operacije, ali kad je život u pitanju radi se šta se mora. S obzirom, da sa muževe strane to nije bio prvi slučaj raka po muškoj liniji, a da se moja mama već dva pputa borila sa benignim tumorima, ja sam sada za čuvanje. Nisam iz Srbije, ali u našem porodilištu ih isto vade, ja mislim od 2010.

Intersuju me iskustva forumašica koje su radile? Takođe, trudnice da li ste se odlučile hoćete li ili ne čuvat? Šta je sa čuvanjem MĆ i trudničkim dijabetesom? Ima li to veze? Da li je poklanjanje ćelija u Srbiji besplatno?



_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:19:08   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: Maslacak15

Nisam sacuvala jel ne smatram to svrsishodnim. Kao molekularni biolog mislim da sam donela informisana odluku. Postujem drugacije misljenje, ali mene nisu ubedili.



_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:19:34   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: Olga RR

Ja nisam sacuvala jer sam se porodila iznenada
Maslacak , zasto smatras da je nesvrsishodno ?
Pitam bez zadnjih namera i bez pokretanja diskusije : sta je bilo protiv ?



_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:20:05   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: Maslacak15

zato sto im je upotrebna vrednost pod velikim znakom pitanja. Izuzev mozda odredjenih hematoloskih oboljenja vrlo retkih a i to je daleko od standardizovane terapije. Osim toga prica da nije dobro samo za dete nego i za rodbinu je na jos duzem stapu i kanapu. Ako ne mozete uvek da date nekome bubreg zasto misite da bi vase stem celije pomogle. Da se razumemo stem celije jesu jako interesantne i jako interesantna oblast istrazivanja ali obecavati ljudima da ce se njima leciti alchajmer je po meni vrlo neodgovorno. Koliko ja znam za lecenje Alchajmera ne postoji trenutno ni jedan jedini lek koji je dozvoljen ( bilo kakav) a kamoli nekakva terapija stem celijama. Sad moze neko da kaze da ce za 30 ili 40 godina umeti da iskoriste mnogo bolje njihov potencijal nego sada ali ja mislim da je mnogo verovatnije da ce neki drugi tipovi terapije biti uspesniji. Na primer adultne stem celije ili IPS celije koje nemaju veze sa celijama pupcane vrpce. Pricala sam i sa dosta ljudi kod mene u struci, mojim direktorom par profesora i svi su imali slicno misljenje. Nikad se nisam javljala na ovoj temi posto mislim ne zelim da "pljujem" i obezvredjujem nauku, ja jesam zagovornik i medicine i nauke ali u ovom slucaju mislim da se radi o ishitrenoj komercijalizaciji user posted image



_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:33:28   
Torbica
Ja jesam sacuvala i Daj Boze da propadnu! user posted image
Bolja mi je misao da sam ostavila, nego da, ako nekad u zivotu budu mogle da pomognu, da se pitam, zasto nisam ostavila!

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:33:32   
choopa choops
Hvala maslačak.

_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:44:25   
Maslacak15
kome to nije nikakav finansijski napor naravno postoji i taj argument... ali meni su dodatno eksplicitno rekli i u bolnici pred pripremu porodjaja da ne savetuju tj da ni oni ne smatraju da je to za preporuku. A mislim da postoji mala razlika u proceduri podvezivanja pupcane vrpce kod uzimanja uzorka. Kad se i kako radi clamping. Mozda sam paranoidna ali ja nisam htela ni u teoriji nista da rizikujem. Stem celije postoje skoro u svakom tkivu. Zaduzene su za obnavljanje celija tokom celog zivota. Rade se klinicke studije sa autologom transplantacijom mesenhimalnih stem celija izolovanih iz menstrualne krvi za lecenje ishemicnog srca itd... Ko sto vec rekoh ja verujem u nauku i baz zato sto verujem mislim da nebi bile od koristi.

