|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  37 38 [39] 40 41   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Autizam kod dece
15.3.2021 19:16:21   
lesli
Jao dunja bre 🤣🤣🤣
Nasmeja me za malu “princezu”. A mama je debil svoje vrste 🙄 jadno to dete. 😏


Sta znam. Ovo za motoriku i govor je neki moj utisak.
Kad god je imala fazu da pokusava nesto novo da uradi cutala je.
Znaci i za sedenje i puzanje, dok je bila u fazi da pokusava da uradi, muk. Nije bilo onih primitivnih formi govora tj. pukog brbljanja

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 951
   RE: Autizam kod dece
15.3.2021 19:21:45   
dunja RR
Ja bih radije pisalau drugoj temi, al ajd kada smo ovde sada, i neću više :)

M jako puno brblja, ne zatvara usta, ja obožavam taj njen sladak glasić, ali ona priča svoj jezik, S to nije radio, on je ćutao. Mene je kod njega brinulo ćutanje, izostanak komunikacije, a kod nje me (manje u odnosu na njega) brine to što ona stalno priča, ali izmišljeni jezik. Kada govori smislene reči, a ima ih dosta, njih govori solo van svog jezika, tipa voda, mama, sika, još, itd ima dosta reči, ali ne povezuje ih. Ali kada priča, a često priča, priče, duge priče, one su uvek na njenom jeziku. I sita se ispriča, i gestikulira, i zna da glumi, jao je bistra, duhovita, baš nas zasmejava, nikada nam nije dosadno.
I valjda sve to ukupno, me tera da odlažem da odemo za neki stručni savet, ali evo poslah sada mail, pa ćemo otići.

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu lesli)
Direktna veza do poruke: 952
   RE: Autizam kod dece
15.3.2021 19:28:40   
Maslacak15
dunja moji to jesu...narocito F ali i ovo dvoje mladjih pricali " kineski" jako rano.secam se kad se rodio S moja kuma je bila u poset_i , f je imao 15.meseci i ubi se od drzanja govora ali ic ne razumes  niti mislim da je njemu posebno znacilo....ali tek sa nekih 17 meseci su krenule reci u ozbiljnijem broju i posle u avgustu toga se isto secam u srbiji znaci sa 20 meseci Znao je x zivotinja u knjizi da pokaze i kaze sta su i poceo da vezuje glagol i imenicu. i do drugog rodjendana je on bio bas wow. ali on je izuzetno jezicki obdaren. ne zaklapa.



(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 953
   RE: Autizam kod dece
15.3.2021 19:34:14   
dunja RR
M samo ne povezuje, i priča taj svoj jezik, ali sve razume, imitira životinje od pre prvog rođendana, od tada zna sve da pokaže, kada joj kažem bilo šta da mi donese iz druge sobe, ode i donese. Sve razume, odavno. Ali ne povezuje glagol i imenicu. Tek ponešto, ali retko, sada sam i zaboravila te sporadične slučajeve, kojih je par puta bilo.

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 954
   RE: Autizam kod dece
15.3.2021 19:37:16   
Maslacak15
deca su razlicita, ali.kad je govor u pitanju veliki je raspon potpuno normalnog razvoja. nije za dzabe cinjenica da sva ozbiljna pedijatrijska litetatura kaze: nema dijagnoze autizma pre navrsenih 36m. prosto nije moguce izvesti zakljucak pre tog vremena.

     a ovde se na temi uglavnom javljaju mame koje su u panici jel dete od 15-18 m ne prica. neko im je rekao da treba.....
ako dete ostvaruje normalnu sociolosku komunikaciju, iskazuje osecanja itd ja uopste nebih razmisljala.sigurno da stimulacija pomaze, moji su zato u vrticu od 1. rodjendana.

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 955
   RE: Autizam kod dece
15.3.2021 20:26:31   
Ana RR
Moj Marko je do 2. godine pričao na svom jeziku uz poneko ubacivanje smislenih reči... avioni, kamioni, autići - sve je bilo bja user posted image i uglavnom je pričao u nekim skraćenicama koje smo samo mm i ja razumeli. Stajao sa 7 meseci, puzao sa 8, hoda sa 10, ali pričao nije. I onda se desi 2. rođendan (a 10ak dana pre njega skinemo pelene i batalimo dudu (koju je koristio samo za uspavljivanje), oboje u isto vreme) i moje dete krene da pričaaaaaa. Po mom mišljenju, a ono je sve samo nije stručno već je samo mišljenje jedne mame, da uvek treba gledati širu sliku. Mislim da se deca sa autizmom prepoznaju i po drugim faktorima, ne samo po nedostatku govora.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 956
   RE: Autizam kod dece
16.3.2021 0:59:04   
Sanjica26 RR
Ovo nije tema za vas.😋


