|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Nacionalizam i deca
15.10.2014 11:21:13   
Buba Mira
Izgubila sam divnu prijateljicu zbog neslaganja naših mišljenja. Mislim, nisam je bukvlano izgubila, ali smo proredile viđanje.
Njen sin ima godina koliko i moje dete, 4, i u toku igre je, uz neke pištolje i mačeve, počeo da skandira "ubi, zakolji, da XY ne postoji".
Moje dete je počelo mahinalno da ponavlja za njim, za nju je to bila još jedna pesmica i ništa više.
Burno sam reagovala. Odmah zabranila mom detetu da peva, umešao se njen muž i tako, moj stav TO JE RUŽNO protiv njegovog stava da je detetu od 4 godine potreban takav vid nacionalizma i mržnje. Epilog - ona podržala muža, ja ostala pri svome i eto.
E sad, imam dva pitanja:

1. Šta je to u odraslom čoveku što ga natera da svoje dete tako vaspitava i odgaja, da li je to zaista toliko bitno, pa se mora kaliti od malih nogu i na takav način? Ako jeste, onda sam negde pogrešila, ma me usmerite, i
2. Kako štititi dete od takvog ponašanja, kako zaštititi dete od nacionalizma u drugoj deci, kako mu objasniti i približiti, obzirom da se sve češće može sresti?

Kako ste generalno deci objašnjavale sve to? Ja osećam da se rasplinjujem, mislim da je suviše mala za neka dublja objašnjenja a ipak velika da zaista može da zasadi u sebi mržnju prema nekom tamo ako joj drugarica u vrtiću recimo kaže "hajde da se ne družimo sa XY jer je Romkinja (Srpkinja, Mađarica, Slovakinja, nebitno)".

Pošto je tema škakljiva molim vas da se uzdržite od nekih neprimerenih komentara, i da se fokusiramo na decu i na razlog otvaranja teme - da čujem(o) savete drugih mama o ispravnom vaspitanju dece glede nacionalizma.
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 11:30:13   
Peace*
Moja deca nisu upoznata sa tom vrstom ponašanja.
Sve borbe, ubijanja i sl u njihovim igrama potiču iz crtanih filmova i uglavnom imitiraju Gormite, Spidermena, nema realnog života u tome.
Nedavno su trčali u krug po stanu i vikali "Vučiću, ja biram tebe", što su pokupili iz klipa onih novosadskih youtubera, i nije mi se dopalo. Objasnila sam da ne znam dal se sprdnja odnosi na Premijera ili ne, ali da nije dozvoljeno zbijati šale na račun Premijera, čak ni ako su sa YT. Imali su niz podpitanja, a ja sam rekla da politika nije za decu.

Stariji sin recimo obilazi cigane u širokom luku. Obilazim ih i ja jer sam imala loša iskustva (da mi uzmu čizburger iz ruku, ništa ozbiljno), ali ja sve vreme tupim da su i oni ljudi kao i mi. A zašto imaju tako prljavu kožu? Nemaju, oni imaju tamnu kožu, prosto kao što crnci imaju crnu, a kinezi žutu.

Trudim se da ih učim da smo svi isti, i da u svakoj nacionalnoj grupi postoje dobri i loši ljudi.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Buba Mira)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 11:37:19   
Buba Mira
Pitala je i mene moja o "čokoladnoj deci", pa sam joj objasnila da neka deca imaju ovakvu kožu, neka onakvu, a da smo ispod kože svi isti. Ok, ptala me je još trilion pitanja, i zašto su ta deca bosa i prljava, pa sam pokušala da joj objasnim da oni žive na drugačiji način.
Ali zanima me šta da joj kažem kad me pita zašto Marko ili Janko mrzi Janoša ili Đeljanu. Ok, njoj su ta imena kao i svaka druga, ali konta da tu ima još nešto "ispod" imena.