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 15:59:33   
milicicak

IZVORNA PORUKA: dunja RR


IZVORNA PORUKA: Maslacak15

zato sto im je upotrebna vrednost pod velikim znakom pitanja. Izuzev mozda odredjenih hematoloskih oboljenja vrlo retkih a i to je daleko od standardizovane terapije. Osim toga prica da nije dobro samo za dete nego i za rodbinu je na jos duzem stapu i kanapu. Ako ne mozete uvek da date nekome bubreg zasto misite da bi vase stem celije pomogle. Da se razumemo stem celije jesu jako interesantne i jako interesantna oblast istrazivanja ali obecavati ljudima da ce se njima leciti alchajmer je po meni vrlo neodgovorno. Koliko ja znam za lecenje Alchajmera ne postoji trenutno ni jedan jedini lek koji je dozvoljen ( bilo kakav) a kamoli nekakva terapija stem celijama. Sad moze neko da kaze da ce za 30 ili 40 godina umeti da iskoriste mnogo bolje njihov potencijal nego sada ali ja mislim da je mnogo verovatnije da ce neki drugi tipovi terapije biti uspesniji. Na primer adultne stem celije ili IPS celije koje nemaju veze sa celijama pupcane vrpce. Pricala sam i sa dosta ljudi kod mene u struci, mojim direktorom par profesora i svi su imali slicno misljenje. Nikad se nisam javljala na ovoj temi posto mislim ne zelim da "pljujem" i obezvredjujem nauku, ja jesam zagovornik i medicine i nauke ali u ovom slucaju mislim da se radi o ishitrenoj komercijalizaciji user posted image



Slazem se sa svime sto je Maslacak napisala. I samo da dodam da sam i ja kao biolog donela vrlo informisanu odluku da maticne celije ne sacuvam user posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 16:02:13   
choopa choops
Torbice svaki put ili? Slažem se, ne daj Bože da zatreba!

Ma da je skupo-skupo je. Mislim, treba čovjek da ostavi 7 mjesečnih plata za to. user posted image

maslačak, mene isto buni to što sam od par medicinskih radnika čula da oni ne bi, a šta da onda ja kažem - sirota mala ekonomistkinja user posted image Ne mogu da nađem, da li postoji neka statistika o iskoristivosti istih, o upotrebi, uspješnosti?



_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 16:24:34   
Maslacak15
choopa choops ne mozes da nadjes statistiku jel je nema. Sve je to u eksperimentalnoj fazi, znaci postoje manje klinicke studije. Kao alternativa kostane srzi malo vise je uradjeno nego za druge nehematoloske stvari ali u principu istrazivanja se tek rade i tek treba da se pokaze tj dokaze koliko je korisno i izvodljivo u terapiranju razlicitih oboljenja. Mnoge studije su tek u fazi 1 znaci testiraju se na zdravim ljudima itd i procice godine dok ne budu prihvacene ako uopste budu prihvacene posto narovno mnoge klinicke studije bivaju prekinute jel je terapija lose pokaze. Radi se bas o naucnoj teoriji koja je u samom zacetku sprovodjena u klinicku praksu. A progres ide dalje. Ko sto rekoh zna se u medjuvremenu da svi mi imamo i dalje stem celije, nisu poslednje ostale u pupcanoj vrpci.Osim toga vec je pala Nobelova nagrada 2012. za otkrice pluripotentnih stem celija ili ti IPS. Svaka diferencirana celija moze da se "reprogramira" eskpersijom cetiri gena. Da ne tupim detaljima ali pojednostavljeno, moguce je uzeti bilo koju celiju, eksprimirati cetiri gena i indukovati prvobitno pluripotentno stanje i onda diferencirati po zelji tkiva. Znaci u teoriji mozete uzeti celiju koze, reprogramirati je i uzgojiti srcano tkivo. Zvuci kao naucna fantastika ali je tako. To je poslednji modni krik u medicini i biologiji iradi se gomila projekata i studija. Naravno vreme ce pokazati sta ce zaziveti ali meni ne lici na to da ce iko ostati da zavisi od izolata pupcane vrpce.

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 16:46:14   
Torbica
Sve je to - moglo bi a ne mora.Isto tako ne znači da će novija otkrića zasigurno biti bolja.Kao što ima stotinu novih antibiotika a mi se za pojedine indikacije vraćamo starom dobrom penicilinu koji je otkriven pre da ne kažem koliko godina.Ja kao lekar sam se odlučila da ostavim.Ko misli da to nije pametno nek ne ostavlja. Kao i za još neke odluke,nemam dileme, i finansijski nisam osetila.

