Klijanje pasulja (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Napravimo zajedno



Poruka


Anoniman -> Klijanje pasulja (13.9.2012 11:46:05)

Pade mi na pamet da bi Luki moglo biti zanimljivo da klijamo pasulj. Znate ono kada se vata natopi vodom, staviš u plastičnu čašu i ubaciš pasulj.
Ono što ne znam je:
- da li je svejedno koje zrno pasulja?
- da li se zrno stavlja na ili u vatu?
- na vatu dolivam vode, vata treba da bude baš gnjecava, zar ne?




Jeca* -> RE: Klijanje pasulja (13.9.2012 12:11:23)

mi smo to kao deca sadili sa pravom zemljom u čaši od pavlake, recimo, i držali na prozoru..koliko se ja sećam [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Anoniman -> RE: Klijanje pasulja (13.9.2012 12:12:49)

Mislim da smo mi u vati klijali, pa posle sadili u zemlju ko hoće. 




Anoniman -> RE: Klijanje pasulja (13.9.2012 12:15:18)

Uzmi staklenu čašu, u nju stavi papirnu maramicu da nakegne na zid čaše, i između čaše i maramice stavi zrna pasulja. Tako će dete moći da prati klijanje i rast svih delova biljke, i korena i stabla [sm=smiley1.gif]
A da, i zalivati redovno!




Anoniman -> RE: Klijanje pasulja (13.9.2012 12:17:18)

A maraica treba da bude baš mokra, gnjecava, ali da ipak ne bude vode u čaši? Bilo kakav pasulj? Imam beli i šareni u špajzu.




Anoniman -> RE: Klijanje pasulja (13.9.2012 12:19:43)

Da bude mokra, ali da ne stoji pasulj baš u vodi. A možeš i vatu da staviš, ali pasulj stavi pored stakla, da bude zanimljivije [sm=smiley36.gif]
Svejedno je koji pasulj, stavi oba.




Modessty -> RE: Klijanje pasulja (13.9.2012 12:23:58)

to isto možete i sa pšenicom
mislim da je moje dete još malo za te varijante. On bi ga svaki dan nalivao vodom tako da preliva iz čaše [sm=smiley36.gif]




Ivanka 75 -> RE: Klijanje pasulja (13.9.2012 12:47:16)


IZVORNA PORUKA: Tash

Pade mi na pamet da bi Luki moglo biti zanimljivo da klijamo pasulj. Znate ono kada se vata natopi vodom, staviš u plastičnu čašu i ubaciš pasulj.
Ono što ne znam je:
- da li je svejedno koje zrno pasulja?
- da li se zrno stavlja na ili u vatu?
- na vatu dolivam vode, vata treba da bude baš gnjecava, zar ne?




Obavij navlaženom maramicom ivice staklene čaše i tu stavi pasulj (bilo koji), s vremena na vreme pokvasi maramicu i za 10-ak dana će proklijati i lepo će se videti korenje i klica.
A možeš i u zemlju ( u staklenoj saksiji) da posadiš pšenicu, i ona lepo izgleda, pa je šišajte kao travu i stavite neku igračku unutra (ja ovo radim za Uskrs pa stavljam jaja).




Ivanka 75 -> RE: Klijanje pasulja (13.9.2012 12:48:38)

Sorry, vidim da je ovo već napisano, nisam čitala sve postove [sm=smiley13.gif]




liliana -> RE: Klijanje pasulja (14.9.2012 12:22:03)

Meni je ovo suprer za stariju decu (poput Luke). Što reče Modesty, Tina bi to non-stop zalivala, pa bi nam voda plivala na sve strane. Tako radi i sa cvećem na terasi i u dvorištu-zaleiva ga do besvesti-ni sama ne znam kako je više to cveće živo!!![sm=smiley36.gif]
Taške, možeš isto i kukuruz ili grašak da staviš. A možeš 2-3 različite posude sa različitim semenom, pa da on gleda kako koja napreduje.
Imaš one plastične providne kutijice (imaju se kupiti u svakoj radnji sa plastikom, a možeš i one kutijice iz "Maxi-ja" u koje ti stave suhomesnato kad iseckaju (opereš. odsečeš poklopac i- super):




Anoniman -> RE: Klijanje pasulja (27.9.2012 8:41:43)

[img]http://www.dodaj.rs/f/1P/rt/4EPZ6YCn/pasulj.jpg[/img]




Jeca* -> RE: Klijanje pasulja (27.9.2012 8:48:11)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]
danas sadim i ja sa Lukom, super ideja [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]
a jesi li drzala na prozoru i koliko si cesto zalivala?




Anoniman -> RE: Klijanje pasulja (27.9.2012 8:54:56)

Držala sam na prozoru, ali nije bilo direktno na suncu jer je ram prozora visok, tako da sunce nije direktno sijalo na njega. Zalivala sam uveče.

Jutros smo prebacili u plastičnu čašu i Luka je odneo u vrtić da pokaže drugarima.

