|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Imena mjeseci u godini
6.4.2009 14:42:55   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Tasha RR

IZVORNA PORUKA: eugenija

Znate li da se jednino za naziv aprila ne zna poreklo, niti odakle dolazi? 


 Ispiši nam poreklo ostalih...
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 14:44:24   
Anoniman
Evo od mene nešto:

Januar
je prvi mjesec godine po gregorijanskom kalendaru i ima 31 dan. Januar je dobio ime po Janusu, starorimskom bogu vremena, vrata i ulaza. U bosanskom i hrvatskom jeziku je u upotrebi i slavenski naziv Siječanj, nazvan tako jer se u tom hladnom periodu sijeku drva.

Februar je drugi mjesec godine po gregorijanskom kalendaru. Obično, ima 28 dana, ali u prestupnim godinama 29. Februar je nazvan prema istoimenom rimskom prazniku čišćenja i pokajanja.
Koristi se i slavenski naziv Veljača, koji potiče od pridjeva velji tj. veliki (veliki siječanj), mjesec kada se vrijeme velja (mijenja).


< Poruku je uredio lenka sarajevo -- 6.4.2009 14:46:09 >

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 14:48:20   
Ana RR
Nazivi prvih šest meseci u godini vezani su za rimsku mitologiju: januar nosi ime boga sa dva lica Janusa,  Februalia su svečanosti očišćenja po kojima je nazvan februar, bog rata Mars je dao naziv mesecu Martu, a Apriliis je pojam vezan za bujanje vegetacije, kada se zemlja otvara (aperire – otvoriti). Mesecu maju ime je dala Maia (Maja), drevna staroitalska boginja prirode, plodne zemlje i biljaka, kojoj je Vulkanov sveštenik žrtvovao svinju na majske Kalende (tj. početkom tog meseca), dok je Iuno (Junona) boginja neba i žena Jupitera, svoje ime dala junu. Preostali meseci označavani su rednim brojevima („peti“, „šesti“, „sedmi“, itd), ali prema prvobitnom redosledu u kojem je godina započinjala mesecom martom. Tada kopne snegovi, kreću duži dani i Rimljani uz prizivanje boga Marsa otpočinju sa svojim vojnim kampanjama, koje se produžavaju sve do sledeće zime

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 14:59:37   
Anoniman
sada cu samo jos dodati i druge nazive mjeseci :

Januar - Siječanj, nazvan tako jer se u tom hladnom periodu sijeku drva.
Februar - Veljača, koji potiče od pridjeva velji tj. veliki (veliki siječanj), mjesec kada se vrijeme velja (mijenja).
Mart - Ožujak jedan  od starijih oblika: lžujak, lažujak, lažak tj. lažljivi mjesec, u kome je vrijeme varljivo.
April - Travanj, nazvan po travi koja se budi dolaskom proljeća (to sam bila bubnula u drugoj temi kad ono stvarno user posted image )
Maj- Svibanj, po biljci svibi (nikad čula za ovu biljkuuser posted image )
Jun - Lipanj, nazvan po lipama koje tada cvjetaju.
Jul - Srpanj je nazvan je po srpu kojeg su koristile žetelice za žanje žita.
Avgust - Kolovoz u tom mjesecu se skuplja ljetina i kolima prevozi u hambare tj. tada kola voze.
Septembar - Rujan po rjuju, rikanju jelena koji se u to doba pare.
Oktobar - Listopad nazvan po lišću koje opada u tom mjesecu.
Novembar - Studeni - nazvan po tome što je to prvi hladni ili studeni mjesec u godini
Decembar - Prosinac je slavenski naziv, prema glagolu prosinuti, jer se poslije zimskog solisticija dani duže i bivaju svjetliji.

< Poruku je uredio lenka sarajevo -- 6.4.2009 15:01:06 >

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:02:01   
Ana RR
lenka, baš je super! ja sam svibanjsko dete user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:03:23   
Anoniman
i ja sam isto svibanjsko ili ti ga majsko user posted image
kojeg si svibnja, ja 16.

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:05:55   
Ana RR
Ne mogu da verujem, i ja sam 16-og!!!

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:08:47   
Anoniman
auuuuuu...baby ... kako si me obradovala ... juhuhuhuhuhuhuhuh... pravimo dernek user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:11:55   
Ana RR
user posted image user posted image user posted image jupiiii! user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

A nisam trebala da se rodim tada, ali meni se žurilo napolje i mama se porodila u 7om mesecu davne 1980.godine u 23:30!


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:16:08   
dunja RR
i moj brat od ujaka je rodjen 16-og maja

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:18:21   
Ana RR
hehe, da se skupimo pa zajedno da proslavimo!

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:22:13   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: lenka sarajevo

Februar je nazvan prema istoimenom rimskom prazniku čišćenja i pokajanja.


Što se mačke onda savatavaju u februaru? user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:24:32   
Anoniman
ja sam ana 1979. u 10 i 30 ujutru isto uranila, al ne ko ti user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


pa Tasho tada se mace čiste... pa se onda pokaju user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:40:09   
Anoniman
U februaru se izčiste a u martu pokaju, ha?! user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 14
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:41:08   
anitamo
evo i mene i ja sam u svibnju 19.brat i vjenčana kuma isto ali 17.

_____________________________

LAURA 5.1.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Imena mjeseci u godini
6.4.2009 15:41:35   
Ana RR
koliko ima bikova user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu anitamo)
Direktna veza do poruke: 16
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Zašto UMORNE MAME ostaju BUDNE DO KASNO?
Volela bih da vam kažem da majke ovo vreme provode radeći one stvari u kojima uživaju, ali to ne bi bilo sasvim tačno. N...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here