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 17:03:52   
Maslacak15
S tom razlikom Torbi sto je za penicilin nepobitno dokazano da je efikasan a ovo tek treba da se pokaze. Metode koje sam navela su jos novije, ali ni stem celije pupcane vrpce nisu bas etablirane. U tome i jeste problem. Nemam ja problem sa tim da si ih ti sacuvala niti bilo ko drugi ali smatram da postoji ozbiljni propusti u marketingu, da ne upotrebljavam teze reci. Tekst tipa :
"....a svake godine se lista oboljenja proširuje, kako se privode kraju klinička ispitivanja. Neka od najvažnijih nehematoloških oboljenja za koja su klinička ispitivanja sa matičnim ćelijama krvi pupčane vrpce danas u toku su: dijabetes tip 1 i tip 2, cerebralna paraliza, autizam, stečeni gubitak sluha, Alchajmerova bolest, neuroblastom, autoimuna oboljenja, itd. .... " iskopiran sa drugog bloga o ratama ce dovesti u zabunu svaku zenu koja nije profesionalac. Nijedno od ovih oboljenja se ne leci celijama pupcane vrpce. I moze da se desi da ih na kraju bude nula od navedenih za koje ce se koristiti. !

Tako da poredjenje sa penicilinom ne stoji jel on ubija u roku od odmah sve sojeve koji nisu rezistentni satisfaction guaranteed 100 %. Daleko su celije pupcane vrpce od starih i proverenih metoda.

Zato mislim da bi bilo posteno od svih koji prodaju deponovanje da kazu. Znate mozda ce vam biti korisne, a mozda i nece uopste. I ako vam se dete nedaj boze razboli nema nikakve garancije da cete moci da ih upotrebite. I ako ustanovite da vam dete nedaj boze ima dijabetes tipa 1 za par godina ne mozete da racunate da cete mu pomoci celijama IAKO ste ih sacuvali. I onda je ok. To je verovatno tebi kao lekaru jasno ali nisam sigurna da je jasno svakoj zeni koja je uplatila cuvanje i mozda uz mnogo muke prikupila pare za isto.


< Poruku je uredio Maslacak15 -- 1.11.2014 17:06:03 >

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 17:27:15   
Torbica
Da,meni je to jasno i prihvatila sam taj rizik da je sve pod velikim znakom pitanja,ali prosto-u ovom momentu niko ne može da garantuje ništa.Ja to ne poričem.Sa druge strane,da je zakonska regulativa registracije bila ovakva kakva je sada-Aspirin nikad ne bi mogao biti registrovan,znaš i sama.Penicilin je u startu korišćen u nekim smešnim dozama i trebalo je vremena da se sve ispita,u startu baš i nije bilo sve tako nepobitno. Proći će još vremena do donošenja konkretne statistike,slažem se,samo ako se ispostavi da su hipoteze dobre-ja više nemam priliku da dodjem do njih.Pa sam ipak odlučila da ostavim.

< Poruku je uredio Torbica -- 1.11.2014 17:31:03 >


_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 17:32:05   
branki*
ja treba da sednem i da guglam da li maticne celije mogu nesto pomoci oko autizma.to sam nedavno cula,nisam znala da mogu tu umati neku primenu..ako je tako,evo mi prilika,u januaru cu se porodjati.

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 17:47:43   
serpica

IZVORNA PORUKA: Maslacak15

S tom razlikom Torbi sto je za penicilin nepobitno dokazano da je efikasan a ovo tek treba da se pokaze. Metode koje sam navela su jos novije, ali ni stem celije pupcane vrpce nisu bas etablirane. U tome i jeste problem. Nemam ja problem sa tim da si ih ti sacuvala niti bilo ko drugi ali smatram da postoji ozbiljni propusti u marketingu, da ne upotrebljavam teze reci. Tekst tipa :
"....a svake godine se lista oboljenja proširuje, kako se privode kraju klinička ispitivanja. Neka od najvažnijih nehematoloških oboljenja za koja su klinička ispitivanja sa matičnim ćelijama krvi pupčane vrpce danas u toku su: dijabetes tip 1 i tip 2, cerebralna paraliza, autizam, stečeni gubitak sluha, Alchajmerova bolest, neuroblastom, autoimuna oboljenja, itd. .... " iskopiran sa drugog bloga o ratama ce dovesti u zabunu svaku zenu koja nije profesionalac. Nijedno od ovih oboljenja se ne leci celijama pupcane vrpce. I moze da se desi da ih na kraju bude nula od navedenih za koje ce se koristiti. !