< Poruku je uredio Buba Mira -- 15.10.2014 11:38:12 >

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 11:42:03   
bubulence
hm, nedavno sam se zalila bas nasim rr clanicama na nesto slicno. devojcica-komsinica koja se druzi(la) sa mojom Emom redovno koristi reci tipa: zaklacu te, obesicu te, ubicu te itd... moje dete se nije sretalo sa takvim recima, u crtacima koje gleda nema mrznje i nasilja, tv skoro da ne ukljucujemo, ne ide u vrtic da bi nesto od toga cula. kada sam pokusala da skrenem paznju mami od te devojcice ona se prilicno uvredila jer ona je DR i zna kako da vaspitava svoje dete i sta je primereno za njen uzrast.
sada im vise ne dozvoljavam da se druze kao ranije, mogu ponekad da se nadju u istom drustvu napolju i to je to.
ali sta sutra kada krene u vrtic? kako da je zastitim od takvig gadosti? kako da joj objasnim da je to ruzno jer ne zelim slikovito da joj obajsnjavam sta znaci ‘zaklati‘

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 11:44:10   
Peace*
Nisam sigurna šta bih odgovorila.
Moji nisu to pitali, ili se bar ja ne sećam.
Ali odgovor bi bio verovatno veoma jednostavan, tipa "Zato što je blesav, i ne razmišlja!", to bi povuklo niz pitanja, i tada bih objasnila širinu tog razmišljanja...

Ustvari, vodim raspravu sa Lukom već duže vreme na temu debelog dečaka u razredu, objašnjavajući da je možda bolestan pa je zato debeo a ne zato što ceo dan jede, i da smejanje na račun tog dečaka apsolutno nije ok.

Luka je bio malen, jedan dan izlazimo u dvorište, i ja čujem malo starijeg dečaka kako komentariše "O, ne, eno ga onaj mađar!". Bila sam ljuta, ne zato što je etiketiran kao mađar (koji btw ne zna reči mađarskog), nego zato što je to poteklo od njegovog dede!

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Buba Mira)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 11:45:15   
bubulence
hm, mozda sam malo omasila temu, za nacionalizam jos ne znam sta da kazem. za Rome zna jer ima jedan decak koji se igra sa njima ali je prilicno kulturan i cist. npr Madjari nam stalno dolaze u kucu, jedni od kumova su Hrvati... sa tim mislim da necemo imati problema.

(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 11:55:21   
mali_mis
Moja mama je Nemica, tata iz Vojvodine, ja mesanac. Imala sam problema u osnovnoj, ali tada su bile lude 90-te, kad nije valjalo nista. Mm je Bosanac islamske veroispovesti, on ovde nikad nije imao problema sto ne jede svinjetinu, sto se klanja a ne krsti, sto se njegova kultura razlikuje od moje, dok sam ja kod njega imala bas dosta. Sto zbog odvratnih pogleda kad progovorim ekavicom, sto zbog sitnih podjuser posted image , sto zbog citave njegove familije koja je pokusavala da mi stavi do znanja da ljudi iz Srbije ne valjaju, da smo mi ubice. Ok, znam, bio je rat, svasta se desavalo i sa jedne i sa druge strane.
Brata i mene je mama ucila da prihvatamo ljude onakvim kakvi jesu, bez obzira na boju koze, nacionalnu pripadnost, da nam nije vazno da li se neko krsti ili klanja, vec da gledamo kakav je neko kao covek. Moje dete cu tako uciti, i on ce pored slavljenja oba Bozica i Uskrsa, slaviti i Bajram user posted image

(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 11:56:59   
emicaa
I mi nebi trebali imati problema kad T bude veća jer moja mama je polutanka,mama hrvatica a tata srbin a imamo baš dosta i prijatelja muslimana.A ovde skoro niko i ne gleda na nacionalnost,naravno uvjek se nadje po neka crna ovca ali ja ću svoju učit od početka da ne pravi razlike.