Analiticarka, radim sa autisticnom decom. 
Ovo kako si ti opisala svoju devojcicu je sve ok. Docice i govor ne brini. Moja mlađa je samo kineski brbljala i tek oko druge godine je pocela da jasnije prica, da si mogao sve da je razumes.
Suzi, ismejah se za sesir i devojcicu. 🤣

< Poruku je uredio Sanjica26 RR -- 16.3.2021 1:01:01 >


_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 957
   RE: Autizam kod dece
16.3.2021 16:05:12   
dunja RR
Danas ženska reče - muja jeti (muva leti), i mama kašje, etogac user posted image

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 958
   RE: Autizam kod dece
17.3.2021 12:04:29   
branki*
vidim da je aktivna tema,pa ajde....
kod neke dece se odmah vrlo brzo primeti da postoji neki problem,nema kontakt sa majkom,ne reaguje na jake zvuke,ne prati ajku pogledom,ne postoji taj kontakt ocima....ne pruza ruke prema zvecki,itd..
kod drugih sve deluje normalno....sto se tice motorike,moj sin je pus=zao,prohodao sa 11 meseci,imao igru sa serpama i loncima,vozio autic,imao pokazni gest,imam snimke,imao onomatopeju,imao neke reci i onda oko 2.godine je sve krenuo lose....nismo bili svesni odmah,to nije za jednu noc,to je proces.

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 959
   RE: Autizam kod dece
17.3.2021 12:14:24   
lesli
Branki, samo da te 🤗

Ps. Admini, ne zamerite mi na off-u 🙏

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 960
   RE: Autizam kod dece
17.3.2021 12:26:24   
Ivanka 75
Moja drugarica tvrdi da je vec sa 7 meseci primetila da kod cerke nesto nije u redu. Ali, kao sto kaze Branki, to je proces. Dete je i rano prohodalo i hvatalo stvari i sve sto treba ali kad je trebalo da ostvaruje konkretniju komunikaciju sa okolinom, izostala je. Ima 10 godina sad. Mnogo rada, neprospavqnih noci jer ne moze da spava, preselili se iz stana u kucu da ne bi uznemirqlavali komsije.


Ja se njima divim. 

(odgovor članu lesli)
Direktna veza do poruke: 961
   RE: Autizam kod dece
17.3.2021 14:27:16   
branki*
IZVORNA PORUKA: lesli

Branki, samo da te 🤗

Ps. Admini, ne zamerite mi na off-u 🙏


i ja tebe,draga mojauser posted image

iv,da,kuca sa dvoristem je za njih najbolja.

< Poruku je uredio branki* -- 17.3.2021 14:28:49 >


_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu lesli)
Direktna veza do poruke: 962
   RE: Autizam kod dece
2.4.2021 20:01:41   
branki*
2.april je svetski dan dece i osoba sa autizmom..ne znam koji smajli da stavim uz ovo..
da ubelezimo i na nasoj rr.

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 963
   RE: Autizam kod dece
2.4.2021 20:05:37   
Ivanka 75
Duboki naklon ❤️


(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 964
   RE: Autizam kod dece
2.4.2021 20:09:00   
Sanjica26 RR


IZVORNA PORUKA: branki*

2.april je svetski dan dece i osoba sa autizmom..ne znam koji smajli da stavim uz ovo..
da ubelezimo i na nasoj rr.



Grlim te branki i lepog decka. 

_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 965
   RE: Autizam kod dece
2.4.2021 20:13:30   
smeško
Бранки, ❤


(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 966
   RE: Autizam kod dece
2.4.2021 22:33:32   
flamingos


IZVORNA PORUKA: branki*

2.april je svetski dan dece i osoba sa autizmom..ne znam koji smajli da stavim uz ovo..
da ubelezimo i na nasoj rr.
Branki.❤


(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 967
   RE: Autizam kod dece
2.4.2021 22:57:57   
mati
Branki 🤗za Bozu i tebe 💜

_____________________________

Vidi mama, Kica KOKAGAJ!
A sta je to mama Maja? Sta je to?
Mao...