Tako da poredjenje sa penicilinom ne stoji jel on ubija u roku od odmah sve sojeve koji nisu rezistentni satisfaction guaranteed 100 %. Daleko su celije pupcane vrpce od starih i proverenih metoda.

Zato mislim da bi bilo posteno od svih koji prodaju deponovanje da kazu. Znate mozda ce vam biti korisne, a mozda i nece uopste. I ako vam se dete nedaj boze razboli nema nikakve garancije da cete moci da ih upotrebite. I ako ustanovite da vam dete nedaj boze ima dijabetes tipa 1 za par godina ne mozete da racunate da cete mu pomoci celijama IAKO ste ih sacuvali. I onda je ok. To je verovatno tebi kao lekaru jasno ali nisam sigurna da je jasno svakoj zeni koja je uplatila cuvanje i mozda uz mnogo muke prikupila pare za isto.





user posted image nije tema ali je usko povezano,samo da dodam... jua meseca 2011 godine bila sam dobrovoljni davaoc krvi u cilju da se proveri da li sam kompatabilna kao davaoc kostane srzi tadasnjem obolelom nisliji za koga je bila pokrenuta akcija. 4000 nislija se odazvalo akciji medju kojima sam bila i ja,nasa klinika zajedno sa jos jednom nemackom su vrsili testiranje. popunjavali smo obrazac,davali licne podatke i tom prilikom obecano nam je da cemo svakako dobiti papir na kome pise sve sto je potrebno u slucaju transplatacije kostane srzi,da zlu ne trebalo nekom nasem. Ni dan danas nisam dobila izvestaj sa nemacke klinike,nisam bila dobar davalac za svog sugradjanina ali mi je obecano da cu da dobijem sve na papiru i da sam usla u medjunarodne davaoce kostane srzi....opet nista crno na belo...user posted image

_____________________________

"Zena je nastala od covekovog rebra,a ne od njegovih stopala da se gazi po njoj,ne od njegove glave da se zenom vlada,vec od njegovog boka da mu bude jednaka...ispod ruke da bude zasticena i pokraj covekovog srca da bude voljena..."

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 18:30:45   
Sanchy

IZVORNA PORUKA: dunja RR


IZVORNA PORUKA: Maslacak15

Nisam sacuvala jel ne smatram to svrsishodnim. Kao molekularni biolog mislim da sam donela informisana odluku. Postujem drugacije misljenje, ali mene nisu ubedili.



Istu sam odluku donela nakon citanja i razmisljanja o toj temi u toku trudnoce,mozda zato sto sam skepticna prema uslovima u nasim porodilistima i mogucnosti uzimanja uzorka postujuci sve procedure bez rizika po dete,mozda zato sto to cuvanje negde u Belgiji,Svajcarskoj itd meni deluje malo nesigurno iz razloga sto smo iz zemlje gde su zakoni pa hm,prosto receno neusaglaseni,nepostojeci ili neprecizni pa mi niko ne garantuje da bih protekom vremena i dosla do tih istih celija koje sam deponovala(urodjeno nepoverenjeuser posted image ),mozda zato sto tih stem celija ima u svakom tkivu i sto se ishreno nadam da ce buducnost doneti napredak medicine na ovom polju pa uzimanje maticnih iz pupcane vrpce i cuvanje nece biti ni potrebno.Trenutno postoji i uzimanje maticnih celija iz dentalnog tkiva mlecnih zuba deteta i one se isto mogu iskoristiti za razlicita oboljenja ali opet mogu,znaci to iskoriscenje iz vise razloga nije sigurno..i tako dalje,sve u svemu ni mene nisu ubedili





_____________________________

Verujem u ružičasto. Verujem da smeh najbolje troši kalorije. Verujem u ljubljenje, u mnogo ljubljenja. Verujem da treba biti snažan kad sve krene po zlu. Verujem da su srećne devojke najlepše devojke. Verujem da je sutra novi dan. Verujem u čuda!

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 18:36:23   
superm
Sanchy, slažem se sa tobom. Meni ta priča ne deluje dovoljno ubedljivo i takodje verujem da nauka iz dana u dan napreduje.

_____________________________

3 je moj srećan broj!!!