Pa pošto je Marko zapao u delirijum što Luka odnosi pasulje, dadilja i Marko su "posadili" nov jutros. Već vidim kako ćemo mesecima sada klijati pasulj. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Jeca* -> RE: Klijanje pasulja (27.9.2012 9:01:09)

hahaha...upao u delirijum...hahahaha




Anck Su Nmaun -> RE: Klijanje pasulja (27.9.2012 9:04:24)

Super [sm=bravo.gif] Jesi drzala poklopljeno svo vreme dok nije proklijao?




Anoniman -> RE: Klijanje pasulja (27.9.2012 9:05:22)

Ne. Trebalo je? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Anck Su Nmaun -> RE: Klijanje pasulja (27.9.2012 9:08:44)

Ja sam jednom sadila kaktuse, ali klasika u zemlju pa drzala poklopljeno folijom dok nisu iznikli, zato pitam




Peace* -> RE: Klijanje pasulja (10.3.2014 8:21:49)

experiment za školu: u dve saksije posaditi pasulj. Jednu saksiju držati na sunčanom mestu, zalivati, drugu odneti u podrum. Nisam odnela u podrum jer je dole vršena deratizacija, i ne želim da reskiram takve stvari, pa sam ostavila u ćošku u špajzu. Međutim, klijaju mi oba. [sm=smiley29.gif] Kanda ću taj iz špajza krišom da počupam kako bi on dobio poruku koju treba da dobije.




ivaMark -> RE: Klijanje pasulja (10.3.2014 10:50:42)

Peace, nema potrebe da cupas taj iz spajza [sm=smiley36.gif]

on je proklijao jer ima vlage jos uvek iz zemlje a ima i malo svetlosti (pretpostavljam da otvarate spajz)...
Porasce on ali nece biti kao ovaj koji je izlozen svetlosti i koji se zaliva, stablo ce mu biti izduzeno a listovi sitniji i svetlozelene boje jer nema dovoljno elemenata za pravilan rast i razvoj. Tako da ce razlika izmedju ta dva biti jako vidljiva.

Javi kako je prosao eksperiment [sm=bravo.gif]




milicicak -> RE: Klijanje pasulja (10.3.2014 13:19:00)

Peace, Ivamark je u pravu ;) ne cupaj taj iz spajza :)
pretpostavljam da je uciteljica htela da im pokaze razliku izmedju biljaka koje rastu na suncu i biljaka koje rastu u mraku. U prirodi biljke klijaju u mraku, jelte pod zemljom su, ali kad isklijaju potrebna im je svetlost da bi vrsile fotosintezu i stvarale hranu i kiseonik. Ako nema dovoljno svetlosti isklijala biljka ce biti svetlo zelena ili zuta jer nema hlorofila koji vrsi fotosintezu ali ce ona svakako da se trudi i da raste u pravcu u kome je detektovala da ima sunca ne bi li iskoristila suncevu svetlost za dalji rast i razvoj.
Bravo za uciteljicu koja deci i prvom razredu daje pravi eksperiment :)




Peace* -> RE: Klijanje pasulja (11.3.2014 8:26:06)

Ma znaaaam, to za čupanje bila šala. [sm=smiley1.gif] Nego, imam utisak da rastu istim intenzitetom trenutno. Videćemo.
Slikaću vam da vidite šta bi do kraja.




Peace* -> RE: Klijanje pasulja (11.3.2014 8:31:58)

Bravo za uciteljicu koja deci i prvom razredu daje pravi eksperiment :)


Moram još samo ovo da prokomentarišem.
Učiteljica je zaista divna.
Na temu "Voda je tečnost bez boje, ukusa i mirisa" smo radili milion experimenata. [sm=smiley36.gif] Jedan dan su nosili 3 plastične čaše, malo soli, malo šećera i limun. U prvu čašu su sipali vodu i so, u drugu vodu i šećer i u treću su pravili limunadu da speru sve što su prethodno probali [sm=smiley36.gif].
A kod kuće smo imali expreriment da u vodu stavljamo mleko, brašno, med, voćni sirup... Čak su i blato pravili u školi. [sm=smiley36.gif] Baš je strpljiva. [sm=smiley20.gif]

Čak su imali i zadatak: pola razreda je mesilo hleb sa mamom, a pola razreda je pravilo džem, i nosilo se u školu da se proba. [sm=smiley36.gif]




Peace* -> RE: Klijanje pasulja (24.3.2014 9:41:22)

[img]http://www4.slikomat.com/13/0324/oyo-101520.jpg[/img]

[img]http://www4.slikomat.com/13/0324/yfo-100034.jpg[/img]




Peace* -> RE: Klijanje pasulja (24.3.2014 9:43:05)

Sledeci zadatak je bio nabaviti i zasaditi sadnicu. Juce je sa svekrom zasadio sadnicu jabuke. [sm=smiley1.gif]




ivaMark -> RE: Klijanje pasulja (24.3.2014 10:11:10)

Ma znaaaam, to za čupanje bila šala.

[sm=jezicek.gif]
a milicicak i ja krenule u objasnjavanje [sm=jezicek.gif]
[sm=bravo.gif] za eksperiment




Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>