(odgovor članu flamingos)
Direktna veza do poruke: 968
   RE: Autizam kod dece
3.4.2021 9:43:58   
lesli
Branki 🤗

(odgovor članu mati)
Direktna veza do poruke: 969
   RE: Autizam kod dece
16.2.2022 20:31:55   
ivana70a
Dobro vece,tema nije dugo bila aktivna ali sam sigurna da jako puno mama cita bez javljanja... Ja sam jedna od njih.Evo drugi put iscitavam temu.Sin ima 24 meseca, ne govori jos uvek. Nista smisleno bar... Prvi put kada sam citala ovu temu , sto je bilo pre mozda 3 meseca, strahovala sam da im autizam. Nije imao govor, nije imao pokazni gest, kontakt ocima slab, ne odaziva se, vrti se u krug, jednom je u parkicu pa bukvalno trcao 30 krugova oko neke kule bez pauze , na kraju sam ja prekinula to trcanje... Motorika dobra krupna i sitna.Radila sam onaj test sto je neko ovde ostavio sa pitanjima  skoro sve je bilo NE. Bila sam ocajna i sigurna u dijagnozu koju sam sam dala detetu.Prva poset_a logopedu koja nam daje par nekih smernica od kojih je glavna UGASITI TELEVIZOR i posvetiti se detetu u smislu igre i ucenju kroz igre. Moje dete je trece po redu i jeste bilo malo zapusteno u smislu nikakav floor time , pustim mu crtani jer vidim da voli i da prati radnju na tv-u. Radimo mi svasta nesto ali to je bilo smesno  malo.I sta se desava, jedan dan dete se samo nekako osvestilo. Bukvalno sad sam radila opet onaj test sve nam je DA! osim dva neka pitanja gde odg i treba biti ne. Eto jedino sto jos uvek ne govori. Pedijatar mi je rekla (kada sam u svom tom ludilu isla kod nje i plakala joj za stolom) da se ne uzbudjujem jer detetu govor krece izmedju 2-2,5 god..tj da je to potpuno normalno. uz savet da pratim instrukcije logopeda i dalje.Hocu reci da nekad dete zaista i ima problem , dok nekada je jednostavno sazrevanje u pitanju koje ce spontano doci i mozda je  vec tu iza  coska ...Htela bih da pitam korisnicu Branki (ako prati) kako joj je sin, sada je vec veliki decak, kako joj je cerka. Nekako sam bas pratila njen put ovde na temi i citalaa kao roman. Pozdrav za sve.

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 970
   RE: Autizam kod dece
1.3.2022 9:00:38   
Saggitarius21
Videla sam opis korisnika vasijeq,i ako je još ovde,volela bih da se javi da podeli kako je sada njeno dete😊 Ja imam identičnu situaciju. Beba 10 meseci. Puzi pravilno od 5og meseca,stao na noge sa nepunih 8,sada se već pušta i sam pravi po nekoliko koraka. Krenuo je kasno da brblja,pri kraju 9og meseca. Ne zna da tapše,da maše,retko kad gleda u pravcu mog prsta,ne voli da se ljubi,mazi,nosi.. Ne razume naloge,ne razume pitanja tipa "gde je..." ,nikad ne okrene glavu i ne pogleda. Voli igre skrivanja,čak sad i sam diže jorgan da se zavučemo ispod njega,to obožava. Smeje se kad se glupiramo,ali nas ne imitira. Sa igračkama se baš i ne igra,samo ih stavlja u usta i žvaće. Na jake zvukove se trzne uvek,nekad i zaplače. Nema senzornih problema. Nema skoro nikakvu interakciju s nama,ne traži da ga uzmemo,nema udruženu pažnju,ne ume da se igra sa nama.. Nekad se obraduje kad udjemo u prostoriju,nekad ne,nekad zaplače kad izadjemo,nekad ne. Zapravo najveći problem je što ja ne osećam nikakvu povezanost s njim. Nema je. Kontakt očima je onako,nekad gleda,nekad ne,ako i gleda to je jako kratko. Jedino što će uraditi ako se zagleda u mene jeste da pridje da me ugrize za nos. Na ime se isto polovično odaziva. Mislim da razume samo NE. Crtaće ne gleda,samo pesmice ali isključivo sluša,nema kontakta sa ekranom. Ima li nekog da podeli slično iskustvo? Be mogu više da funkcionišem od brige,osećam kako ludim bukvalno.