(odgovor članu Sanchy)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 20:01:27   
Maslacak15
ne branki ne mogu da se koriste za autizam. Sada sigurno ne. Ne mogu da se koriste ni za dijabetes 1 ni za cerebralnu paralizu ni za alchajmer. I da mogu, to jest ako se ispostavi nekim cudom da su efektivne kad nisi sacuvala Bozine, od nove bebe pitanje je da li bi mogle da se koriste. Ali ja sumnjam da ce ikad moci posto se nema pojma ni kako autizam nastaje niti se razume klinicna slika, znas i sama ima ceo spektar varijanti a kamoli da postoji terapija. Tipicno je da se pominju stem celije kao alternativa kod degerativnih oboljenja gde izumiru celije ( dijabetes alchajmer). Meni nije poznato da je pokazano da u autizmu bilo kakvi neuroni izumiru, da bi se zamenili?!?!

Upravo postovi kao tvoji su sustina problema koje ja vidim u celoj stvari. Ja te apsolutno razumem i ubedjena sam da bih se identicno ponasala. Ti si sjajna majka i veliki borac. I spremna si da prevrnes svaki kamen da bi pomogla svom detetu. Znaci te celije imaju odredjenu plasticnost i sad se testiraju u razlicitim aplikacijama. To je miljama daleko od bilo kakvog plasmana na klinike.

Ako deponujete celije sve sto imate je jedna eventualna opcija da vam pod odredjenim okolnostima eventualno mogu pomoci. Mozda. To ne znaci samo da treba da se nadate da ce dete biti zdravo i da vam naravno nece trebati, nego da moze da se desi da je dete bolesno i da celije ne mozete da iskoristite jel su neupotrebljive za ta oboljenja.

Ako vam je to dovoljno jel prosto zelite da imate celije deponovane za eventualnost da mogu stvarno da koriste onda je to ok i treba ih deponovati. Ali ne treba imati nikakva nerealna ocekivanja da ce to zastititi dete a kamoli porodicu od brojnih teskih oboljenja jel je to nerealno.

(odgovor članu superm)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
1.11.2014 20:15:14   
branki*
maslacko,upravo i ja razmisljam isto,znaci nema nikakvog odumiranja celija,da neke ne funkcionisu,veze rade medju njimA,cula su ta koja tu drugacije primaju osete i nadrazaje i info...neko mi je bio pustio buvu kad sam predavala neki izvestaj,kao-jesi cula na tv-u valjda da su pricali o maticnim celijama i autizmu.ja,reko,nisam.

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
2.11.2014 10:40:36   
Torbica
Niko mene nije u nista ubedjivao i ovi iz Crio Save su vrlo korektno predstavili sve, ne mogu rec da kazem, dakle nikakve kule i gradovi, sve pod mozda. Onaj ko nema finansijsko opeterecenje, sto da ne. Sto se tice vadjenja maticnih celija iz mlecnih zuba sto je Sanchy napomenula, to kod nas niko ne radi i ne zna da radi, tu sam opciju otpisala.
Branki, ono sto me je navelo na razmisljanje i da ne kazem zaprepastilo.... Moja drugarica radi kao vaspitac-defektolog u Specijalnoj skoli Milan Petrovic dugi niz godina. Kaze da su sva deca sa autizmom sa kojima je radila i koji su u skoli, proistekla iz VTO, kaze skoro svi. Meni je to strasno i vrlo me je pogodilo. I verovatno ce se neko setiti da napravi neko istrazivanje i na tu temu. U principu, jos uvek mi nemamo pojma sta i kako. A kako onda da lecimo user posted image

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
2.11.2014 11:15:01   
branki*
torbi,moguce da ce biti neko istrazivanje na tu temu,ako vec nije.i sama sam razmisljala o tome.moguce da su donekle osetljivija i podloznija kojecemu...

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
2.11.2014 11:30:09   
wivern

IZVORNA PORUKA: Maslacak15
Ako deponujete celije sve sto imate je jedna eventualna opcija da vam pod odredjenim okolnostima eventualno mogu pomoci. Mozda. To ne znaci samo da treba da se nadate da ce dete biti zdravo i da vam naravno nece trebati, nego da moze da se desi da je dete bolesno i da celije ne mozete da iskoristite jel su neupotrebljive za ta oboljenja.