_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 12:02:45   
Misha i Ljisha
moja jos ne prica ali npr kad sretnemo u domu zdravlja Rome ja uvek kazem "vidi drugaricu (i obavezno dodam epitet da se fokusira na ono sto je lepo) vidi kako ima lepu i crnu frckavu kosicu" i sl. Ja nisam nacionalista u tom zagrizenom smislu da mrzim sve ostale. Jesam nacionalista da volim svoj narod ali da se razumemo najbolja prijateljica mi eto cak ni ne prica Srpski, plus je muslimanka. Imam gomilu prijatelja koji su druge veroispovesti, prijatelja druge boje koze, druge nacionalnosti, pa cak i seksualnog opredeljenja. Ucim je da sve mazi i da uvek vidi dobro u ljudima i bas tim recima i epitetima, "vidi kako lepo osmeh ima ovaj drugar" (ja svako dete koje sretnemo vicem da je drugaruser posted image ). Zelim prosto na vreme da presetnem problem jer sam svesna da u nasem drustvu toga ima mnogo. Videcemo kad krene da prica i zapitkuje.

(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 12:14:41   
Modessty
Iskreno mi za sada nismo imali takvih problema. Mislim da Danilo i ne primećuje razlike u boji kože. Nekako je uz crtaće i babytv naučio od malena da postoje ljudi različite boje kože. Što se nacionalizma tiče, mislim da će ta pitanja doći kad malo poraste, kad bude recimo ko Tašin Luka.
Čini mi se da sam negde baš pisala o tome kako se jedino moje dete ljuljalo sa cigančićima u parku, dok su sve druge mame sklanjale decu. Ja to nisam htela da radim i neću.

A što se tiče onog bubinog prvog pitanja - šta tera odrasle da svoju decu uče rasnoj i verskoj mržnji i netrpeljivosti? Mislim da su tako i oni naučeni i da je njima to neki vid "društveno prihvaćenog" ponašanja. Možda misle da će na taj način njihova deca biti zaštićena ili šta već.

Ja te stvari ne razumem. Ja dsam odrasla u vreme bratstva i jedinstva kada su decu u školi učili da su svi jednaki. Meni eto ne smetaju ni gejevi.
Smetaju mi loši ljudi, ko god da su i šta god da su

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu emicaa)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Nacionalizam i deca
15.10.2014 12:23:12   
Modessty
evo teme: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem igralištu

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Nacionalizam i deca
16.10.2014 18:20:41   
Žapkić
Bubo, prvo da ti odgovorim: po mom mišljenju-postupila si apsolutno ispravno.

Ne znam... prosto, ova tema je u današnje vreme veoma škakljiva, i nazalost, deca su pod uticajem ostrašćenosti svojih roditelja, dedova... Živim u etnički najčistijem mogućem delu ove naše zemlje. Moji su Crnogorci, ali ovde su ljudi većinom crnogorskog porekla. S obzirom da sam ja rođena u Podgorici, jer je moj otac u verme mog rođenja tamo radio, na momente koristim ekavicu, na momente ijekavicu... Kao srednjoškolka, bila sam , hajde da upotrebim tu grubu reč, "etiketirana" od strane svojih drugara-zvali su me "Crnogorska vila". To je bila šala, ali neki je i dan danas koriste kad me sretnu.user posted image Meni ne smeta. U ovim godinama mi, nekako i prija.

Moje dete je , takođe, "mešanac" otac joj je Slovenac, pa je mnogi poznanici zovu "Slovenče". Ne znam da li bi njoj kasnije prijalo da je tako "etiketiraju", mislim , kada krene u predškolsko i u školu... Mada, meni to nije ništa strašno, čak mi je i simpatično, jer nikada do sad nije izgovoreno u negativnom kontekstu ili sa nekim prizvukom koji se može oset_iti...

