Deca i vera u mešovitim brakovima (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Odgajanje



Poruka


Peace* -> Deca i vera u mešovitim brakovima (6.1.2014 8:50:52)

Potičem iz mešovitog braka, i kod nas su se uvek slavili i katolički i pravoslavni praznici. Ne sećam se kako se meni sve to objašnjavalo, ali sada nailazim na problem.
Luka je dovoljno velik, a opet nedovoljno velik [sm=smiley29.gif], a ja, s druge strane, nisam baš neki vernik, i nisam sigurna kako bih mu objasnila...
Juče se raspravljao sa nama o tome da je prošao Božić (bili smo kod moje bake na Božiću 25.12.), i nikako mu nije jasno kakav sad Božić opet (7.1.).
Treba mi pomoć.
On nema strpljenja da sluša duge priče na ovu temu.
Jel bi mogao neko u tri-četiri rečenice da mi napiše kako da mu objasnim razdvajanje crkve i kalendara, i odakle dva Božića, dve NG, dva Uskrsa? [sm=smiley13.gif]




Trcosava -> RE: Deca i vera u mešovitim brakovima (6.1.2014 11:39:05)

Sve sam ispisala i sve mi obrisa.

Elem - najkraće - postoji više vera nasvetu. Jedne od njih su katolička i pravoslavna koje veruju u istog Boga, ali se vode po različitim kalendarima. Primer može da bude dan mrtvih kod katolika - 1.novembar i zadušnice kod pravoslavaca. Dakle verujemo u istog Boga, ali imamo različite crkvene praznike.

Da bi lakše shvatio pomeni mu i islam i Alaha i budizam i Budu.

To mu dođe nekako najkraće, barem bi ja Ani tako rekla. Tj ona hoće da sluša pa mogu da razvučem priču. No ona je još mala i za veroispovest će se sama odlučiti kada za to dođe vreme.




Lu -> RE: Deca i vera u mešovitim brakovima (6.1.2014 12:22:43)

Iako nisam u mješovitom braku pričamo o svim religijama i vjeroispovjestima.
Ja sam to počela sa "neki ljudi to slave tad, neki tad"...nismo ulazili u dublje rasprave nego kratki odgovori.
R. zna da se i u Džamiji i u Pravosl. i Katol. crkvi moli Bogu, svako je sebi odabrao nešto. Još nije imao priliku vidjeti Sinagogu ili nešto drugo ali napominjem mu da sve to postoji.




Anoniman -> RE: Deca i vera u mešovitim brakovima (6.1.2014 12:40:28)

mislim da ce to vremenom doci na svoje mesto. mi smo oboje pravoslavni, ali oni idu po novom, a mi po starom kalendaru. i posto se zadesilo da poslednjih par godina nisam kod mojih za bozic, razmisljam da pocnem ja ovde da pravim i cesnicu i sve, bas zbog toga da bi M sutra znala kako se to radi kod nas i da postoji i nesto drugo.




caca81 -> RE: Deca i vera u mešovitim brakovima (6.1.2014 12:50:02)

Kažeš da je u prošlosti došlo da promene kalendara i da su neki ostali pri starom, a neki uzeli novi kalendar, pa otuda svih važnijih praznika po 2x.[sm=smiley1.gif]




Olga75 -> RE: Deca i vera u mešovitim brakovima (6.1.2014 13:19:41)

ja sam mojoj rekla : pa zar nije super da imamo dva Bozica i Uskrsa ?
ona rece jeste i to je to kod nas za sada
mala je za neka objasnjavanja kalendara i Nikejski sabor , sizmu i ostalo




ivaMark -> RE: Deca i vera u mešovitim brakovima (6.1.2014 15:06:39)

...ili... Ljudi su se podelili tako da bi mogli da posecuju jedni druge za praznike i da cestitaju medjusobno. to mi je prvo palo na pamet [sm=zmeden.gif]




Mery78 -> RE: Deca i vera u mešovitim brakovima (6.1.2014 17:01:36)

Ja sam svojoj deci kad su bili oko 7-8 god ( neshvatljivo doba kad treba sve da im se crta ) rekla da je lepo da imaju po dva praznika i tako su tada i prihvatili a sada kada su veci sami znaju sta i kako nekako smo to tada govorili deda Ljubisin Bozic i deda Adamov Bozic :) ali iskreno nisu mnogo zapitkivali oko toga




Stranica: [1]