Ja bih deponovala bez razmisljanja- da imam dovoljno para. Ali dovoljno para ne u smislu samog ostavljanja nego i eventualnog koriscenja. Odprilike zbog ovoga sto je maslacak napisala, MOZDA.
Jer ako, ne daj boze nikome, dodjemo do tog mozda trebace nam gomila para da iskoristimo maticne celije jer se kod nas u zdravstvu nista nece promeniti jos dugi niz godina a za sva lecenja maticnim celijama moracemo u odredjene klinike u inostranstvu.

_____________________________

But it ain't how hard you're hit; it's about how hard you can get hit, and keep moving


Honey, I'm Home

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
2.11.2014 11:30:52   
Maslacak15
pa i jesu nesto osetljivija ali ja koliko vidim link sa autismom nije potvrdjen. Evo studije iz Svedske, uporedili su ucestalost kod svih novorodjenih beba i iz grupe svih VTO koje su u zemlji uradjene ( njih 30 ak hiljada). Uvecani rizik nije potvrdjen.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23821091

Pronadjena je nesto malo veca ucestalost mentalne retardacije ali ne i autizma. IVF deca imaju i kad su druga oboljenja u pitanju nesto veci rizik ali je razlika relativno mala. Istini za volju Luis Brown, prva VTO beba ima danas 36 godina, znaci sva VTO deca su jos uvek relativno mladi ljudi tako da nema nikakvih podataka da li se zdravlje dugorocno razlikuje, kakva je ucestalost karcinoma na primer itd.

Odosmo u off. Kad smo kod teme malo sam se informisala detaljnije oko maticnih celija, do sada je uradjeno oko 30 000 transplantacija ali ogromna vecina heterologne znaci ne za te bebe cije su celije nego za neke druge u cilju lecenja leukemije. Ako beba sama oboli od leukemije onda se upotreba sopstvenih maticnih celija uopste NE preporucuje, jel su i one cesto " defektne" tako je pokazala praksa. Osim toga problem je i kolicina uzorka. Za lecenje osobe od leukemije potrebna je kolicina maticnih celija od ukupno dva novorodjenceta zato sto metoda amplifikacije stem celija u kulturi jos uvek nije usavrsena. Moguce je naravno da ce se u budunosti stvari promeniti, ali kako sada stvari stoje deponovanje ce najpre pomoci nekom drugom a ne vasem detetu. I to je humano naravno...

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Matične ćelije-vaše mišljenje i iskustva
2.11.2014 12:44:49   
choopa choops

IZVORNA PORUKA: Maslacak15
Kad smo kod teme malo sam se informisala detaljnije oko maticnih celija, do sada je uradjeno oko 30 000 transplantacija ali ogromna vecina heterologne znaci ne za te bebe cije su celije nego za neke druge u cilju lecenja leukemije. Ako beba sama oboli od leukemije onda se upotreba sopstvenih maticnih celija uopste NE preporucuje, jel su i one cesto " defektne" tako je pokazala praksa. Osim toga problem je i kolicina uzorka. Za lecenje osobe od leukemije potrebna je kolicina maticnih celija od ukupno dva novorodjenceta zato sto metoda amplifikacije stem celija u kulturi jos uvek nije usavrsena. Moguce je naravno da ce se u budunosti stvari promeniti, ali kako sada stvari stoje deponovanje ce najpre pomoci nekom drugom a ne vasem detetu. I to je humano naravno...


Ne znam...ja misllim da ću možda ipak ostaviti ovaj put, upravo zbog te potencijalne pojave leukemije (rekla sam već 2 sličaja po muškoj liniji) user posted image . Pojma nemam ni sama, ima vremena još, zato me i interesuu vaša mišljenja, jer je oko mene malo ko to radio...

_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Jelena S.: Moja porođajna priča
Termin 12.12., odem na pregled (nećeš ti skoro, hajde kući)... i tako svaki dan do petka 21.12. Probudim se ja, bolovi k...
Zdrava ishrana najmlađih tokom zimskog per...
Tokom hladnih zimskih meseci, redovan unos voća i povrća ključan je za jačanje imunološkog sistema dece, pomažući im da ...
Prof. dr Bojanin o razmaženoj deci
Dr Svetomir Bojanin, profesor i dečji psihijatar, govorio je mnogo puta o dečjem razvoju i pravom putu vaspitanja koji t...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here