< Poruku je uredio Žapkić -- 16.10.2014 18:21:58 >


_____________________________

"BOŽE, ČUVAJ MI OVO PILE...
OVU MRVU ZLATA I SVILE..."

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Nacionalizam i deca
17.10.2014 0:40:17   
Klarita
Zaista idiotsko ponasanje tih roditelja, o boze dragi...da dete od 4g ucim nacionalistickim pesmama punim mrznjeuser posted image

Mi imamo u komsiluku kod mojih Rome kojima se vidi da su Romi ali nisu prljavi, druzeljubivi su i ja sam se kao mala igrala sa njima, a sada doslo vreme da se eto moja deca igraju sa njihovom. K ne primecuje razliku, ali se ja stalno bojim da se ne izletim nesto. Vecinu nas su plasili kao male Ciganima (izvinjavam se za rec) ali ja to ne radim, vec se pribojavam, da ne pokupi negde i izleti se pred Romima, mislim da bih precrkla od sramote. Za mene su svi ljudi, nebitna mi je boja koze, veroispovest, seksualna opredeljenost...Imam prijatelje razlicitih veroispovesti i vrlo se time ponosim. prosle godine je za neku radionicu u vrticu bila tema veroispovest...ne secam se tacno sta i kako, ali znam da sam propitivala K da mi nabraja drugare, kako bih ja zapisala kao i na spisku njenih drugara su bili Djulijan, Mihajlo, Monika (Romi iz ulice kod mojih), Hamza i Hana (muslimani) i vrlo sam se time ponosila i znam da ona nije kapirala to, ne kapira ni sada, ali eto meni je to nekako bilo bas drago. Kum nam je iz hrvatske...mislim, bas bzvz navodim sve ovo, ali poenta je da je necu uciti toj netrpeljivosti i tom ludilu..cemu to? Pa sta je Hitler radio, a svi patimo za tom Nemackom i Nemcima??? Mislim, ja to tako poredim i uvek navodim kad me neko razgorocenih ociju upita ili prostrelja pogledom zbog mog stava prema drugim nacionalnostimauser posted image

(odgovor članu Žapkić)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Nacionalizam i deca
17.10.2014 8:17:00   
big mum

IZVORNA PORUKA: Klarita

Zaista idiotsko ponasanje tih roditelja, o boze dragi...da dete od 4g ucim nacionalistickim pesmama punim mrznjeuser posted image

i vrlo sam se time ponosila i znam da ona nije kapirala to, ne kapira ni sada, ali eto meni je to nekako bilo bas drago. Kum nam je iz hrvatske...mislim, bas bzvz navodim sve ovo, ali poenta je da je necu uciti toj netrpeljivosti i tom ludilu..cemu to? ...Mislim, ja to tako poredim i uvek navodim kad me neko razgorocenih ociju upita ili prostrelja pogledom zbog mog stava prema drugim nacionalnostimauser posted image



Takođe ne razumijem ljude koje svoje stavove prema dugima prenose i na svoju djecu.Zašto stvarati mržnju prema drugima,neka dijete samo odluči ko mu je prijatelj a ko ne.
Moja djeca ne znaju ko su muslimani ko katolici ili bilo koji drugi.
Odrasla sam u bratstvu i jedinstvu,tatina krsna kuma je bila muslimanka.Vjenčani kumovi mojih roditelja su muslimani.Moj vjenčani kum je musliman,žena pravoslavka.
Naša dobra drugarica čak i Sofina učiteljica (jako dobar pedagog i žena koja ima nesvakidašnju ljudskost) su muslimanke.
Naši životi su protkani sa dugim vjerama i nacionalnostima i moja djeca nikad neće ko je ko.Učiću ih da vole sve dobre ljude a one loše izbace iz svojih životauser posted image


_____________________________

Neko iz djetinjstva ponese samo uspomene, a neko sačuva u očima, ušima, u srcu još malo one radoznalosti i nemira, pa umije da se igra i raduje malim stvarima.
DUŠKO RADOVIĆ

(odgovor članu Klarita)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Nacionalizam i deca
17.10.2014 8:55:40   
Trcosava
Drage moje, pre neki dan kad je otvorena tema sam htela da ispišem post i odvukla sam se nešto an drugu stranu.