(odgovor članu ivana70a)
Direktna veza do poruke: 971
   RE: Autizam kod dece
1.3.2022 11:29:03   
lesli
Ja iskreno mislim da malo previse ocekujes od deteta koje ima samo 10 meseci. Ne vidim nikakav problem oko ovoga sto si opisala.
Ja imam dvoje dece. Starije 3.5 godine i mladje 9 meseci.Obe od momenta kad su propuzale, ne sljive igracke 1%. Starija je prezirala dodir. I dan danas ne voli nesto preterano da se ljubi, grli i mazi. Tek uz bebu je zapravo pocela sve to po malo. I to vise sa njom nego sa nama (mada to njeno meni vise lici na gnjavljenje i stipanje nego mazenje 🤣). Do godinu, godinu i po dana je mrzela mazanje kremom posle kupanja. Secam se jos uvek scene sa plaze, ona je imala godinu dana kada smo bili na moru, ja je mazem kremom za suncanje, a ona vristi iz mozga i cela plaza gleda u nas 🙄A da, sto se govora tice, starija je u fazama dok je sedala i propuzavala cutala. Muk. Iako je brbljala pre toga. Valjda joj je puna koncentracija bila na ovome sto pokusava. I mladja se malo primirila sa brbljanjem, ali nije bilo bas toliko drasticno kao kod starije, cini mi se.
Opusti se malo i pusti jos malo vremena da prodje. Mali je isuvise za neke ozbiljnije brige i zakljucke!

(odgovor članu Saggitarius21)
Direktna veza do poruke: 972
   RE: Autizam kod dece
1.3.2022 11:32:16   
lesli
Daj mu nesto sto nije igracka i sto do sada nije imao prilike da vidi. Varjacu, cediljku…nesto tog tipa, a da je bezvedno da se ne povredi,  da vidis kako ce da se igra, proucava, zagleda…

(odgovor članu lesli)
Direktna veza do poruke: 973
   RE: Autizam kod dece
2.3.2022 9:50:16   
Saggitarius21
Jako bi mi značilo da mi kažete,ako se budete uspeli set_iti,kako  je reagovala na dodire sem mazanja kreme? U smislu kad je nosite, da li je htela da se spusti na pod da bi se kretala,ili ie volela nošenje,da li je tražila od vas da je nosite,itd? Uglavnom,kako je iskazivala potrebu za vama? Hvala na ovome,znači mi jako🤗

(odgovor članu lesli)
Direktna veza do poruke: 974
   RE: Autizam kod dece
2.3.2022 11:51:06   
Ivanka 75
Ja mogu daxkazem za svoje dete, devojcica koja sada ima 11 godina, da sa 10 meseci nije radila ni upola od onoga sta Vase dete radi. Propuzala tek tada, nije volela da sedi, uglavnom lezala na podu sa igrackom u rukama.

Nije se okretala na svoje ime uopste. Nije volela da je nosimo u rukama otkako se rodila. Nikad je nismo uspavljivali u rukama jer nam je jasno stavila do znanja da joj se to ne dopada. Bila prilicno pasivna i bez glasa, dete koje ne place, ne negoduje i ne trazi paznju uopste. Propuzala nekih mesec i po pre lrvog rodjendana, prohodala 7 dana posle prvohmg rodjendana. Mi smo u komunikaciji sa njom sebe prilagodjavali, kratke recenice od nekoliko reci, naredbe i kratki odgovori. Moje iskustvo je da se mala deca ne odazivaju na svoje ime tek tako, niti okrecu glavu. Pogotovu ako im nesto drugo zaokuplja paznju. Ja sam to resila tako sto bih ja otisla da vidim sta on radi nego da je zovem pa da se okrene ili nesto. Ne. Pridjem da joj dodjem u vidno polje (to sam negde procitala pa sam tako radila i pokazalo se kao manje stresno i bucno i za nas i za dete). 
Eto. Sad ide u 5 razred i odlican je djak. Ima svoj specifican karakter svojstven njoj naravno, bavi se sportom, voli da cita, ne voli kompjutere 😂 

(odgovor članu Saggitarius21)
Direktna veza do poruke: 975
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  37 38 [39] 40 41   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  37 38 [39] 40 41   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Dete koje skače je dete koje raste
Skakanje nije samo zabavno, već ima i višestruku korist za psihomotorni razvoj deteta. A najbolji deo što je to jednosta...
Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here