Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Saveti (za) domaćice



Poruka


*Maki* -> Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (12.3.2013 17:09:07)

* Ako u kupatilu ili kuhinji imate hromirane, staklene ili porcelanske sanitarije, možete ih lako očistiti votkom bez straha da ćete oštetiti površinu. Komad mekane tkanine natopite votkom i prebrišite površinu.

* Umesto jakim hemijskim sredstvima, ružne smeđe i zelene mrlje od vlage odstranite votkom. U bočicu s raspršivačem sipajte votku, nanesite i pustite da odstoji 15 minuta. Uzmite četku i dobro istrljajte, pa onda isperite vodom.

* Za čišćenje pločica u kuhinji i kupatilu upotrebite sodu bikarbonu, vodu i morsku so. Na površinu dodajte sodu i istrljajte sunđerom, a ukoliko su se mrlje uvukle u otvore ili fuge, dodajte so i istrljajte.

* Za masne i stare mrlje u bočicu s raspršivačem sipajte limunov sok ili sirće, poprskajte, sačekajte 10 minuta i istrljajte.

* Napravite sami dezinfekciono sredstvo. Pomešajte dve šoljice vode, tri kašike tekućeg sapuna i 20 do 30 kapi ulja čajevca.

* Verovali ili ne, čišćenje prozora može biti veoma lako. Naime, u flašu s raspršivačem sipajte dve kašike alkoholnog sirćeta i litar vode. Poprskajte prozore, pa ih očistite novinskim papirom. Ako ne podnosite miris sirćeta, možete da koristite limunov sok.

* Mrlje na tepihu možete odstraniti pomoću sode bikarbone i nekoliko kapi vode. Neka smesa odstoji, a potom je istrljajte četkicom ili sunđerom. Ukoliko se radi o većim mrljama, posle 15 minuta usisajte mesto i isperite vodom.

* Napravite i rastvor za skidanje mrlja. Pomešajte 1/4 šoljice tečnog sapuna ili deterdženta za sudove s 1/3 šoljice vode. Dobro promućkajte i nanesite na mrlju, pa odstranite koristeći sirće.

* A kako otčepiti odvode? I to je lako. U začepljeni odvod stavite pola šoljice sode bikarbone, pola šoljice alkoholnog sirćeta i dve šoljice kipuće vode. Zatvorite odvod kade ili lavaboa i sačekajte 15 minuta i sva nečistoća garantovano odlazi.

*Povremeno usuti pola solje sode bikarbone, pustiti da malo odstoji, pa isprati vrucom vodom.
U slucaju da odvod teze otice, preko sode bikarbone usuti solju belog sirceta. Napravice se pena. Isprati sa dosta vruce vode.

Kazu da je sveto trojstvo za ekolosko ciscenje u kuci sa kojim se prakticno sve moze ocistiti: soda bikarbona, sirce i limunov sok. Uz to se pominje i boraks, to je bliski rodjak sode bikarbone, hemijski, inace je veoma cest sastojak deterdzenata, kozmetike i sl.




nata11 -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (14.3.2013 12:51:40)

Maki i ja cistim cesto sodom i limunom ali nema nista dok ne nasipam domestos i wc sanit da se kupatilo zadimi od hemikalija [sm=smiley36.gif]




nata11 -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (14.3.2013 12:56:47)

Inace kako sam cistila jedno vreme tus u kabini.
-Uzmem u manjoj debljoj kesi sipam sirce umotam oko tusa tako da ona glava bude u kesi i zavezem gumicom da odstoji.
-U wc solju sipati solju zagrejanog sirceta i posle pola sata pustiti vodu.





mama ivane -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (15.11.2019 8:07:09)

Kuhinju i kupatilo cistim sa sodom bikarbonom i sircetom , a povremeno i druge hemikalije bez njih se nemoze ili bar ja nemogu[sm=smiley1.gif]




mama Jo -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (15.11.2019 8:14:32)

E taman sam trazila onu temu saveti za domacice, a mogu i ovde da putam - kako lepo da oribam sudoperu? Granitna je... ima na jednim delu od kamenca belog, onako da treba da se skine. Probah sa sodom - nece. Mama ivane kako pravis tu smesu sa sodom i sircetom?




mama ivane -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (15.11.2019 8:22:43)

300ml tople vode 2 velike kasike sode bikarbone, 100ml sirceta i dodam 2-3 kapi ferija, sa ovim rastvorom cistim ako nije bas prljavo , a ako mi se stvori kamenac onda direktno stavim sodu i serce na to mesto gde se necistoca nalazi i ostavim 10-15 min i skine se bez problema




mama ivane -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (15.11.2019 8:29:15)

Da li ste probale da cistite kupatilo sa obicnim sapunom?

Pre nekoliko dana pricam sa drugaricom o odrzavanju kupatila i ona mi kaze da cisti kupatilo sa obicnim sapunom , ja je gledam i neverujem , prvi put cujem da se kupatilo cisti sapunom nebudem ti lenja dodjem kuci kupim sapun usput i krenem da cistim kupatilo Kako dobro sam ocistila i umirisala kupatilo da ne poveruje covek




dunja RR -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (15.11.2019 10:12:59)

Mama ivane nisam. Tecnim? Ja cistim sirćetom sve i ekstra mi sve očisti. 





mama Jo -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (15.11.2019 10:18:46)

Ni ja nisam sapunom samo.

Dunja, samo sircetom, ne pravis tu mesavinu od sode bikarbone i sirceta?




mama ivane -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (15.11.2019 16:17:01)



IZVORNA PORUKA: dunja RR

Mama ivane nisam. Tecnim? Ja cistim sirćetom sve i ekstra mi sve očisti. 





Ne tecnom, nego obicnim sapunom bilo kojim, ja sam bila skepticna u fazonu sta pricas kako moze nesto sapunom da se ocisti kad ono stvsrno cisti vrhunski




mama Jo -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (12.12.2019 8:25:12)

Mama ivane, ali verovatno nekom cetkom ribas , a?
Ja npr.lavabo i kadu vise ne ribam onim nekim jakim sredstvima, nego sodom i sircetem.




lepic -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (12.12.2019 8:34:48)

Ja sam probala sodu i sirce,a li mora da se i zapne malo, pa da se oriba.




mardzy -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (12.12.2019 8:38:30)

Sirce je odlicno za dezifekciju i skidanje kamenca u ves masini. 





mama ivane -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (12.12.2019 18:36:30)

Nema potrebe za cetkom, ostavi 15 min po mogucnosti i duze da odstoji i onda se samo sunjerom skine 





Khaleesi -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (12.12.2019 19:24:48)

Ja i otpusavam sa sodom i sircetom kada se sudopera od masnoce zapusi





Slavkic -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (12.12.2019 19:29:00)

Jel ima neki omjer ili stavite otprilike, i sta je najbolje za ciscenje elektricnog sporeta





Mirko Svirko -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (29.5.2020 16:42:21)

Meni kaze jedna ftizerka ona izbaci vodu iz wc solje i napuni je koka kolom. Kaze odusevljena kako cisti.

Nisam probala ali razmisljam..




mikica88 -> RE: Saveti za prirodno-zdravo čišćenje doma (2.10.2020 7:42:43)

Mirko, nisam probala tako nikad.
Sodom b.jesam ali mora dosta da se riba.
Sad vise to moj muz obavlja a njemu je domestos glavni .




Stranica: [1]