Prvo i osnovno - onakvi kakvi smo mi - takva su nam i deca. Pre ili kasnije, ma koliko se mi trudili da neke naše netrpeljivosti prikrijemo, deca će to u nekom trenutku usvojiti, ispoljiti...
Diviću se roditeljima koji nemaju predrasuda, koji svoju decu uče jednakopravnosti u svemu. Bila to rasa, pol, socijalni status.

Setiću se tamo 2000 i neke, kada sam igrala igricu na netu. Puno nas bivših YU državljana je rasuto po svetu, na kraju se otvorio poseban server za balkan. Bila su dva klana vodeća - jedan srpski (bila ja u njemu) i jedan hrvatski. Sećam se deteta, godište '90. Vreme kada bi roditelji pod uticajem tadašnjih događanja učili dete svemu i svačemu. Jako mi je bilo drago da su ga roditelji pravilo odgajili. Čak je i sam rekao da su mu drugovi zi odeljenja zamerili kako to da se dopisuje sa srpkinjom!
Ja sam mešanac, baba sa mamine strane je iz Hrvatske, rodbinu imam u Opatiji, tata iz Srbije. Mama isto rođena u Srbiji. Dedina sestra (sa mamine strane) je recimo desetak godina posle II SR otišla za Nemca. Uvek je imala problem kad bi dolazila.
Moje dete ne prihvata ili ne shvata granice, učimo je da zna da mi živimo u Sloveniji, da je ona rođena u Sloveniji, da sam ja rođena uSRbiji. Donekle kapira, ali recimo za nju tetka koja živi dalje od nas (blizu Maribora) ne živi u Sloveniji user posted image

Jednom je donela jednu sjajnu knjigu iz vrtića kući (petkom donose po dve knjige na nedelju dana, kao mini biblioteka) gde su predstavljana deca iz celgo sveta, sa njihovim verama, običajima... Ana ne pokazuje netrpeljivost ni prema kome. Trudiću se da tako i ostane.
A što se tiče roma/cigana je stvar više nego škaljiva jer postoje dve vrste. Oni koji žive u kužama i oni koji žive u kartonima.
I ako svako sad bude iskren, to nema veze sa nacionalnošću i bojom kože već samom higijenom. Tačno da je dete svo prljavo i zapušteno će svaka majka povući svoje dete, upravo zbog silnih mogućih bolesti.
Drugarica mi odrastala u delu grada gde su sami romi. Gastarbatjeri po naše, koji su odlazili z Nemačku, tamo zarađivali i ovde dizali kuće sa lavovima na kapiji... To mi je najbolja drugarica. Moja mama je veliki materijalista i uvek je bilo 'pa šta ćeš kod nje, vidi gde živi'
Kakve veze ima to gde živi???

Naravno da Ana čuje i reči hrvat, bosanac, srbin.. Normalno. Ali ona to gleda dečijim očima - pisala sam već u biserima dece, kada je jedno leto igrala uz Dubioza kolektiv, naravno čula iz priče da je ta grupa 'bosanci' i igra bosa po dnevnoj i kaže 'mama ja sam sad bosanac, igram bosa' user posted image

Da vam ne pričam da je sve suprotno od slovenačkog - srpski. Bilo da pevaju/pričaju hrvati ili bosanci.
Učimo decu da razlike među ljudima postoje samo na loše i dobre. Po meni je jedino to merodavno u životu. Boja kože, veroispovest i ostalo je totalno nebitno.

_____________________________

I flunked anger management! }:->



(odgovor članu big mum)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Nacionalizam i deca
17.10.2014 10:01:56   
Lu

IZVORNA PORUKA: Trcosava RR

Prvo i osnovno - onakvi kakvi smo mi - takva su nam i deca. Pre ili kasnije, ma koliko se mi trudili da neke naše netrpeljivosti prikrijemo, deca će to u nekom trenutku usvojiti, ispoljiti...


To je to!
Djeca nas kopiraju, nije bitno ono što pričamo nego ono što JESMO, a nećemo moći sakriti ništa od njih koliko god se trudili.
Najvažnije pravilo u odgoju djece, budimo im primjer!


_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Nacionalizam i deca
22.10.2014 0:31:34   
choopa choops
Moji blage veze nemaju o tome, a nadam se daa neće ni imat. Družimo se sa svima, i ima nas svih nacinalnosti i rasa. Sigurno bih reagovala slično kao ti da tako nešto doživim user posted image



_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Nacionalizam i deca
22.10.2014 8:49:51   
pipi_coco
Malo je off ali moram da kažem:

Oduševljena sam koliko ste vi žene divne i koliko divno odgajate svoju djecu, i srce mi je puno kada procitam da nas ima još tako puno normalnih ljudi i neopterecenih raznim glupostima tog tipa, a koje društvo svakodnevno namece.

Eto toliko od mene.

_____________________________

Common sense is so rare....... It should be classified as a superpower!

"Pticu tuge ne možete spriječiti da preleti preko vaše glave, ali možete je spriječiti da na vašoj kosi izgradi gnijezdo."

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Nacionalizam i deca
22.10.2014 14:24:35   
Sanchy
I ja sam odusevljena jer po skolama pa i vrticima toliko dece koja pokazuju netrpeljivost prema bilo kojoj razlicitosti da je to strasno ..iskreno mi je drago sto su se ovde okupile majke koje decu usmeravaju u pozitivnom pravcu za razliku od roditelja dece koju svakodnevno cujem,srecem i vidim...

_____________________________

Verujem u ružičasto. Verujem da smeh najbolje troši kalorije. Verujem u ljubljenje, u mnogo ljubljenja. Verujem da treba biti snažan kad sve krene po zlu. Verujem da su srećne devojke najlepše devojke. Verujem da je sutra novi dan. Verujem u čuda!

(odgovor članu pipi_coco)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Nacionalizam i deca
22.10.2014 15:35:30   
Klarita

IZVORNA PORUKA: Trcosava RR


Prvo i osnovno - onakvi kakvi smo mi - takva su nam i deca. Pre ili kasnije, ma koliko se mi trudili da neke naše netrpeljivosti prikrijemo, deca će to u nekom trenutku usvojiti, ispoljiti...
Diviću se roditeljima koji nemaju predrasuda, koji svoju decu uče jednakopravnosti u svemu. Bila to rasa, pol, socijalni status.




A što se tiče roma/cigana je stvar više nego škaljiva jer postoje dve vrste. Oni koji žive u kužama i oni koji žive u kartonima.
I ako svako sad bude iskren, to nema veze sa nacionalnošću i bojom kože već samom higijenom.
Tačno da je dete svo prljavo i zapušteno će svaka majka povući svoje dete, upravo zbog silnih mogućih bolesti.



Trco, jes' vala si u pravu sveuser posted image Uopste nisam razmisljala o tome jer kod nas nema Roma iz kartona (smesno zvuci, user posted image , izvinjavam se ako nekog vredja), pa mi eto to nije palo na pamet. Ali, dakako si u pravu, rec je o higijeni ne o boji koze, nacionalnosti itd...


(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 20
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Pepeljuga ( srpska narodna bajka)
Bajke i pripovetke za decu na Ringeraja.rs
Ko su deca koja nemaju alergije i nisu bol...
Većina nas se sa radošću seća odrastanja, u kojem je igra u blatu i pesku bila svakodenvna aktivnost, a često i vrhunac ...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here